Everybody's Trying To Be My Baby


Album: "BEATLES FOR SALE"
  Kompozycja: Carl Perkins
  Napisana: 1936 wersja - Rexa Griffina, 1956 - wersja Carla Perkinsa
  Nagrana : 18 października 1964
  Wydana: 4 grudnia 1964
  Długość:2'24”
  Podejścia: 1


Obsada:
John: rytmiczna gitara (1964 Gibson J160E), klaskanie
Paul: wokal harmoniczny, bas (1961 Hofner 500/1), dzwonki
George: wokal (zdublowany)gitara solowa
(1962 Gretsch 6122 "Country Gentleman" )
Ringo : perkusja (Ludwig),
George Martin: piano (1905 Steinway Vertegrand "Mrs. Mills") – niektóre źródła podają, że w utworze nie mam ani partii fortepianu ani tym bardziej Martina.

Dostępne na:
Beatles For Sale, (UK: Parlophone PMC 1240, Parlophone CDP 7 46438 2)
Beatles '65, (US: Capitol (S)T 2228, Capitol CDP 7243 8 66874 2 5)
Beatles For Sale (EP), (UK: Parlophone GEP 8931)
Anthology 2
Live At The BBC

Rex Griffin
Carl Perkins
Ostatnia piosenka na czwartym albumie zespołu, tzw. „piosenka George'a”. Obaj liderzy zespołu nie mieli gotowej piosenki dla swojego kolegi, wcześniej Ringo zaśpiewał obcą kompozycję, tak samo zrobił George. Obaj zaśpiewali kompozycje ich gitarowego bohatera: Carla Perkinsa (Ringo: „Honey Don't”). Perkins był uznaną gwiazdą rock and rolla, jego kompozycja „Blue Suede Shoes” rozsławiła Elvisa, wypadek samochodowy wstrzymał na pewien czas jego karierę ale sam Carl przyznał kiedyś, że do zdobycia szerszej popularności jako artysta śpiewający rocka zabrakło mu bardziej wyrazistego, charakterystycznego głosu oraz aparycji Elvisa. O Presley'u opowiadał, że młody idol rock and rolla był tak pięknym mężczyzną a jego twarz, oczy, zęby bez minimalnej skazy, że każdy w obecności Kinga mógł wpaść w kompleksy. Tytuł jego kompozycji 'Everybody's Trying To Be My Baby' wydaje się sugerować, że Carl jeśli takie kompleksy miał, to chował je głęboko w zanadrzu. Perkins komponując ten utwór oparł się w bardzo dużym stopniu na piosence piosenkarza i kompozytora muzyki country Rexa Griffina z 1936 roku. Wydał ją w 1957 na swoim albumie : „Dance Album Of Carl Perkins” (wydawcą była legendarna wytwórnia Sun).
Beatlesi śpiewali więcej kompozycji Perkinsa, Lennon śpiewał 'Tennessee, Boping The Blues', Blue Suede Shoes (wcześniej także 'Honey Don't'), McCartney: 'Sure To Fall (In Love With You'), obaj śpiewali razem: 'Lend Me Your Comb'. Była jeszcze także w repertuarze The Beatles kompozycja Perkinsa „Matchbox”. Ale wydaje się, że największym fanem Perkinsa w zespole był George. Podrabiał solówki z piosenek Carla, prócz 'Everybody's Trying To Be My Baby', śpiewał jeszcze dwie kompozycje mistrza: 'Your True Love' oraz 'Glad All Over'. W czasie pierwszego tournée po Szkocji, gdy Beatlesi towarzyszyli jako zespół Johnny'emu Gentle wszyscy zdecydowali się przybrać pseudonimy, George byłe wtedy Carlem Harrisonem.  
 

GEORGE: Na ten album przeprowadzaliśmy próby tylko z nowymi piosenkami, Piosenki jak 'Honey Don't' czy 'Everybody's Trying To Be My Baby' graliśmy tak często, że w studiu tylko pracowaliśmy nad ich brzmieniem”.
W piosence głos Harrisona został zdublowany, ponadto zastosowano tutaj technikę zwaną 'STEED': pojedyncze echo na taśmie oraz opóźnione. To przyniosło bardzo ciekawy rezultat i piosenka z płyty brzmi dużo lepiej niż na żywo, ale George lubił ją wykonywać, ze względu na prowokacyjny – i jak ulał pasujący do The Beatles - tekst. George w owym czasie prawie nie komponował, bo jak przyznał się w wywiadzie Larry'emu Kane był zbyt leniwy. 
The Beatles picturesOd czasów 'Don't Bother Me' miał tylko jedną jeszcze skończoną własną kompozycję: „You Know What To Do” ( jej demo można usłyszeć na pierwszej płycie „Antologii”) ale została ona odrzucona z albumu „Beatles For Sale”
'Everybody's Trying To Be My Baby' była numerem, który Beatlesi w Hamburgu śpiewali przeciągając go w nieskończoność. Ich wykonanie można usłyszeć na podwójnym albumie „Live 1962, Hamburg Germany” wydanym w 1981 roku. Także w Cavern była jednym z ich ulubionych i ciepło przyjmowanych przez fanów piosenek. Dlatego nagranie piosenki odbyło się błyskawicznie i zajęło niecałe 15 minut między 22.30 a 23.00. Jeszcze na tej samej sesji zespół zdążył nagrać „Rock And Roll Music” (ten sam efekt echa u Johna) oraz „Words Of Love”. Zamiast odpoczywać po całym dniu nagrywania zespół następnego ranka udawał się do Szkocji.
The Beatles pictures
Ringo, Paul, John i George -  THE BEATLES w 1964
Nie wolno zapomnieć o interesującej ciekawostce: w 1985 roku, w brytyjskiej telewizji, z okazji ukazania się na rynku albumu Carla Perkinsa i Przyjaciół : Blue Suede Shoes: A Rockabilly Session", piosenkę 'Everybody's Trying To Be My Baby' wykonali razem Perkins i George Harrison a wśród Przyjaciół Carla nagrywających płytę znalazł sie tekże Ringo Starr.
 
EVERYBODY'S TRYING TO BE MY BABY
Everybody's Trying To Be My Baby - live
Live Shea Stadium USA 1965 

George i Carl Perkins - live 

The Beatles pictures


 Historia The Beatles na :  fab4-thebeatles.blogspot.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz