HIPPY HIPPY SHAKE
Nagrana: 10 lipca 1953(Live at the BBC)
10 września 1963 (On Air - Live at the BBC Volume 2) 

Wydana: 30 października 1994 (UK), 5 grudnia 1994 (USA), 
11 listopada 2013 (Live At The BBC Volume 2)
Producent: Terry Henebery, George Martin (producent wykonawczy składanki Apple).
Długość: 1:50, 1:46

Kompozycja: Chan Romero


Obsada:  
PAUL wokal,gitara basowa 
GEORGE: gitara solowa
JOHN: gitara rytmiczna 
RINGO:  perkusja


Dostępne na: 
 Live At The BBC  
oraz 
 Live At The BBC Volume 2
Dla mniej wyrafinowanych fanów Rock And Rolla na całym świecie song ten to  absolutny klasyk, wcale nie kojarzący się z The Beatles czy jego twórcą. Pierwszy oraz jedyny przebój, także własna kompozycja młodziutkiego (gdy napisał piosenkę miał 17 lat) Roberta |"Chana Lee Romero". Jako nastolatek zapatrzony w Elvisa, w 1958 Romero wyjechał autostopem do Kalifornii, gdzie napisał 'Hippy Hippy Shake'. Piosenka wyszła w Ameryce na singlu w lipcu 1959 roku, także w Wielkiej Brytanii oraz w Australii, gdzie musiał na nią zwrócić uwagę Paul, włączając piosenkę do 'niemieckiego' repertuaru przyszłych Beatlesów. Największą jednak popularność piosenka zdobyła w 1964 roku - i tą wersja jest najbardziej znana - kiedy nagrał ją brytyjski zespół Swinging Blue Jeans. W ich wykonaniu piosenka stała się przebojem w całej Europie, w UK dochodząc do miejsca nr 2, za oceanem w Ameryce do 24.  Ciekawostką jest fakt, że w 1964 roku nagrał swoją wersję piosenki Czesław Niemen. W tym samym czasie kiedy Romero wydał singla, we Włoszech Little Tony (Antonio Ciacci) wydał własną wersję piosenki, która wydaje się jest trochę bliższa wersji The Beatles niż oryginał Romero (Romero śpiewa trochę wolniej, w stylu swego idola, Elvisa Presley'a), stąd przypuszczenie, że możliwe, iż Paul usłyszał tą wersję niż oryginał. Nie wydaje się to jednak prawdopodobne, gdyż Paul raczej nie mógł natknąć się w Anglii na włoską wersję piosenki.  
Bob Wooler, DJ w Cavern Club: Rozmawiałem z Paulem McCartney'em o mojej kolekcji amerykańskich płyt. Pożyczył ode mnie płytę Chana Romero “The Hippy Hippy Shake.” Ku memu zaskoczeniu wykonał ją w czasie swojego pierwszego występu w klubie.

The Beatles po raz pierwszy wykonywali utwór “The Hippy Hippy Shake” w czasie swoich koncertów w Hamburgu, w grudniu 1962 roku (w czasie swoich występów w Star Clubie), około roku wcześniej zanim  The Swinging Blue Jeans  wydali go na singlu. Dla BBC nagrywali ją pięć razy. 10 lipca 1963 na potrzeby audycji ' Pop Go The Beatles' i tą wersję słyszymy na pierwszej płytce z kolekcji nagrań zespołu dla brytyjskiego radia. Wersję z 10 września tego samego roku otrzymaliśmy w 2013 wraz z drugą płytą kolekcji The Beatles dla BBC. 

Dlaczego Beatlesi w ogóle nagrywali tą piosenkę w 1963 roku? Mimo faktu, że byli już u progu wielkiej kariery, a może nawet przekroczyli ten próg (własny program muzyczny, przebojowy album, single), kilka lat koncertów za sobą (!), ale wciąż nie mieli wystarczająco dużo własnego materiału muzycznego. Nie chcieli śpiewać w radiu ciągle tych samych piosenek, więc 'odkurzali' dawny repertuar. Programy radiowe BBC dawały także zespołowi możliwości sprawdzić czy nagrywane tutaj covery mogą się sprawdzić na oryginalne już nagrania w studiu czyli na nowe płyty. Nie bez znaczenia b także fakt, że Beatlesi, wciąż ledwie 22, 23 letni chłopcy wciąż kochali Rock And Rolla, swoich młodzieżowych idoli, stąd śpiewanie tych bardziej lub mniej znanych przebojów złotej ery rocka lat 50-tych nadal było dla nich wielką frajdą.

For goodness sake
I got the hippy hippy shake
I've got to shake
Who the hippy hippy shake

Who I can't keep still
With the hippy hippy shake
I get my fill
With the hippy hippy shake
Ooh my baby
Oh the hippy hippy shake

Well now you shake it to the left
Shake it to the right
Do the hippy shake shake
With all of you might

Then you shake
Who yes you shake
Ooh my baby
Ow the hippy hippy shake
Aah! Ow!

Ow yeah! Ow!

Well now you shake it to the left
Shake it to the right
Do the hippy shake shake
With all of you might

Then you shake
Who yes you shake
Ooh my baby
Who the hippy hippy shake
Ow the hippy hippy shake
Yea the hippy hippy shake oh yeah
Well, but something sure is wrong
'Cause I'm so blue and lonely
I forgot to remember to forget Muzyczny blog * Historia The Beatles * Music Blog
Polski blog o najwspanialszym zespole w historii muzyki.
HISTORY THE BEATLES

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz