I'M A LOSER

Album: "BEATLES FOR SALE"
Kompozycja: Lennon (100%) & McCartney
Napisana: lipiec 1964
Nagrana : 14 sierpnia, 26 października, 4 listopada 1964
Miks: 14 sierpnia, 26 października, 4 listopada 1964

Wydana: 4 grudnia 1964
Producent:  George Martin

Inżynier: Norman Smith, Ron Pender
Długość: 2'31”
Podejścia: 8

Obsada:

John: wokal  (zdublowany), akustyczna gitara (1964 Gibson J160E), harmonijka (Hohner) 
Paul: wokal harmoniczny, bas (1961 Hofner 500/1),
George: gitara prowadząca(1962 Gretsch 6119 "Tennessean" )
Ringo: perkusja (Ludwig), tamburynaDostępne na: 
Beatles For Sale, (UK: Parlophone PMC 1240, PCS 3062; Parlophone CDP 7 46438 2) 
Beatles For Sale (EP), (UK: Parlophone GEP 8931) 
Beatles '65, (US: Capitol (S)T 2228, Capitol CDP 7243 8 66874 2 5) 
Live At The BBC

John i Bob (zdjęcie z 1966) 
Uznawana, za pierwszą piosenkę napisaną przez Johna pod wpływem Dylana. Już we Francji, na początku roku 1964, wszyscy czterej Beatlesi słuchali tego amerykańskiego barda. Jego drugi album 'Freewheelin' w hotelu George V, gdzie nocowali (koncertując w paryskiej Olimpii), jak wspominał John, nie 'schodził' z adapteru. 
Przypuszczalnie słowo 'clown' John zapożyczył właśnie z piosenki Dylana:'A Hard Rain's a-Gonna Fall' ('heard the sound of a clown who cried in the alley')JOHN: „To ja mego okresu „Dylana”. Część mnie podejrzewała, że „jestem nieudacznikiem”(I'm A Loser) a część myślała, że jestem 'jak Bóg wszechmocny' (I'm God Almighty)... To mój okres Dylana bo w piosence pada słowo „clown”, nie chciałem go nigdy używać, to takie bardzo wymądrzałe słowo. Dylan używał go w podobnej stylistyki więc i ja pomyślałem, że doskonale pasuje ono do wszystkiego co robię... Każdy kto jest najlepszy w jakiejś dziedzinie – jak Dylan – jest zobowiązany do tego by inspirować ludzi.
W hotelu George V w Paryżu.
K.Allsop
Spory wpływ na tekst piosenek Johna miał dziennikarz Kenneth Allsop,którego John poznał w marcu 1964.Allsop powiedział Johnowi, że w jego piosenkach brakuje głębi jaką mają jego teksty w „In His Own Write”. Allsop dośc brutalnie powiedział Johnowi, że piosenki Beatlesów specjalnie go nie zachwycały, ponieważ stale śpiewali o: ona kocha ciebie, on kocha ją, oni ją kochają i ja kocham ją, tak w kółko. Zasugerował muzykowi, by ten próbował pisać na podstawie własnych doświadczeń zamiast skupiać się na ogólnikowych, abstrakcyjnych i sentymentalnych wierszykach o miłości. Jeśli porównać to do terminów muzycznych, to dziennikarz zagrał na akordzie, który trafił bezpośrednio do serca Lennona. 

Spotkanie Allsopa zaowocowało w przyszłości bardzo przemyślanym i dojrzałym tekstem w „In My Life”. Trudno napisać, czy omawianej piosence John odnosi się do pozamałżeńskiego romansu ale jest to bardzo prawdopodobne. W piosence tej po raz pierwszy John pozwala sobie zajrzeć pod maskę, jaką na co dzień ubierał by wchodzić w rolę Beatlesa - idola tłumów.PAUL: Patrząc wstecz, myślę, że piosenki takie jak 'I'm A Loser' czy 'Nowhere Man' były jego rozpaczliwym wołaniem o pomoc. Zwykle dużo słuchaliśmy country and western i wszystkie były o smutku, stracie swojej ciężarówki więc 'I'm A Loser' doskonale nam odpowiadało. Nie myślałeś wtedy o tym ale dopiero dużo później. Boże, myślę, że to był naprawdę odważny John”.

Paul ma rację. W czasie całej kariery The Beatles na większości filmów, filmikach widzimy legendarne już miny i wygłupy Johna. 
W „I'm A Loser” John śpiewa: Although I laugh and I act like a clown, beneath this mask I am wearing a frown (chociaż śmieję się i zachowuję jako klaun, pod maską kryję swoje niezadowolenie). To może jeszcze nie tak silne wołanie o pomoc jak za rok w „Help” ale John dawał światu (kolegom ? fanom? Żonie ?) sygnały, że jest zagubiony. Nikt wtedy nic z tym nie zrobił. Musiała się pojawić za kilka lat niewysoka artysta z Japonii. 


Piosenka została zaproponowana na singiel, ale gdy powołano do życia „I Feel Fine”, uznano, że nowa kompozycja jest bardziej przebojowa.

Nagrywanie „I'm A Loser” nie było trudne. Już w trzecim podejściu piosenka była bliska wersji ostatecznej. Gra Johna na harmonii to już zamierzone kopiowanie stylu Dylana.

Na koniec dodam, że od momentu napisania tej piosenki, John - z nielicznymi wyjątkami - już nigdy nie napisał tekstów, które nie miały żadnego bezpośredniego odniesienia do jego osoby, jego uczuć. Nie pisał o fikcyjnych romansach czy życiu Desmonda i Molly (Paul w „Ob-la-di, ob-la-da”). Konsekwentnie rozwijał swój nadzwyczajny talent w obnażaniu własnych uczuć i i jak nikt zainspirował tym później tysiące wykonawców.
Jak powiedział Sean Lennon w biografii swego ojca pióra Philipa Normana:Powiedział (ojciec), że Bob Dylan nauczył go pisać w pierwszej osobie o prawdziwym życiu, ale Dylan nigdy nie napisał żadnego utworu, w którym ujawniałby swoje prawdziwe emocje".

I'm Loser
I'm A Loser - live at BBC
I'm a loser
I'm a loser
And I'm not what I appear to be

Of all the love I have won or have lost
There is one love I should never have crossed
She was a girl in a million, my friend
I should have known she would win in the end

I'm a loser
And I lost someone who's near to me
I'm a loser
And I'm not what I appear to be

Although I laugh and I act like a clown
Beneath this mask I am wearing a frown
My tears are falling like rain from the sky
Is it for her or myself that I cry

I'm a loser
And I lost someone who's near to me
I'm a loser
And I'm not what I appear to be

What have I done to deserve such a fate
I realize I have left it too late
And so it's true, pride comes before a fall
I'm telling you so that you won't lose all

I'm a loser
And I lost someone who's near to me
I'm a loser
And I'm not what I appear to be
______________________________________________________________


Muzyczny blog  Historia The Beatles  Music Blog
Polski blog o najwspanialszym zespole w historii muzyki.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz