100 NAJWSPANIALSZYCH PIOSENEK THE BEATLES (NME '2015) - cz. 2


Dzisiaj druga część 100-tki Najwspanialszych utworów The Beatles, choć dzisiaj pierwsza 50-tka. Druga  pod linkiem: tutaj. Pierwsze miejsce, drugie jest absolutnie dla mnie niezaskakujące. Wybrałem kilka komentarzy, do wszystkich odsyłam oczywiście do numeru New Musical Express (można znaleźć pdf w sieci). Dodam, na koniec, że ciekawy komentarz do piosenki 'Taxman' zamieścił John Marr (muzyk, lider The Smiths), który zaznaczył, że pewnie niewielu ludzi wie, że solo gitarowe w tym utworze zagrał Paul, oraz zasugerował, że poprzez dokładne imienne wskazanie z nazwisk przedstawicieli ówczesnego brytyjskiego rządu, George Harrison stworzył pierwszy anty - establishmentowy song.
 1.  Strawberry Fields Forever (George Martin)
  Pete Townsend (The Who) : Brian Epstein zaprosił mnie i Erica Claptona do swego domu byśmy wysłuchali 'Strawberry Fields Forever'. Więc usiedliśmy i wysłuchaliśmy nagrania. Po jego zakończeniu Brian spytał nas czy mamy coś do powiedzenia. Pamiętam reakcję Erica. Powiedział: 'Uhm... Czy mógłbym wysłuchać piosenki jeszcze raz?' Dla mnie 'Strawberry' było po prostu nastrojem tamtych czasów, pokazało, że nagle dźwięk stał się nagle niezwykle ważny sam w sobie i mocno uwierzyłem w to, że jeden akord może powiedzieć więcej niż 100 piosenek, co w sumie sprowadza się do istoty rocka.
 2.  Here Comes The Sun (Kaiser Chiefs)
 3.  Across The Universe
  Mark Stoermer (The Killers): ‘Images of broken light/Which dance before me like a million eyes/They call me on and across the universe’. Podoba mi się cały tekst, ale to jest najlepszy fragment utworu. Niedawno dowiedziałem się, że John Lennon wierzył, że to jego najlepsza poezja jaką napisał, i ja się absolutnie z tym zgadzam.

 4.  Hey Jude 
  Julian Lennon: To bardzo dziwne, gdy pomyślę, że ktoś napisał piosenkę o tobie. Ona wciąż na mnie robi wrażenie, dotyka mnie. 

 5.  Hey Bulldog
  Dave Grohl (Foo Fighters): Dla mnie to kwintesencja rockowych The Beatles. Paul na basie daje czadu. Ringo gra swóją firmówkę. Gęsta, zniekształcona gitara George'a. I dźwięk, który mogło wyprodukować tylko gardło Johna Lennona. To ulubiona piosenka Beatlesów mojej mamy, mój ulubiony zespół, oczywiście także ulubiony zespół mojej córeczki. Szczerze wyznam, że gdyby nie było Beatlesów, nie zostałbym muzykiem. 


 6.  In My Life
  Bob Geldof:  Pojechałem zobaczyć koncert Beatlesów w 1964.  Moja siostra i jej przyjaciółka Michelle zabrały mnie na nich. I co zapamiętałem zapach szczyn mdlejących nastolatek. Podłoga kina była cała zalana ich szczochami. Lały się strumyki moczu. Wybrałem 'In My Life' bo to wspaniała piosenka i ma dla mnie dużo znaczy.
   
 7.  Let It Be
 8.  Abbey Road Medley
 9.  Ticket To Ride (Noel Gallagher, Oasis)
 10.  Come Together
 11.  Twist And Shout (Matt Bellamy z Muse)
 12.  All You Need Is Love (Yoko Ono)
  Sean Lennon: Moja lista ulubionych utworów zespołu ciągle się zmienia.Podoba mi się gdy mój ojciec mówił: ‘There’s nothing you can know that isn’t known/ Nothing you can see that isn’t shown/ Nowhere you can go that isn’t where you’re meant to be’. Wygląda to na dobry przykład oświecenia, ktore pojawiło się pod koniec lat 60-tych.
   
 13.  Norwegian Wood (This Bird Has Flown) 

  Brian Wilson (Beach Boys): To moja faworytka. Tekst jest bardzo dobry i taki kreatywny...No i nie można zapomnieć o sitarze - nigdy wcześniej nie słyszałem tak niewiarygodnego dźwięku.Nikt tego wcześniej nie słyszał w rock and rollu - egzotyczne, zniewalające brzmienie. Tak naprawdę to właśnie ta aranżacja i wykorzystane instrumenty zainspirowały mnie do stworzenia 'Pet Sounds'.

 14.  All My Loving (Arctic Monkeys)
 15.  She Loves You (Peter Buck, R.E.M.) 
 16.  Taxman John Marr (The Smiths):
 17.  I Saw Her Standing There (Lemmy  z Motörhead)
 18.  Get Back
 19.  Rain
 20.  Two Of Us
 21.  Nowhere Man (Billy Corgan ,Smushing Pumpkins)
 22.  I Want You (She's So Heavy)

 23. Mark Hoppus (Blink-182): Z wielu powodów ten utwór uzależnił mnie od siebie, nie umiem tego wyjaśnić. Prawie zawsze doprowadza mnie do płaczu i załamania. Dokladnie w momencie: ‘She’s leaving / home/Bye bye’. Proste słowa ale z jaką mocą! mam bardzo dużo ulubionych piosenek The Beatles, ale ta jedna działa na mnie szczególnie. Za każdym razem kiedy jej słucham, nie przestaje mnie dusić w środku.


___________________
Muzyczny blog * Historia The Beatles * Music Blog 
Polski blog o najwspanialszym zespole w historii muzyki.
HISTORY OF THE BEATLES 
 


1 komentarz:

 1. Wielkie dzięki Ryszardzie. Fajnie się czyta. Bardzo ciekawe i często wzruszające wypowiedzi.

  OdpowiedzUsuń