A HARD DAY'S NIGHT - trzeci album
Nagrywany
: 29 stycznia (EMI Pathe Marconi Studios, Paris); 25-27 lutego, 1 marca , 16 i 22 kwietnia, 1-2 czerwca (Studio 2, Abbey Road Studios, London, England) - 1964
miks: 1963, 26 lutego, 3 marca, 23 kwietnia, 4,9,22 czerwca
Indeks: Parlophone PMC 1230 (mono), Parlophone PCS 3058 (stereoh)
Producent : George Martin
Inżynier nagrania: Norman Smith (Richard Langham)
Wydany: 10 lipca 1964 (UK), 26 czerwca 1964 (USA)
Długość : 30'30"

Obsada:
JOHN: śpiew, gitary, harmonijka, tamburyna
PAUL: śpiew, gitara basowa, fortepian, dzwonki
GEORGE: śpiew, gitary, instrumenty perkusyjne
RINGO: perkusja, bongosy, tamburyna
George Martin: fortepian

Wersje albumu:
A Hard Day's Night UK: Parlophone PMC 1230, 10 lipca, 1964 (mono)
A Hard Day's Night UK: Parlophone PMC 3058, 10 lipca 1964 (stereo)
A Hard Day's Night US: United Artists UAL 3366, 26 czerwca 1964 (mono)
A Hard Day's Night US: United Artists UAS 6366, 26 czerwca 1964 (stereo)
Something New US: Capitol T 2108, 20 lipca, 1964 (mono)
Something New US: Capitol ST 2108, 20 lipca 1964 (mono)
A Hard Day's Night (CD) Parlophone CDP 7 46437 2, 21 lipca 1987
Something New (CD) Capitol CDP 7243 8 66876 2 3, 16 listopada 2004 
Beatles For Sale (CD) Apple Digital Remastered 9 września 2009

Najwyższa pozycja:
1 (UK) (21 tygodni od 25 lipca 1965). 
A Hard Day's Night - A-Side Label

Wszystkie piosenki to: kompozycje spółki Lennon - McCartney
Opis płyty: Tony Barrow
Fotograf: Robert FreemanZawartość albumu:
A Hard Day's Night - LP back
Tył okładki z pierwszego tłoczenia.
Zespół podpisał kontrakt z United Artists na swój pierwszy film jeszcze zanim Beatlemania opanowała cały glob. Niski budżet filmu pozwalał tylko na edycję czarno – białą, z zasadzie tylko jako ilustrację ich piosenek. Do dzisiaj niezależnie od kultu The Beatles, film jest klasyką jako całkiem udane dzieło reżyserskie łączące w sobie komedią slapstickową z wczesnej ery kina i komedii z Busterem Keatonem i Chaplinem, film dokumentalny oraz współczesną wtedy i całkiem interesującą komedię sytuacyjną. Kontrakt był podpisany ale nigdy nie dowiemy się, czy Amerykanie chcieliby się z niego wywiązać gdyby nie eksplozja popularności zespołu w Stanach.

Główny ciężar napisania piosenek do filmu i na cały album spał na John, Paul dostarczył tylko trzy swoje ale bardzo pomagał koledze w powstawaniu innych. O tym w opisie poszczególnych songów.

Ponieważ United Artista miała prawa do filmu to Capitol nie mógł wydać ich na swoim krążku pod tytułem filmu, zrobił coś innego, wydał więc piosenki z filmu na singlach (strony A i B). UA specjalnie się nie burzył, nie mógł ale ten ruch Capitolu i tak napędzał popularności filmowi a więc oba kolosy amerykańskiego przemysłu rozrywkowego zarabiały na czterech Anglikach krocie.
Album "A Hard Day's Night" jest jedynym z nielicznych, ostatnim albumem, gdzie nie ma żadnej kompozycji Harrisona ani piosenki, ze śpiewającym główną partię Starrem.

JOHN: " Byliśmy już inni, dojrzeliśmy. Znaliśmy już siebie na wskroś jak tylko można siebie poznać. Pierwsza muzyka – nazywam to okresem A Hard Day's Night – była odpowiednikiem sexualnej rewolucji, histerii w naszych relacjach, Okres Sgt Pepper - Abbey Road był już dojrzałą częścią tych relacji". 
Płyta została nagrana wciągu 9 dni na przestrzeni stycznia i czerwca 1964. W międzyczasie Beatlesi wypełniali wszystkie swoje zobowiązania jak trasy koncertowe ( w tym wypad za ocena), nagrania w telewizjach, radiu oraz kręcenie filmu. Jak przyznają fachowcy analizując y latach ten okres, muzycy postawili sobie szalenie trudne zadanie. Zamiast – będąc tak zajętymi – iść na łatwiznę, i odgrzebać w swoim repertuarze stare numery, jeszcze z czasów Hamburga i Cavern, lub powybierać spośród ciekawych piosenek innych wykonawców i ponownie ich "skopiować" (covery), Beatlesi stworzyli płytę, na której są tylko nowe piosenki, tylko ich kompozycje i tylko autorstwa Lennona i McCartney'a.


  dodatkowe linki: A HARD DAY'S NIGHT - film
                               HISTORIA - Premiery filmu.

* * *
Muzyczny blog  Historia The Beatles  Music Blog
Polski blog o najwspanialszym zespole w historii muzyki.

1 komentarz: