PAŹDZIERNIK 1979 - Paul w Księdze Rekordów Guinessa, John kończy 39

 

 

 

 

8 października - W Stanach Zjednoczonych ukazuje się  album ze ścieżką do filmu Monty Pythona pt. "Life of Brian", w którym zawarta jest również zmiksowana przez George'a Harrisona i Phila McDonalda we Friar-Park Studio kompozycja "Always Look On The Bright Side Of Life" (autorstwa Erica Idle'a, jednego z najbliższych przyjaciół ex-Beatlesa - patrz zdjęcie). Premiera brytyjska będzie miała dopiero za miesiąc, 9  listopada. Wspomniana piosenka została wydana na singlu w Wielkiej Brytanii i zaskakująco dotarła do wysokiego miejsca nr 3. Do dzisiaj song ten to jeden z najbardziej pokrzepiających na duchu utworów i także - ah ten brytyjski humor - w Wielkiej Brytanii jeden z kilku utworów, które Brytyjczycy chcieliby by był odtwarzany na ich pogrzebie.

 


9 października - John Kończy 39 lat. Ciężko to pisać, nawet po tylu latach. To przedostatnie urodziny Wielkiego Beatlesa. W swojej ulubionej nowojorskiej restauracji Le Roy's Tavern On The Green (niedaleko Dakoty, w Central Park) John i Yoko organizują przyjecie z okazji kolejnych urodzin Seana, czwartych już. W tej samej knajpce John organizował wcześniejsze urodziny synka jak i swoje 38 (na zdjęciu). Na wspomnianym przyjęciu obecni są najmłodsi przyjaciele solenizanta wraz z rodzicami, którzy są również sąsiadami Lennonów, bo mieszkają także w Dakota Building. Wszyscy "mali" goście otrzymują od Johna i Yoko prezenty a wszystkich dodatkowo zabawiając wynajęci magik i klown.  
Dwa solenizanci, 3 i 38 - 1978. 
Przypuszczalnie tak samo wyglądała impreza w 1979.
 
 
W tym samym czasie w Anglii, w ramach zarządzenia sądu w Witham w hrabstwie Essex, sekretarka George'a, Cheerie Cowell, odsyła sędziemu prawo jazdy swego pracodawcy, co jest skutkiem orzeczonego ostatnio wobec George'a zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych (efekt zatrzymania go przez policję za przekroczenie szybkości i jazda pod wpływem alkoholu).


 

12 października - Jedenaście miesięcy po ogłoszeniu przez EMI, że płyta będzie dostępna wyłącznie jako dodatek do stosunkowo drogiego zestawu kompilacyjnego o nazwie "Beatles Collection", w Wielkiej Brytanii ukazuje się album "The Beatles Rarities". 

Na płycie znajdujemy: Strona A/ 1. Across The Universe, 2. Yes It Is, 3. This Boy, 4. The Inner Light, 5. I'll Get You, 6. Thank You Girl, 7. Komm, Gib Mir Deine Hand, 8. You Know My Name (Look Up The Number), 9. Sie Liebt Dich; Strona B/ 1. Rain, 2. She's A Woman , 3. Matchbox, 4. I Call Your Name, 5. Bad Boy, 6. Slow Down, 7. I'm Down, 8. Long Tall Sally.

15 października - W Nowym Jorku John i Yoko przekazują kwotę tysiąca dolarów na fundację zakupującą nowojorskim policjantom kamizelki kuloodporne. 

 15 października - Mimo faktu prowadzonego przez Beatlesów postępowania sądowego, w Astoria Theatre przy londyńskiej Charing Cross Road dochodzi do zaplanowanej premiery "Multimedialnego Doświadczenia Muzycznego"- BEATLEMANIA. 


 
Dwa dni później musical "Beatlemania" pokazany jest
w nowojorskim Winter Garden Theater (1634 Broadway) po raz ostatni, po... 920-ciu przedstawieniach (od 31 maja 1977). Ciekawostką związana z show "Beatlemania" jest to, że muzycznym dyrektorem - wraz z Markiem Templetonem, producentem -  aranżerem, także muzykiem grającym (często dyskretnie,  na pierwszym planie była "czwórka Beatlesów") był Larry Hochman, postać bardzo znana na Brodwayu. W latach późniejszych Larry aranżował partie orkiestrowe na koncerty między innymi dla Paula McCartney'a (koncert epickiego dzieła ex-Beatlesa, oratorium z 2002: „Paul McCartney’s Ecce Cor Meum”) oraz wielu innych artystów takich jak np. Barry Manilow czy filmowców jak Steven Spielberg.

 


20 października - Bob Dylan pojawia się po raz pierwszy w popularnym programie „Saturday Night Live”, wykonując trzy utwory ze swojego albumu "Slow Train Coming": "When You Gonna Wake Up", "Gotta Serve Somebody" (za ten utwór Dylan otrzymał nagrodę Grammy na 22 uroczystości 28 lutego 1980) i "I Believe in You".




  24 października - Na przyjęciu w Les Ambassadors Club w londyńskim Hamilton Place, Paul zostaje nagrodzony przez 'Księgę Rekordów Guinessa' za rekordowe osiągnięcia w tworzeniu i sprzedaży swoich utworów. Nagrodę wręcza mu Norris McWhirter, redaktor  KR Guinnessa wręczył Paulowi pierwszą na świecie płytę (wykonaną z rodu) i wraz z nią tytuł „Najbardziej Zasłużonego Człowieka w Muzyce” (Most Honoured Man in Music) - jako odnoszący największe sukcesy kompozytor i artysta, którego łączna sprzedaż to 43 miliony sprzedanych płyt, 60 złotych płyt, a co za tym idzie większa sprzedaż nagrań, niż któregokolwiek z innych artystów na świecie.   Dokładne wyróżnienia, dzięki którym Paul trafia do Księgi Rekordów to: 1. Most Successful Composer of All Time, 2. Holder of Record Number of Gold Discs, 3. World’s Most Successful Recording Artist. W chwili odebrania nagrody Paul rościł sobie prawa do 129 utworów, które napisał/współtworzył, i które znalazły się na listach przebojów w Wielkiej Brytanii, także prawo do największej liczby utworów, które znalazły się na brytyjskiej liście przebojów (91 jego singli dotarło do pierwszej dziesiątki, a 33 z nich dotarło na pierwsze miejsce).  Firma Guiness Superlatives, wydawcy KRG postanowili przyznać tę specjalną nagrodę Paulowi, oznajmiając: „Od wielu lat praktykujemy wydawanie certyfikatów nowym rekordzistom świata. Pomyśleliśmy o wręczeniu mu tej nagrody, aby zaznaczyć fakt, że jest potrójnym superlatywem, który pojawił się w tak wielu naszych wydaniach, że zaczęliśmy postrzegać go jako niemalże stały element. Bycie superlatywem jest wystarczająco trudne, bycie potrójnym superlatywem jest czymś naprawdę bardzo rzadkim”. A ponieważ osiągnięcia Paula są raczej niezwykłe, postanowiono, że należy również przyznać coś wyjątkowego, aby uczcić tę nagrodę. Złote i platynowe płyty są obecnie dość powszechne, więc postanowiono dać Paulowi pierwszą płytę wytłoczoną w rodzie — jednym z najrzadszych metali szlachetnych. Oprócz krążka rodowego, Guinness Superlatives wręczył Paulowi również tort wielkości wieczornego wydania codziennej gazety, udekorowany repliką Księgi Rekordów Guinnessa (na zdjęciu).
 



 
 Byłemu basiście The Beatles towarzyszy oczywiście Linda.  Natychmiast po uroczystości Paul udziela wywiadu dla Geraldo Rivery, wykorzystanego w amerykańskim programie telewizyjnym ABC TV o nazwie 20/20 Action News (clip niżej).


 
30 października - W trakcie sesji, która trwać będzie z przerwami przez cały rok (do 30 października 1980), George w studiu w swojej posiadłości (Friar Park Studio, Henley-on-Thames - F.P.S.H.O.T - zdjęcia) rejestruje pokaźną ilość piosenek, które pojawią się  na albumie "Somewhere In England". Są to: "Baltimore Oriole", "Hong Kong Blues",  "Unconsciousness Ruless", "Save The World", "Life Itself" oraz "Writing's On The Wall". Kiedy 2 listopada 1980 roku Harrison przedstawi swój pierwotny zestaw utworów do zamieszczenia na nowym albumie, kierownictwo Warner Brothers odrzuci utwory "Sat Singing" (nagrany w marcu 1980), "Lay His Head" oraz "Tears Of The World" (dwa nagrane w kwietniu 1980), a także  "Flying Hour" (ten jeszcze z marca 1978). Przedstawiciele wydawnictwa będą się domagać zastąpienia ich innymi piosenkami. W związku z tą sytuacją szybko pojawią się bootlegi z oryginalnym materiałem z albumu, chociaż ostatecznie te cztery odrzucone utwory ukażą się również oficjalnie. 

 




31 października
- John zabiera Seana na Broadway na inscenizację "Piotrusia Pana". Większość tzw. swojego "wolnego czasu" John spędza z synkiem, Yoko poświęca się interesom.
Tymczasem po obu stronach oceanu pierwsze 5-ki najlepiej sprzedawanych singli wyglądały następująco: w Wielkiej Brytanii 1. Lena Martell - "One Day At A Time" (kto pamięta tą piosenkę?) 2. Dr. Hook - "When You're In Love With A Beautiful Woman", 3. Sad Cafe - "Every Day Hurts", 4. ABBA - "Gimme Gimme Gimme", 5. The Buggles - "Video Killed The Radio Star", w Ameryce 1. Herb Alpert - "Rise", 2. M - "Pop Music", 3. Michael Jackson - "Don't Stop Till You Get Enough", 4. "Donna Summer - "Dim All The Lights" i 5. Dionne Warwick - "I'll Never Love This Way Again". Na 29. Paul z Wings i "Arrow Through Me". 
  
W przypadku albumów i w Wielkiej Brytanii i w USA numerem 1 są albumy zespołów angielskich, odpowiednio "Regatta de Blanc
zespołu Stinga, The Police, oraz   "In Through the Out Door" Led Zeppelin. 
Z obu tych wydawnictw Autor bloga w swoim czasie  - wtedy ! - przepadał za "Walking On The Moon", "Message in A Bootle", "Beds Too Big Without You" tria Police, z album zespołu Roberta Planta tylko za "All My Love" (wspomnę, że za tym utworem, w którym Robert wciąż opłakiwał swojego 5-cio letniego syna Karaca, który zmarł dwa lata wcześniej, niespecjalnie przepadał Jimmy Page, który utwór tylko wyprodukował). "All My Love" to mój nr 41 na moim prywatnym Topie Wszech-czasów. Ale to już zupełnie całkiem inna historia.

 








Historia The Beatles
History of  THE BEATLES

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz