IT'S ONLY LOVE 
kompozycja: Lennon (100%)& McCartney
napisana: maj - czerwiec 1965
nagrana: 15 czerwca 1965
długość: 1'53”
podejścia: 6
producent: George Martin
inżynier: Norman Smith, Phil McDonald
wydane: 6 sierpnia 1965 (UK), 6 grudnia 1965 (USA)

Obsada:
John: wokal (zdublowany), gitara akustyczna rytmiczna (1964 Framus 12-string „Hootenany”)
Paul: gitara basowa (1961 Hofner 500/1)
George: gitara prowadząca (1962 Gretsch 6119 „Tennessean”), gitara rytmiczna (1964 Rickenbacker „Fire-glo” 360-12)
Ringo: perkusja (Ludwig), tamburyna

Dostępne na:
Help! (UK: Parlophone PMC 1255; PCS 3071; Parlophone CDP 7 46439 2)
Yesterday (EP) (UK: Parlophone GEP 8948)
Rubber Soul (US: Capitol (S)T-2442)
Anthology 2

Oryginalny tytuł : 'That's A Nice Hat'. Stosunkowo mało znana i uważana ze dość przeciętną w skali całej twórczości zespołu.
JOHN: Moja. To jedna z tych moich piosenek, której nienawidzę. Okropny tekst”.
Rzeczywiście tekst jest tutaj rozpaczliwie naiwny: „I get high when I see you go by … my, oh my...” lub „Is it right that you and I should fight every night...”
John bardzo wstydził się banalnego w niej tekstu , w innym wywiadzie przyznał, że 'It's Only Love' oraz 'Run For Your Life' z następnego po 'Help!” albumu „Rubber Soul” należą do najsłabszych piosenek The Beatles. Absolutnie nie zgadzam się z tą opinią, piosenka ta jest dla mnie jedną z bardziej melodyjnych i romantycznych ballad zespołu. Oczywiście z pewnością nie jest ona piosenką tej samej kategorii co arcydzieła w postaci „A Day In The life” czy „Strawberry Fields Forever”, ale po latach piosenka ta tylko zyskuje i nie tylko w oczach (uszach) zakochanych w zespole fanach. Po latach sama piosenka została wysoko oceniona przez Capitol, który umieścił ją na swojej dwupłytowej składance „Love Songs” obok takich „miłosnych” klasyków zespołu jak „Michelle” czy „Norwegian Wood”. Przed samym wydaniem tego projektu przeprowadzono ankiety wśród czytelników niektórych pism muzycznych, dotyczące wyboru tytułów jakie powinny się znaleźć na takim projekcie. Jak widać „To tylko miłość” została oceniona bardzo wysoko i to jest najlepszą rekomendacją dla piosenki.
Oczywiście odbiór samych autorów własnej twórczości mógł być i był zupełnie inny,dla siebie byli najsurowszymi krytykami. Beatlesi – co zrozumiałe - absolutnie nie zdawali sobie sprawę kim się stają i kim będą. Kto zresztą wtedy mógł tak ich odbierać ? Byli najlepsi, najpopularniejsi ale to był tylko rock and roll.
Studio, praca pod okiem George Martina , 1965
W 1966 roku zapytano Johna i Paul czy gdyby nie byli Beatlesami to byliby fanami The Beatles. Obaj liderzy odpowiedzieli w typowym dla siebie stylu. John natychmiast odparł, że „NIE” a Paul : „Lubię ich. Nie są najlepsi ale są OK”.
Paul, uważając siebie za współautora piosenki, którą napisali w domu Johna w Weybridge wspomina: Czasem nie przejmowaliśmy się zbyt mocno tekstem, gdy piosenka była przeznaczona jako wypełniacz jak 'Its Only Love'.gdy słowa były kiepskie, staraliśmy się je poprawiać, ale nie byliśmy zbyt wybredni bo to był przecież tylko rock and roll a nie literatura piękna”.
Leslie
Zespół nagrał piosenkę w czasie jednej sesji, z sześcioma podejściami, z których cztery były całkowicie kompletne. Głos Johna był zdublowany na ostatnim podejściu oraz dograno aż sześć gitar, dwie akustyczne w tym 12-strunową, oraz trzy elektryczne. Gra Ringa jest bardzo oszczędna i podobna do tej jaką zagra w 1966 roku w „In My Life”.
Ciekawostka studyjna: 'It's Only Love' jest pierwszym numerem zespołu, w którym wykorzystano obracający się głośnik „Leslie” B-3 organów Hammonda, podłączony do gitary solowej, co daje tak olśniewający efekt. Takie przetwarzanie efektów gitarowych a nawet wokalnych stało się niebawem znakiem firmowym zespołu, czego kulminacyjny efekt np. można zauważyć w „Tomorrow Never Knows”
Dwaj Przyjaciele, George i John, drogi ich po rozpadzie The Beatles bardzo się rozeszły, niestety... nawet bardziej niż drogi Johna z Paulem.
IT'S ONLY LOVE
I get high when I see
you go by my oh my
When you sigh my, my inside
just flies butterflies
Why am I so shy
when I'm beside you

It's only love
and that is all
Why should I feel
the way I do
It's only love
and that is all
But it's so hard
loving you

Is it right that you and I
should fight every night?
Just the sight of you makes night
time bright, very bright
Haven't I the right
to make it up, girl

It's only love
and that is all
Why should I feel
the way I do
It's only love
and that is all
But it's so hard
loving you

Yes, it's so hard loving you...

 

IT'S ONLY LOVE 
It's Only Love - Antologia 

Polski blog o The Beatles

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz