GLAD ALL OVER

 


Na początku gdy przymierzałem się do tworzenia bloga jaki widzicie, wiedziałem, że najważniejszą rzeczą w nim będzie opisanie albumów, singli, innymi słowy, wszystkich utworów The Beatles. Dysponując od zawsze ogromną liczbą bootlegów Wielkiej Czwórki znałem oczywiście ich repertuar spoza oficjalnej dyskografii ale nie przypuszczałem, że i ją będe opisywał. Pojawienie się w oficjalnym obiegu płyt zespołu z radiowych sesji stworzyło konieczność rozszerzenia listy utworów i płyt do omówienia. Tak więc mimo faktu, że do końca "omawiania" wszystkich piosenek z "Białego Albumu" (przy którym teraz jesteśmy chronologicznie na blog) pozostało jeszcze kilka piosenek, cofam się do najwcześniejszych piosenek zespołu, przeważnie coverów. Dzisiaj "Glad All Over" i George Harrison jako główny głos zespołu.
 


____________________________________
 

Kompozycja: A.Shroeder, S.Temper,R.Bennett
Nagrana: 16 lipca 1963
Wydana: 30 października 1994 (UK), 5 grudnia 1994 (USA)
Producent: Terry Henebery,  George Martin (producent wykonawczy składanki Apple).
Długość: 1:52
Wytwórnia: Apple Records


Obsada:
GEORGE: wokal, gitara solowa
JOHN: gitara rytmiczna
PAUL: gitara basowa
RINGO: perkusja


Dostępne: 
Live At The BBC
On Air - Live At The BBC Volume 2

W styczniu 1964 roku 'I Want To Hold Your Hand' zostało na listach przebojów zdetronizowane przez przebój angielskiej grupy Dave Clark Five, "Glad All Over". Omawiamy jednak dzisiaj zupełnie inną piosenkę o tym samym tytule.
Piosenkę napisało trzech amerykańskich kompozytorów i twórców piosenki, Aaron Schroder (także wydawca) oraz często pracujący ze sobą Sid Temper oraz Roy Bennett, których piosenki śpiewał choćby Elvis Presley.
W 1957 roku nagrał ją Carl Perkins, wielka gwiazda rock and rolla. Przy okazji wspomnę tutaj pewne spostrzeżenie biografów gatunku, którzy sugerowali, że gdyby Perkins miał wygląd Elvisa, zrobiły o wiele większą karierę w samym rock and rollu. Elvis odsunął się z czasem od rocka w kierunku blichtrowej muzyki rozrywkowej ale z pewnością głos miał wyjątkowy. Perkins był zdolnym sam w sobie twórcą chwytliwych przebojów rock and rollowych (był twórcą 'Blue Suede Shoes', wielkiego hitu Elvisa). Wszyscy Beatlesi byli jego fanami, największym George, który śpiewał także 'Everybody's Trying To Be My Baby' Perkinsa. On także wybrał do repertuaru zespołu opisywany przebój. Po latach Harrison wspominał, że z powodu ubogiego repertuaru i wciąż rosnącej potrzeby nowych kawałków, The Beatles nauczyli się grać całe albumy Perkinsa, Elvisa, Little Richarda. 

  'Glad All Over' Perkins zaśpiewał w filmie 'Jamboree' z 1957 roku w scenie z zespołem ale stylizowanej na 'Jailhouse Rock' Elvisa. Prócz niego w filmie występuje cała plejada wielkich gwiazd rock and rolla jak Fats Domino, Jerry Lee Lewis, Frankie Avalon, Buddy Knox czy gwiazda country, Slim Whitman. Na zdjęciu obok George Harrison i Carl Perkins (1985) i na clipie (także Ringo i Eric


The Beatles nagrali piosenkę własną wersję przeboju Perkinsa po raz pierwszy 16 lipca 1963 roku na potrzeby programu 'Pop Go The Beatles', dziesiątej już wtedy edycji. Nagrania dokonano w londyńskim studiu BBC, Paris Studio a nagranie wyemitowano 20 sierpnia. Tą wersję możemy usłyszeć właśnie na zamieszczonym filmiku, z płyty Live At The BBC.
Drugiego nagrania dokonano kilka dni później, 30 lipca, tym razem w londyńskim Playhouse Theatre - dla programu  Saturday Club (transmisja 24 sierpnia). Ta wersja również jest dostępna na wydanej w 2013 drugiej płytce z serii 'On Air -  Live At The BBC Volume 2'. Za każdym razem głównym wokalistą był George Harrison.
 
Brian Matthews, prowadzący audycję 'Pop Go The Beatles'.Ain't no doubt about it,
This must be love.
One little kiss from you
And I feel glad all over.
Oo baby I don't (...)
It's silly,
But I'm glad all over.

Yeah the goosepimples baby.
'cos I feel so good
When you call me like you do.
And I feel glad all over.
Oo mercy, I'm doggone (...)
And I'm happy
And I'm glad all over.

Your touch sewed me
Like an electric wire.
And make love
It don't take much luck
To see what I've got.
But it shows, yes it shows.
Come on honey Bonnie,
Give me one more time.
Everytime you do
Well I feel glad all over.
Oo baby, I don't (...)
It's silly
But I'm glad all over.

Tried to tell you
How I'm cooking inside
When we're cheek to cheek.
My temperature is low,
Fever is high,
I can't speak,
I'm too weak.

Well come on honey Bonnie,
Give me one more time.
Everytime you do
Well I feel glad all over.
Oo baby, I don't (...)
It's silly
But I'm glad all over.
Oo baby, I don't (...)
It's silly
But I'm glad all over.
Oo baby, I don't (...)
It's silly
But I'm glad all over.

Muzyczny blog * Historia The Beatles * Music Blog 
Polski blog o najwspanialszym zespole w historii muzyki.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz