A HARD DAY'S NIGHT - trzeci album




Nagrywany
: 29 stycznia (EMI Pathe Marconi Studios, Paris); 25-27 lutego, 1 marca , 16 i 22 kwietnia, 1-2 czerwca (Studio 2, Abbey Road Studios, London, England) - 1964
miks: 1963, 26 lutego, 3 marca, 23 kwietnia, 4,9,22 czerwca
Indeks: Parlophone PMC 1230 (mono), Parlophone PCS 3058 (stereo)
Producent : George Martin
Inżynier nagrania: Norman Smith (Richard Langham)
Wydany: 10 lipca 1964 (UK), 26 czerwca 1964 (USA)
Długość : 30'30"

Obsada:
JOHN: śpiew, gitary, harmonijka, tamburyna
PAUL: śpiew, gitara basowa, fortepian, dzwonki
GEORGE: śpiew, gitary, instrumenty perkusyjne
RINGO: perkusja, bongosy, tamburyna
George Martin: fortepian 
 

Wersje albumu:
A Hard Day's Night UK: Parlophone PMC 1230, 10 lipca, 1964 (mono)
A Hard Day's Night UK: Parlophone PMC 3058, 10 lipca 1964 (stereo)
A Hard Day's Night US: United Artists UAL 3366, 26 czerwca 1964 (mono)
A Hard Day's Night US: United Artists UAS 6366, 26 czerwca 1964 (stereo)
Something New US: Capitol T 2108, 20 lipca, 1964 (mono)
Something New US: Capitol ST 2108, 20 lipca 1964 (mono)
A Hard Day's Night (CD) Parlophone CDP 7 46437 2, 21 lipca 1987
Something New (CD) Capitol CDP 7243 8 66876 2 3, 16 listopada 2004 
Beatles For Sale (CD) Apple Digital Remastered 9 września 2009 
 

Najwyższa pozycja:
1 (UK) (21 tygodni od 25 lipca 1965).
Wszystkie piosenki to: kompozycje spółki Lennon - McCartney
Opis płyty: Tony Barrow
Fotograf: Robert Freeman




Zawartość albumu:
Zespół podpisał kontrakt z United Artists na swój pierwszy film jeszcze zanim Beatlemania opanowała cały glob. Niski budżet filmu pozwalał tylko na edycję czarno – białą, z zasadzie tylko jako ilustrację ich piosenek. Do dzisiaj niezależnie od kultu The Beatles, film jest klasyką jako całkiem udane dzieło reżyserskie łączące w sobie komedią slapstickową z wczesnej ery kina i komedii z Busterem Keatonem i Chaplinem, film dokumentalny oraz współczesną wtedy i całkiem interesującą komedię sytuacyjną. Kontrakt był podpisany ale nigdy nie dowiemy się, czy Amerykanie chcieliby się z niego wywiązać gdyby nie eksplozja popularności zespołu w Stanach.
Główny ciężar napisania piosenek do filmu i na cały album spał na John, Paul dostarczył tylko trzy swoje ale bardzo pomagał koledze w powstawaniu innych. O tym w opisie poszczególnych songów.
Ponieważ United Artista miała prawa do filmu to Capitol nie mógł wydać ich na swoim krążku pod tytułem filmu, zrobił coś innego, wydał więc piosenki z filmu na singlach (strony A i B). UA specjalnie się nie burzył, nie mógł ale ten ruch Capitolu i tak napędzał popularności filmowi a więc oba kolosy amerykańskiego przemysłu rozrywkowego zarabiały na czterech Anglikach krocie.
Album "A Hard Day's Night" jest jedynym z nielicznych, ostatnim albumem, gdzie nie ma żadnej kompozycji Harrisona ani piosenki, ze śpiewającym główną partię Starrem. 
 
JOHN: " Byliśmy już inni, dojrzeliśmy. Znaliśmy już siebie na wskroś jak tylko można siebie poznać. Pierwsza muzyka – nazywam to okresem A Hard Day's Night – była odpowiednikiem sexualnej rewolucji, histerii w naszych relacjach, Okres Sgt Pepper - Abbey Road był już dojrzałą częścią tych relacji". 
Płyta została nagrana wciągu 9 dni na przestrzeni stycznia i czerwca 1964. W międzyczasie Beatlesi wypełniali wszystkie swoje zobowiązania jak trasy koncertowe ( w tym wypad za ocena), nagrania w telewizjach, radiu oraz kręcenie filmu. Jak przyznają fachowcy analizując y latach ten okres, muzycy postawili sobie szalenie trudne zadanie. Zamiast – będąc tak zajętymi – iść na łatwiznę, i odgrzebać w swoim repertuarze stare numery, jeszcze z czasów Hamburga i Cavern, lub powybierać spośród ciekawych piosenek innych wykonawców i ponownie ich "skopiować" (covery), Beatlesi stworzyli płytę, na której są tylko nowe piosenki, tylko ich kompozycje i tylko autorstwa Lennona i McCartney'a.
 
GEORGE MARIN: The Beatles zupełnie nie interesowali się tajnikami nagrywania płyt aż do chwili, kiedy przestali koncertować. Do tej pory nie mieli na to czasu. Wpadali do studia, nagrywali swoje kawałki i zostawiali nam resztę pracy. Pierwsze nasze wspólne nagrane płyty były mono, choć miałem już urządzenia do nagrywania stereo. Żeby łatwiej było miksować, miałem głosy nagrane oddzielnie od podkładów, więc używałem urządzenia stereo jako dwuśladu. Wcale nie z myślą o stereo, tylko by dać sobie trochę pola manewru w remiksowaniu tego mono. Pierwsze nagrania robione były na dwuśladzie, i to na żywo, tak jak nagrania radiowe. Dzięki osiągnięciom techniki, jakim był czteroślad, mogliśmy potem nakładać i dokładać głosy oraz solówki gitar. W czasie pracy nad "A Hard Day's Night" z pewnością mogliśmy nagrać główny ślad, a wokale dograć później. Nic więc dziwnego, że łączyłem wszystkie instrumenty rytmiczne na jedną ścieżkę lub dwie (z reguły na jedną), tak by bas pracował z gitarą. Dopiero potem zaczynaliśmy do wszystkiego dodawać bas, dzięki czemu Paul mógł nieco lepiej wykorzystywać swój głos.
 JOHN: Razem z Paulem z przyjemnością pisaliśmy muzykę do tego filmu. Były takie chwile, kiedy naprawdę myśleliśmy, że nie zdążymy napisać całego materiału.Udało nam się skończyć kilka numerów, kiedy byliśmy w Paryżu. Trzy następne dokończyliśmy w Ameryce, wylegując się na plaży w Miami. Cztery numery naprawdę mnie biorą - "Can't Buy Me Love", "If I Fell", "I Should Have Known Better", piosenka z harmonijką, która jest podczas sekwencji z pociągiem, oraz "Tell me Why", rytmiczny kawałek, który pojawia się pod koniec filmu. 

PAUL:  Nie tak z reguły pracowaliśmy, bo nie pisaliśmy piosenek na zamówienie. Zazwyczaj siadaliśmy z Johnem i jeśli przyszło nam coś do głowy, to pisaliśmy o tym piosenkę. Jednak Walter Shenson poprosił Johna i mnie, czy nie moglibyśmy napisać piosenki do początkowych i końcowych napisów. Myśleliśmy o tym i uznaliśmy za idiotyczne napisanie piosenki "A Hard Day's Night". Początkowo to brzmiało zabawnie, potem jednak pojawił się pomysł jak powiedzieć, że to jest noc po ciężkim dniu, ze pracowaliśmy przez tyle dni i że wracamy do dziewczyny i że wszystko jest w porządku. No i powstała piosenka.
 
  dodatkowe linki: A HARD DAY'S NIGHT - film
                               HISTORIA - Premiery filmu.





* * *
Muzyczny blog  Historia The Beatles  Music Blog
Polski blog o najwspanialszym zespole w historii muzyki.

1 komentarz: