"A,B,C..." THE BEATLES

MOJA  ENCYKLOPEDIA  THE  BEATLES

Wiem, że mój blog czytają nie tylko ci fani zespołu, którzy wiedzą o nim wszystko. Dla tych mniej wyedukowanych w 'beatlesologii' zamieszczam tą serię, do której będzie można łatwo zaglądać, w chwilach gdy napotkamy pewne nazwisko, miejsce, wydarzenie, co do którego nie jesteśmy pewni swej wiedzy (choć wiem, że można tą informację uzyskać wyszukiwarką w samym blogu). Czasem cytując daną wypowiedź np. Dereka Taylora i nie zamieszczając w nawiasie informacji o nim, mogę wzbudzać w Was niepotrzebne wahanie w stylu: kim do diaska był ten gość? Wtedy możecie zawsze wskoczyć tutaj. I jak w przypadku bloga a nie np. książki czy filmu, tutaj wszystko ciągle jest zmieniane , uzupełniane, więc jeśli jakiegoś dajmy na to hasła nie znajdziecie tutaj, to znak, że jeszcze nie zdążyłem je wprowadzić, mogę też jego pojawienie się tutaj przyśpieszyć, jeśli napiszecie o tym (na maila lub w komentarzach). Formuła też tej serii jest także trochę inna. Kolejno będą się pojawiały hasła na kolejne litery alfabetu ale ich lokalizacja może się zmieniać, choć zawsze będzie tutaj linkowana, czyli precyzyjnie ukierunkowana. Oczywiście informacje z haseł ograniczane są do tematu blogu, czyli wszelkich powiązań z The Beatles.Powodzenia! 
Seria cały czas rozbudowywana, więc wracajcie do niej. Nie wiem jeszcze jaką ta seria przybierze formułę. Nie chcę rozdzielać jej na dziesiątki części alfabetycznych, z drugiej strony zamieszczając w jednym tekście wszystkie hasła od A do Z ... Nadrzędnym celem jest zamieszczenie jednego linka do 'Abecadła' (Mojej Encyklopedii The Beatles) w jednym linku w głównym menu blogu.  Zobaczymy.
_____________________________________________________________________

            - A -

A HARD DAY'S NIGHT 


Pierwszy film zespołu nakręcony w 1964 w reżyserii Richarda Lestera. Do dzisiaj uznawany za najlepszy film Fab4, także uznawany jako klasyk komedii brytyjskiej dokumentujący wspaniale zjawisko Beatlemanii jak i Wielkiej Brytanii pierwszej połowy lat 60-tych. Więcej w FILMY

APPLE SCRUFFS
Grupa fanek najbardziej oddanych The Beatles( przede wszystkim Angielki i Amerykanki z Houston, Cleveland, Chicago oraz Nowego Jorku, koczujące przeważnie pod studiem i prywatnymi domami Beatlesów. Czasem mieszkały w samym gmachu Apple na Saville Row 3. Amerykanki porzuciły swoje domy w Stanach przy przenieść się do Wielkiej Brytanii, do Londynu by być jak najbliżej swego ukochanego zespołu. W składzie grupy były: Margo Stevens, Nancy Alien, Wendy Sutcliffe (tylko zbieżność nazwiska ze Stu), Gill Pritchard, Sue-John, Chris, Di, Kathy, Virginia, Dani, Lucy (została z czasem asystentką George,a , już ex-Beatlesa), Carol Bedford (napisała po latach książkę 'Waiting For The Beatles'),oraz dwóch chłopców: najpierw Tommy, z czasem dołączył Jimmy (obaj byli gejami). Młodzież poznała się pod gmachem Apple i nazwała siebie tak sama (Flejtuchy, Łapserdaki z Apple). Margo Stevens była liderką grupy, w 1970 roku uruchomiła wydawanie magazynu Apple Scruffs, często wpuszczana była do Apple by robić wszystkim herbatki. Niektóre członkinie grupy włamały się do domu Paula na Cavendish Avenue, podobno temu wydarzeniu Paul poświęcił piosenkę  'She Came In Through The Bathroom Window'. Fanki stały się nieodzownym elementem 'krajobrazu' firmy. George napisał dla nich piosenkę 'Apple Scruffs', którą napisał dla nich (wykonał ją dla dziewczyn specjalnie zaproszonych na tą chwilę do studia) i zamieścił na albumie 'All Things Must Pass'. Grupka rozpadła się w 1973 roku gdy wiadomym już było, że każdy z Beatlesów poszedł swoją drogą. 
* * * * *
APPLE STUDIA
Słynne studia The Beatles Adres: Saville Row 3, Londyn W1, ale nie mylić ze studiami EMI przy Abbey Road (ze słynnymi obok pasami) na3 Abbery Road, St. John's Wood. Tutaj w piwnicy znajdowało się słynne studio nagraniowe Apple. Całe przedsięwzięcie związane z powołaniem własnego studia okazało się niewypałem.  Po zakupie całego budynku, Beatlesi uwierzyli, że mogą i powinni mieć tutaj porządne studio nagraniowe, które miał wyposażyć w najnowsze i najlepsze cuda technik Alex Mardas, ich grecki przyjaciel i szef działu Apple Electronics. 
O fatalnych warunkach swego studia przekonali się, gdy po sesji 'Get Back' wrócili do własnego, 'piwnicznego studia' i okazało się, że Alex spaprał swoją robotę i w tym studiu nagrywanie jest niemożliwe. Poproszony o pomoc George Martin umieścił w nim na nowo dwa 4-ścieżkowe magnetofony, jego ekipa techniczna (Glyn Johnson i Alan Parsons) pomogła w innych dodatkowych pracach i Beatlesi ostatecznie mogli tam wrócić i dokończyć nagrań. Tyle w skrócie, więcej w HISTORII. 

* * * * *


AROUND THE BEATLES

Program telewizyjny produkowany w 1964 przez Jacka Good'a dla ITV/Redifussion London, brytyjskiej firmy współpracującej z telewizją. W czasie negocjacji Epstein nalegał, że on jak i zespół zgodzi się, jeśli show będzie produkował Good, w owym czasie bardzo znany producent także teatralny, producent muzyczny, malarz. Beatlesi od początku stawiali na współpracę z najlepszymi. Redifussion dostrzegając zjawisko 'Beatlemanii' zgodziła się na wszystkie warunki zespołu jak i Epsteina (m.in. żądał udziału w show Cilli Black, jako konferansjera Murray'a The K, także prawa własności do programu na całym świecie dla firmy NEMS, mającej być uznawaną także jako współproducenta). Program (60-cio minutowy) początkowo nosił nazwę „John, Paul, George i Ringo " ale zmienił nazwę na 'Wokół The Beatles', przypuszczalnie ze względu na fakt, że widzowie siedzieli wokół sceny stworzonej na kształ amfiteatru. 
Show kręcono w Studio nr 5 w Wembley przez dwa dni (27-28 kwietnia 1964) a wyemitowano 6 maja 1964 (powtórzono 8 czerwca w amerykańskiej ABC TV). The Beatles wykonali w nim 'She Loves You', 'I Want To Hold Your Hand', 'Can't Buy Me Love', 'Twist And Shout', 'Roll Over Beethoven', 'I Wanna Be Your Man', 'Long Tall Sally' oraz 'Shout'. Zaśpiewali także miks piosenek 'Love Me Do', 'Please Please Me' and 'From Me To You' oraz zaprezentowali się w skeczu opartym na 'Śnie nocy letniej' (A Midsummer Night's Dream) Szekspira. John w roli Thisbe, Paul jako Pyramus, George - Moonshine oraz Ringo jako Lion.
* * * * *

 ASHER JANE
Wieloletnia (1964-1968) partnerka Paula McCartney'a, z którą się ostatecznie zaręczył. Więcej o Jane czytaj  w sekcji: OTOCZENIE tutaj.

_____________________________________________________________________

- B -BACH BARBARA
Druga i wciąż aktualna żona Ringo Starra. Urodzona w Nowym Jorku w 1947 roku. Ma siostrę Amerykańska modelka (pozowała dla 'Playboy'a), aktorka znana z takich filmów jak 'Force Ten From Navarone','Screamers' i innych ale przede wszystkim z filmu z serii o Jamesie Bondzie 'The Spy Who Loved Me' (w roli agenta 007 wystąpił Roger Moore). Pierwszym mężem Barbary był włoski przemysłowiec Augusto Gregorini, z którym doczekała się dwojga dzieci, córki Franceski oraz syna Gianniego. Ringo Starra poznała na planie komedii 'Caveman' (1981 - oboje na zdjęciu). Wspominała: „To nie była miłość od 1-go wejrzenia. Rosła z biegiem czasu z każdym spotkaniem”. Ringo w owym czasie romansował z Nancy Andrews, ale gdy para się poznała, odeszli od swoich partnerów (Barbara odeszła już od Gregoriniego i miała luźny związek z operatorem zdjęć Roberto Quezadą). Małżeństwo: 27 kwietnia 1981. Na ślubie byli George z Olivią Harrison oraz Paul z Lindą McCartney. Para na przestrzeni lat dzielnie walczyła z kryzysami w związku. W 1988 przez 5 tygodni leczyli się z alkoholizmu w klinice w Arizonie. Aktualnie siostra Barbary, Marjorie jest żoną Joe Walsha, gitarzysty The Eagles, od zawsze wielkiego fana The Beatles.


 BADFINGER

Jedna z najsłynniejszych grup ze stajni Apple, odkrytych więc w wytwórni The Beatles. Dwóch członków pochodziło z Liverpooli, dwóch z Walii. Pierwotna nazwa: The Iveys, ale za sugestią Paula zmieniona na Badfinger. Zespół został zarekomendowany Paulowi McCartney’owi przez Mala Evansa, który zobaczył zespół w klubie Marguee w Londynie. Wszyscy Beatlesi szukali wtedy talentów. Badfinger nagrał swój pierwszy singiel dla Apple w 1968 roku ‘Maybe Tomorrow’. Największy hit kapeli to przebój ‘Come And Get It’, który pewnie gdyby nie rozpad Fab 4 byłby przebojem The Beatles. Wielki przebój Harry Nilssona ‘Without You’ to kompozycja muzyków, liderów Badfinger, gitarzysty i wokalisty Pete’a Hama (popełnił samobójstwo w 1975) oraz drugiego gitarzysty Toma Evansa towarzyszył George’owi na scenie  w czasie słynnego koncertu ‘dla Bangla Desz’. 

BEST PETE 
Pierwszy oficjalny perkusista The Beatles (muzycy grający na tym instrumencie zmieniali się wcześniej - czyt. HISTORIA). Wyrzucony z zespołu w 1962, na jego miejsce wszedł Ringo Starr a reszta jest ... Więcej Bescie czytaj o  w sekcji: OTOCZENIE tutaj.
BOYD PATTIE

Modelka poznana przez zespół na planie ich pierwszego filmu, 'A Hard Day's Night'. Pierwsza żona George'a Harrisona. Po rozwodzie z George'm wyszła za Erica Claptona. Uznaje się, że 'Something' (Harrison), 'Layla', 'Wonderful Tonight' (obie Clapton) były poświęcone właśnie Patti. Imponujące!  Więcej o Pattie czytaj  w sekcji: OTOCZENIE tutaj.BROWN PETER
Asystent Briana Epsteina, z czasem coraz bliższy współpracownik The Beatles. Unieśmietrelniony przez Johna w tekście jego (singlu The Beatles) utworu 'The Ballad Of John And Yoko'. Więcej o Peterze czytaj  w sekcji: OTOCZENIE tutaj.

_____________________________________________________________________

- C -


CALDWELL IRIS
Siostra Rory Storma, lidera liverpoolskiego zespołu Rory Storm And The Hurricanes (w którym grał na perkusji Ringo Starr), pierwsza dziewczyna George'a Harrisona. W 1964 roku wyszła za mąż za Shane Fentona, który w latach 70-tych zabłysnął jako gwiazda glam-popu jako Alvin Stardust.
_____________________________________________________________________

- D -


DAVIS ROD
Członek zespołu Quarry Men, szkolnego zespołu Johna Lennona. Na blogu czytaj z nim wywiad (tutaj)


DAVIES HUNTER
Brytyjski pisarz, przyjaciel zespołu, znany do dzisiaj jako autor jedynej autoryzowanej biografii, wydanej w 1968 roku 'The Beatles' Więcej czytaj tutaj.
DECCA RECORDS

Wytwórnia płytowa, obok EMI jedna z najpotężniejszych wytwórni płytowych w owym czasie w Wielkiej Brytanii. Zasłynęła jako ta, która odrzuciła Beatlesów w czasie słynnego przesłuchania, załatwionego zespołowi przez Briana Epsteina. Decca drugi już raz nie powtórzyła błędu i za namową George'a Harrisona i innych, zawarła kontrakt z The Rolling Stones. W anegdotach biznesowych XX wieku podaje się chętnie dwa przykłady 'braku wyczucia złotego interesu'. Jako pierwszy podaje się właśnie firmę Decca, która nie rozpoznała się na talencie The Beatles, tracąc przez to fortunę. Drugim takim 'błędem' było powierzenie przez firmę IBM napisanie systemu operacyjnego dla swoich komputerów małej, nieznanej firmie komputerowej (mowa oczywiście o Microsofcie Billa Gatesa).


DONOVAN
Folkowy artysta z Glasgow w Szkocji (ur. 1946), przyjaźniący się z The Beatles (poznał ich w maju 1965 Bob Dylan). Wiosną 1968 roku wziął udział w kursie Akademii Medytacji Transcendentalnej Maharishiego Guru w ashramie w Rishikesk (Indie). W czasie wspólnego przebywania w obozie Guru Donovan nauczył grać Johna Lennona palcami (sposób szarpany) na gitarze. John: Donovan jest równie ważny i inspirujący jak Bob Dylan i słuchamy go: facet jest poetą. George Harrison uczył muzyka gry na sitarze. Najbliżej ze sobą byli Donovan i Paul, odwiedzający się bardzo często prywatnie. Donovan słuchał nierzadko pierwszy nowo powstałych kompozycji McCartney'a. Największy przebój Donovana: singiel 'Mellow Yellow' z 1966, który dotarł do mijsca nr 2 w Ameryce i nr 8 w UK (Paul zagrał na całym albumie Donovana)
_____________________________________________________________________

- E -

EPSTEIN BRIAN

Pierwszy menadżer The Beatles. Potocznie się uważa, że to głównie on stał za sukcesem grupy, uważany za znakomitego menadżera i mentora The Beatles. Zostawił zespół w 1967, umierając tragicznie w wieku 32 lat z powodu przedawkowania leków oraz alkoholu.
Więcej o Brianie czytaj  w sekcji: OTOCZENIE tutaj.
 
 EVANS MAL
Jeden z dwóch tzw. 'roadie', obok Neila Aspinalla, najbliższych współpracowników zespołu.W 1976 roku zastrzelony przez policjanta w Los Angeles. Zdaniem wielu: najcieplejsza, najbardziej sympatyczna postać w 'family The Beatles'.
Więcej o Malu czytaj  w sekcji: OTOCZENIE tutaj._____________________________________________________________________

- F -


FAB FOUR (FAB 4)

Nick, jedno z najczęściej używanych określeń w stosunku do zespołu przez, początkowo media angielskie, potem światowe. Tony Barrow opisując muzykę na płycie, w tekście zamieszczonym na drugiej stronie okładki, przy piosence George'a Harrisona 'Don't Bother Me' używa stwierdzenia 'fabulous foursome', które zostaje szybko podchwycone przez media w skróconej wersji Fab Four.

FAITHFULL MARIANNE


Brytyjska piosenkarka, aktorka, w historii The Beatles zapamiętana jako dziewczyna Micka Jaggera, wokalisty The Rolling Stones. Odkryta przez Andrew Loog Oldhama, menadżera Stonesów (jako kontrast niewinnej urody Marianne i złego image jego podopiecznych) podpisała z nim kontrakt, wydając na singlu swój pierwszy przebój, kompozycję spółki Jagger i Richards, ‘As Tears Go By’. Pierwszym mężem Marianne był John Dunbar (właściciel galerii Indica, gdzie poznali się John i Yoko), prywatnie bliski przyjaciel Paula McCartney’a, porzucony przez artystkę dla Jaggera. Pierwotnie kompozycja ‘Etcetera’ Paula miała być darowana Marianne ale Paul ostatecznie uznał, że jest zbyt słaba. Marianne nagrała bardzo interesującą wersję ‘Yesterday’, klasyka Beatlesów (Paula). W wywiadzie dla ‘New Musical Express’ wyznała: ‘Moim pierwszym celem było stać się dziewczyną któregoś z Rolling Stonesów. Spałam z trzema i zdecydowałam, że wokalista jest najlepszy’. Marianne wzięła udział w kursie u Maharishiego w walijskim Bangor, przerwanym przez śmierć Briana Epsteina, wcześniej także można ją zauważyć wśród tłumu gości w czasie nagrywania clipu ‘All You Need Is Love’ jaki Beatlesi wykonywali w ramach programu ‘Our World’. W 1968 roku zagrała u boku Alaina Delona w filmie ‘Dziewczyna na motocyklu’ (Girl on Motorcycle), gdzie występowała w dość odważnych jak na owe czasy scenach erotycznych. Uzależnienie od narkotyków zakończyło jej romans z Jaggerem. Do dzisiaj Artystka jest czynna zawodowo. W  1979 roku nagrała swój szczytowy w karierze album ‘Broken English’.
_____________________________________________________________________

- G -
GARRY LEN
Członek Quarry Men, pierwszego, szkolnego zespołu Johna Lennona. W wieku 14 lat w okresie od czerwca 1957 do połowy 1958 grał w zespole na tea-chest bass.
GERRY & THE PACEMAKERS
Początkowo skiffle’owa, kapela z Liverpoolu, w owym czasie określana przez prasę jako ‘największy rywal Beatlesów z Liverpoolu’. Występowali  w  klubie Cavern (debiut w październiku 1960) w tym samym czasie co Beatlesi. Także wyjechali podobnie jak ich słynni koledzy na występy do Hamburga. Liderowi, wokaliście Gerry’emu Marsdenowi w zespole akompaniowali jego brat Freddie na perkusji, Les Chadwick na gitarze o Les Maguire na fortepianie. Freddie wspomina: Beatlesi adresowali swoje piosenki do innej publiczności niż my, tej bardziej rock and rollowej. Rywalizacja między nami miała zawsze charakter bardzo przyjazny. Spróbowaliśmy z ‘You’ll Never Walk Alone’ i zaskoczyło’ (największy hit zespołu i hymn klubu piłkarskiego FC Liverpool, który zresztą w swoich hasłach miał: Dorównać Beatlesom!). 
Dzięki Epsteinowi, wkrótce także ich menadżerowi, zainteresował się nimi producent George Martin. Zasugerował im nagranie piosenki odrzuconej przez Beatlesów, ‘How Do You Do It’, która stała się ich pierwszym nr 1. Kolejne numery 1 to 'I Like It' I wspomniane 'You'll Never Walk Alone'. Epstein wspomagał ich jak mogł ale ktoś taki jak Beatlesi trafia się tylko raz. W 1985 roku na nowo powołani do życia Gerry and The Pacemakers nagrali piosenki The Beatles  w hołdzie swoim sławnym kolegom: album „Lennon/McCartney Songbook”. Paul  McCartney napisał notkę do płyty na okładce: „W Liverpoolu byli chyba największymi naszymi rywalami i dobrze pamiętam te wszystkie konkursy, sondaże, liczenie punktów, w których miewaliśmy nadzieję, że ich pokonamy”

GENTLE JOHNNY
Piosenkarz z Liverpoolu, prawdziwe nazwisko: John Askew. W 1960 roku w czasie słynnego przesłuchania przez promotora Larry'ego Parnesa, późniejsi Fab4, jeszcze jako Silver Beetles (oczywiście ze składem: John, Paul, George) zostali wybrani jako najlepsza grupa do akompaniamentu Johnny'emu, po jego krótkim Tour po Szkocji. Po latach Gentle wspominał: 'Kiedy zobaczyłem ich po raz pierwszy, zdziwiłem się, kogo mi tu do diabła przysłał Parnes'. Potem jednak Johnny (miał 20 lat) bardzo polubił młodszych kolegów za ich humor i entuzjazm.  W czasie tour byli jeszcze z Johnny'm Stuart Sutcliffe i Tommy Moore, nazywali się 'Johny Gentle and His Group'. Parnes wspomina: 'Johnny dzwonił do mnie regularnie co wieczór i mówił. "Przyjeżdżaj do Szkocji i zobacz tych chłopców. Dałem im czas w moim show i to co oni robią, są lepsi w tym ode mnie". Był bardzo szczery. Zawsze mówiłem, że gdybym wtedy znalazł czas na wyjazd do Szwecji, to może byłbym 5-tym Beatlesem. Kto wie?'
_____________________________________________________________________

- H -

HANTON COLIN
Praktykant tapicerski zaproszony w 1958 roku do szkolnego zespołu Johna Lennona The Quarry Men. Powód? Colin był szczęśliwym posiadaczem nowiutkiego zestawu perkusyjnego. Dwa lata starszy od wszystkich w zespole wyglądał najmłodziej, przez co, często odmawiano mu sprzedaży alkoholu w lokalnych pubach. W 1959 roku w wyniku 'szczeniacko-alkoholowej' kłótni, po koncercie w Wavrtree, zdenerwowany wysiadł z autobusu, którym jechał cały zespół, zabierając swoją perkusję. Tak jak obiecał, nigdy już się w zespole nie pojawił (dopiero po latach w reanimowanym Quarry Men).
HELP
Drugi film zespołu z 1965, w odróżnieniu od 1-go już kolorowy, nakręcony w stylu komedii z agentem 007, Jamesem Bondem. Ponownie reżyserował Richard Lester. To już ostatni film tego reżysera z zespołem. Będzie jeszcze pracował tylko z 1-nym Beatlesem, Johnem przy filmie 'How I Won The War'. 
Więcej w FILMY


HERE WE GO


Rozrywkowy program muzyczny BBC Radio produkowany w Manchesterze przez Petera Pilbeama, z Ray Petersem jako prowadzącym. The Beatles wystąpili w nim cztery razy, nagrywani w Playhouse Theatre. Pierwszy raz sesja nagraniowa Fab4 miała miejsce 11 czerwca 1962 roku a program wyemitowano cztery dni później. Zespół wykonał piosenki Ask Me Why', 'Besame Mucho' oraz 'A Picture Of You'. Drugi występ; nagrywany 26 października 1962 (emisja dzień później) już z debiutującym wtedy w zespole Ringo. Zespół wykonał 'Love Me Do', 'A Taste Of Honey' oraz 'P.S. I Love You'. Beatlesi zaśpiewali także utwór 'Sheila', aktualny z list przebój Tommy'ego Roe ale nie został on wyemitowany. 25 stycznia 1963 zespół wykonał w programie 'Chains', 'Please Please Me' oraz 'Ask Me Why'.  Czwarty nagrany utwór 'Three Cool Cats' nie wyemitowano. Ostatni raz w programie 'Here We Go' Beatlesi wystąpili 6 marca 1963 (emisja 12 marca '63), śpiewając 'Misery', 'Do You Want To Know A Secret?' i 'Please Please Me'. W emisji radiowej tradycyjnie czwarty nagrany utwór opuszczono, tym razem było to 'I Saw Her Standing There' .
 
HOW I WON THE WAR
Film w reżyserii Richarda Lestera z 1966, w którym w jednej z głównych ról pojawił się na ekranie John Lennon. Przygotowując się do roli John zmienił swój image, przycinając grzywkę Beatlesa ale przede wszystkim zakładając druciane okrągłe okulary, znane do dzisiaj jako 'lennonówki'. Więcej w FILMY
 
_____________________________________________________________________

- I -


INDICA GALERIA
Indica Gallery, przy Masons Yard, Londyn W1. Galeria i specjalistyczna księgarnia otwarta przez Peter Asher (brata Jane Asher), Barry Miles i John Dunbar w latach 60-tych. W dniach 9-12 listopada 1966 w Galerii, pewna nieznana w Anglii japońska artystka zaprezentowała swoją wystawę zatytułowaną 'Unfinished Paintings & Objects by Yoko Ono', na którą John Dunbarr zaprosił Johna Lennona. Zachęcał go: 'Przyjedź, zobaczysz niesamowite rzeczy. Yoko wsadza ludzi do worków, tworzy z nich żywą, oddychającą sztukę!' Johnowi to się spodobało i przyjechał do Galerii. Reszta to historia prawda? 

IVEYS, THE
Zobacz hasło: Badfinger  
_____________________________________________________________________

- J -

JACARANDA CLUB
Kawiarnia przy 23 Slater Street, Liverpool L1, której właścicielem był Allan Williams, otwarta we wrześniu 1958 roku. Częstymi bywalcami byli John Lennon, Stuart Sutcliffe, Rod Murray, Bill Harry  George, Paul i Pete z The Beatles, Gerry Marsden, Cass & the Cassanovas czy Rory Storm. The Silver Beetles występowali w Jacarandzie pomiędzy majem a sierpniem 1960.


JAMES DICK

Muzyczny wydawca, współtwórca wydawnictwa Northern Songs Ltd i jego współwłaściciel, wspólnie z Brianem Epsteinem, Johnem i Paulem, mającego prawa własności do piosenek spółki Lennon i McCartney. James na początku swoje kariery nagrywał własne przeboje, które wyprodukował George Martin (przebój 'Robin Hood' dla telewizyjnego serialu). Za namową tego ostatniego poznał Epsteina i zgodził się na propozycję współpracy jako wydawcy muzycznego. 
PAUL: Brian był w domu z facetem, w typie prawnika, ale nikt nie powiedział po prostu nam: 'To jest prawnik, on będzie was reprezentował w tym i tym...' Wysiadł z auta, podpisaliśmy jakieś dokumenty, nie bardzo wiedząc nawet co podpisujemy. Tak oddaliśmy prawa do własnych piosenek. Warunki w kontrakcie drakońskie. Z Johnem nie wiedzieliśmy nic o prawach do piosenek. Dla nas to było, jak coś fikcyjnego, gdzieś w przestrzeni. Nie mogliśmy wyobrazić sobie, że ktoś może je mieć na własność. Piosenka, to nie fizyczny przedmiot, więc jak można mieć prawo autorskie do czegoś takiego. Dlatego tak bardzo się ucieszył na nasz widok. Powiedzieliśmy, 'A możemy mieć własną firmę?' Odpowiedzieli ' Tak, tak'. My: 'Naszą własną?' ' Tak, tak'. Mysleliśmy o całości, o 100% ale otrzymaliśmy z Johnem i Brianem 49% a 51% otrzymał Dick James i Charles Silver.

Dick James nie okazał się jednak zwykłym szczęściarzem, któremu trafiło się złote jajko. Ciężko pracował dla The Beatles, stając się szybko częścią całej 'family Beatles'. Pomagał nie tylko promować i sprzedawać piosenki Beatlesów ale i innych wykonawców, ucząc ich jak poruszać się w tym biznesie. Pomagał Epsteinowi w trudnych rozmowach biznesowych choćby z Edem Sullivanem. Od 1968 roku Northern Songs obejmował także piosenki Harrisona i Starra. W 1969 James, bez wczesnego zaoferowania grupie oferty, sprzedał swoje prawa (dla Sir Lwa Grade'a i jego firmy ATV) i choć uzyskał niezłą cenę, dzięki której wszyscy Beatlesi bardzo na tym przedsięwzięciu skorzystali, Lennon i McCartney stracili prawa do własnych piosenek (razem mieli wtedy 31%). Skończyła się także przyjaźń Beatlesów z Jamesem. 
JOHN: Myślę, że James kierował Brianem. Co się stało po śmierci Briana? Dick James Music Company - pieprzona, wiele-milionowa firma Nie mieliśmy Northern Songs, nie byliśmy właścicielami NESM, nic nie było nasze. To wszystko było Briana i jego doradców. Kiedyś słyszałem jak Dick James powiedział, że nasz stworzył! Chciałbym usłyszeć jakąś muzykę Dicka Jamesa, zagrajcie ją proszę.

James zmarł na atak serca 1 lutego 1986.
 ___________________________________________________________________

- K -
 
KIRCHHERR ASTRID
Narzeczona Stuarta Sutcliffe'a, niemiecka artystka, fotograf, przyjaciółka zespołu, która poznała Beatlesów w czasach 'hamburskich'. Przypisuje się jej stworzenie image'u zespołu znanego z okładki albumu 'With The Beatles'.Więcej o Astrid czytaj  w sekcji: OTOCZENIE tutaj.
KLEIN ALLEN
Amerykański biznesman, menadżer zespołu The Rolling Stones,  u schyłku istnienia The Beatles (wyłączając jawnie stroniącego od niego Paula McCartney'a).  Więcej o Kleinie czytaj  w sekcji: OTOCZENIE tutaj.

___________________________________________________________________

- L -
LEANDER MIKE

Gdy George Martin miał w planie nagrywanie Cilli Black (termin ustalony wcześniej), Paul zadzwonił do niego z prośbą o współpracę nad „She's Leaving Home” (na album 'Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band'). Martin poprosił o przełożenie terminu spotkania, na co obrażony Paul zareagował zwróceniem się do tzw. 'wolnego strzelca' Mike'a Leandera (wcześniej aranżera dla Decca Records), by ten napisał partyturę na instrumenty smyczkowe do wspomnianego utworu. Martin miał zawsze o to żal do Beatlesa ale Leander wywiązał się z powierzonego zadania tak dobrze (za wynagrodzeniem 18 funtów), że siedem miesięcy później został ponownie zaproszony do współpracy przy aranżacji instrumentalnego numeru 'Shirley's Wild Accordion' z filmu „Magical Mystery Tour”.LENNON CYNTHIA POWELL
Pierwsza żona Johna Lennona. Więcej o Cyn czytaj w sekcji: OTOCZENIE tutaj.


___________________________________________________________________

- M -

MAGICAL MYSTERY TOUR

Pierwszy i jedyny telewizyjny film The Beatles z 1967. Bez profesjonalnego scenariusza, ciężar 'reżyserowania' na siebie wziął Paul, pomysłodawca projektu. Pierwsze duże przedsięwzięcie zespołu bardzo skrytykowane przez media. Film nakręcony jako kolorowy, swoją brytyjską premierę miał jako czarno-biały. Więcej w FILMY

 Sir MARTIN GEORGE
Druga, obok Epsteina najważniejsza postać w karierze The Beatles. Producent muzyczny prawie całości materiału muzycznego zespołu. Także druga osoba z tzw' 'family The Beatles' (obok Sir Paula McCartney'a) uhonorowana w swoim kraju tytułem szlacheckim.
Więcej o Martinie czytaj  w sekcji: OTOCZENIE tutaj.

McCARTNEY LINDA


Żona Paula. Urodziła się 24 września 1942 roku w rodzinie nowojorskiego prawnika, Lee V. Eastmana (zmienił swoje nazwisko z … Epstein), znanego kolekcjonera drogich dzieł sztuki. Lee specjalizował się w dziedzinie prawa autorskiego w shobiznesie, stąd pomysł Paula w 1969 by to rodzina jego żony (teść i brat) zajmowali się biznesem Apple. Rodzeństwo Lindy: dwie młodsze siostry Laura, Louise oraz starszy brat John. Od dziecka fanka muzyki. 'Wszystkie moje nastoletnie lata spędziłam z uchem przy radioodbiorniku'. Uczyła się w Scarsdale High School, Sarah Lawrence School in Bronxville,niedaleko Scarsdale, gdzie wcześniej uczyła się Yoko Ono. Więcej o Lindzie czytaj  w sekcji: OTOCZENIE tutaj.
 
MONKEES, THE
Generalnie uważa się, że Bob Rafelson i Bert Schneider stworzyli ten zespół amerykańską odpowiedź na The Beatles, zwłaszcza gdy Ameryka oszalała także na punkcie filmów z Fab4. Obaj producenci utworzyli firmę Raybeat Company, która wyprodukowała pilot serialu, opartego na 'A Hard Day's Night'. Schneider: 'The Beatles sprawili, że stało się to możliwe'. Początkowo w filmie mieli wystąpić muzycy zespołu Lovin's Spoonful ale ostatecznie zdecydowano na casting i wykorzystanie aktorów. Ciekawostką jest fakt, że do castingu (437 kandydatów) zgłosił się także Charles Manson, późniejszy morderca Sharon Tate, żony Romana Polańskiego. Wybrano: Davida Thomasa Jonesa (wokal, gitara), Roberta Michaela Nesmitha (wokal, gitara), Petera Halstena Thorkelsona (chórki, klawisze, gitara basowa) oraz George'a Michaela Dolenza (chórki, perkusja).
Zanim wybrano nazwę The Monkees zespół nazywał się The Turtles, potem The Inevitables.
NBC uruchomiła serial we wrześniu 1966, 5-tego, w tym samym dniu co ruszyła emisja kultowego 'Star Treka'. Wcześniej na listach szczytował 1-szy singiel Monkees, 'Last Train To Clarksville' (napisany przez Tommy Boyce'a i Bobby'ego Harta pod wpływem 'Paperback Writer' The Beatles).
Wyemitowano do 25 marca 1968 roku 58 odcinków a w Ameryce narodziła się nawet 'Monkeemania'. Prócz serialu, dorobek The Monkees to 9 albumów i 14 singli (między sierpniem 1966 a majem 1970). W piosence 'Randy Scouse Git' muzycy odnieśli się do The Beatles jako 'czterech króli z EMP'. Prywatnie muzycy Monkees  przyjaźnili się ze wszystkimi Beatlesami.

MOORE TOMMY
Zawodowy – na ile to wtedy było możliwe – perkusista z Liverpoolu, wynajmowany na występy, trasy, czasem sesje nagraniowe (b.rzadko). W 1960 roku grał w The Silver Beatles. Pierwotny Quarry Men (czasem pisownia Quarrymen) miał zawsze problem z bębniarzami. Gdy Brian Casser skomentował kolejną nazwę The Beatals jako złą, zmieniono ją na The Silver Beetles, z czasem The Silver Beatles (a pamiętajmy, że jeszcze epizodycznie nazwa brzmiała Johnny And The Moondogs). Tommy pracował w tym czasie jako operator wózka widłowego w Window Lande, oddziale Garston Bootle Works. Miał 26 lat i dla 19-letniego Johna był 'starym' (były ciągle napięcia na linii Tommy – John Lennon). Pierwsze próby z zespołem Moore zagrał w Gambier Terrace. W czasie słynnego przesłuchania dla Larry Parnesa w Wyvern Club, Tommy spóżnił się i dołączył do nich w trakcie trwającego już 10 minut występu. Parnes skrytykował zespół, że nie wszyscy byli jednakowo ubrani (Tommy). 
Nie mogąc w pełni liczyć na Tommy'ego (plus brak sympatii między nim a Johnem) zespół zaczął więc grać z kolejnym perkusistą, Johnny'm Hutchinsonem z zespołu the Big Three. W trasę po Szkocji z Billy'm Fury zespół pojechał jednak z Tommy'm (20-28 maja). 23 maja Gerry Scott ich kierowca poprosił o odpoczynek i za kierownicą zasiadł Billy Fury. Billy rozbił samochód, wjeżdżając w prawie nowiutkiego Austina. Jedynym, który odniósł obrażenia był Moore, którego siła uderzenia wbiła w przednią szybę ciężarówki. Wstrząs mózgu i wybite przednie zęby – tym zapłacił Moore za przygodę z Beatlesami. Mimo tego, zmuszony przez promotora , Moore zagrał z zespołem w Fraseburghu będąc na silnych lekach przeciwbólowych. Moore opuścił zespół w czerwcu po ostatnim z nim występie 9 czerwca w Institute w Neston. Nie pojawił się na spotkaniu przed kolejnym koncertem i choć zespół namawiał go (pojechali nawet do niego do domu), poszedł do pracy jak operator wózka. Na koncert do Grosvenor Hall pojechali tylko z zestawem perkusyjnym. Na scenie dołączył do przyszłych Beatlesów młody teddy-boy imieniem Ronnie, który nieźle sobie poradził za bębnami. Ostatni koncert z zespołem Tommy zagrał 13 czerwca w klubie Jacaranda.

Zmarł w 1981 roku z powodu udaru mózgu.
___________________________________________________________________

- N -
NEMS ENTERPRISES
Firma utworzona przez Briana Epsteina do kierowania karierą The Beatles. Rodzina Epsteinów prowadziła w Liverpoolu sklep meblowy przy Walton Road, którego częścią była także oddzielona część sklepu sprzedająca fortepiany, partytury muzyczne zwana North End Music Store (w Nort Endzie Liverpoolu stąd skrót N.E.M.S).  Z czasem rozwoju firmy, przeniesiono sklep do centrum Liverpoolu na Charlotte Street, który Brian prowadził z bratem Clive’m. Drugi sklep otworzono przy 12-14 Whitechapel, ten prowadził już tylko Brian ze swoim przyjacielem Peterem Brownem (ten z ‘Ballady o Johnie i Yoko’).
Po poznaniu The Beatles i decyzji, że warto się zaangażować w ten zespół, 26 czerwca1 962 roku została zarejestrowana firma NEMS Enterprises Limited z akcjami równo dla obu braci Epsteinów. W ciągu następnych lat Brian zarejestrował około 65 firm!!!
NEMS prócz Beatlesów zaczęło się z czasem prawnie opiekować innymi zespołami jak np. Gerry and The Pacemakers. W 1964 roku, dokładnie 27 kwietnia  10 000 akcji firmy miało swoich właścicieli : Brian : 5 000, Clive Epstein: 4 000, każdy z członków The Beatles po 250 (!). Rok później zmieniło się tylko to, że Brian miał już 7 000, Clive 2 000, Beatlesi, każdy nadal po 250.
  Imperium Beatles i Epsteina (może na odwrót?) rozrastało się. W 1966 roku zatrudniało ok. 80 osób, w pięciu różnych oddziałach na terenie Londynu. Pod koniec swego życia Epstein zdecydował o połączeniu firmy z innymi  kompaniami muzycznymi, w tym własności Roberta Stigwooda. Połączenie takie nastąpiło 12 stycznia 1967. Epstein pozostał nadal głównym Dyrektorem, Stigwood i Vic Lewis weszli do zarządu. Stigwood po śmierci Epsteina miał opcję zakupu 51 % akcji firmy ale zaniechał tego, gdy Beatlesi dali mu jednym głosem do zrozumienia, że nie mają ochoty na współpracę z nim. W czasie powolnego rozpadu zespołu, walki o Northern Songs, pojawieniu się w firmie Allena Kleina, Clive Epstein zdecydował, że Beatlesi powinni wykupić NEMS. Swoje udziały Clive odsprzedał jednak firmie Triumph Investments, która była w stanie pokierować dalej firmą. Więcej w HISTORII THE BEATLES na tym blogu.

NICOL  JIMMY
Gdy Ringo poszedł do szpitala wyciąć migdałki, zespół musiał kontynuować swoje pierwsze światowe tournee. Zastąpił go Jimmy Nicol, Ringo dołączył do zespołu dopiero w Australii. Jimmy przeżył przygodę życia bo ile osób prócz Wielkiej Czwórki może pochwalić się tym, że byli Beatlesami w okresie 'beatlemanii'.  Więcej o Jimmy'm czytaj  w sekcji: OTOCZENIE tutaj.
___________________________________________________________________

- O -O'DONNEL LUCY
Dziewczynka, która prawdopodobnie była inspiracją rysunku Juliana, synka Johna, który to rysunek zainspirował Beatlesa do napisania utworu 'Lucy In The Sky WithDiamonds' w 1967 roku. Lucy O'Donnell chodziła do tej samej klasy co Julian w Heath House (w Weybridge). Była córką dziennikarza, została pielęgniarką w przedszkolach.

 
OLDHAM ANDREW LOOG

W latach 1963-1967 menadżer The Rolling Stones.Brian Epstein poznał go 13 stycznia 1963 roku w czasie nagrywania przez Beatlesów programu 'Thank Your Lucky Stars'. Po latach, w 1970 roku, w wywiadzie dla New Musical Express, Oldham przypomniał sobie wczesne koncerty The Beatles: Siedziałem tam i oglądałem ich ze ściśniętym gardłem. Od razu wiedziałeś, że będą wielcy! To było instynktowne. W kwietniu 1963 roku Oldham, za namową dziennikarza Petera Jonesa z Record Mirror poszedł obejrzeć nowy zespół. Został menadżerem zespołu Richardsa i Jaggera, dodając literkę 'g' do ich nazwy The Rollin' Stones. To także on był twórcą image Stonesów jako 'bad boys', niegrzecznych, zbuntowanych, niechlujnych, co zawsze wkurzało Lennona, który uważał, że Stonesi skradli im image. Oldham był autorem hasła: 'Would you let your daughter marry a Rolling Stone?' (Czy pozwoliłbyś swojej córce wyjść za Rolling Stonesa?). Oldham i Epstein do końca zostali przyjaciółmi, wspólnie wymyślili strategię, by płyty obu zespołów nie konkurowały ze sobą i wychodziły w różnym czasie. W 1967 na stanowisku menadżera Stonesów zastąpił go Allen Klein. W 1995 roku wspólnie z Tony Calderem oraz Colinem Irwinem napisał książkę: Abba - The Name of the Game.

ORBISON ROY

(1936-1988). Wybitny amerykański piosenkarz, kompozytor, muzyk,często określany „właściciel najbardziej anielskiego głosu” w muzyce rozrywkowej. John podkreślał, że napisał 'Please Please Me' inspirowany właśnie Orbisonem, którego The Beatles poznali w czasie swojej trzeciej trasy od 18 maja do 9 czerwca 1963. W czasie przybycia do Angliii w 1963 miał już w tym kraju szereg przebojów i promotorzy nie mieli problemów ze sprzedażą biletów na jego trasę. „Kiedy przybyłem do Wielkiej Brytanii nosiłem ciemne okulary ponieważ zgubiłem moje zwykłe'. Niebawem ciemne okulary Orbisona stały się jego znakiem firmowym. Roy zaprzyjaźnił się blisko ze Beatlesami. W 1979 roku gdy jego kariera całkiem się zapadła 'nowe życie estradowe' darował mu George Harrison zapraszając do 1-szego składu zespołu The Travelling Willburys (byli w nim także Bob Dylan, Jeff Lynne i Tom Petty). Roy zmarł na atak serca w wieku 52 lat w Nashville 6 grudnia 1988.


___________________________________________________________________

- P -

PETER AND GORDON

Poznali się w Westminster Boy's School (ojcami obu byli lekarze). Zdecydowali się występować jak folkowy duet Gordon & Peter. Peter był bratem Jane, dziewczyny Paula McCartney'a, który zdecydował się podarować im piosenkę 'World Without Love', ich pierwszy wielki światowy przebój, sprzedany na świecie w ponad milionowym nakładzie. Druga kompozycja Paula dla duetu, 'Nobody i Know' również znalazła milion nabywców. Duet poleciał za ocean by wystąpić w programie Eda Sullivana stając się bardzo szybko idolami nastolatek. Trzecią kompozycją McCartney'a, którą wykonał duet była piosenka 'I Don't Want To See You Again' i to był ostatni sukces piosenek sygnowanych zawsze jako kompozycja autorstwa spółki Lennon & McCartney. Latem 1967 za sugestią Petera duet się rozpadł. Gordon próbował nadal sił jako muzyk, Peter stanął na czele firmy A & R, własności nowej firmy Beatlesów Apple.

PARSONS ALAN

Inżynier nagraniowy w Abbey Road, producent, z czasem lider Alan Parsons Project. George Martin poprosił go 23 stycznia 1969 by pomógł mu zainstalować lepiej sprzęt studyjny w siedzibie Apple, w piwnicznym studiu Beatlesów w ich siedzibie przy Savile Row. W ten sposób Parsons został już jako drugi inżynier w czasie sesji Beatlesów 'Get Back' (do października 1969). Jak zawsze działała magia zwrotu: 'Pracowałem z Beatlesami'. Parsons przez pewien czas kierował Studiami Abbey Road, potem poświęcił się karierze muzycznej w ramach własnego zespołu. ___________________________________________________________________

- R -
RAMONE PAUL
Pseudonim używany przez Paula McCartney'a w czasie trasy Silver Beatles po Szkocji w 1960 roku, w ramach 'Johnny Gentle Tour'. Przyszli Beatlesi byli muzykami akompaniującymi. Po latach, w 1969 roku Paul brał w sesji Steve Millera, w nagraniu jego numeru 'My Dark Hour' jako znowu Paul Ramone. Jako nastolatek uważał, że to efektowny nick. George był na wspomnianej trasie Carlem Harrisonem, Stu Stuartem Da Staelem. John ? Wcześniej lubił nazywać się Long Johnem. Od nicku McCartney'a zapożyczyła swoją nazwę słynna, kultowa amerykańska kapela punk rockowa, The Ramones.
___________________________________________________________________

- S -

SHANE FENTON (ALVIN STARDUST)

Rodowe nazwisko Bernard Jewry zamienił na sceniczny pseudonim Shan Fenton. Był liderem grupy The Fentones, zanim ponownie przybrał inny sceniczny nick: Alvin Stardust.
Przyjaźnił się z Beatlesami (na zdjęciu pierwszy z lewj). Największa porażka życiowa Shane'a (ileż takich jest w historii The Beatles) to odmowa Brianowi Epsteinowi zostania jego menadżerem. Brian zaoferował wtedy także nagranie kompozycji Beatlesów 'Do You Want To Know A Secret'. W latach 70-tych jako Alvin miał kilka przebojów, ale kto wie jak potoczyłaby się daleje jego kariera gdyby nagrał ten cover Beatlesów i przypuszczalnie miał swój nr 1 na listach UK.


 

SUTCLIFFE STUART
Tak zwany 'lost Beatle' ("zaginiony Beatles"). Liverpoolski szkolny przyjaciel Johna Lennona. Pierwszy gitarzysta basowy zespołu. Brał  udział w występach zespołu w niemieckich klubach w Hamburgu. Zakochany w Astrid opuścił zespół. Wkrótce zmarł.
Więcej o Stuarcie czytaj  w sekcji: OTOCZENIE tutaj.

SMITH NORMAN
Inżynier studyjny wczesnego okresu The Beatles. Potem współpracował z Pink Floyd. Więcej o Normanie czytaj  w sekcji: OTOCZENIE tutaj.

 
STARKEY MAUREEN COX  
Pierwsza żona Ringo Starra. Więcej o Normanie czytaj  w sekcji: OTOCZENIE tutaj.
___________________________________________________________________

- T -

TAYLOR ALISTAIR
Drugi, ten mniej znany Taylor (obok Dereka) w 'family The Beatles'. Wcześniej pracował jako asystent Briana Epsteina w NEMS. Po przyjściu do głównego 'sztabu' The Beatles szybko stał się tzw. Mr.FixIt (Panem 'Napraw to'). Uczestniczył między innymi w takich transakcjach (w imieniu Beatlesów) jak zakup wyspy dla Johna czy szkockiej farmy dla Paula). Alistair towarzyszył Brianowi 13 grudnia 1961 w jego wycieczce do Cavern, gdzie obaj po raz pierwszy zobaczyli The Beatles.  Taylor z czasem został Generalnym Dyrektorem NEMS Enterprises. To jego wezwała jako pierwszego, sekretarka Briana w dniu 27 sierpnia 1967 roku do mieszkania swego szefa, gdy znalazła go martwego. Śmierć Epsteina była dla Taylora ogromnym ciosem. Gdy Beatlesi powołali swoją firmę Apple, rola Mr. FixIt nabrała większego rozmachu. Alistarir został tzw. Office Managerem, co sprowadzało się do spełniania wszystkich życzeń Beatlesów, wykraczających poza możliwości Mala i Neila. Stał się też jedną z pierwszych osób zwolnionych z Apple przez Allena Kleina. Próbował się dodzwonić do Paula i Johna ale bez skutku. Nigdy już więcej nie spotkał się z żadnym z Beatlesów.  W 1988 roku (wspólnie z Martinem Robertsem) wydał książkę 'The Beatles Remembered'.

TAYLOR DEREK
Dziennikarz, po zaprzyjaźnieniu się z zespołem, jego rzecznik prasowy, z chwilą utworzenia Apple, rzecznik prasowy nowego przedsięwzięcia zespołu, menadżer muzyczny. Więcej o Dereku czytaj w sekcji: OTOCZENIE tutaj.

THANK YOU LUCKY STAR
Jeden z pierwszych, bardzo popularnych telewizyjnych programów rozrywkowych produkowanych przez ABC TV z Birmingham – emitowane przez ITV od 1961 do 1966 rku. Dzięki temu, że udało mu się zaaranżować występ The Beatles w programie, Dick James zarobił 'punkty' i zaufanie by założyć firmę Northern Songs Ltd z prawami do piosenek zespołu (producentem programu był Philip Jones, przyjaciel Jamesa). Plotka głosi, że Jones nie chciał w ciemno zgadzać się na występ Beatlesów, dopóki nie usłyszał przez telefon singla 'Please Please Me'. 
The Beatles zadebiutowali w programie 13 stycznia 1963, który wyemitowano 6 dni później. Wystąpili jeszcze w 'TYLS' osiem razy: 17 lutego Emisja 23 lutego),14 kwietnia (20.04), 12 maja (18.05), 23 czerwca (29.06), 15 grudnia (21.12) – 1964, 11 lipca (19.07) oraz 12 listopada (21.11) – 1964, 28 marca (3.04) – 1965 (ostatni występ The Beatles w show). Ostatnie emisja programu – 25 czerwca 1966, w której wyemitowano film promocyjny zespołu do piosenki 'Paperback Writer'

_____________________________________________________________________

- U -


UPTON GREEN 25,
Speke, Liverpool L24. Dziecięcy dom George'a. Po osiemnastu latach czekania rodzina Harrisonów przeniosła się tutaj w 1949 roku. Mieszkanie z łazienką i dodatkową sypialnią po poprzednim adresie na Arnold Grove zrobiło na małym George'u olbrzymie wrażenie. Harrisonowie mieszkali tutaj 10 lat.

___________________________________________________________________

- V -

VOORMANN KLAUS
Fotograf, grafik, producent, kompozytor, muzyk studyjny (gitarzysta basowy). Drugi, obok Astrid przyjaciel Beatlesów poznany w Hamburgu.Więcej o Klausie czytaj w sekcji: OTOCZENIE tutaj.
_________________________________________________________


- Y -


YARDBIRDS, THE
Londyński zespół Rythm and Bluesowa (R&B) założona w 1963 roku w składzie: Keith Relf (wokal, harmonijka) Andrew Topham (gitara solowa), Chris Dreja (gitara sytmiczna), Paul Samwell-Smith (gitara basowa), Jim McCartney (perkusja). Wkrótce Tophama zastąpił Eric Clapton. Zespół zaczął występować w Crawdaddy Club, w którym przeważnie grali Rolling Stonesi. Z czasem Yardbirds dostąpili zaszczytu występu w liverpoolskim klubie ... Cavern, skąd jak wiedzieli, wielką karierę rozpoczęli wielcy Beatlesi. Yardbirds poznali słynnych kolegów w czasie wspólnych występów w koncercie "Beatles Christmas Show" w Odeon, Hammersmith (1964). Prawdopodobnie tam rozpoczęła się długoletnia wpierw znajomość, szybko wielka przyjaźń Erica i George'a Harrisona. 
The Yardbirds wystąpili także w czasie ostatniego brytyjskiego koncertu The Beatles 1-go maja 1966 na Empire Pool (Wembley) w Londynie. W ostatnim okresie istnienia grupy w zespole grał na gitarze Jimmy Page, który w 1968 roku po rozpadzie grupy założył The New Yardbirds, szybko przemianowanym na Led Zeppelin. Warto odnotować, że w składzie The Yardbirds grał także Jeff Beck. Clapton, Page, Beck! Który zespół może się pochwalić takimi gitarami? Na zdjęciu: pierwszy z lewej Beck, drugi z prawej Page.


YELLOW SUBMARINE
Rysunkowy film z 1968 roku, którego fabuła oparta została na piosenkach zespołu. The Beatles nie angażowali się w jego powstanie, sami pojawili się tylko w końcowej scenie filmu. Więcej w FILMY

YOKO ONO
Druga żona i muza Johna Lennona
Więcej o Yoko czytaj w sekcji: OTOCZENIE tutaj._____________________________________________________________________

- Z -

ZAPPLE
Eksperymentalna wytwórnia płytowa należąca do Apple Beatlesów, uruchomiona 9 maja 1966 przez wydanie dwóch albumów:  Johna i Yoko "Unfinished Music No. 2: Life With The Lions", z indeksem Zapple 01, oraz elektroniczne wariacje George Harrison'a  na syntezatorze moog'a "Electronic Sound"  Zapple 02. Paul zaprojektował logo do serii albumów Zapple (jabłko). Projekt Zapple poniechano jak wiele innych projektów Apple.____________________________________

A,B,C - VOL. 2
A,B,C - VOL. 3 
A,B,C - VOL. 4 

Muzyczny blog * Historia The Beatles * Music Blog 
Polski blog o najwspanialszym zespole w historii muzyki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz