HELP - ALBUMYWydano: 6 sierpnia 1965
Indeks: Parlophone PMC 1255 (mono) Parlophone PCD 3071 (stereo) CDP 7 46439 2 (C.D.) 
Długość: 32'22"
Producent: George Martin
Inżynierowie: Norman Smithnagrywany: 1965, 15-20 lutego,  30 marca, 13 kwietnia, 10 maja, 14-15, 17 czerwca (Studio 2, Abbey Road Studios, Londyn, Anglia)

mix: 1965, 18-20, 23 lutego, 10 maja, 14 czerwca, 14 sierpień

Wersje albumu:
Help! UK: Parlophone PMC 1255, 8 sierpnia, 1965 (mono)
Help! UK: Parlophone PCS 3071, 8 sierpnia, 1965 (stereo)
Help! US: Capitol MAS 2386, 13 sierpnia, 1965 (mono)
Help! US: Capitol SMAS 2386, 13 sierpnia, 1965 (stereo)
Beatles VI Capitol T 2358, 14 czerwca, 1965 (mono)
Beatles VI Capitol ST 2358, 14 czerwca, 1965 (stereo)
Help! (CD) UK: Parlophone CDP 7 46439 2, 30 kwietnia, 1987
Help! (CD) US: Capitol CDP 0946 3 57500 2 7, 16 listopada, 2004
Beatles VI (CD) Capitol CDP 0946 3 57499 2 2, 16 listopada, 2004 


Obsada:  (wymieniona w  utworach)


zawartość:
  1. Help!
  2. The Night Before  
  3. You've Got To Hide Your Love Away
  4. I Need You
  5. Another Girl 
  6. You're Going To Lose That Girl
  7. Ticket To Ride 
  8. Act Naturally   
  9. It's Only Love 
10. You Like Me Too Much 
11. Tell Me What You See
12. I've Just Seen The Face
13. Yesterday
14. Dizzy Miss Lizzy 
Wejście na listy :    14  sierpnia 1965
Najwyższa pozycja:    1 ... przez 9 tygodni od 14 sierpnia 1965
Ilość tygodni na liście :    37

Help! - First Pressing Label A-Side
 
Robert Freeman
Help ! - LP backPiąty oficjalny album zespołu do filmu „Help!” z czternastoma piosenkami, z czego tylko dwie to covery oraz dwie kompozycje Harrisona. Pod resztą podpisali się Lennon & McCartney. Pierwsza robocza wersja filmu to „Beatles II”, kolejna to „Eight Arms To Hold You”. Okładka: zdjęcie Roberta Freemana zrobione w Twickenham Film Studios. Intencją fotografa było by chłopcy symulowali napis „Help”. Niebyt się to udawało więc na koniec zasugerował im ich własne naturalne pozy. W strojach narciarskich Fab 4 utworzyła napis NUJV Na amerykańskiej okładce Ringo został przesunięty na drugą pozycję z lewej (NVUJ), amerykańska okładka to fotografie czwórki muzyków, nie wiedzieć czemu w tonie czarno – białym.John w tytułowej piosence w kadrze z filmu
Album „Help!” jest pierwszym wydawnictwem zespołu, na którym zaczął on dojrzewać. Nagrywano go pomiędzy lutym a czerwcem 1965, pierwsze sesje odbyły się zanim rozpoczęły się zdjęcia do filmu. Zespół zaczął stosować nową metodę swej pracy w studiu. Zrezygnowano z nagrywania całych nagrań w wielu podejściach, z których wyłaniano te najlepsze na rzecz nagrywania oddzielnych ścieżek dźwiękowych z danym instrumentem, wokalem itd. Z tych wybierano najlepsze, do których dodawano na końcu inne efekty dźwiękowe jak dublowanie głosów lub instrumentów itd. Każda piosenka jest już bardziej dojrzała, choć oczywiście i tutaj znalazły się nazywane przez zespół „wypełniacze”. W odróżnieniu od swojej poprzedniej płyty długogrającej, która była bardzo rock and rollowa („Beatles For Sale”), ta zawiera wiele różnych gatunków muzycznych od rock and rolla, po folk czy country and western, od „Help!” po … „Yesterday”. W owym czasie The Beatles regularnie palili marihuanę (zaczęli jej używać po raz pierwszy na spotkaniu z Dylanem) i wpływ ich osobistych „odlotów” na kształt niektórych utworów jest wyraźny ( w okresie pomiędzy marcem a lipcem 1965 John i George mieli także swoje pierwsze kontakty z LSD). Wzbogaciło się też bardzo instrumentarium zespołu a aranżacje stały się bardziej wyrafinowane, czego koronnym przykładem jest wspomniana „Yesterday”, piosenka na owe czasy unikalna. Właśnie dla wielu fanów zespołu album ten jest przede wszystkim albumem, na którym znalazła się jego szczytowa kompozycja - „Yesterday”, która także mogła być pierwszym sygnałem zmiany na tronie lidera zespołu. Na albumie tym po raz pierwszy udział wzięli muzycy sesyjni, to pierwsza płyta, na której znalazła się piosenka, w nagraniu której wziął udział tylko jeden Beatles.

Album na Wyspach wszedł na listy 14 sierpnia na szczyt gdzie spędził 9 tygodni (37 tygodni całościowo)
Amerykański OST – soundtrack, album ze ścieżki filmowej filmu.
Wydawca: Capitol, 13 sierpnia 1965
Indeks: Capitol MAS-2386 (mono)
Capitol SMAS-2386 (stereo)
Zawartość:

 1. Help!
 2. The Night Before
 3. From Me To You (instrumentalny)
 4. You've Got To Hide Your Love Away
 5. I Need You
 6. In The Tyrol (instrumentalny)
 7. Another Girl
 8. Another Hard Day's Night (instrumentalny)
 9. Ticket Ro Ride
 10. The Bitter End / You Can't Do That (instrumentalny)
 11. You're Going To Lose That Girl
 12. The Chase (instrumentalny)


  Na mocy umowy podpisanej z EMI oraz United Artists Capitol był dystrybutorem tzw. oryginalnej ścieżki dźwiękowej na płycie zwanego krótko OST. Wzorem UE i poprzedniego soundtracku do „A Hard Day's Night”, Capitol podobnie poprzeplatał piosenki zespołu muzyką instrumentalną, nie decydując się na włączenie na album piosenek z drugiej strony, „nie-filmowej”, brytyjskiej wersji albumu. Piosenki te miały „zapracować” na innych albumach, powiększając oczywiście dochody firmy. Aranżacje do piosenek na filmie „Help!” powierzono tym razem komuś innemu a nie George Martinowi- Kenowi Thorne.


  G.MARTIN: Wyprodukowałem wszystkie piosenki do filmu, ale nie poproszono mnie o napisanie partytur – inny facet dostał tę robotę. Z Dickiem Lesterem nie mieliśmy wtedy zbyt dobrym relacje ze sobą, fakt, że byłem wcześniej nominowany do Oscara za „A Hard Day's Night” prawdopodobnie także mnie nie pomógł”.


  Dave Dexter Jr.
  Chociaż Martin wyprodukował wszystkie siedem songów The Beatles na albumie wydrukowano: „Produkcja w Anglii: George Martin oraz w USA – Dave Dexter Jr”. Dexter był odpowiedzialny jedynie (lub aż) za wybór i włączenie instrumentalnych utworów na płytę a nawet za ich tytuły.   Kolejny pomysłem Capitolu by zarabiać na Beatlesach więcej było potraktowanie albumu jako albumu z renomowanej i ekskluzywnej serii „Original Broadway Cast” w eleganckim pokrowcu i jako „specjalny pamiątkarski soundtrack” Dzięki temu obie wersje albumu mogły być droższe o dolara, mono 4,98 $ , stereo 5,98 i firma spodziewała się, że ta różnica nie zrobi na fanach żadnego wrażenia. I miała rację. Album wskoczył od razu na miejsce pierwsze list i okupował je przez 9 tygodni (wygenerował w pierwszym tygodniu sprzedaży milion dolarów wpływu, by skończyć na 3 milionach sprzedanych kopii płyty, co było trzy razy lepszym wynikiem niż w przypadku „Beatles VI”, poprzedniego albumu grupy w Stanach. Tylko siedem piosenek zespołu na albumie (w tym znany od kilku miesięcy 'Ticket To Ride') nie powstrzymało fanów od zakupów.
  "Help!!!! I need somebody!!!!  United Artists nie zarobił na sprzedaży muzyki The Beatles jak Capitol ale spróbowano podejść to tej „złotodajnej” kury inaczej. Ponieważ fachowcy z UA odnieśli się z dużym szacunkiem i respektem do poprzednich orkiestrowych wersji piosenek na albumie „A Hard Day's Night” i sukcesu tamtego przedsięwzięcia, postanowili ponownie prosić George'a Martina o ponowne nagranie wszystkich siedmiu przebojów filmowych The Beatles w wersji instrumentalnej. W wyniku tej decyzji powstał album „George Martin And His Orchestra Play HELP!”, który wydano także w 1965 roku.

  „GEORGE MARTIN & HIS ORCHESTRA PLAY HELP!”

  Zawartość:

  1. Help
  2. Another Girl
  3. You're Going To Lose That Girl
  4. I Need You
  5. You've Got To Hide Your Love Away
  6. The Night Before
  7. Ticket To Ride
  8. Auntie Gin's Theme (wersja „I've Just Seen The Face”)
  9. That's A Nice Hat (Cap) (wersja „It's Only Love”)
  10. Tell Me What You See
  11. Scrambled Egg (wersja „Yesterday”)


  Pewna ciekawostka dotyczy tej płyty, ogólnie już znana więc i ją tutaj przytoczę, tym bardziej, że dotyczy jednej z moich ulubionych płyt i innego ulubionego zespołu. Gdy w 1973 roku w studiu przy Abbey Road nagrywano „Dark Side Of The Moon”, do nagrywania bicia serca użyto tej samej taśmy, na której powtórnie nagrano „Ticket To Ride” w wersji orkiestrowej G.Martina. Nie słychać tego na winylowych kopiach albumu, ale później zremasterowane wydanie albumu na CD ujawnia nikłe szczątki (pogłos tego utworu).


  Muzyczny blog  Historia The Beatles  Music Blog
  Polski blog o najwspanialszym zespole w historii muzyki.

  3 komentarze:

  1. A ja mam pytanie odnośnie do pana autora. Czy wie pan może gdzie można oglądnąć Help z lektorem i czy w ogóle jest z lektorem?

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. Pewnie odpisuję już za późno, ale na CDA można obejrzeć w kolorze z lektorem polskim :-) Jak coś, to polski tytuł to "Na pomoc", wystarczy dodać rok 1965 lub Beatles i spokojnie znajduje

    Usuń
  2. Proszę pisać do mnie na maila: Blog.FabFour.The Beatles@gmail.com. Nie mam niestety dvd z lektorem, choć film był wielokrotnie emitowany przez polskie stacje telewizyjne. Może warto poszukać przez ten blog. Proszę napisać tutaj o swoim apelu, mogę pośredniczyć mailowo. Pozdrawiam

   OdpowiedzUsuń