Ringo Starr - Never Without You

Singie, 2002
Strona B:"Instant Amnesia"
Album: Ringo Rama
Wydany: 3 marca 2003 
Nagrany: 2002
Kompozycja: Richard Starkey, Mark Hudson, Nicholson
Producent: Mark Hudson,
Wytwórnia : Koch
Długość: 4:15 (wersja radiowa), 5:24 (wersja albumowa).

Główną inspiracją powstania albumu 'Ringo Rama' była oczywiście śmierć George'a Harrisona, najbliższego mu Przyjaciela, nie tylko spośród Wielkiej Czwórki. Przypomniałem już na tym blogu inny utwór z tego albumu, dedykowany zmarłemu Przyjacielowi, 'Imagine Me There' choć Ringo wyjaśniał później, że każdy utwór dedykuje obu zmarłym Beatlesom.To oczywiście kurtuazja najbardziej sympatycznego z Beatlesów, 'kochanego Ringo' (jak nazywa go zawsze Yoko), niemniej jednak opisywany dzisiaj utwór, wydany jako pierwszy i jedyny singiel z ww. albumu to hołd tylko George'owi, który zmarł 29 listopada 2001 roku. Utwór napisał Ringo wspólnie z Markiem Hudsonem, amerykańskim kompozytorem, muzykiem ale przede wszystkim uznanym producentem oraz Garym Nicholsonem, także amerykańskim kompozytorem oraz producentem, znanym najbardziej z produkcji bluesa oraz ukochanej muzyki Ringa, country. Nicholson jest członkiem wielce szacownej Nashville Songwriters Hall Of Fame. 
ERIC, RINGO, GEORGE


RINGO: Piosenkę rozpoczął Gary Nicholson, Mark ją przyniósł do studia i wspólnie ją już dokończyliśmy. Przez cały czas pracując nad nią myślałem o George'u. [...] Zadzwoniłem też do Erica Claptona. Wszyscy byliśmy dobrymi przyjaciółmi. 'Chcesz zagrać na tej piosence?'. Pomyślałem sobie, że mieć go w tej piosence byłoby wspaniale. Eric odparł: 'Jasne!'. Na albumie Eric zagrał na dwóch tylko ścieżkach ale przede wszystkim chciałem go mieć w tej piosence ponieważ George kochał Erica a Eric kochał George'a"(w piosence pada imię Erica).

Szczery, wzruszający tekst zawiera kilka odniesień do twórczości George'a solo jak i w The Beatles, a nawet do piosenki Paula dedykowanej Johnowi (np. wersy: Within you, without you, Here comes the song, it's about you, Here today, not alone..., I know all things must pass, And only love will last). Mamy także odniesienie w samej muzyce, riff gitarowy z piosenki George'a 'What Is Life' zagrany tuż przed wersem odnoszącym się do "All Things Must Pass".
Tak naprawdę to piosenka powstała zanim jeszcze zmarł George i pierwotnie miała wciąż być piosenka 'w hołdzie' (tribute) ale poświęconą dwóm innym przyjaciołom Starra, Johnowi Lennonowi oraz Harry'emu Nilssonowi (zmarł w 1994). Starr uznawał ją jednak za zbyt niedopracowaną. Śmierć Harrisona zdopingowała go by ukończyć utwór i w całości zadedykować go właśnie jemu. 

  Piosenkę warto odbierać przede wszystkim jako hołd George'owi Harrisonowi. Wtedy ta piosenka, przecież nie najwyższych muzycznych lotów, zyskuje ogromnie na wartości i dla mnie jako dla wiernego fana Wielkiej Czwórki, jest to taki sentymentalny utwór, przy słuchaniu którego zawsze oddaję się wspomnieniom na ich temat, zwłaszcza wielkiej przyjaźni dwóch wspaniałych muzyków, zepchniętych na drugi tor, słusznie czy niesłusznie, specjalnie czy świadomie lub nie przez dwóch innych kolegów z zespołu, bezdyskusyjnie geniuszów muzycznych o  silniejszych pozycjach w zespole, pewnie także osobowościach. Także przy takich piosenkach, rośnie we mnie świadomość o tym jak nierozerwalnym tworem byli wszyscy czterej The Beatles, w którym brak któregokolwiek, oznaczałby koniec zespołu i nieważne tutaj było, że Lennon i McCartney mieli większy muzyczny talent niż pozostała dwójka. 
  Dla statystyk dodam, że singiel (ani album, z którego pochodził) przeszedł prawie niezauważalnie przez listy przebojów na całym świecie. Szkoda, bo to naprawdę jedna z ładniejszych piosenek perkusisty The Beatles.


Gdy napisałem już cały powyższy tekst znalazłem w sieci (thanks God for YouTube) poniższy filmik. O całym procesie powstawania piosenki opowiada Ringo, zobaczymy w nim także Erica Claptona nagrywającego swoją partię gitarową. 

We were young, it was fun
And we couldn't lose
Times were right, overnight
We were headline news
Crazy days and reckless nights
Limousines and bright spotlights
We were brothers through it all
And your song will play on without you
And this world won't forget about you
Every part of you was in your song
Now we will carry on
Never without you
Within you, without you
Here comes the song, it's about you
Here today, not alone
With my memories
Life is strange, how things change
It's reality
You played a beautiful melody
That keeps on haunting me
I can always feel you by my side
And your song will play on without you
And this world won't forget about you
Every part of you was in your song
Now we will carry on
Never without you
Within you, without you
Here comes the song, it's about you
I know all things must pass
And only love will last
I'll always love the memory of you and me
Take it away Eric
And your song will play on without you
And this world won't forget about you
Every part of you was in your song
Now we will carry on
Never without you
Within you, without you
We're never without you
Within you, without you
We're never without you
We're never without you
Within you, without you
I think love is about youMuzyczny blog * Historia The Beatles * Music Blog 
Polski blog o najwspanialszym zespole w historii muzyki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz