W HOŁDZIE THE BEATLES

Na drugim blogu ostatnio umieściłem kolejny tekst o Electric Light Orchestra. W związku z nowym albumem ELO Lynne'a, ostatnio uzyskaną informacją (dopiero po sześciu latach) o śmierci drugiego - ważnego dla mnie głosu ELO -  Kelly'ego Groucutta parę moich prywatnych rozważań. Ale pretekstem było do tamtego jak i tego tekstu niewydane nigdzie nagranie Electric Light Orchestra 'Beatles Forever', które niestety niezasłużenie chyba się nie znalazło na żadnym oficjalnym wydawnictwie zespołu Jeffa (miał być numerem na 'Secret Messages). Nie wrócił już do niego chyba ze wzgląd na bardzo przeciętną piosenkę i fragment z piosenki (ujrzycie go na clipie) o tym jak Jeff słuchając swoich piosenek, uważa je za dobre, dopóki nie usłyszy (i porówna z piosenkami) Fab Four. Mimo wszystko piosenka całkowicie nie zaginęła. Można usłyszeć ją na bootlegowskich wydaniach 'Secret Messages' a same chórki z oryginalnego wykonania 'Beatles Forever' Jeff Lynne użył w nagraniu 'Video', które nagrał wspólnie z klawiszowcem ELO Richardem Tandy' i wydał jako własnego singla w 1984 roku (singiel użyto jako soundtrack do filmu 'Electric Dreams'). Przeciętna pozycja (możecie jej posłuchać w linku).


Tekst jest bardzo ale to bardzo lizusowski i jest ogromnym przejawem, szacunku jakim Jeff darzył zawsze liverpoolską czwórkę i ich muzykę. Czy także kompleksu ? Pewnie tak, ale tu myślę, że niepotrzebnie.  Niektóre (ba, conajmniej kilknaście) piosenki Electric Light Orchestra nie ustępują niektórym piosenkom Beatlesów choć przeboju ma miarę 'Hey Jude' grupa z Birmingham chyba nie ma. Ale w swoim ostatnim wywiadzie nawet sam John Lennon docenił ELO, mówiąc, że gdyby The Beatles istnieli to pewnie nagrywaliby piosenki takie jakie teraz (w 1980) nagrywają ELO czy Bee Gees. Z pewnością nie ale Lennonowi chodziło o to, że pewnie Beatlesi nagrywając swoje kawałki byliby tak samo na topie, jak w czasach udzielania wywiadu wspomniane dwa zespoły. Warto dodać na koniec, że Jeff Lynne uważany jest (otrzymane nagrody), że jednego czterech najwybitniejszych, żyjących producentów muzycznych muzyki rockowej.
 


Jeff Lynne - Video
 


----------------------
Muzyczny blog * Historia The Beatles * Music Blog 
Polski blog o najwspanialszym zespole w historii muzyki.

1 komentarz:

  1. Jeff wydaje się skurwysynem na 1 rzut oka, ale sam wiem, że różnie w życiu bywa. Pieniądze dzielą ludzi. Prawda znana od zawsze. Ale zwrócił Pan uwagę na cenny fakt. Rzeczywiście chórki na 'Time', 'Secret Messages' są takie inne, nie te jak na np 'Out Of The Blue'

    OdpowiedzUsuń