LISTOPAD 1968 (2) - BIAŁY ALBUM

12 listopada - George Harrison przebywający w Ameryce, w Los Angeles produkujący album Jackie Lomaxa, spotyka się z Bernie Krausem, awangardowym muzykiem ... syntezatorowym. Beatles jest zauroczony możliwościami brzmieniowymi nowych instrumentów (syntezatory Mooga). Bernie nagrywa dla Harrisona długi 25-cio minutowy fragment wariacji na syntezatorze. W przyszłości George zamieści je na swoim drugim solowym albumie 'Electronic Sound'. Aczkolwiek na okładce znalazła się adnotacja, "Assisted by Bernie Krause", to Krause pozwie Beatlesa za użycie jego nagrania bez jego wiedzy i zgody.
 

15 listopada - Harrison występuje w programie komediowym braci Smothers -  show The Smothers Brothers Comedy  w telewizji CBS z Hollywood w Los Angeles. 

 Tommy Smothers: Przyszedł do nas. Spędziliśmy wiele czasy oglądając stare taśmy, najnowsze wiadomości, mile gawędziliśmy. Okazał się bardzo czarujący, ale był też zawstydzony przed występem u nas. 


16 listopada - Ameryka wciąż kupuje singiel `Hey Jude'. Już 8-my tydzień numerem 1, 12 tydzień w zestawieniu najlepiej się sprzedających się singli magazynu Billboard.
20 listopadawywiad Paula dla Radia Luksemburg. Paul w nim opowiada o nowym albumie, przede wszystkim o swoich kompozycjach. Pada tam także takie pytanie:
 - Paul, ludzie oczekiwali bardziej kolejnego albumu w stylu 'Sgt. Peppera'...
PAUL: Wiesz, to kolejny krok, ale może niekoniecznie taki jakiego się spodziewano. Na albumie 'Sgt. Pepper' mieliśmy największą z dotychczasowych ilość użytych instrumentów. Więcej jak kiedykolwiek wcześniej  aranżacji orkiestrowych, większy proces produkcyjny. Ale tym razem staraliśmy się nie przesadzić z tym i grać przede wszystkim jako zespół, wykorzystując tylko tylko takie instrumenty jakimi dysponowaliśmy, zamiast poszukiwania dla zabawy nowych brzmień i środków.
- Czyli nagrywaliście je z myślą, by można je było potem zagrać na żywo?
PAUL: Tak, przede wszystkim jednak dlatego, że bardzo lubimy grać ze sobą jako zespół. To była podstawowa idea tego albumu.


21 listopada - Yoko poroniła. John w szpitali nagrywa ostatnie bicie serca swego nienarodzonego syna. John Ono Lennon II umiera. Nagranie to, poprzedzone dwoma minutami ciszy John umieszcza na albumie 'Life With Lions', kolejnym wspólnym przedsięwzięciu z Yoko.
Tego samego dnia w Wally Heider Studios w Los Angeles George bierze udział w nagraniu grupy Cream utworu 'Badge', wspólnej jego kompozycji i Erica Claptona. Tytuł 'Badge' zostaje zmieniony omyłkowo. Clapton myli odręczne pismo George ze słowami do utworu i wyraz 'bridge'
GEORGE: Pomogłem trochę Ericowi przy 'Badge'. Miało to być na ich album 'Goodbye'... Pracowaliśmy obok siebie, pisałem słowa i tak doszedłem do fragmentu, gdzie napisałem 'bridge'. Eric przeczytał to do góry mogami i mało nie popłakałem się ze śmiechu gdy spytał: Dlaczego 'badge' (odznaka). Ringo chodziło całkiem pijany i podsunął  tekt z łabędziami żyjącymi w parku. 
 Na okładce albumu,  z oczywistych względów nie mogło się pojawić nazwisko Harrisona. Zamiast tego Harrison widniał tam jako  L'Angelo Misterioso. Na singlu jako autora wskazano tylko Erica. Pamiętajmy, że nie wspomanino o udziale Erica w nagraniu 'While My Guitar Geently Weeps' (czy na późniejszym albumie George'a 'All Things Must Pass'. Wytwórnie zabraniały w kontraktach swoim muzykom udziału w sesjach u innych muzyków z innych stajni muzycznych. Po 30 latach dopiero George uwzględnił udział Erica Claptona na swoim wielkim albumie. Dodajmy, że w utworze 'Badge' George zagrał także na gitarze rytmicznej.


22 listopada - brytyjska premiera albumu 'The Beatles'.
NEIL ASPINALL:  To był pierwszy album, przy którym nie pracowałem w studiu. Byłem na Saville Row, zajmowałem się  interesami i resztą spraw. Pamiętam, że raz tam przyszedłem i John spytał mnie: 'Co ty tu robisz? Powinieneś być w biurze'. No wiesz, było mi przykro. Nie lubiłem biura, to nie był mój cyrk. A Yoko była w tym czasie wszędzie z Johnem. Nie chodziło o to, że była z nim ciągle w studiu - wszędzie chodzili razem. Jeśli on był w studiu, to ona też tam była.
25 listopada - amerykańska premiera  albumu "The Beatles".
29 listopada  - brytyjska premiera `Unfinished Music Number 1, Two Virgins'. W tym samym dniu publicznie zostaje ogłoszone, że album 'The Beatles' sprzedał się w pierwszym tygodniu w ilości ponad 2 milionach kopii i ustanowił nowy brytyjski rekord sprzedaży.

_____________________________________

Muzyczny blog * Historia The Beatles * Music Blog
Polski blog o najwspanialszym zespole w historii muzyki.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz