AND I LOVE HER


 

05. AND I LOVE HER
Kompozycja: Lennon (35%) & McCartney (65%)
Nagrana: 25-27 lutego 1964
Napisana: styczeń 1964 
Miks: 3 marca,22 czerwca 1964 
ProducentGeorge Martin 
Inżynier: Norman Smith, Richard Langham 
Długość : 2'28”
Podejścia: 21

Obsada:
PAUL: śpiew (zdublowany),gitara basowa (1961 Hofner 500/1)
JOHN: gitara akustyczna rytmiczna (Gibson J160E),
GEORGE: gitara solowa (1950 Jose Ramirez classical), claves (pałeczki)
RINGO: bongosy
Dostępne na:
A  Hard Day's Night, (UK: Parlophone PMC 1230, PCS 3058, Parlophone CDP7 46437 2, US: United Artists UAL 3366, UAS 6366, Capitol CLJ 46435)
Something New, (US: Capitol (S)T 2108, CDP 7243 8 66876 2 3)
Extracts From The Film A Hard Day's Night (EP), (UK: Parlophone GEP 8920)
The Beatles 1962-1966, (UK: Apple PCSP 717, US: Apple SKBO 3403, Apple CDP 0777 7 97036 2 3)
Love Songs, (UK: Parlophone PCSP 721, US: Capitol SKBL 11711)

Anthology 1
On Air - Live At The BBC Volume 2

Wydana: 10 lipca 1964 (UK), 26 czerwca 1964 (USA) , także na singlu w USA, 20 lipca 1964 (US: Capitol 5235; strona B: "If I Fell")

Piosenka napisana głównie przez Paula dla swojej dziewczyny Jane, choć w 1984 roku zdementował to mówiąc, że to zwykły miłosny song, nie dedykowany nikomu.

John trochę pomógł Paulowi w ukończeniu utworu ( o tym niżej) ale moim zdaniem współtwórcą piosenki jest także George i powinien zostać dopisany jako współautor. Jego gitara flamenco, szczególnie motyw, od którego zaczyna się piosenka to nieodłączna część utworu, bez którego trudno go sobie wyobrazić. Docenił to Paul, podkreślając wkład Harrisona w filmie „Living In A Material World” Martina Scorsese. Generalnie Paul uważa, że jest jedynym autorem piosenki ale naoczni świadkowie (Dick James) pamiętają jak George Martin wysłuchawszy całej propozycji Paula stwierdził, że John i Paul muszą jeszcze nad nim popracować, utwór jest zbyt monotonny,brakowało w nim mostu spinającego poszczególne części oryginalnej kompozycji McCartney'a .John zasugerował by Martin z dźwiękowcami zrobili sobie przerwę na herbatę a sam z Paulem usiedli przy fortepianie i dokończyli utwór w około pół godziny.

PAUL: „To była pierwsza ballada, którą sam sobie zaimponowałem. Posiadała ciekawe akordy. 'bright are the stars that shine, dark is the sky...' Lubię obrazować niebo, gwiazdy... To była prawdziwa miłosna piosenka. „And” w tytule było bardzo ważną rzeczą. 'And I Love Her'... Ten numer wciąż jest dobry i gitara George'a jest w nim naprawdę dobra. To wszystko zadziałało”.

Wimpole Street.
Piosenka została napisana w piwnicy domu przy Wimpole Street, domu rodziców Jane Asher, przerobionej na pokój do muzyki, gdzie John i Paul napisali wiele piosenek razem w „środkowym okresie działalności The Beatles”.

JOHN: „'And I Love Her' to Paul. To była jego pierwsza 'Yesterday'. No wiecie, wielka ballada w'A Hard Day's Night'. W środku utworu trochę mu pomogłem”.

PAUL: „Nie jestem pewien, czy w ogóle John dotknął tej piosenki. Pewnie mógłbym powiedzieć, że John pomógł w środku utworu ale on nie może powiedzieć, że to jego piosenka. Sam ją napisałem. Pamiętam jak na schodach stała Margaret Asher i jak zagrałem jej ten utwór”.


Agent wydający piosenki zespołu Dick James (na zdjęciu po prawej - w okularach) tak wspomina moment nagrywania piosenki.

DICK JAMES: Robili akurat 'And I Love Her'. To była dość prosta i raczej monotonna piosenka. George i ja spojrzeliśmy po sobie i ta sama myśl zrodziła się w naszych głowach. Wydała nam się zbyt prosta choć była to ciepła i sympatyczna piosenka, z powtarzającym się refrenem. George Martin powiedział do chłopców: 'Dick i ja uważamy, że piosenka w środku jest zbyt monotonna. Potrzebujemy w niej jakiejś zmiany, przecięcia'. Zdaje się to John wtedy krzyknął: 'Przetnijmy sobie małą herbatkę!'. John z Paulem usiedli do pianina, podczas gdy Mal Evans przygotowywał herbatę i kanapki. Po pół godzinie napisali resztę piosenki, dokładnie na naszych oczach z bardzo konstruktywnym środkiem, bardzo komercyjnym, przebojowym. Chociaż wiemy, że to nie jest zbyt długi fragment, tylko parę nutek, to dzięki temu piosenka zyskała swoją niepowtarzalną melodię.
Przed pojawieniem się na ekranach pierwszego filmu, Paul pisał piosenki najczęściej „ramię w ramię” Johnem. Gdy pisał osobno spod jego „pióra” wystrzeliwały tak rockowe numery jak „I Saw Her Standing There” czy „Can't Buy Me Love”. Jego reputacja jako mistrza ballada, tego Beatlesa od ckliwych, romantycznych i miłosnych ballad rozpoczęła się właśnie od piosenki „And I Love Her”. Piosenka ta (jak i „If Fell” z tego samego filmu, albumu, okresu) pokazały światu drugie oblicze tej długowłosej, hałaśliwej i roześmianej brytyjskiej grupy. Od tego filmu też zaczęło się już szufladkowanie Beatlesów, film pomógł nie tylko fanom zacząć określać swoich ulubieńców jako „ten delikatny”, „ten śmieszek”, „ten to cynik”, „ten to milczek” i tak dalej. Historia oczywiście pokazała,że te wytworzone w zbiorowej wyobraźni fanów charakterystyki były całkowicie fałszywe, czego np. dowodem była piosenka „Helter Skelter” z 1968, napisana przez „tego od ballad” (Paula), aczkolwiek do dzisiaj McCartney uważany jest za mistrza ballad.

W oryginalnej wersji piosenki na albumie brytyjskim głos Paula został zdublowany, Amerykanie zostawili na swojej wersji albumu śpiew Paul nagrany jeden raz.
 Poza tym wokal nie podano żadnym obróbkom a mimo wszystko nic nie utracił ze swojego uroku. Początkowo piosenka była szybsza i zagrana z elektrycznymi instrumentami, ale ostatecznie została zaakceptowana jako wersja akustyczna.

Piosenka jest jedną z pierwszych piosenek pop, w której tytuł pada dopiero w środkowej sekwencji utworu. Któryż to już raz Beatlesi bezwiednie zmieniali schematy i zwyczaje panujące w sztuce tworzenia piosenek.
Chociaż piosenka stała się jednym z największych przebojów grupa rzadko ja wykonywała. Stało się tak jednak 14 lipca 1964 roku w programie BBC - „Top Gear” wyemitowanym dwa dni później.

I give her all my love
That's all I do
And if you saw my love
You'd love her too
I love her

She gives me everything
And tenderly
The kiss my lover brings
She brings to me
And I love her

A love like ours
Could never die
As long as I
Have you near me

Bright are the stars that shine
Dark is the sky
I know this love of mine
Will never die
And I love her

Bright are the stars that shine
Dark is the sky
I know this love of mine
Will never die
And I love her

* * *
Muzyczny blog  Historia The Beatles  Music Blog
Polski blog o najwspanialszym zespole w historii muzyki.


1 komentarz:

  1. Jestem pod wrażeniem, pełen profesjonalizm
    Pozdrawiam
    http://wolnymczas.blog.pl/

    OdpowiedzUsuń