OASIS - I'M OUTTA TIME

Album : „Dig Out Your Soul”  '2008

Pierwsza piosenka z nowo wprowadzonej serii na tym blogu -  choć wcześniej napisałem już o niej na moim drugim blogu - to dla mnie to perełka. Nie dlatego, że to utwór typowo „lennonowski” (zresztą w piosence w wersji singlowej wsamplowano głos Johna z jednego z ostatnich wywiadów w 1980) i dlatego dla mnie musiał  być interesujący. Nie dlatego, że to śpiewa  lubiany przeze mnie Oasis – zespół na początku kariery jawnie naśladujący Beatlesów i to nie tylko fryzurami z roku 1966 (jak np. z okładki „Rubber Soul”) i którego już nie ma bo każdy z braci Gallagherów poszedł swoją drogą Nie dlatego, że pianino w utworze brzmi jak pianino w „Jealous Guy” a nawet w „A Day In The Life” - niie tylko brzmieniem ale nawet fragmentami melodii. Przede wszystkim to piękny song, który mógłby napisać John Lennon. Ku memu zaskoczeniu to piosenka Liama, wokalisty i tego bardziej wojowniczego z braci Gallagherów ale też mniej utalentowanego kompozytorsko, który żartował - a może i nie – że napisanie tej piosenki zabrało mu 9 lat. 
Liam Gallagher - out of time
Video do tej piosenki (jakże piękne) – w którym występuje z członków zespołu tylko Liam  - wyraźnie nawiązuje do twórczości Lennona (odwołania do okładek płyt „Imagine” oraz „Mind Games”).W niektórych ujęciach Liam w kapeluszu w zamglonych kadrach wygląda jak John, leżąc twarzą do góry to już wprost czytelne nawiązanie do Johna, na koniec odsłuchiwanie na starym adapterze (out of time) głosu swego idola. Cudowny videoclip.  Liam w krainie idola Johna Lennona - wyrzucony poza czas. Także nie pasujący do swoich czasów.
W linku także druga wersja tej piosenki (bez Johna cytującego słowa Churchila o niezbywalnym prawie Anglików do zamieszkiwania gdzie tylko chcą: "As Chrchill said, it's every Englishman's inalienable right to live where the hell he likes. What's it going to do, vanish? Is it not going to be there when I get back?" ) z tykającym na początku zegarem, mocnymi bębnami - równie piękna.  No i kilka wersji live.

Zespół Oasis w którymś ze składów, nieodmiennie w każdym byli:
  Liam w środku, Noel, drugi z lewej.

Live
I'm Outta Time - video 2
I'm Outta Time - live - z orkiestrą
Oasis I'm Outta Time - live
Oasis - I'm Outta Time (clock version)


Here's a song
It reminds me of when we were young
Looking back at all the things we've done
You gotta keep on keeping on

Out to sea
It's the only place I honestly
Can get myself some peace of mind
You know it's getting hard to fly

If I was to fall
Would you be there to applaud
Or would you hide behind them all?
Cos if I had to go
In my heart you'ld grow
And that's where you belong

Cos I'm outta time
I'm outta time  Muzyczny blog  Historia The Beatles  Music Blog
Polski blog o najwspanialszym zespole w historii muzyki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz