MARZEC 1972
 

1 marcaw nowojorskim studiu Record Plant John i Yoko rozpoczynają prace nad nowym albumem ‘Sometime In new York City’. Współprodukuje album Phil Spector. W tym dniu rejestrowane są utwory: ‘Nigger Is The Nigger Of The World’, ‘Sister O Sister’, ‘Attica State’,’New York City’,’Sunday Bloody Sunday’, ‘Luck Of The Irish’, ‘John Sinclair’ oraz ‘Angela’ (nagrania potrwają do 20 marca). W międzczasie w sesjach pojawia się zespół Elephant’s Memory, z którym Lennonowie jammują. Przy okazji John i Yoko pomagają przy produkcji nowego albumu tego zespołu. Z tego okresu pochodzą słynne zdjęcia Boba Gruena, który uwiecznia pracujących w studiu Johna i Yoko razem z odwiedzającymi ich gośćmi takimi jak Mick Jagger, Andy Warhol czy Jerry Rubin.


3 marca – Yoko otrzymuje prawo opieki na Kyoko. Ale kolejny raz ojciec, Tony Cos ucieka z dzieckiem. To jest głównym powodem, dla którego John chce pozostać na siłę w Stanach, chęć udzielenia pomocy Yoko w odnalezieniu córki

4 marca – na amerykańskich listach przebojów album 'George For Bangla Desh' pozostaje na pozycji drugiej. W Wielkiej Brytanii krążek grupy Badfinger, którego producentem jest Harrison,'Day After Day' zajmuje miejsce 9-te.'Give Ireland Back To The Irish'  grupy Wings wchodzi na miejsce 26.
6 marca - zaczynają się kłopoty Johna z amerykańskimi urzędnikami.  Po 6 dniach od przedłużenia  wizy American Immigration and Naturalisation Services  unieważnia amerykańskie wizy obojga Lennonów. Mimo to oboje pozostają nadal w Stanach legalnie, od tej pory wg. języka urzędniczego, są oni 'maruderami'. Ale to początek długiej batalii o pozostanie w USA o czym John jeszcze nie wie.
13 marca - BBC odwołuje zakaz publicznej emisji utworu The Beatles 'A Day In The Life' z 1967 roku. Fakt ten ogólnie zostaje niezauważony.
14 marca - na czternastej uroczystości rozdania nagród Grammy, The Beatles otrzymują nagrodę NARAS Trustee Award za ich "niezwykły talent, oryginalność i kreatywność muzyczną, dzięki którym tak trafnie były wyrażane nastroje i tempo naszych czasów, z które z sukcesem niwelowały różnice między pokoleniami".
16 marca - John i Yoko przekonują władze imigracyjne Stanów, by pozwoliły im przebywać na ich terenie jeszcze przez kolejne cztery tygodnie. Po wyjściu z sądu John oświadcza reporterom: "Chcemy tu się osiedlić na stałe, ponieważ Nowy jork to centrum świata, a dodatkowo chcemy odnaleźć córkę Yoko, Kyoko".
17 marca - Ringo przypomina wszystkim o sobie. W Wielkiej Brytanii ukazuje się jego singiel 'Back Off Boogaloo' (producentem i na gitarze: George Harrison). Autorem tej całkiem udanej kompozycji, wpisującej się w coraz modniejszy w owym czasie na wyspach styl glam-rocka (T.Tex, Sweet, Slade, Gary Glitter i inni). Na drugiej stronie singla utwór 'Blindman'.W nagraniu Ringo pomagają Gary Wright oraz wierny, stary hamburski 'Freund':  Klaus Voormann. Więcej tutaj

18 marca-  początek pracy nad dokumentalnym filmem Apple o Marcu Bolanie i jego kapeli T. Rex pod tytułem 'Born To Boogie'. Ringo reżyseruje film,  kieruje wszystkimi pracami operatorskimi w czasie dwóch koncertów T.Rex w Empire Pool w Wembley w Londynie. W owym czasie na Wyspach (prawie niezauważony za oceanem) T. Rex i Marc Bolan (bo w zasadzie zespół to tylko on) to Mega Gwiazdy a prasa używa często pojęcia 'T.Rexomania'.  Od 1971 roku trwa znakomita passa tego zespołu z hitami jak: Hot Love (1971), Jeepster (1971), Get It On (1971), Metal Guru (1972) i Children Of The Revolution (1972). Fragmenty koncertu  tutaj .
Kolejne sceny filmu mają być nakręcone 21 marca. 16 września 1977 marc Bolan zginie w wypadku samochodowym20 marca - w Olympic Sound Studio w Barnes Paul rozpoczyna prace na albumem 'Red Rose Speedway'. Jako producenta Beatles zaprasza Glyna Johnsa, znanego między innymi z produkcji takich wykonawców jak Led Zeppelin, The Rolling Stones czy The Who. Wcześniej materiał na nowy album Wings nagrywany był w Los Angeles (piosenki: 'Big Barn Bed', 'One More Kiss', 'Little Lamb Dragonfly', 'Single Pigeon', 'When The Night', 'Loup (1st Indian On The Moon)'. Paul nagrywa także utwór 'My Love' dedykowany Lindzie. 
Mary Hopkin w marcu porzuca wytwórnię Apple, pozostając bez kontraktu płytowego. 

21 marca - w posiadłości Tittenhurst Park (odkupionej przez Ringo od Johna Lennona) pojawiają się wszyscy muzycy z T.Rex z Bolanem na czele. Ringo rejestruje dodatkowe sceny do filmu 'Born To Boogie'. W studiu ASS (właścicielem jest Elton John) przed kamerami występuje prawdziwa supergrupa z Ringo, Bolanem (cały skład T.Rex z Mickey Finnem) i Eltonem w składzie. Wykonują oni piosenkę 'Tutti Frutti', 'Children of the Revolution' oraz 'The Slider'. Dwie pierwsze piosenki zamieszczone są w ostatecznej wersji filmu. Zwracam waszą uwagę na znakomitą wersję 'Children of the Revolution'. Lata temu na dźwięk tego utworu każdy miał ciarki na plecach.


Na zdjęciu od lewej: Elton John, Marc Bolan, Ringo oraz Mickey Finn. Ten ostatni w składzie T.Rex (w zasadzie zawsze postrzeganego jako duetu) spełniał podobną rolę co hm.. np. Andrew Ridgeley w Wham! obok George'a Michaela. Czyli po prostu był.


Tutti Frutti - T.Rex, Elton John i Ringo
Children of the Revolution - jw. 


22 marca - nie wiedzieć czemu w trakcie premiery filmu 'The Concert For Bangla Desh' w nowojorskim kinie The DeMille Theatre John opuszcza salę. Ma to miejsce podczas fragmentu z Bobem Dylanem na ekranie.  Wg. doniesień prasowych ogólnie John jest bardzo zadowolony z filmu. Oficjalna amerykańska premiera filmu z koncertu dzień później. W rodzimej Wielkiej Brytanii dopiero 27 lipca tego roku.

28 marca - W Wielkiej Brytanii w telewizyjnym filmie dokumentalnym 'Whatever Happened To Tin Pan Aley?' we fragmencie poświęconym wkładowi The Beatles w muzykę i kulturę, George Martin stwierdza: "Wydaje mi się, że ich czwórka jest większa od indywidualnych członków zespołu, choć oczywiście każdy ich solowy album jest świetny, a to dlatego że wszyscy są niezwykle utalentowani. Nie uważam jednak, by byli teraz tak dobrzy, jak wtedy gdy tworzyli razem The Beatles".


31 marca - W Anglii zostaje zamknięty oficjalny fan club The Beatles. Prowadząca go od jedenastu lat Freda Norris (z domu Kelly - na zdjęciu z Harrisonem) stwierdza: Paul zerwał z nami kontakt w sierpniu, a John, George i Ringo w styczniu. Nie było więc sensu dalszego prowadzenia tego projektu, ponieważ wszyscy muzycy rozeszli się w zupełnie różnych kierunkach... Od roku 1965 klub licyzł 80 tysięcy członków, obecnie jest ich około 11  tysięcy.

Na koniec roku profil działalności firmy McCartney Productions Ltd pod kątem finansów to: przychody to 4234 funty, rozchody (koszta): 13 446 funtów, bilans: 9 212 funtów strat.
Muzyczny blog * Historia The Beatles * Music Blog 
Polski blog o najwspanialszym zespole w historii muzyki.


 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz