YOU WON'T SEE ME

album: Rubber Soul
kompozycja: Lennon - McCartney (100%)
napisana: wrzesień/październik 1965
nagrana: 11 październik 1965
długość: 3'19”
podejścia: 2
producent: George Martin
inżynier: Norman Smith,Ken Scott
Obsada:

John: chórki tamburyna.
Paul: wokal wiodący(zdublowany), gitara basowa (1961 Hofner 500/1), fortepian (1961 Hofner 500/1)
George: chórki, rytmiczna gitara (1961 Sonic Blue Fender Startocaster),
Ringo: perkusja (1964 Ludwig Super Classic Black Oyster Pearl ),
Mal Evans: organy Hammonda (Hammond B-3, RT-3)Dostępne na: 
Rubber Soul (UK: Parlophone PMC 1267; PCS 3075; Parlophone CDP 7 46440 2) 
Nowhere Man (EP) (UK: Parlophone GEP 8952)

Ciekawostka: niespecjalnie przecież popularny utwór, ale do tej pory … najdłuższa piosenka w dotychczasowym repertuarze grupy.

Jane z kolegami z teatru
Druga – i jedna z trzech obok „We Can Work It Out” oraz „I'm Looking Through You” - piosenka na albumie, w której Paul zagłębia się w analizę swych – coraz trudniejszych relacji z Jane (więcej w opisie „We Can Work it Out), które doprowadzą z czasem do rozstania się popularnej pary. Jane na zachodzie kraju występowała w sztuce „Geat Expectations” w Royal Theatre w Bristolu (Old Vic). O ile w pierwszej, singlowym przeboju, słyszymy chęć pojednania, porozumienia się, już w następnym „I'm Looking Through You” Paul dostrzega w partnerze zmiany, widzi to co jest ukryte ale nadal w zgodnym tonie, „Nie zobaczysz mnie” brzmi już bardzo dramatycznie i wysyła przekaz, że związek doszedł już do kulminacyjnego punktu, z którego nie ma już odwrotu. Może to było także tylko ostrzeżenie, napisane zresztą w domu rodziców Jane, przy Wimpole Street w Londynie.

Jane miała większość swoich znajomych w środowisku teatralnym, nie brała narkotyków i nie umiała się odnaleźć w czasie przyjęć gdzie marihuana krążyła z rąk do rąk. Czy zauważali to oboje czy nie – oboje się od siebie oddalali.


Maggie McGivern
Paul i Maggie McGivern
Tak o tym pisze Peter Ames Carlin w "Paul McCartney - życie": "I rzeczywiście, relacja Paula z Jane stawała się napięta. Wprowadziła się z nim do domu na Cavendish;wszyscy którzy ich znali, wiedzieli, że są oddaną sobie parą. Ale w tym całym zamieszaniu, w świetle ramp, trudno było dbać o romantyczny związek. Paul nie stracił apetytu na przygodny seks z groupies i przypadkowymi, poznanymi w trasie kobietami. Co więcej, miał półjawny romans z Maggie McGivern, młodą, ciemnowłosą pięknością z Londynu, którą poznał, kiedy pracowała jako niania dziecka Marianne Faithful i Johna Dunbara, Nicholasa. Romans z McGivern odbywał się nosem dziennikarzy i nie był krótkotrwały. Kiedy Jane gdzieś wyjeżdzała, wychodzili razem w miasto, spędzali razem wakacje, Maggie przychodziła na sesje nagraniowe Beatlesów. Zauroczenie było oczywiste:  McGivern była piękna, ciepła i intelignetna i nie stawiała przed Paulem takiego wyzwania jak jej niezależna, zamożna i słynna rywalka. Zaangażowanie Jane w pracę, z powodu której musiała wyjeżdzać często i nie była do jego dyspozycji, to byłm kolejny problem. Co gorsza, mówiono, że Jane też miewała skoki w bok i omal nie zostawiła Paula dla aktora, z którym podobno romansowała podczas występów w teatrze Old Vic w Bristolu. Jednak para celebrytów kontynuowała ten związek, choć wokół nich mnożyły się pokusy. 'Nie buduję z kobietami łatwych związków - wyjaśniał później Paul.- Jestem za bardzo prawdomówny'".
  
George i Patti mieli się dobrze.
Paul skomponował piosenkę zainspirowany klasycznym hitem wytwórni Motown - The Four Tops „I Can't Help Myself”. Piosenkę zakończono po dwóch podejściach w czasie maratonowej, ostatniej sesji do albumu. (po 'You Won't See Me” nagrano jeszcze „Girl” oraz dokończono „Wait” oraz „I'm Looking Through You”).

Znalezione obrazy dla zapytania the beatles you won't see me Aranżacja była prosta, gitara George'a wygrywająca a la ska rytmy (tylko na dwóch strunach E i B), bas, perkusja oraz słodkie (po latach nazywane „beatlesowskimi”) chórki z 'oooh la-la-la”. No i Mal Evans na organach Hammonda, który wygrywa tylko prostą nutę A harmonizuje piosenkę i wyróżnia ją na tle dotychczasowych piosenek zespołu. Na tylnej okładce unieśmiertelniono Mala tekstem: You Won't See Me – Paul (with John and George), Mal 'organ' Evans on Hammond.


PAUL: „Dla mnie ta piosenka była bardzo w stylu tego co nagrywała Motown. Czuć w niej Jamesa Jamersona. To basista z Motown, bardzo popularny, autor wszystkich linii basowych na nagraniach tej wytwórni. To był on, ja oraz Brian Wilson ( lider Beach Boys – RK), który robił wtedy kompletnie inne wzorce basowe, Los Angeles, Detroit, Londyn , wszystko zebrane w tej piosence”.


JOHN: „To Paul. O ile sobie przypominam to 100% jego song.”.

Paul potwierdza zdanie kolegi ale dodawał, że chętnie zawsze zgadzał się na dodanie Johnowi jakiegoś udziału w swoich piosenkach, bo zawsze istniała szansa, że w czasie nagrywania John coś zmienił i powiedział: 'Tak byłoby lepiej”.

Piosenka nigdy nie wykonywana przez zespół poza sesją nagraniową, także zdaje się nigdy nie wykonana na scenie w czasie solowej kariery McCartney'a.

W 1974 własną wersję tej piosenki nagrała Anne Murray i doszła z nią do miejsca 8 na liście amerykańskiego Billboardu.

When I call you up
Your line's engaged
I have had enough
So act your age
We have lost the time
That was so hard to find
And I will lose my mind
If you won't see me
You won't see me

I don't know why
You should want to hide
But I can't get through
My hands are tied
I won't want to stay
I don't have much to say
But I can't turn away
And you won't see me
You won't see me

Time after time
You refuse to even listen
I wouldn't mind
If I knew what I was missing
Though the days are few
They're filled with tears
And since I lost you
It feels like years
Yes, it seems so long
Girl, since you've been gone
And I just can't go on
If you won't see me
You won't see meTime after time
You refuse to even listen
I wouldn't mind
If I knew what I was missing
Though the days are few
They're filled with tears
And since I lost you
It feels like years
Yes, it seems so long
Girl, since you've been gone
And I just can't go on
If you won't see me

You won't see me
Muzyczny blog * Historia The Beatles * Music Blog
Polski blog o najwspanialszym zespole w historii muzyki.
HISTORY THE BEATLES

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz