*** THE BEATLES po rozpadzie 1970-1982 - Kalendarium

 
 
W niniejszej serii prawdopodobnie będę korzystał najwięcej z pozycji: Keith Badman - "The Beatles po rozpadzie, tom 1: 1970-1982" oraz z oczywiście z wielu pozycji wymienionych w zakładce źródła. O opisałem już dokładniej książki tam wymienione, więcej na początku o pozycji K. Badmana.


KALENDARIUM :
1970
01.  ... - KWIECIEŃ
02. Rozpad zespołu - cd. KWIECIEŃ 1970
03. KWIECIEŃ / MAJ 1970  
04. MAJ- do końca 1970

Dokładniejsze kalendarium 1970 roku tutaj: 1970

 

ciąg dalszy - lista niżej ...
                                                                  
Barry Miles (z przedmowy do książki Badmana): "Jednym z najbardziej przewidywalnych pytań na wszystkich konferencjach prasowych Beatlesów było: "Co zrobicie kiedy pęknie bańka mydlana?". W sposób równie przewidywalny członkowie zespołu odpowiadali: "Pękniemy razem z nią, ha, ha, ha". Nie wchodziło to jednak w rachubę. Dwadzieścia pięć lat po rozpadzie zespołu okazali się jeszcze raz najlepiej zarabiającą jednostką show-biznesu, przewyższając swoimi dochodami Stonesów, Michaela Jacksona, Billa Cosby'ego czy Oprah Winfrey. Stało się tak oczywiście ze względu na serial telewizyjny, serię kaset video i potrójny zestaw CD Anthology. Od czasów swojej świetności Beatlesi tak naprawdę nigdy nie odeszli: razem z fanami zachowywali się tak jakby wciąż istnieli..."Przyznam się szczerze, że nie przeczytałem jeszcze tej książki a tylko pobieżnie zaglądałem pod interesujące mnie daty. Ale wcześniej czytałem recenzje tek książki, ocenianej jak znakomite uzupełnienie historii The Beatles. Książka w sposób niespotykanie dokładny i rzetelny opisuje wszystkie ważne wydarzenia w życiu czterech muzyków, czterech indywidualności, czterech sposobów na życie i podejście do niego. Każda wizyta w studiu, każde nagranie, wywiad, występ, każda obecność w mediach (telewizja, radio) z krótkim opisem i charakterystyką zdarzenia. Ja opisują recenzenci książki na Zachodzie, Autor wykonał olbrzymią pracę, odnotowując oczywiście tak ważne zdarzenie jak śmierć Lennona ale także ceny pamiątek po Beatlesach osiągane na aukcjach. Mamy przegląd tak ważnych wydarzeń jak wszystkie spotkania w sądzie, fragmenty wywiadów, wypowiedzi rzucanych na ulicy do pytającego dziennikarza. Od 1957 roku, gdy John powołał do życia The Quarrymen, do roku 2012 gdy piszę ten blog, historia The Beatles trwa, toczy się dalej i wciąż pojawiają się w niej nowe wydarzenia jak np. ostatnia premiera całej dyskografii zespołu, zremasterowana cyfrowo i zapisana ponownie na czarnych płytach z rowkami.Za portalem muzycznym Kagra podaję:

Keith Badman (na zdjęciu z George'm)  to stały współtwórca magazynu 'The Beatles Book' oraz 'Record Collector'. Był on konsultantem telewizyjnego serialu dokumentalnego 'The Beatles Anthology', a na wielu europejskich konwencjach Beatlesów przedstawiał związane z grupą materiały wideo. Traktowany jako światowy autorytet w kwestii związanych z Beatlesami materiałów filmowych i ogólnie muzyki pop, Keith spędził wiele lat na poszukiwaniach filmów o Beatlesach, zarówno jako grupy, jak i artystów solowych. Był konsultantem wszystkich trzech serii programu Channel 4 pt. 'My Generation', serialu BBC o historii muzyki pop pt. 'Dancing In The Street' oraz wielu innych telewizyjnych filmów dokumentalnych o muzyce rockowej. Keith Badman to współautor swoistego pamiętnika The Rolling Stones z lat sześćdziesiątych pt. 'Good Times Bad Times', biografii zespołu The Small Faces o nazwie 'Quite Naturally', a także 'Empire Made: A Guide To Everything Mod'.
Staram się uzupełniać blog na bieżąco, nie pomijając żadnej serii. Kluczowymi są oczywiście HISTORIA zespołu w poszczególnych latach oraz nierozerwalnie związana z nią DYSKOGRAFIA. W międzyczasie opisałem pobieżnie osoby z OTOCZENIA zespołu, wciąż rozwijam opis poszczególnych profili JOHNA, PAULA, GEORGE'A i RINGA i w międzyczasie inne serie jak LISTY JOHNA, MIX itd. To spore także i dla mnie zadanie ale jak już pisałem wcześniej niezwykle wciągające. Zaczynam niebawem – przede wszystkim na podstawie przedstawionej wyżej książki – serię o losach ex-Beatlesów po rozpadzie grupy w serii PO 1970. Zapraszam w świat czterech Cudownych Chłopców - równie fascynujący – po rozpadzie największej kapeli muzyki rozrywkowej.
Jedne z ostatnich wspólnych zdjęć Johna i Paula - 1974
 
   Wracając do książki...
Keith Badman : "The Beatles po rozpadzie" to próba chronologicznego usystematyzowania faktów z życia Johna Lennona, Paula McCartney'a, George'a Harrisona i Ringo Starra, po tym jak po pierwszych miesiącach 1970 roku przestali tworzyć działającą grupę.Oczywiście pozostali na zawsze Beatlesami ale praca ta zawiera wszystkie wydarzenia - zarówno te zasadnicze jak i mniej ważne - które miały miejsce odkąd  przestali regularnie tworzyć wspólnie muzykę.
  Jak dotąd nie podjęto się stworzenia tego typy kompilacji więc jako pierwszy stwierdzam, że bez względu na moje usilne starania nie mogę mieć nadziei na odnotowanie wszystkich zdarzeń W ŻYCIU TYCH CZTERECH NIEZWYKŁYCH LUDZI, mających miejsce od początku lat 70-tych a skończywszy na chwili obecnej. Zdecydowanie najbardziej interesujące wydarzenia to te, w których uczestniczyli co najmniej dwaj byli członkowie zespołu, niech to będą chociaż sesje nagraniowe, występy na żywo, spotkania biznesowe, czy okazyjne spotkania towarzyskie. Dwaj główni muzycy grupy, John i Paul, przestali ze sobą utrzymywać jakiekolwiek kontakty już na początku lat 70-tych, żeby później w połowie dekady je nasilić, po czym ostatecznie zaniechać. Wierzę, że każde takie spotkanie zostało w niniejszej pracy odnotowane, przy czym mam świadomość, że udało mi się odkryć kilka nigdzie wcześniej nie stwierdzonych. Po raz pierwszy więc opublikowałem tutaj ostatnie spotkanie Johna z George'm, Ringo, i co najważniejsze, z Paulem..." 
Więcej w całej serii... będzie fascynująca!
Poniżej rozpoczynamy - dzięki książce Keitha Badmana  - skróconą wycieczkę po fascynującym okresie życia ex-Beatlesów po rozpadzie grupy. Polecam szczegółową lekturę w samej książce, tutaj wybiorę z niej niektóre tylko fragmenty - skrótowo i  niedosłownie. Jeszcze raz zachęcam do lektury tego wydawnictwa. Przy okazji będę starał się wzbogacać informacje o danym wydarzeniu także z innych źródeł. Okładka z książki z wielce wymownym rysunkiem służy mi jako główna do serii ale - podkreślam - nie będzie to jednak jedyne źródło. 

 

1971
05. STYCZEŃ
06. LUTY - Proces The Beatles cz.1
      BONUS: John VS Paul - koniec 1971  
                      Piosenka 'How Do You Sleep'
07. LUTY - Proces The Beatles cz.2
08. MARZEC - oskarżenie o plagiat, koniec procesu.  
09. KWIECIEŃ - MAJ 
10. CZERWIEC, LIPIEC ('71)
11. KONCERT DLA BANGLA DESH
12. SIERPIEŃ 
13. WRZESIEŃ - PAŹDZIERNIK 
14. LISTOPAD - GRUDZIEŃ - Powstaje Wings 

 

1972  
15. STYCZEŃ - Koniec wojny w prasie ?
16. LUTY - Uniwesytecka trasa Wings 
17. MARZEC
18. KWIECIEŃ, MAJ - kłopoty Johna z INS  
19. CZERWIEC, LIPIEC, Wings Over Europe - Tour
20. SIERPIEŃ - John w Madison Sguare Garden  
21. WRZESIEŃ, PAŹDZIERNIK
22. LISTOPAD, GRUDZIEŃ 

1973
23. STYCZEŃ - LUTY
24. MARZEC - KWIECIEŃ  
25. MAJ, CZERWIEC


1974
30. STYCZEŃ
31LUTY
32. MARZEC
33. KWIECIEŃ
34. MAJ, CZERWIEC
35. LIPIEC / SIERPIEŃ  
36. WRZESIEŃ
37. PAŹDZIERNIK  
38. LISTOPAD (1) - Trasa George'a po Ameryce
39. LISTOPAD (2) - Koncert Johna z Eltonem 
40. GRUDZIEŃ. Koniec firmy The Beatles 

1975
41. STYCZEŃ - Pojednanie Johna z Yoko 
42. LUTY. 
43. MARZEC
 
 1976
 
 
1977
 
63. LISTOPAD 
 
1978
 
65. MARZEC
67. MAJ  
69. LIPIEC (Filmowo) 
 

 

 


 Historia The Beatles

  HISTORY  of   THE BEATLES


2 komentarze:

  1. Pana blog jest naprawdę pasjonujący! Przez ostatnie kilka dni spędziłem na nim całe godziny czytając niezwykle interesujące informacje o Fab4. Miałbym też pytanie - kiedy można spodziewać się opisu kolejnych lat po rozpadzie The Beatles (kończą się na "lost weekend Johna we wrześniu 1973 roku)? Serdecznie dziękuję za tak wspaniałą pracę, przepełnioną pasją i miłością do Fab4 i pozdrawiam! Wojciech z Goleniowa.

    OdpowiedzUsuń
  2. Witam Panie Wojciechu. Dzięki za miłe słowa. Roboty na blogu jest sporo, jeśli Pan go uważnie śledzi. By zakończyć choćby styczeń 1969 - muszę dokończyć choć jeszcze opis albumu YS, który wyjdzie w styczniu '69. Poza tym zostaje jeszcze trochę piosenek ze wczesnych lat, wydanych na albumach 'BBC'. Po rozpadzie oczywiście będę kontynuował, jak i każdą opcję z głównego menu. Pozdrawiam i liczę na reklamę blogu (jak i drugiego MTW).

    OdpowiedzUsuń