DO YOU WANT TO KNOW A SCERET

 

Album: 'PLEASE PLEASE ME' 
Kompozycja: Lennon (100%) - McCartney 
Napisana:  październik 1962 (w przybliżeniu)
Nagranie11 lutego 1963
Producent: George Martin
Inżynier: Norman Smith, Richard Langham

Długość: 1:55 
Podejście:8
Wydana: 22 marca 1963 (UK), 10 stycznia 1964 (US)

Obsada
JOHN: śpiew, rytm. gitara (1964 Gibson J160E) 
PAUL: śpiew, bass (1961 Hofner 500/1) 
GEORGE: solo gitara (Gretsch Duo Jet), chórki
RINGO: bębny (1960 Premier 58/54 Mahogany)


Dostępne:
Please Please Me, (UK: Parlophone PMC 1202, PCS 3042, Parlophone CDP7 46435-2p, US: Capitol CLJ 46435) I
Introducing The Beatles, (US: VeeJay VJLP 1062)
The Early Beatles, (US: Capitol (S)T 2309), Capitol CDP 0946 3 57498 2 3)
Twist And Shout (EP), (UK: Parlophone GEP 8882) 
On Air - Live At The BBC Volume 1


    
JOHN: „Nie mogę powiedzieć, że napisałem to dla George'a. Mieszkałem wtedy po raz pierwszy sam, bez tych wszystkich kolesi i dziewczyn, właśnie co pobraliśmy się z Cyn i Brian dał nam do dyspozycji swoje małe, sekretne mieszkanie w Liverpoolu. Pewnie miał je na swoje seksualne randki. Pozwolił nam tam mieszkać”.


W swoich dalszych wspomnieniach John opowiada, że do napisania tej piosenki zainspirował go film Disney'a: „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”.
Jego matka Julia śpiewała mu fragmenty piosenki 'I'm Wishing' ze wspomnianego filmu 'Snow White and the Seven Dwarfs': "Want to know a secret? Promise not to tell? We are standing by a wishing well" (wspomniana scena na zdjęciu obok). Zresztą przeczytajcie słowa Johna poniżej.


JOHN: „Moja matka była zawsze … była aktorką i piosenkarką, żadną profesjonalistką, ale wiesz, znała się na tym. Miała dobry głos. Umiała naśladować Kay Starr. Używała go gdy miałem rok lub dwa.. tak, gdy mieszkała ze mną. Był taki fragment w filmie Disney'a- „Want to know a secret ? Promise not to tell. You are standing by a wishing well.' Wciąż to pamiętam , napisałem więc to i dałem George'owi do zaśpiewania. Piosenka miała tylko trzy akordy a on nie był najlepszym solistą na świecie... Napisałem ją nie dla niego ale gdy ją skończyłem to pomyślałem sobie, że to on mógłby ją zaśpiewać...”.

W wywiadzie dla Musician Magazine w 1987 roku George Harrison wskazał na duże prawdopodobieństwo innego wpływu na Johna i powstanie piosenki (niż film Disney'a). Miałaby nią być piosenka 'I Really Love You' rythm and bluesowej grupy wokalnej The Stereos (na zdjęciu po lewej) z 1961 roku, która ma podobny rytm i tempo jak kompozycja The Beatles.


Billy J. Kramer
W późniejszym okresie piosenkę dano do zaśpiewania innej grupie ze „stajni” Epsteina, Billy'emu Kramerowi i jego Dakotas. Lennon nagrał demo podczas pobytu w Hamburgu, w toalecie, jedynym miejscu gdzie było trochę ciszej. Piosenka w wersji Harrisona znalazła się na albumie, często wykonywana na koncertach, Billy Kramer And The Dakotas zaś miał z nią swój numer 1 na listach przebojów – pierwszy nr 1 spółki kompozytorskiej: Lennon & McCartney. 

Zaczęto wtedy zauważać zjawisko popularności kompozycji dwóch młodych liderów z The Beatles – spółki John Lennon i Paul McCartney, do dzisiaj zresztą zdecydowanie najpopularniejszej. Wtedy, nie tylko ze względu na popularność nazwisk Lennon i McCartney ale także ze względu na urok ich kompozycji.
Wiele wskazuje jednak na to, że piosenka nie była 100% kompozycją Johna. Paul wspominał wiele razy (choćby w książce "Many Years From Now" Milesa), że John przynosząc piosenki nigdy nie miał środka (bridge'u). Prawdopodobne jest także to, że intro piosenki jest autorstwa Paula. Ian McDonald w książce 'Revolution In The Head' wskazuje na fakt, że w piosence użytko kilka tych samych fraz co w aranżacji Paula do 'Till There Was You' (dokładnie: "the three descending major sevenths of the verse"). Ale wszystko są to czyste spekulacje. GEORGE: 'Do You Want To Know A Secret' była 'moją' piosenką na albumie. Nie podobał mi się w niej mój śpiew, nie wiedziałem jak śpiewać, nikt mi nie powiedział jak to robić.
Niezależnie od „Chains” gdzie George ma wiodący wokal ale śpiewa cała trójka to „Do You Want...” jest pierwszą piosenką The Beatles, gdzie nie śpiewa głównego wokalu nikt z dwójki: John, Paul.
W czasie sesji, w której nagrywano piosenkę George'a „Think For Yourself” ('1965) można w tle usłyszeć Johna śpiewającego: „do you want to hold a penis”.


 
'Do You Want To Know A Secret' było stosunkowo często wykonywane przez zespół na żywo, niestety tylko w radiu (na potrzeby programów BBC: Here We Go, On The Scene, Side By Side, Pop Goes The Beatles and Saturday Club - zdjęcie).
 
 

Istnieje słynne demo tej piosenki, nagranej przez Johna w łazience (w tle usłyszymy szum spłukiwanej wody).
  Ciekawostką jest, że piosenka w latach 70'-tych została wybrana do 5-tki Najgorszych Piosenek Zespołu przez czytelników magazynu nowojorskiego 'Village Voice'. Cóż, dziwne prawda ? 6 stycznia 1964 - jeszcze przed Beatlemanią - amerykańska firma wydała tą piosenkę wraz z albumem 'Introducing... The Beatles'. Album wtedy nie zaskoczył ale już 22 marca 1964 piosenka była stroną A singla Vee Jay (na stronie B - Thank You Girl). Piosenka wylądowała w maju już na 2-gim miejscu listy Billboardu, ustępując tylko 'Can't Buy Me Love' wydanej przez Capitol. Vee Jay chcieli jeszcze zarobić na The Beatles ile się dało. Prawa do The Beatles miała już tylko wielka wytwórnia Capitol. 
1-go października wydano podwójny album 'The Beatles vs. Four Seasons' (album zawierał ponownie 'Introducing...The Beatles' oraz 'Golden Hits' Four Seasons. Ostatni raz, po raz piąty - piosenka ukazała się w sierpniu 1964 na singlu ('Oldies 45' - wariacja wytwórni Vee Jay).
22 marca 1965 Capitol wypuściła album 'The Early Beatles' gdzie także znalazła się opisywana piosenka.You'll never know how much I really love you.
You'll never know how much I really care.

Listen,
Do you want to know a secret?,
Do you promise not to tell?, whoa oh, oh.

Closer,
Let me whisper in your ear,
Say the words you long to hear,
I'm in love with you.

Listen,
Do you want to know a secret?,
Do you promise not to tell?, whoa oh, oh.

Closer,
Let me whisper in your ear,
Say the words you love to hear,
I'm in love with you.

I've known the secret for a week or two,
Nobody knows, just we two.

Listen,
Do you want to know a secret?,
Do you promise not to tell?, whoa oh, oh.

Closer,
Let me whisper in your ear,
Say the words you love to hear,
I'm in love with you.* * *
Muzyczny blog  Historia The Beatles  Music Blog
Polski blog o najwspanialszym zespole w historii muzyki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz