KWIECIEŃ, MAJ 1972 - kłopoty Johna z INS

1 kwietniaJohn pisze do redakcji 'Melody Maker' (w reakcji na słowa "Marc Bolan zrobił się równie popularny jak Lennon czy Dylan, więc Lennon i Jagger sprawdzają go obecnie"): Nigdy nie słyszałem utworu 'Jeepster', chociaż podobał mi się 'Get It On' i jego pierwszy przebój.W każdym razie wszyscy dobrze wiemy, skąd pochodzą te nowe numery - prawda Marc? ... Tak przy okazji to Marc sprawdza nas a nie na odwrót! Ostatnio nazwał nas "skarby"! Ale generalnie jest w porządku, byleby tylko nie zaczął przeginać, pozdrawiamy, Lennon i Ono".
Singiel Paula 'Give Back To The Irish' dochodzi tylko do 23 miejsca na listach przebojów, 'Back Of Boogaloo' Ringa, zaczyna przygodę z listami od miejsca nr 30. Na listach albumów 'Imagine' jest na pozycji 11, 'Bangla Desh' na 15. Beatlesi są wciąż obecni!
Lennnowie po wyjściu z Immigration and Naturalisation Service, kwiecień 1972
18 kwietnia - w Nowym Jorku w siedzibie Biura do spraw imigracji (Immigration and Naturalisation Service) odbywa się przesłuchanie, którego celem jest proces deportacji Lennonów z Ameryki. Po wyjściu z budynku przed kamerami, John z kamienną twarzą odpowiada na pytania, dlaczego tak ważne jest dla niego pozostanie w Stanach. 
JOHN: Cóż..., sędzia który przyznał nam prawo do opieki nad Kyoko, powiedział że musimy ją wychowywać w Ameryce Północnej, co nam bardzo odpowiada. Yoko mieszkała tu prawie połowę swego życia. Tutaj się wykształciła... mieszkała tutaj 15 lat. Ma dziecko z amerykańską narodowością, wyszła za mąż za Amerykanina, a teraz ponownie wyszła za Anglika... i to jest właśnie przyczyną wszystkich kłopotów. Ale i tak nam się tutaj podoba.
Dalsze przesłuchania odbędą się 12 i 17 maja.

22 kwietnia - Ringo i Maureen oglądają w londyńskim Palladium koncert Jerry'ego Lee Lewisa. W tym samym dniu John i Yoko biorą udział  w Narodowym Wiecu Pokoju na nowojorskim Duffy Sguare, który - czego można było się spodziewać a co napełniło Johna ogromną dumą - zakończył się chóralnym odśpiewaniem 'Give Peace A Chance'.

24 kwietnia - w Stanach Zjednoczonych i tylko tam, ukazuje się singiel Johna, 'Woman is The Nigger of The Worl' (na drugiej stronie znajduje się utwór Yoko 'Sisters O Sisters').Wiele radiostacji nie zgadza się na emisję tego singla, ale mimo to ląduję on na 57 miejscu listy 'Billboardu'.


27 kwietnia - John ogłasza publicznie, że 'postępowanie deportacyjne w stosunku do jego osoby ma podłoże polityczne'. Przedstawione i ujawnione dużo później dowody pokażą, że administracja prezydenta Nixona obawiała się, czy Lennon nie będzie liderem  demonstracji w czasie konwencji Partii Republikańskiej w Miami na Florydzie w 1972, jednak prawda jest taka, że  John nigdy nawet nie zbliżył się na miejsce tego wydarzenia.
29 kwietnia - John Lindsey, burmistrz Nowego Jorku (na zdjęciu), prosi władze federalne o pozwolenie stałego pobytu dla Johna i Yoko w USA i unieważnienie dotychczasowego procesu deportacji. Oświadcza: 'Dzieje się w tym przypadku wielka niesprawiedliwość'.
Dan Richter, amerykański aktor, mim, przyjaźniący się intensywnie z Lennonami w tym czasie wspomina: W każdej chwili spodziewaliśmy się, że wsadzą go do worka i wywiozą na lotnisko  albo nawet może zabiją.

Leon Wildes (prawnik Lennonów, na zdjęciu z prawej):  Podsłuchiwano wszystkie jego telefony... Powiedziano nam, że można wykręcić specjalny numer. Jeśli słyszało się sygnał zajęty, telefon był w porządku, ale gdyby rozległy się trzaski, był na podsłuchu. W naszych telefonach słyszeliśmy tylko trzaski. 
Trzeba podkreślić, że w czasie tzw. wojny Johna Lennona z administracją Nixona, oboje Lennonów niespecjalnie przejmowali się względami bezpieczeństwa. Podczas dziennych i nocnych eskapad, John i Yoko w towarzystwie swojej muzycznej, artystycznej no i politycznej świty jawnie lekceważyli potencjalne następstwa. Próby i sesje z udziałem Elephant's Memory zawsze wiązały się ze spożywaniem hurtowych ilości narkotyków i alkoholu.
Elephant's Memory z Johnem i Yoko. Zdjęcie B.Gruena

Bob Gruen (znany fotograf muzyczny): Nazywaliśmy je sesjami tequili. Zawsze było 10 butelek tequili na 8 osób -  i tak co wieczór. Później po pracy w studiu szliśmy pić i pochłanialiśmy jeszcze więcej tequili, olbrzymie steki, morze koniaku no i cały czas piwo. A często jeszcze mnóstwo trawy i innej chemii na poprawę samopoczucia. Gliny mogły wpaść i zgarnąć Johna, kiedy tylko chciały. Wcale się nie czailiśmy. Piliśmy za kółkiem i paliliśmy na okrągło.

 
MAJ: Paul kupuje nowe Lamborghini. 
W wywiadzie dla Raya Connolly'ego, John mówi:
Przeszedłem przez okres mówienia pewnych rzeczy, które miały go zachęcić do działania, chociaż wydaje mi się, że je źle zrozumiał. Właśnie w tym celu stworzyłem 'How Do You Sleep?' Z drugiej jednak strony uważam, że byłem w stosunku do niego zbyt ostry. Tyle, że tak się właśnie czułem pisząc i nagrywając tą piosenkę.

W związku z rozejściem się zespołu Allen Klein (na zdjęciu) stwierdza: Jedną ze sprawa, które mnie zawsze martwiły, jest to, że na słowa 'Oh, Beatlesi się rozpadli' kładziony jest tak wielki nacisk. Nie uważam tego za tragedię. Przecież nikt z nich nie umarł! Być może była to dla nich szansa życia własnym życiem. Przypomina to trochę opinię, że kiedy dziecko opuszcza dom rodzinny, jest to wielka tragedia. Ale dlaczego? Czy skoro dorasta, nie nadchodzi w pewnej chwili czas, by zaczęło własne życie?...   
Za czasów Epsteina  grupa zarobiła sześć i pół miliona funtów w ciągu sześciu kolejnych lat; za czasów moich i firmy ABKCO Industries zarobili dziewięć  milionów w ciągu 19-stu miesięcy - to powszechnie znany fakt!'.

2 maja - Amerykański 'New York Times' zamieszcza w swym dzisiejszym wydaniu wstępny artykuł popierający starania Johna i Yoko pozostania w Stanach Zjednoczonych. Dla celów udzielenia jeszcze większego poparcia, stworzony zostaje National Commitee for John and Yoko.
Poniżej list poparcia do ww. wymienionego Komitetu od Donalda Judda, znanego amerykańskiego malarza i rzeźbiarza.
5 maja - John i Yoko biorą po raz drugi (także ostatni) udział w programie sieci ABC TV 'The Dick Cavett Show'. 
Program kręcony i emitowany jest na żywo (link). Lennonowie z grupą Elephant's Memory wykonują w studiu 'WomanIs The Nigger Of The World' oraz 'We're All Water'. John dziękuje w programie George'owi Harrisonowi za jego słowa pochwalne za singiel 'Happy Christmas (War Is Over)': To bardzo miłe z jego strony. John i Yoko opowiadają o wszystkich problemach związanych z opieką nad Kyoko, krytykuje brytyjską telewizję. John stwierdza także, że wszystkie jego rozmowy telefoniczne są nagrywane, a on sam jest śledzony.
 
JOHN: Intelektualiści ? Oni nie potrafią ani słuchać ani czuć.


12 maja - premiera brytyjska nowego singla Paula (w Ameryce ukaże się 29 maja), oczywiście pod szyldem Wings, 'Mary Had A Little Lamb' / 'Little Woman Love'. 
Paul wyjaśnia powstanie piosenki tym, że jego córeczka Mary lubi słyszeć swoje imię w piosenkach tatusia. Dodaj później, piosenka się bardzo spodobała 5-letenimu dziecku Pete'a Townsenda (z The Who) a on, nie chce mieć na pieńku z 5-cio latkami.Z perspektywy czasu Paul przyznał, że 'Mary' nie jest świetnym nagraniem ale doskonale sprawdzała się na koncertach (la,la, la?).
Linda, Mary, Paul (Finlandia 1972)
15 maja - Paul rozpoczyna miksowanie utworów przeznaczonych na jego kolejny (Wings) album: 'Red Rose Speedway'. Denny Seiwell, perkusista zespołu przypomina pewną ciekawostkę związaną z pracą z Wings.  W studiu zawsze obok Paula była Linda. Nastawiała ucha, rzucała pomysły, których Paul z przyjemnością wysłuchiwał. 
To on zarządzał kolejne podejścia, grał na klawiszach, na gitarach, a potem nakładał linie basu, zazwyczaj na koniec dnia, kiedy już wszyscy wyszli.
Denny Seiwell: Nigdy nie grał na basie, gdy ktoś go słuchał. To było dziwne.

21 maja -  BBC Radio 1 nadaje pierwszą część audycji 'The Beatles Story' (będzie ich trzynaście). Paul nie jest specjalnie zadowolony emisją tego serialu i komentuje:  Przypomina mi trochę własny nekrolog. Nie lubię rzeczy typu "Pamiętacie ich jeszcze?", bo przypominają mi odgrzebywanie starych śmieci.

25 maja -  Wings nagrywają swój pierwszy występ w programie 'Tops Of The Tops', w którym prezentują (oczywiście z playbacku) 'Mary Had A Little Lamb'
Muzyczny blog * Historia The Beatles * Music Blog 
Polski blog o najwspanialszym zespole w historii muzyki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz