HELP - 2-GI FILM

Reżyser: Richard Lester
Producent: Walter Shenson: Walter Shenson Films, Subafilms
Dystrybucja: United Artists
Scenariusz: Charles Wood, Marc Behm
Muzyka: The Beatles, George Martin, Ken Thorne

Zdjęcia: David Watkin 
Dugość: 92 min
Rok produkcji:1965
Budżet: 1, 5 mln $

Premiera: 29 lipca 1965

  

Obsada:
The Beatles
Leo McKern
Eleanor Bron
John Bluthal
Roy Kinnear
Victor Spinetti
Mal Evans 

Drugi film zespołu, wyreżyserowany ponownie przez Lestera, komedio-musical stylizowany na filmy o Bondzie. Roboczy tytuł: „Eight Arms To Hold You”. Wschodnia sekta bogini Kali musi złożyć w ofierze swej krwiożerczej bogini, osobę noszącą na palcu rytualny pierścień (ring), który oczywiście ma … Reszty można się bez trudu domyśleć. Film ze znakomitą muzyką, wielkimi przebojami zespołu, w tym kompozycją Harrisona „I Need You”. Na świecie odebrany przez krytyków z lekkim chłodem, dużo mniej pozytywnie niż pierwszy obraz zespołu, ale co najważniejsze: przez fanów z ogromną akceptacją i radością.


JOHN: 'Film był poza naszą kontrolą. Z 'A Hard Day's Night' mieliśmy więcej wspólnego, to był na wpół dokument. Przy Help Dick Lester nie powiedział nam ani słowa o czym jest film'.
"Paul na podłodze" -  kadr z planu.W 1974 John już był mnie krytyczny: „Zdaję sobie sprawę, patrząc wstecz, jak bardzo zaawansowany był to projekt. Był prekursorem „Batmana – Pow Wow „ z TV. Lester niczego nam nie tłumaczył, ponieważ nie spędziliśmy zbyt wiele czasu ze sobą pomiędzy obu filmami, może częściowo także powodu, że wtedy paliliśmy marihuanę i ciężko było komuś „z zewnątrz” się z nami porozumieć. Byliśmy we własnym świecie, ciągle chichotaliśmy, z przeszklonymi oczami."
RINGO: "Kręcąc ten film,  wypalalismy cholernie dużo trawki. Dzięki temu była niezła zabawa".
PAUL: "O ile przy filmie "A Hard Day's Night" staralismy się uczyć swych ról, o tyle kręcenie "Help!"  traktowaliśmy trochę jak żart. Nie jestem pewien, czy któryś z nas znał scenariusz. Uczyliśmy się naszych kwestii w drodze na plan".


Piosenki grane w trakcie filmu:
Help
You're Going To Lose That Girl
You've Got To Hide Your Love Away
Ticket To Ride
I Need You
The Night Before
Another Girl
She's A Woman (słyszana w wykopie, na planie w Salisbury Plain)
A Hard Day's Night (gra utwór hinduski zespół)
I'm Happy Just To Dance With You (odtwarzana w czasie jazdy na rowerach)
You Can't Do That (w sekwencjach w austriackich Alpach).

JOHN: "Coś z tym filmem było nie tak. Kręcilismy go z radością, jestem wlaściwie JESTEM Z NIEGO ZADOWOLONY, ale nie dumny, jak powinienem. Zdjęcia są dobre. Są dobrzy aktorzy - nie my, bo my nie gramy, tylko robimy co potrafimy. Leo McKern jest nibyały zaś Victor Spinetti i Roy Kennear, chudzielec i tłuścioch, są dobrzy razem. Pierwsza połowa filmu jest znacznie lepsza niż końcówka i wszystko siada, kiedy przenosimy się na Bahamy.
Myślę, że jest dla nas w filmach wiele możliwości, które nie zostały wykorzystane. Musieliśmy nagrać trzy lub cztery płyty, żeby naprawdę znaleźć dobre brzmienie. Podejrzewam, że tak samo byłoby z filmami. Czujemy, że jeśli się sprawdzimy to będziemy to dalej robić. Jeśli zrobił tak Elvis Presley, to nie mamy nic przeciwko temu, by podążać jego śladem na srebrny ekran. Najważniejsze, żeby nasze filmy były zawsze inne. Zawsze mamy dla publiczności jakąś niespodziankę w filmie i tym się różnimy od Presley'a. Nie chciałbym jednak koncentrować się na filmach. To nie w naszym stylu, my lubimy zawsze coś nowego. Nadal najbardziej lubię występy przed publicznością.
  I jeszcze jedna sprawa, która wyklucza naszą karierę w Hollywood. Postanowiliśmy, że jeśli dostaniemy Oscara, to odeślemy go z powrotem".

 

czytaj także: „HELP  album”
oraz  „Premiera Help”


Ciekawostki: 
* pływak pytający Johna o klify w Dover to road-menadżer grupy Mal Evans;
* książka, którą John zdejmuje z półki w „mieszkaniu” zespołu to jego „Spaniard in the Works”;
* ze względu na brak czasu film kręcony w ciągu dnia i montowany nocami;
* scena w zamkniętej klatce została nakręcona w szpitalu psychiatrycznym na Bahamach. Niedługo potem zespół uczestniczył w obiedzie z ministrem finansów, podczas którego John Lennon skrytykował warunki panujące w szpitalu.
* podczas spaceru chodnikiem (chwilę przed tym, kiedy Ringo wysyła list), John i Ringo recytują pierwszą zwrotkę wiersza Johna "I Sat Belonely" z jego książki "In His Own Write
Mal Evans
Na planie z Richarde Lesterem - Bahamy.
Trailer 2
FILM "Help!"


Fotografie z filmu :
'HELP!' * FOTKI - 1 
'HELP!' * FOTKI - 2

*******
Muzyczny blog  Historia The Beatles  Music Blog
Polski blog o najwspanialszym zespole w historii muzyki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz