14. Best from bootlegs: "The Night Before"

 Powracam do moich ulubionych piosenek, nie opublikowanych nigdzie na wersjach oficjalnych dyskografii zespołu. Co prawda ostatnie trzy reedycje rocznicowych (50-lecie od daty premiery) albumów to wysyp nieznanych przeciętnemu fanowi nagrań, gdy powstawała ta czy inna piosenka, czyli próba, podejście, wersja demo, ale akurat naszych ulubieńców nigdy za dużo i jak dla mnie np. wszystkie 'take' danej piosenki są niezwykle ciekawe. Z oczywistego powodu. Dzięki tym nagraniom bardzo możemy wejść w bardzo intymny świat studia nagraniowego, gdzie czterech czarodziej muzyki tworzyło swoje arcydzieła.
THE NIGHT BEFORE. The Beatles 26 maja 1965  w studiu BBC i na żywo jedno z moich ulubionych nagrań zespołu z sześciu, jakie możemy oglądać na filmie "Help!" Sześciu, chociaż w filmie w trakcie fragmentu filmu z tą piosenką usłyszeć można fragment "She's A Woman" (sekwencja w podziemiach, kiedy fanatycy sekty bogini Kali pragną wysadzić w powietrze grający na polach zespół, chroniony przez wojsko). Pod linkiem opis piosenki z clipem. Głos Paula brzmi trochę inaczej niż w oryginalnym nagraniu. Wydaje się, że wersja wykonana na żywo w studiu BBC jest trochę szybsza od oryginału i jak dla mnie jest znakomita, więc ciekawe dlaczego została pominięta na oficjalnych płytach z nagrań Beatlesów dla BBC. Zespół wykonał piosenkę na potrzeby audycji "The Beatles Invite You to Take a Ticket to Ride" (audycja promowała film, stąd nieprzypadkowo taki a nie inny jej tytuł), wyemitowanej 7 czerwca 1965. W tym dniu zespół nagrywał dla BBC po raz ostatni. Nagrania dla programu, którego gospodarzem był Denny Piercy dokonano w Studio One / BBC Piccadilly Studios.  Pierwszą wykonaną w programie piosenką była oczywiście "Ticket To Ride", w skróconej wersji (pełną zespół zaśpiewał na zakończenie programu), następnie George zaśpiewał główną partię w niespodziewanym „Everybody's Trying To Be My Baby”, bo nagranie pochodziło z wydanego rok wcześniej „Beatles For Sale”(lub "Beatles 65" - jeśli weźmiemy pod uwagę album z USA). Następnymi piosenkami były "I'm A Loser" i właśnie "The Night Before". Ringo zaśpiewał jeszcze "Honey Don't" i John z "Dizzy Miss Lizzy". Wspomniałem o wmontowaniu w akcję filmu piosenki "She's A Woman". Tą piosenkę zespół również wykonał w tym dniu przez finalnym, jak wspomniałem wcześniej, powtórzeniem jeszcze raz "Ticket to Ride".
Cała sesja zespołu znalazła się na bootlegu "The Beatles (Invite You To Take A Ticket To Ride") z 1989 roku.

15 lipca 2011 roku Paul wykonał "The Night Before" po raz pierwszy na żywo (Beatlesi nigdy nie zagrali jej na koncercie). Niestety ani razu nie zaśpiewał jej w Polsce na swoich dwóch koncertach.
W całym swoim zbiorze bootlegowych nagrań Fabsów niestety nie znalazłem żadnej wersji nagrania ze studia nagraniowego w czasie prób, podejść, demo. Może jak ukaże się rocznicowe wydanie "Help!", takie nagranie się tam znajdzie, choć wątpię, bo zespół podchodził do finałowego nagrania "Poprzedniej nocy" tylko 2 razy. 
Seria "Best from Bootlegs" tutaj.

             Historia The Beatles
                            Polski blog o najwspanialszym zespole w historii muzyki
    
HISTORY of  THE BEATLES
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz