YOU'VE GOT TO HIDE YOUR LOVE AWAYkompozycja: Lennon (100%) & McCartney 
napisana: 18 lutego 1965 
nagrana: 18 lutego 1965 
długość: 2'06” 
podejścia: 9 
producent: George Martin 
inżynier: Norman Smith 
wydane: 6 sierpnia 1965, 13 sierpnia 1965 
Obsada:

John: wokal, gitara akustyczna rytmiczna (1964 Framus 12-strunowa „Hootenanny”) 
Paul: gitara basowa 91961 Hofner 500/1), gitara akustyczna rytmiczna (1964 Epiphone Texan) (wg niektórych źródeł Paul grał w tym utworze tylko na basie) 
George: gitara akustyczna rytmiczna (1950 Jose Ramirez classical) 
Ringo: tamburyna, marakasy, shaker 
Johnnie Scott: flet altowy i tenorowyDostępne na: 
Help!, (UK: Parlophone PMC 1255; PCS 3071; Parlophone CDP 7 46439 2) 
Help!, (US: Capitol (S)MAS 2386) 
Anthology 2

JOHN: "Jest jedna, którą napisałem i którą lubię, to "You've Got To Hide Your Love Away"  - ale to nie jest komercyjna piosenka".
 Bob Dylan, John, w tle Paul.
Pierwszy utwór od 1962 roku nagrany z udziałem muzyków sesyjnych (Johnnie Scott). Znakomita „dylanowska” ballada Johna z filmu i albumu „Help!”. Ciekawostką może być fakt, że nie tylko Dylan wpływał na Beatlesów, brytyjski zespół oddziaływał na amerykańskiego barda w podobny sposób, w wyniku czego – gdy Beatlesi zaczęli częściej sięgać po akustyczne gitary i inne akustyczne instrumenty – Dylan, okrzyknięty przez fanów folku za zdrajcę, sięgał także częsciej po gitary elektryczne.

PAUL: To John a la Bob Dylan”

JOHN:To ja w moim okresie Dylana. Jestem jak kameleon, zmieniający się pod wpływem wszystkiego co się wokół dzieje. Jeśli Elvis potrafi tak robić, ja także. Jeśli potrafią to robić The Everly Brothers to ja i Paul także to potrafimy. To samo z Dylanem”.

Podobnie jak w „Help!” John obnaża w utworze swoje skryte dotąd emocje.

JOHN: To jedna z tych piosenek, które smutno się śpiewa samemu sobie: „... stoję tutaj, z głową w rękach...” Zacząłem, myśleć o swoich uczuciach...Nie pamiętam, nie wiem kiedy to się dokładnie zaczęło, jak w „I'm A Loser” czy w „Hide Your Love Away”, tego typu rzeczach. Zamiast moich projekcji na daną sytuację, starałem wyrazić to co się dzieje we mnie, to co zrobiłem w swoich książkach. Przypuszczam, że dopomógł mi w tym Dylan, nie poprzez rozmowy lub coś innego, ale poprzez słuchanie jego płyt”.

Otwierające linie piosenki dowodzą wcześniejszego stwierdzenia Lennona. Dostrzec tu można ich podobieństwo do tekstu piosenki „I Don't Believe You (She Acts Like We Have Never Met)” Dylana z 1964 roku.Here I stand, head in hands                                          I can't understand, she let go of my hand
Turn my face to the wall                                                               And left me here facing the wall
she's gone I can't go on                                                           I'd sure like to know why she did go
       Feeling two foot small                                                                    I can't get close to her at all

You' ve Got To Hide Your Love Away”        ***       
                                                                             „I Don't Believe You (She Acts Like We Have Never Met)”                                                                                                     
                                                                                                                                                                                        

THE BEATLES                                                                                                BOB DYLAN

Z prawej obok Johna - Pete Shotton
Podczas nagrywania John mylnie zaśpiewał „two foot small” zamiast „two foot tall”. Szkolny przyjaciel Johna i cały czas blisko niego, Pete Shotton tak to komentował: „Zostawmy to tak jak jest, wszyscy kochaliśmy te jego pomyłki”. Shottonowi, obecnemu w c zasie nagrywania w studiu, przypisuje się wymyślenie „Hey”, rozpoczynającego refren w piosence.
Brian Epstein
W owym czasie nieprzychylni zespołowi krytycy sugerowali, że piosenkę John dedykował menadżerowi zespołu, Epsteinowi, pamiętając ciągle ich wspólne wakacje w Hiszpanii w kwietniu 1963 roku. Moim zdaniem to dyskusyjne a nawet nieprawdopodobne by John chciał wracać do tego wydarzenia, mimo że wspomniał w wywiadzie dla Playboy'a, że do „czegoś tam doszło”. W owym czasie John przeżywał wewnętrzny kryzys, wiele romansował i tekst songu mógł się odnosić właśnie do któregoś z jego romansów.„You've Got To Hide Your Love Away” nagrywano na czterech sesjach do „Help!”, w 9 podejściach ale tylko dwa zostały skompletowane w całości, ostatecznie nagrano 18 lutego. Na Antologii możemy słyszeć podejście 5 drugą pełną wersję. Johnnie Scott, flecista i muzyczny aranżer nagrał najpierw swoją partię na flecie altowym, następnie na tenorowym, oba nagrania zostały nałożone na siebie i wplecione w piosenkę.

Johnnie Scott

JOHNNIE SCOTT: „Powiedzieli mi tak ogólnie co chcieli osiągnąć, miałem do dyspozycji ok. ¾ czasu, chcieli też obu rodzajów fletów. O ile pamiętam wszyscy byli w znakomitych nastrojach, zwłaszcza Ringo, który co wrócił ze swojego miesiąca miodowego”.

W 1965 roku, pytany o swoje ostatnie nagrane utwory, John odpowiedział, że szczególnie lubi „You've Got To Hide...” ale to nie jest niestety komercyjna piosenka, i przypuszczalnie z tego powodu zespół nie wykonywał jej nigdy na koncertach. Mimo jednak tego faktu czyli pozornej „nieprzebojowości” piosenki, została ona ujęta na wszystkich edycjach „Help!” , za oceanem jak i w Wielkiej Brytanii, włączona do filmu a do dnia dzisiejszego, jako ulubiona milionów fanów, na wielu składankach z piosenkami zespołu.


Niedługo po premierze filmu brytyjska grupa rockowa The Silkie  nagrała swoją wersję piosenki, którą wyprodukował ... John Lennon, a w nagraniu wzięli udział Paul na gitarze oraz George na tamburynie. Piosenka dostała się do TOP 10 za oceanem, w UK tylko do TOP 50.
kadr z clipu "You've Got To Hide..." - HELP!


YOU'VE GOT TO HIDE YOUR LOVE AWAY 
Cover - The Silkie 

 Here I stand head in hands
Turned my face to the wall
If she's gone I can't go on
Feelin' two-foot small

Everywhere people stare
Each and every day
I can see them laugh at me
And I hear them say

Hey you've got to hide your love away
Hey you've got to hide your love away

How could I even try
I can never win
Hearing them, seeing them
In the state I'm in

How could she say to me
Love will find a way
Gather round all you clowns
Let me hear you say

Hey you've got to hide your love away
Hey you've got to hide your love away

* * *
Muzyczny blog  Historia The Beatles  Music Blog
Polski blog o najwspanialszym zespole w historii muzyki.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz