NEIL ASPINALL


(13 października 1941 – 24 marca 2008)
Drugi z dwójki tzw. roadie-manager, z czasem szef firmy Beatlesów Apple Corps.W 1988 roku, podczas wprowadzania The Beatles do Rock And Roll Hall Of Fame, George Harrison zasugerował, że Neila Aspinalla spokojnie można uznać za piątego Beatlesa.
W młodości znajomy Paula i George'a (tak jak oni uczeń Liverpool Institute For Boys).
W sierpniu jak już pisałem na tym blogu (w sekcji 1957-1962) Beatlesi zagrali po raz pierwszy w klubie Casbah, którego właścicielką była Mona Best, matka Pete'a i przyjaciółka Neila (mieli dziecko - chłopca). Ich związek zakończył się gdy Beatlesi wyrzucili Besta; przez jakiś czas Neil dąsał się ale z czasem pozostał lojalny wobec zespołu. I jak już pisałem – na zawsze. W początkowym okresie działalności zespołu jeżdżono na koncerty jego vanem (Commer), za każdy koncert dostawał od każdego 5 szylingów. Po powrocie zespołu z Hamburga porzucił pracę księgowego i przystał na stałe do zespołu.
Neil w tyle, w ciemnych okularach, zawsze obok, zawsze z zespołem
Neil i George Harrison
 Tysiące „szczęśliwców”, którzy otrzymali fotografie z autografami zespołu zasmuci fakt, że za wszystkich podpisywał się właśnie Neil. Ale ciężko było oczekiwać by zespół był w stanie wypełniać ten obowiązek wobec fanów. Nie mieliby na nic innego czasu.
Z Epsteinem.
Neil (podobnie jak Mal) stał się bliskim współpracownikiem Epsteina i wszystkich członków zespołu, z tym, że 'na posyłki” był raczej Mal, Neil dbał by garderoby były czyste (i ciuchy i pokoje), ustalał często za Briana terminy, rozkłady jazdy, planował noclegi itd.
Podobnie jak Mal odpowiada za niektóre „dźwięki” na płytach Beatlesów jak np. gra na tamburynie w piosence 'Within You, Without You' czy harmonijka w 'Being For Benefith of Mr Kite'.
W 1967 po śmierci Briana Epsteina zespół zaangażował go jako dyrektora własnej firmy Apple Corps., co było niezwykle trudnym zadaniem, gdyż firma była bardzo chaotycznym i ryzykownym przedsięwzięciem. 
NEIL: „Nie było wielu dokumentów, papierów, kopii umów itd, okazało się, że Brian wcale tak wszystkiego w należytym porządku nie trzymał. Nie znałem szczegółów kontraktu z EMI (powstaniu Apple Corps był bardzo przeciwny George Martin, który uważał, że utrudni to relacje z EMI – przyp. RK), umów z ludźmi z filmu, wydawcami, niczego. To było jakby budowanie firmy od początku, dowiedzieć się na czym wszystko to polega, jak działa, podczas tego zespół starał się coś robić dalej”.

Nowy menadżer Beatlesów Allen Klein chciał wyeliminować wszystkich ze „starej gwardii” zespołu więc podobnie jak Evansa, zwolnił też Neila. I podobnie jak z Malem za sprawą innych Beatlesów przywrócono Neila z powrotem do firmy. Klein był pomysłem Johna więc ten nie reagował na zwolnienia obu przyjaciół, choć jak przyznał później paskudnie się z tym czuł. Ale to był trudny okres dla wszystkich związanych z Fab 4 o czym dokładnie się dowiecie z tego blogu.
Ringo, George, Paul, John i Neil -  The Beatles jako "5"
Po rozpadzie zespołu Aspinall zajęty był jeszcze bardziej skomplikowanymi sprawami bo sporne sprawy praw autorskich, licencji i wzajemnych pozwów. Jego największym jednka sukcesem była "Antologia" zespołu. 
5

Na początku roku Aspinall włączył się w projekt Paula pod roboczą nazwą 'The Long And Winding Road', który nigdy nie został ukończony ale prace rozpoczęte przy nim zaowocowały kilka lat później wydaniem Antologii (płyty cd, filmy dvd i książka). Neil odegrał tutaj znaczącą rolę i nie tylko jako łącznika między trzema żyjącymi Beatlesami (wcześniej przeciwko temu projektowi w tym tytułowi – z piosenki Paula- był bardzo przeciwny Harrison). Uznał on, że jeśli chce się zrobić porządnie historię zespołu na DVD to niech ona zajmie tylko godzin ile będzie trzeba. Można powiedzieć z bardzo dużym prawdopodobieństwem, że gdyby nie Neil , Antologia nie ukazałaby się i świat nie poznałby dwóch nowych singli The Beatles : „Free As A Bird” oraz „Love Is Real”. Neil, od dawna zbierał z rożnych źródeł wszystko co dotyczyłoby Fantastycznej Czwórki i cały czas marzył o tym by właściwie zadbać o spuściznę po zespole jego przyjaciół. Doszło do tego, że 10 kwietnia 2007 roku zdecydował się „zostawić to wszystko” widząc, że cały ten szum wokół Beatlesów (prace na remasteringiem wszystkich albumów) ma służyć niczemu innemu (nie promocji zespołu dla nowych pokoleń) a tylko maszynie robiącej na nim pieniądze.
1967' Paul, John, Neil, Mal, Ringo i George - szóstka Beatlesów.
Był Przyjacielem zespołu, pomagał zawsze jak umiał ale jego talent ujawnił się w dziedzinie finansów. Okazał się dobrym szefem firmy, wielkim jego sukcesem było wygranie dwóch z trzech procesów, jakie jego firma pozwała giganta komputerowego, używającego tej samej nazwy (Apple Inc). Amerykański moloch musiał zapłacić 13, 5 mln funtów. W 2006 roku sąd uznał jednak argumenty firmy komputerowej. Czy doszło do ugody ? Nie wiem. Był jednak często oskarżany o to, że materiały archiwalne o zespole są przez niego zamrażane na półkach i nie mogą dotrzeć do fanów.
Neil z prawej już jako "prawdziwy" Beatles, zastępujący George'a w czasie prób do pierwszego programu "The Ed Sullivan Show" - próby kamer, światła, dźwięku itd.
Pod koniec życia odszedł z Apple by uruchomić małą firmę filmową Standby Film w swoim domu w Twickenham, Middlesex.
Neil zmarł 24 marca 2008 podczas leczenia raka płuc. Nim umarł przy jego łóżku pojawił się Sir Paul McCartney, by wspomóc chorego przyjaciela. Neil spodziewając się najgorszego został przetransportowany ze swego domu w Londynie do szpitala Memorial Sloan-Kettering Cancer Centre w Manhattanie”. 


Wiadomość o ciężkiej chorobie Neila ogromnie zasmuciła Paula, który był już świadkiem jak rak zabierał mu jego bliskich, w 1998 żonę Lindę, a potem w 2001 George'a Harrisona. Rak pokonał w 1997 Dereka Taylora, rzecznika prasowego Beatlesów, także pierwszą żonę Ringa, Maureen (1994).


Yoko Ono i Barbara Starkey, żona Ringa na pogrzebie Neila.
Sir George Martin z synem Gilesem na pogrzebie Neila. Ze strony Paula była obecna jego córka - Stella.

 W hołdzie Neilowi.
Dwaj przyjaciele: Neil i Paul - dwa razy
 

 *Muzyczny blog  Historia The Beatles  Music Blog
Polski blog o najwspanialszym zespole w historii muzyki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz