LISTOPAD - GRUDZIEŃ 1971 Powstaje WINGS


7 listopada – Paul i Linda razem z dziećmi, wyjeżdżają ze swojej szkockiej farmy do Londynu, aby rozpocząć działalność grupy Wings.

8 listopada –W londyńskim Empire Ballroom wydane zostaje przyjęcie uświetniające rozpoczęcie działalności grupy Wings oraz wydanie płyty ‘Wild Life’. Wśród ośmiuset gości znajdują się takie sławy jak Elton John, Keith Moon i John Entwistle z The Who, Ronnie Wood a także Jimmy Page z Led Zeppelin.
W pierwszym składzie Wings są (na zdjęciu od lewej): Denny Laine, Denny Seiwell oraz McCartney'owie


10 listopada – W Nowym Jorku premiera filmu Ringo i Franka Zappy pt ‘200 Motels’. W tym samym dniu  ‘Melody Maker’ przeprowadza duży wywiad z Paulem, który zostanie opublikowany 20 listopada. W tym samym dniu John organizuje imprezę urodzinową, która ma miejsce w Hotelu Syracuse (Yoko ma w Syracuse w Everson Museum swoją wystawę). Na imprezie Johna są prócz Lennonów m.in:  Ringo z Maureen Starkey, Phil Spector, Klaus Voormann, Allen Ginsberg oraz Neil Aspinal
12 listopada – w swoim domu w Greenwich Village John nagrywa kilka wersji demo utworu ‘Luck Of The Irish’. Proces ten zostaje sfilmowany. Widać na nim, jak John nazywa siebie Seanem O’Leaharnem a Yoko Panią O’No No. Więc nieprzypadkowo drugi syn Johna będzie miał na imię Sean.13 listopada- na okładce magazynu ‘Melody Maker’ pojawia się pierwsze zdjęcie zespołu Wings.


16 listopada – w Rzymie premiera spaghetti-westernu ‘Blindman’ z Ringo w jednej z ról. Film w tym dniu ma podkład, dubbing włoski. Reżyserem filmu jest Ferninado  Baldi a prócz Ringo w filmie grają Tony Anthony (także scenarzysta filmu), Lloyd Battista oraz urodzona w Polsce Magda Konopka.

 
20 listopada – Melody Maker publikuje wywiad z Paulem. W jego trakcie Paul mówi o swoich obecnych uczuciach w stosunku do pozostałych Beatlesów. 

PAUL: Chciałbym tylko, by nasza czwórka zebrała się gdzieś wspólnie i podpisała dokument stwierdzający, że wszystko skończone i chcemy na części podzielić zarobione pieniądze. Nikogo by tam nie było, nawet Yoko, Lindy czy Allena Kleina. Podpisalibyśmy taki papier, wręczyli odpowiednim ludziom i pozwolili im działać. Tylko tego pragnę. Tyle, że John tego nie zrobi. Wszyscy uważają mnie za agresora, chociaż wcale tak nie jest ..., chcę wszystko to skończyć... John i Yoko nie są najsympatyczniejsi w tym co robią. Widziałem ich któregoś wieczoru w telewizji, i pomyślałem,że to co mówią o swoich planach  nie różni się od tego, co chcę zrobić z Lindą. Cała postawa Johna jest teraz bardzo szczera i otwarta. Podoba mi się nawet jego album 'Imagine', choć wcześniejsze nie przypadły mi do gustu..., było w nich za dużo polityki. Chociaż i tak słucham ich, choćby po to, czy nie ma tam czegoś, co im można zwędzić... 
Klein, Harrison, Ravi Shankar.
'How Do You Sleep?' Uważam, że to niemądre. To co, że żyję z prostymi ludźmi? Lubię takich. Mam nawet proste dzieci... Mówi, że jedyną przeze mnie napisaną piosenką była 'Yesterday', a przecież wie, że to bzdura. Koncert dla Bangla Desh? Poproszono mnie, abym zagrał na tym koncercie George'a, ale tego nie zrobiłem. Klein na późniejszej konferencji obwieścił, że odmówiłem ze względu na pakistańskich uchodźców - tak właśnie nazwał tych ludzi. Wcale jednak tak nie było. Wcześniej wyjaśniłem George'owi, że powodem dla którego nie zagram, jest to, że  później światowe media zaczęłyby krzyczeć, że Beatlesi znowu zaczynają razem grać, a wiem, że przecież właśnie to by Kleina uszczęśliwiło. Byłoby to iście historyczne wydarzenie, a on mógłby się uważać za osobę, która do tego doprowadziła. W każdym razie i tak nie podobał mi się ten pomysł. Gdyby nie Klein, być może bym się do tego przekonał, ale nie wydaje mi się.
Paul zapytany o koncert Beatlesów - a raczej ich brak -  odpowiada: Chciałem wsiąść do ciężarówki i zagrać jakiś nie reklamowany, sobotni koncert, powiedzmy w Slough Town Hall, czy gdziekolwiek indziej. Nazwalibyśmy się  Rick8i and The Red Streaks czy zupełnie inaczej, i po prostu weszlibyśmy na scenę.
  John wścieka się na te oskarżenia Paula i natychmiast przygotowuje ripostę (czytaj przt 4 grudnia).
22 listopada - w nowojorskim kinie Carneggie Hall ma miejsce pierwszy seans filmu Apple pod tytułem 'Raga'. Nieco wcześniej George nagrywa swój udział w programie ABC Television 'The Dick Cavett Show'. Na pytania o relacje z pozostałymi Beatlesami (czy istniej między nimi nuta wrogości) GEORGE odpowiada: Prawdę mówiąc widziałem Johna  na premierze filmu 'Raga'... bo być może lepiej o tym powinniśmy porozmawiać.
W trakcie programu George mówi o nagrywaniu piosenek, narkotykach oraz o ... niemożności przypomnienia sobie czegokolwiek z dni spędzonych z Beatlesami i niechęci do amerykańskiej telewizji. Wychwala za to serial komediowy telewizji BBC pt: 'Monty Python's Flying Circus. W drugiej części programu dołącza do rozmowy Ravi Shankar. W trakcie programu  George pozwala sobie na obrażanie szefa wytwórni Capitol, przez którego ma kłopoty z wydaniem albumu z koncertu dla Bangla Desh. 'Wydam go, nawet przy współpracy z CBS, a wtedy Bhaskar (Menon, szef Capitol) będzie musiał podać mnie do sądu! Wtedy będziemy bawić się w gierkę: Pozwij mnie, a ja pozwę ciebie. (cały wywiad niżej w linku).
6 grudnia szef Capitol Records stwierdzi publicznie, w reakcji na słowa George'a w talk-show: Najwidoczniej Harrison nie zna wszystkich szczegółów sprawy.
30 listopada - 'Imagine' albumem nr 1 w Wielkiej Brytanii.
1  grudnia - w Stanach ukazuje się singiel Johna i Yoko 'Happy Christmas (War Is Over)'.Na drugiej stronie jest  'Listen The Snow Is Falling'. Ze względu na kłopoty z prawami autorskimi Yoko na terenie Wielkiej Brytanii, jego brytyjska premiera jest odłożona prawie o rok (24 listopada 1972). Singiel Johna jest pierwszą płytą  muzyka, na której nie widnieje logo Apple.
4 grudnia - Melody Maker publikuje ostry list Johna, będący reakcją na wcześniejszy wywiad Paula. Oto jego fragmenty:
Drogi Paulu, Lindo i wszyscy maleńcy McCartney'owie, dziękuję za wasz list ...
1. Dajemy Wam pieniądze za Wasze akcje w Apple.
2. Dajemy Wam jeszcze większe pieniądze w formie tantiemów, które prawnie należą się Apple. (Wiem, że to my tworzymy spółkę, ale z drugiej strony nie do końca). 
Po raz milionowy w ciągu ostatnich lat powtarzam: co z podatkiem? To bardzo miło udawać w Melody Maker prostego, uczciwego, dobrego, starego Paula, ale cholernie wiesz dobrze, że nie możemy podpisać tego papieru.
 Mówisz: John tego nie zrobi. Zrobię to, owszem, jeśli zagwarantujesz mi, że nie będzie problemów z urzędem skarbowym. W każdym razie dobrze wiesz, że po naszym spotkaniu, wszyscy cholerni prawnicy będą musieli wprowadzić w życie to, do czego dojdziemy - prawda?. Wszystko w twoich rękach, tak już wiele razy to powtarzaliśmy - spotkamy się z tobą kiedykolwiek uznasz to za stosowne. Tylko się zdecyduj. No bo na przykład dwa tygodnie temu poprosiłem cię przez telefon: "Spotkajmy się bez doradców i ustalmy czego chcemy". Szczególnie zależało mi na Maclen, o którą nam najbardziej powinno chodzić, ale odmówiłeś, prawda? Powiedziałeś, że pod żadnym warunkiem jej nie odsprzedasz, a jeśli nie zrobimy czego chcesz, pozwiesz mnie, a Ringo i George i tak mnie wyrolują, itd, itp.
 Kolejne małe kłamstwa w twoim cyrku z MM "To tylko Paulie"?. Proszę  bardzo: 'Let It Be' nie był 'najlepszym' numerem z wszystkich albumów Beatlesów. Pamiętasz Tony'ego Barrowa ? I jego przepiękne teksty z 'Please Please Me'? Pamiętasz świąteczne albumy Beatlesów?... Musisz też przyznać, że  był to 'nowy album nowej fazy twórczości Beatlesów', przez przypadek napisany w stylu świetnego Barrowa. A tak przy okazji, co się stało z moim pomysłem umieszczenia na okładce 'Let It Be'  parodii naszego pierwszego albumu? 
 Posłucham mój ogarnięty obsesją Przyjacielu. To George na swojej konferencji a nie ta stara pierdoła Klein, powiedział to, co powiedziałeś:'Chciałbym przyjść ale...'
 Chcesz - tak  jak mało sympatyczni John i Yoko - zamieścić swoje zdjęcie na okładce, prawda? (Nie wstydzisz się?) Jeśli my nie jesteśmy w porządku, to jaki jesteś Ty ?
PS. To co nas najbardziej zdumiało, to ten kawałek o spotkaniu bez Lindy i Yoko. Myślałem, że już zrozumiałeś, że ja to John i Yoko.
 P.P.S. Nawet twoi prawnicy wiedzą, że nie możesz po prostu 'podpisać papierka' (a może ci o tym nie powiedzieli?)
5 grudnia -  Sąd w Londynie wyznacza syndyka dla firmy Maclen (Music) Ltd.
7 grudnia - na rynku, równolegle w Stanach oraz w Wielkiej Brytanii ukazuje się pierwszy album Wings, 'Wild Life'. Wydanie proponowanego singla z tego albumu z piosenkami - proponowanymi przez Paula -' Love Is Strange' oraz 'I Am Your Singer' zostaje odwołane przez Apple i Parlophone ze względu na rozczarowujący poziom sprzedaży albumu.
9 grudnia - John i Yoko lecą z Nowego Jorku do Ann Arbor w stanie Michigan, aby wziąć udział w przygotowaniach do zaplanowanego na jutro koncertu na rzecz uwięzionego Johna Sinclaira. 
10 grudnia - koncert na rzecz uwięzionego radyakalnego aktywisty Johna Sinclaira, skazanego na 10 lat więzienia za próbę sprzedaży dwóch skrętów marihuany. W trakcie koncertu wykonują utwory 'Attica State', 'Luck Of The Irish', 'Sisters O Sisters' oraz 'John Sinclair'. Koncert ten jest zarejestrowany w filmie 'Ten For Two' (10 za 2), którego premiera ma miejsce już w grudniu tego roku ale tylko w Ann Arbor. Cała Ameryka ujrzy dopiero ten film 1 kwietnia 1989 (!) roku, czyli 17 lat po wydarzeniu! John Sinclair został uwolniony trzy dni po koncercie.

John Lennon - występ w Michigan


13 grudnia - John i Yoko piszą kontrowersyjny list, znowu do Melody Maker, w odpowiedzi na zarzuty Simona i Gill Fith, że Lennonowie angażują się w poparcie systemu kapitalistycznego.
 'Simon, Gill oraz czytelnicy MM, Apple była/jest koncernem kapitalistycznym. Zaprosiliśmy do jego kierowania kapitalistę, którego zadaniem jest powstrzymanie Apple od utonięcia (razem z Beatlesami na pokładzie). Osobiście mam dosyć Apple/Ascot i wszystkich własności, które przywiązują mnie do siebie zarówno fizycznie, jak i mentalnie. Zamierzam więc wszystkie swoje udziały spieniężyć, bo wiem jak tylko to zrobię, będę wolny. John/Yoko będą grać wszystkie koncerty na  świecie ZA DARMO, a wszystko co ewentualnie zarobimy, zostanie przeznaczone na przykład na pomoc osobom uwięzionym, których nie stać na wpłatę kaucji, albo też na opracowanie innych sposobów dzięki którym pieniądze otrzymają najbardziej potrzebujący. To jedna z metod odpłacenia za wszystko naszym fanom'. Na koniec w podobnym tonie pisze Yoko, dodając prośbę, by przestali atakować Johna za 'How Do You Sleep'bo to piosenka dobra itd i to tylko reakcja na album Paula, atakujący przecież Johna. Wystarczy posłuchać dokładniej.
17 grudnia - na koncercie dobroczynnym, w Apollo Theatre w Harlemie, John gra na rzecz ofiar buntu w nowojorskim więzieniu Attica State Prison. Muzyk wykonuje akustyczne wersje 'Imagine' oraz 'Attica State', a Yoko śpiewa 'Sisters O Sisters'.

20 grudnia - amerykańska premiera albumu 'The Concert For Bangla Desh'. W Anglii 10 stycznia 1972). Początkowo Capitol nie chciała wydać płytę ze względu na ryzyko finansowe, co tak bardzo denerwowało George'a. George grozi, że odda go wytworni CBS i to sprawia, że Capitol poddaje się i przedstawia dla Apple czek wartości 3 700 000 dolarów.

22 grudnia - sąd skazuje Tony Coxa na 5 dni aresztu za niestosowanie się do poleceń sądu, nakazujących ojcu ułatwić dostęp Yoko do córki Kyoko.
25 grudnia - w pierwszy dzień Bożego Narodzenia Radio Luksemburg ogłasza 'Imagine' albumem roku a 'My Sweet Lord' singlem roku.

27 grudnia - drugi rok z rzędu BBC1 pokazuje film 'A Hard Day's Night' z 1964 roku.

Pod koniec grudnia John spotyka się z Paulem w Nowym Jorku, próbując rozwiązać zagmatwaną sytuację. Po spotkaniu Paul wraca do swego domu do Szkocji, gdzie tworzy instrumentalną wersję albumu 'Ram'. W dniu premiery nosi ona nazwę 'Thrillington' a jako nazwisko wykonawcy Paul podaje swój pseudonimy Percy Thrills Thrillington. Magazyn 'Recordd and Tape Retailer' ogłasza, że najlepiej sprzedającym się singlem był 'My Sweet Lord' Harrisona. W publikacji 'Record World'w Ameryce George zostaje wybrany Wokalistą 1971 roku. Co ciekawe Paul i Linda zostają najlepszym duetem.

Muzyczny blog * Historia The Beatles * Music Blog 
Polski blog o najwspanialszym zespole w historii muzyki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz