THE WORD


Kompozycja: Lennon (60%) & McCartney(40%)
Napisana: październik/listopad 1965
Nagrana: 10 listopada1965 (Studio 2, Abbey Road)
Mix: 11,15 listopada 1965
wydana 3 grudnia 1965 (UK), 6 grudnia 1965 (USA)
Podejścia: 3
Długość: 2'42”
Producent: George Martin
Inżynier: Norman Smith, Ken Scott

Obsada:
JOHN: wokal wiodący, chórki, gitara rytmiczna (1961 Sonic Blue Fender Stratocaster )
PAUL: chórki, gitara basowa (1961 Hofner 500/1),fortepian (1905 Steinway Vertegrand "Mrs. Mills")
GEORGE:  chórki, solowa gitara (1961 Sonic Blue Fender Stratocaster) )
RINGO: perkusja (1964 Ludwig Super Classic Black Oyster Peral), marakasy
George Martin: harmonium (Mannborg)

Dostępne:
Rubber Soul (UK: Parlophone PMC 1267; PCS 3075; US: Capitol (S)T 2442; Parlophone CDP 7 46440 2)
Love

Piosenkę często charakteryzuje się jako pierwszą piosenkę zespołu, w której śpiewa o miłości jako hipotetycznej koncepcji, punkt zwrotny w pisaniu piosenek o uczuciu i coraz bardziej oddalanie się od naiwnych schematów w stylu 'She Loves You” w stronę uniwersalnych jak 'All You Need Is Love'. W omawianej piosence wyczuć można prawie zachłyśnięcie się odkryciem, że miłość jest głównym celem i objawieniem życia. Niektóre zwroty brzmią prawie jak misyjne nauczanie (...jestem tutaj by wskazać wszystkim światło...).

JOHN:Olśnienie, że miłość może być odpowiedzią na wszystko przyszło w okresie albumu 'Rubber Soul', gdy byłem dużo młodszy. Moją pierwszą ekspresją na ten temat była 'The Word'. Tym słowem jest 'love'. We wszystkich książkach jakie czytałem, złych czy dobrych, takich czy innych, słowem była 'miłość'. Wygląda ono na podstawowy motyw dla całego wszechświata”.

Piosenkę czesto przypisuje się w całości Johnowi, choć pracowali nad nią obaj liderzy zespołu i jest to próba napisania piosenki na bazie jednej nuty. John po latach wspominał, że pierwszą próbą napisania piosenki, w której głównym tematem jest miłość, ogólna, jako uczucie, siła, była właśnie jego piosenka "The Word"; innym razem przyznawał, że było to wspólna kooperacja z Paulem.
 

PAUL: Napisanie piosenki na bazie jednej nuty - jak np. w 'Long Tall Sally' - nie jest takie proste, choć zbliżyliśmy się nieco do tego pomysłu przy "The Word". Byliśmy trochę upaleni, napisaliśmy tekst piosenki na kartce, z wieloma kolorami, po raz pierwszy tak to nam wyszło. Normalnie nie paliliśmy trawki w czasie pracy, gdyż miałeś przez to jakby chmury na umyśle. O Shit! Co my robimy? Łatwiej było bez trawki ale tą jedną piosenkę tak zrobiliśmy”.

Yoko sprezentowała na urodziny ową kartkę papieru z kolorowym tekstem piosenki – za zgodą Johna, ale bez Paula – amerykańskiemu kompozytorowi Johnowi Cage'owi, który lata później opublikował ją z innymi swoimi zbiorami.Oryginalny tekst do "The Word"

JOHN: „'The Word' była napisana wspólnie, ale główny pomysł był mój. Czytaj słowa, w nich jest wszystko o stawaniu się mądrym. To nasz okres marihuany. Miłość, miłość i pokój. Te rzeczy ale właściwym słowem jest 'love' prawda?”

Say the word and you’ll be free
Say the word and be like me
Say the word I’m thinking of
Have you heard the word is love
It’s so fine, it’s sunshine
It’s the word love

In the beginning I misunderstood
But now I’ve got it the word is good
Say the word and you’ll be free
Say the word and be like me
Say the word I’m thinking of
Have you heard the word is love
It’s so fine, it’s sunshine
It’s the word love

Everywhere I go I hear it said
In the good and the bad books that I have read
Say the word and you’ll be free
Say the word and be like me
Say the word I’m thinking of
Have you heard the word is love

It’s so fine, it’s sunshine
It’s the word love

Now that I know what I feel must be right
I mean to show ev’rybody the light
Give the word a chance to say
That the word is just the way
It’s the word I’m thinking of


And the only word is love
It’s so fine it’s sunshine
It’s the word love

Say the word love
Say the word love
Say the word love
Say the word love
Muzyczny blog * Historia The Beatles * Music Blog
Polski blog o najwspanialszym zespole w historii muzyki.
HISTORY THE BEATLES

2 komentarze:

  1. Skoro John mówi że napisał tą piosenkę wspólnie z Paulem to dlaczego dajesz mu 100 % w jej stworzeniu. Takie wątpliwości mam przy kilku innych piosenkach gdzie z opisu wynika że John i Paul pisali je wspólnie lub z znaczącym udziałem jednego bądź drugiego z nich a kompozycję przypisujesz tylko jednemu. Zdaje sobie sprawę że nie oprócz nich nikt nie ma wiedzy na temat tego jaki był ich udział przy pisaniu poszczególnych piosenek ale na Twoich ocenach bazują jak sądzę również ludzie którzy nie mają zbyt dużej wiedzy o tym zespole. Poza tym szacunek za włożoną pracę w opracowanie blogu.

    OdpowiedzUsuń
  2. Racja, odpowiadając Ci teraz próbowałem znaleźć źródło, na podstawie którego wpisałem setkę Johnowi. Jak pewnie czytający ten blog wiedzą, często John i Paul po latach delikatnie się sprzeczali, lub może inaczej, nie byli do końca pewni, czy nie mieli swego udziału w powstaniu takiej czy innej piosenki. W przypadku "The Word" wydaje się, że mimo, iż jest to bardziej 'lennonowa" piosenka niż 'mccartney'owa' sprawiedliwe będzie podział 60 na 40. Podział procentowy jest tutaj bardzo umowny. Niestety. W przypadku np. "And I Love Her" do pary L&Mc powinno być dodane nazwisko Harrisona, za jego partie gitarowe, istotnie kształtujące utwór, nie jako ozdabianie go solówką. Tak czasem czysta kompozycja jednego, nawet wtedy, gdy zespół nagrywał ją pod wyraźnymi wskazówkami jej twórcy, to zostaje w nich piętno zespołu. Procenty to przede wszystkim wkład w tekst i samą muzykę. Poprawiłem i dzięki za wpis

    OdpowiedzUsuń