PAŹDZIERNIK - LISTOPAD - GRUDZIŃ 1976

 

 

 

Październik - większą część miesiąca Paul spędza w studiu Abbey Road słuchając prawie 90-ciu godzin muzyki zarejestrowanej w czasie koncertów Wings w Ameryce. Zamierza wydać album koncertowy i stara się wyłowić z tej ogromnej masy muzyki najlepsze fragmenty. Płyta ma być potrójnym albumem z tytułem "Wings Over America" i być wydana jeszcze w tym roku. Początkowo ex-Beatles zakładał, że album będzie składał się z dwóch płyt, ale gdy 23 czerwca 1976 na nieoficjalnym rynku ukazał się 3-płytowy bootleg,  "Wings From The Wings" - z koncertu   23 czerwca 1976 na Forum w Los Angeles, zapadła decyzja o 3 płytowym wydawnictwie. 
PAUL: Ostatecznie to musiał być trzy płytowy  album, gdyż graliśmy 2-godzinne koncerty i nie było innego sposobu by inaczej zmieścić 2 godziny muzyki.
Ale póki co Paul z zespołem musi dać jeszcze kilka koncertów...


 
2 października - Lorne Michaels , ten który namawiał Beatlesów do reaktywacji za kwotę 3000 dolarów, w programie amerykańskiej sieci NBC, "Saturday Night Special" prezentuje krótki fragment komedii "The Rutles - All You Need Is Cash", którego współ-reżyserem jest Erica Idle, jeden ze słynnych Monty Pythonów, przy okazji bliski przyjaciel George'a Harrisona. Film to oczywista satyra na The Beatles bardzo w stylu wspomnianej trupy komediowej (scenariusz nie oszczędza Briana Epsteina i w jednej ze scen wyraźnie kpi z jego orientacji seksualnej) i poświęcona jest historii fikcyjnego zespołu The Rutles. Premiera amerykańska filmu odbędzie się 22 marca w USA oraz 27 marca w UK - dopiero w 1978 roku.

Brytyjski magazyn Melody Maker zamieszcza wywiad z Ringo, który ujawnia w nim swoją niechęć do polityki EMI odnośnie wydawania płyt Beatlesów. Szczególnie zły jest za składankę nagrań na albumie "Rock'N'Roll Music":  Chciałbym mieć trochę władzy nad tymi, którzy w EMI wydają te bezsensowne kompilacje. Wiem oczywiście, że z naszym starym materiałem mogą robić wszystko, co im się żywnie podoba. Należy do nich. Ale Chryste, ja tam byłem. Grałem we wszystkich tych utworach i wiem, jak dużo wysiłków kosztowało nas ułożenie ich w odpowiedniej kolejności, tak by zaplanować rytmikę  każdej z kompozycji i tak dalej. I te okładki! Kiedyś zadzwonił do nich John, pytając czy mógłby im jedną narysować... Ale, jak mi później opowiadał, powiedzieli mu, żeby się odwalił. Cała nasza czwórka nie może znieść jej widoku. Jest okropna! Więc posłuchajcie grube ryby z EMI - jeśli to czytacie - dawajcie znać co robicie z utworami, które sami nagraliśmy. Chcielibyśmy, żeby - jakby to ładnie ująć - zadbano o nie.
(Przedstawicie EMI  odpowiedzieli Ringo: Trudno jest nam komentować tą sytuację, ponieważ wspomniany album stworzony został przez amerykańską firmę Capitol. Dołożyliśmy starań ze swojej strony, aby zaangażować w jego produkcję  również i muzyków z zespołu. Kiedy jednak przyszedł czas przygotowania okładki, pracownicy Capitolu nie byli w stanie skontaktować się z Johnem. Zależy nam bardzo, by we wszystkich wznowieniach zachować integralność artystyczną z wcześniej wydawanymi albumami, więc
w przyszłości chętnie skorzystamy z wszystkich dostępnych rad członków The Beatles).
 W dalszej części wywiadu Ringo tłumaczy powody swojej przeprowadzki do Monte Carlo: Chodzi o podatki. Jeśli chcesz, by choć trochę zostało ci na chleb, najlepiej trzymać się z dala od Anglii... owszem, chciałbym mieszkać w domu ale z drugiej strony chcę żyć na jako takim poziomie... Dlaczego ogoliłem głowę? Chciałem zobaczyć czy nie mam pod włosami jakichś szram.
8 października
- Nadchodzi punk rock! W tym dniu Sex Pistols podpisują swój pierwszy kontakt płytowy z EMI Records. 26 listopada wydadzą swój debiutancki singiel, "Anarchy In The UK", który zadebiutuje na listach przebojów na miejscu nr 38. Piosenka stanie się popularnym punkowym hymnem, dzisiaj to bezsprzecznie klasyk. Ich największy hit "God Save The Queen" (#2 w UK) zostanie opublikowany za rok,w maju 1977.19, 20, 21 października - w ramach efektownego zakończenia olbrzymiej trasy światowej Wings  dają trzy wyprzedane do ostatniego miejsca koncerty w Empire Pool w Wembley. Każdy z koncertów rozpoczyna się o 20:00. Z klasyków Fab Four Paul śpiewa, "Lady Madonna", "The Long And Winding Road", "I've Just Seen The Face", "Blackbird" oraz oczywiście "Yesterday". Po ostatnim koncercie 21.10 Wings biorą udział w przyjęciu, zorganizowanym przez londyński oddział EMI, na którym obecni są m.in. Kiki Dee (teraz na topie, dzięki singlowi z Eltonem Johnem, "Don't Go Breaking My Heart") czy muzycy 10 C.C.
 
Listopad - George promując w tym miesiącu swój nowy album nagrywa wywiad dla telewizji Granada ITV. W prasie ukazują się informacje, że na początku przyszłego roku mają się rozpocząć prace nad pełnometrażowym filmem zatytułowanym: "Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band", w którym główne role zagrają Peter Frampton i bracia Gibb z Bee Gees.

5 listopada - Wydany zostaje album ze ścieżką muzyczną "All This And World War II", ktory reklamowany jest takimi słowami: "Najlepsi artyści z całego świata wykonują  na najlepszym, stworzonym do tej pory albumie najlepsze piosenki Lennona i McCartney'a". W tej 2-płytowej produkcji występują tak znani artyści jak Elton John (wciąż megagwiazda), Rod Stewart. Bee Gees, Bryan Feryy, Jeff Lynne, Peter Gabriel  czy Tina Turner. Płycie towarzyszy 80-cio minutowy, czarno-biały film ze scenami z II wojny światowej. W trakcie gdy z ekranu leci "The Fool On The Hill" oglądamy kadry z Adolfem Hitlerem.   
 
 

 
6 listopada
- W USA singiel Ringo "A Dose Of Rock'N' Roll" / "Crying" dochodzi na listach przebojów do miejsca nr 26. Nie dostaje się na listy w swojej ojczyźnie. Nie pierwszy, nie ostatni raz.
 

 8 listopada - W USA wydany zostaje dziewiąty solowy album George'a "The Best Of George Harrison" (premiera brytyjska 20 listopada), pierwszy z jego składanek serii The Best Of.. Na płycie znajdujemy: strona A - Something, If i Needed Someone, Here Comes The Sun, Taxman, Think For Yourself, For You Blue, While My Guitar Geently Weeps; strona B - My  Sweet Lord. Give me Love (Give Me Peace On Earth), You, Bangla Desh, Dark Horse oraz What Is Life. Zapytany o ten album George odpowiada: Cóż, miałem pewne propozycje, które na początku roku przedstawiłem Capitolowi - dotyczyły tytułu i kształtu samej płyty. Czy  moje sugestie zaakceptowali? Nie. Generalnie można powiedzieć, że wzięli kilka moich piosenek The Beatles, na których tak się zdarzyło, że osobiście śpiewałem, chociaż mogli wykorzystać  naprawdę sporo dobrych piosenek z mojej kariery solowej. Nie mam pojęcia dlaczego zrobili właśnie tak. A przecież wydali wcześniej w ten sposób "Blast from The Past" Ringo i "Shaved Fish" Johna. A tam były wyłącznie ich piosenki, a nie wygrzebywanki z płyt The Beatles. Album nie odnosi sukcesu, w UK nie wchodzi na listy (poza 100), w USA tylko 31.


 

 
Również dzisiaj w sprawie o plagiat George'a piosenki "He's So Fine", wytwórni Bright Tunes przyznane zostaje prawo do 587 000 dolarów odszkodowania. Suma ta zostaje spłacona 26 lutego 1981 roku należącej do Allena Kleina firmie ABKCO, która w 1980 roku odkupiła prawa autorskie do piosenki "He's So Fine". Klein to dawny menadżer The Beatles.
Wytwórnia Capitol w USA wydaje singiel The Beatles "Ob-La-Di Ob-La-Da"/"Julia". Okładki wszystkich singli były białe oraz także indywidualnie numerowane, podobnie jak źródłowy dla obu piosenek "Biały Album" zespołu z 1968.


15 listopada - Amerykańska premiera singla George'a' pt: "This Song" / "Learning How To Love You" (premiera brytyjska 19 listopada). Płytka nie odnosi sukcesu. W rodzinnym kraju nie wejdzie nawet na listy przebojów, w USA tylko do 25 miejsca. Piosence towarzyszy zabawne video, które jednak nie poprawia  sprzedaży. Prywatnie dodam, że w piosence odnajduję małe fragmenty riffów z "Get It On" T. Rex. 

 

 19 listopada - W Wielkiej Brytanii nakładem wytwórni Parlophone ukazuje się wreszcie wydany pierwotnie w USA przez Capitol Records album The Beatles "Magical Mystery Tour". Zawartość albumu pokrywa się w całości z wersją amerykańską.

  22 listopada - W ojczyźnie muzyka wydany zostaje singiel Ringo pt. "Hey Baby" / "Lady Gaye". Singiel przepada na listach. Premiera amerykańska 29 listopada.Tylko miejsce nr 74. Tytułowa piosenka to cover przeboju z 1962 Bruce'a Channela (wtedy w UK nr 2)

24 listopada - Pożegnalny - słynny - koncert The Band, kanadyjsko-amerykańskiego zespołu, przez lata współpracującego z Bobem Dylanem. Gościnnie w czasie wykonania utworu Boba Dylana z 1967 "I Shall Be Released" na perkusji gra Ringo. Rejestracja filmowa koncertu ukazuje się w kinach pt "The Last Waltz". Koncert odbył się w  Winterland Ballroom w San Francisco a wśród artystów oprócz Ringa były takie sławy jak: Bob Dylan, Eric Clapton, Neil Diamond, Neil Young, Muddy Waters, Joni Mitchel i Ronnie Wood z The Rolling Stones.
 

 Grudzień - Ukazuje się książka "Linda's Pictures" ze zdjęciami żony Paula, rodzinnymi oraz tymi, które wykonywała dla magazynu Rolling Stone. W branży muzycznej chodzą pogłoski, że Eric Stewart z grupy 10 c.c. zastąpi Jimmy'ego McCullocha w Wings.


10
grudnia - Zarówno w USA jak i w Wielkiej Brytanii jednocześnie ukazuje się potrójny album "Wings Over America".  W Stanach dochodzi do szczytu list przebojów,  po drugiej stronie oceanu tylko 8. Spośród materiału  30 piosenek na albumie, te z dyskografii The Beatles  to następujące utwory:
 - "Lady Madonna" - z występu na Olympia Stadium w Detroit  7 maja 1976;
- "The Long And Winding Road" - występu na Kemper Arena w Kansas City  29 maja 1976;
- "I've Just Seen The Face" - z występu na The Forum w Inglewood   23 czerwca 1976;
"Yesterday" - nieznane miejsce ani czas jej wykonania, na pewno nie z ostatnich koncertów w Anglii,
Nakładki do nagrań wykonano w studiach Abbey Road pomiedzy październikiem i listopadem 1976.  

25 grudnia - Melody Maker zamieszcza następujący tekst: "Nagrania The Beatles z Hamburga, zarejestrowane 15 lat temu w słynnym Star Club w Hamburgu, zostaną na początku przyszłego roku wydane jako dwupłytowy album. Album będzie zawierał  pierwsze wersje utworów "I Saw Her Standing There", "Roll Over Beethoven" i "Long Tall Sally". Nagrania te dotychczas uważano za zaginione, po czym były menadżer  zespołu, Allan Williams odnalazł je w trakcie pracy nad swą książką "The Man Who Gave The Beatles Away".

 31 grudnia - John i Yoko spędzają Sylwestra w restauracji Shun Lee Dynasty na Manhattanie w towarzystwie swoich przyjaciół, między innymi wokalistki Carly Simon i jej męża Jamesa Taylora. 

18 stycznia 1977, Minskoff Theater, Nowy Jork. John, Yoko, w tyle Taylor i Simon


 
I na koniec pierwsze 5-tki z list przebojów 26 grudnia w Uk i 25 grudnia w USA. W Wielkiej Brytanii: 1. Johnny Mathis - "When A Child Is Born", 2. Showaddywaddy - "Under The Moon Of Love", 3. ABBA - "Money, Money, Money", 4. Queen - "Somebody To Love", 5. Mike Oldfield - "Portsmouth". Na amerykańskim Billboardzie:  1. Rod Stewart - "Tonight It's The Night "(Gonna Be Alright)", 2. Marilyn McCoo & Billy Davis Jr - "You Don't Have To Be A Star (To Be In My Show)" 3. The Spinners - "The Rubberband Man", 4. Leo Sayer - "You Make Me Feel Like Dancing", 5. Boston - "More Than A Feeling".  Dwa numery 1 w clipach.  
 

      Paul z Johhnym i Rodem

 

 

 Historia The Beatles
History of  THE BEATLES 

 

 

1 komentarz: