MISERY

 

02. MISERYAlbum: 'PLEASE PLEASE ME' 
(nowy post do piosenki)

 


Kompozycja: Lennon (60% - McCartney 40%) 
Napisana: 26 stycznia 1963 
Nagranie: 11 lutego 1963, 20 lutego 1963 ( inne szczegóły niezaznaczone oddzielnie - wyżej przy opisie albumu). 
Miksowana: 25 luty 1963 
Producent: George Martin
Inżynier
: Norman Smith , Richard Langham, Stuart Eltham, Geoff Emerick 

Długość: 1:47 
Podejście: 16 
Wydana: 22 marca 1963 (UK),22 lipca 1963 (USA)


 
Obsada:

JOHN: śpiew, rytm. gitara (1958 Rickenbacker 325) 
PAUL:śpiew, bass (1961 Hofner 500/1) 
GEORGE: solo gitara (Gretsch Duo Jet) 
RINGO: bębny (Premier)
George Martin: pianino (1905 Steinway Vertegrand )Dostępne na: 

Please Please Me, (UK: Parlophone PMC 1202, PCS 3042, Parlophone CDP7 46435-2p, US: Capitol CLJ 46435) 
Introducing The Beatles, (US: VeeJay VJLP 1062) 
Rarities (US: Capitol SHAL 12060} 
On Air – Live At The BBC Volume 2


Druga piosenka na albumie „Please Please Me”. Podobnie jak pierwsza piosenka na albumie, ta również mogła zaskoczyć słuchacza przyzwyczajonego już do pewnych standardów i schematów muzycznych w rock and rollu. I w jednej i w drugiej (zresztą w wielu następnych także, zastosowano jednak najprostsze środki - same w sobie genialne. 'I Saw Her Standing There' zaczynała się rewelacyjnym wyliczanką 'One, two, three, faaaaaw...' jakże adekwatną do szybkiego rytmu po niej następującą. Piosenka podrywała od razu do tańczenia. 'Misery' spowalniała tempo, no i prócz znakomitego pianina George'a Martina zaczynała się od rzadko dotychczas występującego w muzyce po intro, definiującego niejako tekst całej piosenki: The Wooooorld (!) is treating me bad.... misery!


Piosenka napisana w styczniu 1963 w czasie tournée z Helen Shapiro ( 26 stycznia 1963 – koncert w King's Hall, Stoke-on-Trent), dokończona w rodzinnym domu Paula przy 20 Forthlin Road w Liverpoolu. Inicjatorem powstania tej jak i wielu innych piosenek stawał się Brian Epstein, który dostrzegł już ogromny potencjał twórczy w dwójce muzyków oraz zwietrzył dodatkowy interes zarabiania pieniędzy na pisaniu piosenek dla innych, o czym zresztą Lennon i McCartney zawsze marzyli.W pierwszych latach działalności główne kokosy zbijali Epstein, Dick James i inni, ale o tym możecie przeczytać w innych postach (money!)


JOHN: Chcieliśmy być taka parą jak King i Goffin (Gerry Goffin i Carole King, para kompozytorska, b. popularna w latach 60-tych, zespół śpiewał ich piosenkę 'Chains' i 'Boys'-  RK)
 

PAUL: To była nasza taka pierwsza wstawka w balladzie. Napisaliśmy piosenkę razem. Nie sądzę, aby któryś z nas dominował w niej. Piosenka jakby napisana na telefon dla kogoś.

To pierwsza piosenka spółki Lennon-McCartney pisana dla innego wykonawcy, którą nagrał obcy wykonawca ale nie ten, któremu była pierwotnie dedykowana. W czasie tego tournée Paul chciał dać ją Helen Shapiro (jej agent odradził ją) więc dali ją aktorowi i piosenkarzowi Kenny Lynchowi (na zdjęciu z lewej), odbywającemu z nimi tą samą trasę. Po latach Kenny znalazł się na okładce słynnego albumu Paula: „Band On The Run”. Niestety w wykonaniu Lyncha „Misery” nie stała się przebojem, prawdopodobnie gdyby nagrał ją kilka miesięcy później – już tak.
 Kenny śpiewał na scenie You’ve been treating me bad” ale te oryginalne na początku powstania utworu słowa, zostały zmienione już w studiu w czasie nagrywania piosenki na The world is treating me bad.” 
JOHN: Napisaliśmy ją wspólnie ale to piosenka bardziej w stylu Johna niż Paula” to jedyny album, na którym w wersji winylowej nazwisko McCartneya umieszczono przed Lennonem przy podawaniu autorów piosenki - RK)

PAUL: 'Misery' była  dla Helen Shapiro (na zdjęciu po prawej) ale ją odrzuciła. Może to akurat nie była specjalnie szczęśliwa piosenka, była przeciwnie, raczej dołująca. 'Świat traktuje mnie źle, fatalnie, nędza'... To było dość pesymistyczne prawda? Ale na koniec wziął ją Kenny Lynch (na zdjęciu). Udał się z nami w trasę i ją śpiewał. Nieźle mu wychodziło.
NEIL ASPINALL: Wiem, że ten numer podobał się Malowi, lubił ją sobie nucić pod  nosem.

Po raz pierwszy zespół wykonał piosenkę 6 marca w studiu BBC na potrzeby audycji-show 'Here We Go', która została wyemitowana 12 kwietnia 1963. Piosenka znalazł się także na koncertowej setliście zespołu, podczas jego trasy z artystami Tommym Roe oraz Chrisem Montezem (9 marca – 31 marca 1963  czytaj tutaj. )


Piosenka 'Misery' obok 'I Saw Her Standing There', 'Chains' oraz 'Anna (Go To Him)' znalazła się na  EP-ce zespołu zatytułowanej: The Beatles (No. 1)
 
The world is treating me bad, misery.
I'm the kind of guy,
Who never used to cry,
The world is treating me bad ,misery!
I've lost her now for sure,
I won't see her no more,
It's gonna be a drag, misery!
I'll remember all the little things we've done
Can't she see she'll always be the only one, only one.
Send her back to me,
'Cause everyone can see
Without her I will be in misery
I'll remember all the little things we've done.
She'll remember and she'll miss her only one, lonely one.
Send her back to me,
'Cause everyone can see,
Without her I will be in misery (oh oh oh)
In misery (ooh ee ooh ooh)
My misery (la la la la la la) 


* * *
Muzyczny blog  Historia The Beatles  Music Blog
Polski blog o najwspanialszym zespole w historii muzyki.
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz