07. ŚWIATOWA TRASA - WORLD TOUR


1 czerwca – w USA wychodzi singiel "Sweet Georgia Brown" / "Take Out Some Insurance On Me Baby"
4 czerwca – koniec zdjęć do "A Hard Day's Night". Ringo idzie do szpitala na wycięcie migdałów. Beatlesi mają terminy koncertowe, więc za perkusją zasiada wynajęty Jimmy Nicol. Początek światowego tournee – jedynego w karierze zespołu.. Na początek Dania. Koncert w Tivoli Gardens w Kopenhadze. W planach Holandia, Hong Kong, Australia i Nowa Zelandia.
Fab 3 i Jimmy Nicol
___________________________
JIMMY NICOL: "W Danii np. John był totalnie pijany. Dzień wcześniej sporo wypił i na scenie pocił się jak diabli".
Tego samego dnia Paul wysyła do ringa telegram, życząc koledze zdrowia, i że wszyscy za nim bardzo tęsknią. Czytaj więcej klikając w link poniżej:

Światowa trasa '64 - 1. DANIA 

Kopenhaga
5 czerwca – przybycie do Amsterdamu, w czasie rejsu statkiem kanałami miasta, fani rzucają sie do wody by byc bliżej muzyków. Nicol bardzo szybko przekonuje się czym jest Beatlemania. Wieczorny show holenderskiej telewizji. W czasie koncertu w Treslong, Hillegom na scenę wbiega chmara fanów, Mal Evans, Neil Aspinall oraz Derek Taylor wydobywają Beatlesów z kłopotu jako trójka ochroniarzy.
7 czerwca – Beatlesi wylatują do Hong Kongu, tego samego dnia w programie Eda Sullivana występuje po raz pierwszy Billy J. Kramer with The Dakotas.
2. Holandia

Amsterdam 1964
8 czerwca – BBC emituje program "Around The Beatles". Beatlesi po 24 godzinnym locie (Londyn, Zurych, Bejrut, Karaczi, Kalkuta i Bangkok) przybywają do Hong Kongu. Na każdym z lotnisk gdzie samoloty tankują paliwo lub są zamieniane, na zespół czekają tłumy fanów. Uniemożliwia to w żadne sposób opuszczenia choć na chwilę samolotu i obejrzenia nawet miejscowego lotniska. W Karaczi paula zawrócono do samolotu, gdy chciał kupić na lotnisku jakieś miejscowe pamiątki. Dopiero w Kalkucie udaje sie wszystkim napić na lotnisku herbaty (o 6 rano).
 
GEORGE:"Najlepszy lot jaki pamiętam, to ten do Hong Kongu.. Trwał kilka godzin, apmiętam jak do nas mówiono: prosimy zająć miejsca, pdchodzimy do lądowania w Hong Kongu. Pomyślałem sobie, że to niemożliwe, że nie możemy tam być już tak szybko. Siedzieliśmy na podłodze, piliśmy i braliśmy Preludin przez około trzydzieści godzin i ten lot wyglądał jakby trwał najwyżej dziesięć minut.
W czasie wszystkich lotów samolotem ciągle chlaliśmy whiskey, Coke, ze sobą i z każdym, nawet gdyby to był diabeł – pal licho, z kimkolwiek."

Konferencja w Hong Kongu
Hong Kong
10 czerwca – dwa występy w the Princess Treatre, Hong Kong (Jimmy Nicol wciąż na bębnach). Jako support występowała lokalna kapela The Maori Hi-Five.
JOHN "Gazety w Hong Kongu pisały, że Beatlesi przegrali bitwę z krzykiem i wrzaskiem. W porównaniu do innych publik to tamta była całkiem cicho".
PAUL: "W Hong Kongu był nieciekawy występ w niewielkim miejscu. Zachowywali się ok i wyglądali wszyscy jednakowo w kolorze khaki. Zagraliśmy ale nie sądzę, żeby ten koncert sprawił nam jakąś frajdę, ale przynajmniej byliśmy słyszani".

3. HONG KONG 
Beatlesi – ze względu na fanów – nie zdecydowali się na zwiedzanie miasta i już następnego dnia wylecieli do Sydney w Australii.
12 czerwca – na ulicach Adelaidy wita zespół ok. 300 000 fanów. Ringo z Brianem lecą już do Australii. Wieczorem koncert w Centennial Hall, Jimmy Nicol wciąż za bębnami.
13 czerwca – kolejny koncert w Adelajdzie.
14 czerwca – Ringo przybywa do Sydney. Dołącza do Beatlesów w Melbourne, prasowa konferencja z 5-cioma Beatlesami.
RINGO: "Nienawidziłem opuszczać pozostałą trójkę. Poleciałem za nimi do Australii, wszędzie ludzie na lotnisku mnie witali, zadawali pytania, a ja automatycznie rozglądałem się za nimi. Nie mogłem tego znieść. Spotkałem się z nimi w Melbourne. Wspaniale być znowu w zespole, naprawdę. Kupili mi prezenty w Hong Kongu".
15-17 czerwca – koncerty w Melbourne, Festival Hall, Beatlesi w komplecie.
18 czerwca – koncert na Sydney Stadium w Sydney. Australijscy fani pamiętali wywiad George'a z 1963 o sympatii członków zespołu do żelków i tym razem znowu na scenę leciały galaretowate pociski. Paul dwukrotnie przerywał koncert, prosząc publiczność o zaprzestanie rzucania na scenę wszelakich cukierków. Niestety, oba apele nie dały rezultatu, prawdopodobnie nie usłyszane wyraźnie przez fanów w ogólnym tumulcie i wrzasku. Wieczorem po koncercie odbyła sie impreza z okazji 22 -gich urodzin Paula. Na przyjęciu było 17 dziewczyn, które wygrały konkurs ogłoszony w Daily Mirror pod nazwą "Dlaczego chciałabym wziąć udział w urodzinowym party Beatlesa".

4. AUSTRALIA - ADELAJDA 

19 - 20 czerwca - kolejne koncerty na Sydney Stadium. W tym czasie w kraj wychodzi kolejna EP-ka zespołu: "Long Tall Sally".
Sydney, Australia '64
 5. AUSTRALIA - MELBOURNE, SYDNEY
 
21 czerwca – Wylot z Sydney do Auckland w Nowej Zelandii.
Dunedin, Nowa Zelandia
GEORGE: "Nowa Zelandia wyglądała jak Anglia, jak Devon, w krowami owcami. Ale w tamte dni chcieliśmy trochę poszaleć, a tam się absolutnie nic nie działo.
Siedzieliśmy w pokoju hotelowym, naokoło, jedliśmy ryby i frytki z groszkiem i oglądaliśmy teklewizję. I nagle około dziewiątej wieczorem wszystkie kanały w telewizji skończyły nadawanie programów więc rzuciliśmy naszą kolację w odbiornik TV".
Nowa Zelandia i Maoryscy Fani.
22-23 czerwca - koncerty w Wellington, Town Hall
24-25 czerwca – koncerty w Auckland, Town Hall.

 6. NOWA ZELANDIA, AUSTRALIA
26 czerwca – w USA premiera płyty "A HARD DAY'S NIGHT". Tego samego dnia The Beatles grają koncert Dunedin w Town Hall, przedostatni raz w Nowej Zelandii.
27 czerwca – ostatni koncert w Nowej Zelandii, w Christchurch w Majestic Theatre.
29-30 czerwca - Festival Hall w Brisbane, dwa ostatnie koncertowe dni w Australii.
1 lipca – powrotny wylot do Anglii.
Powrót z World Tour, pierwszego i ostatniego, Londyn, '1964
 
1 lipca - John kupuje dom w Surrey za 20 000 funtów.


6 lipca – Światowa Premiera PIERWSZEGO FILMU THE BEATLES: A HARD DAY'S NIGHT. Na premierze obecni byli Księżniczka Margaret oraz Lord Snowdon.  

O tym w następnym "odcinku".

Prasowa konferencja w Sydney.
Australia 
The Beatles w Australii 
Sydnej - live 
Reklama The Beatles w Australii i Nowej Zelandii. Muzyczny blog * Historia The Beatles * Music Blog

Polski blog o najwspanialszym zespole w historii muzyki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz