AMERYKAŃSKIE SINGLE "EARLY BEATLES"


W USA wyszło kilka singli, które niejako dyskontowały popularność zespołu ale piosenki na nich zawarte pochodziły z okresu „wczesnych Beatlesów” i prócz sławnego singla "My Bonnie" nie ukazały się w rodzimym kraju zespołu. W każdym razie nie w czasie istnienia grupy. Spróbuję tutaj opisać je na jednym poście. Oficjalna dyskografia singli brytyjskich a więc ta oficjalna zawiera jako pierwszy singiel:
 „My Bonnie / The Saints”. 


Amerykańska jest już bardziej „skomplikowana”. W Ameryce wydała wymienionego poprzednio singla firma Decca. Tony'ego Sheridana z Beat Brothers w piosenkach „My Bonnie” i „The Saints” wydano 23 kwietnia z indeksem Decca 31 382. Singiel "My Bonnie" Decca w USA

27 stycznia 1964 wydano ponownie singla, tym razem płytę firmowała wytwórnia MGM pod numerem MGM K 13 213. 
W 1964 roku Beatlemania opanowała już USA więc wytwórnia Swan szybko opublikowała jeszcze dwa single:”Sie Liebt Dich” / „I'll Get You” (Swan 4182) – 21 maja 1964, oraz ponownie Tony Sheridana ale już pod nazwą: The Beatles i Tony Sheridan - 1 czerwca „Sweet Georgia Brown” / Take Out Some Insurance On Me Baby” pod numerem Swan 4182 (jęsli wierzyć Biblii The Beatles – ten sam numer co w poprzednim singlu : „Sie Liebt Dich”).  NOBODY'S CHILDSie Liebt Dich - Swan - USA
6 czerwca 1964 wytwórnia ATCO wydała pod numerem 45-6308 singla „Ain't She Sweet” / „Nobody Child”. Był to ostatni singiel w USA nie sygnowany przez Capitol a następnie Apple.Po kolei. 
W czasie pobytu w Hamburgu Beatlesi nagrali z Tony Sheridanem album oraz singla. Z przytoczonych już tutaj wzgledów Niemcy uznali, że zamiast The Beatles lepiej brzmi The Beat Brothers. Na albumie znalazły się następujące piosenki :

 1. My Bonnie
 2. Skinny Minny
 3. Whole Lot Of Shakin' Going On
 4. I Know, Baby
 5. You Are My Sunshine
 6. Ready Teddy
 7. The Saints (When The Saints Go Marching In)
 8. Hallelujah, I Love Her So
 9. Let's Twist Again
 10. Sweet Georgia Brown
 11. Swanee River
 12. Top Ten Twist

Oczywiście na płycie nie ma żadnych piosenek autorstwa któregokolwiek z Beatlesów. Ze wszystkich wymienionych na singlach piosenek w oficjalnym zbiorze piosenek The Beatles na ich stronie www.thebeatles.com znajdują się: „My Bonnie”, oczywiście „Sie Liebt Dich”, „I'll Get You” oraz „Ain't She Sweet”. W „The Beatles Bible” dochodzi do powyższych druga strona „My Bonnie” czyli „The Saints”. Dlaczego ? Bo piosenki te nie są piosenkami The Beatles a tylko „podpięto” je później, by wyciągnąć pieniądze od fanów. John, Paul, George i Pete byli tylko instrumentalistami w czasie nagrywania. „My Bonnie” jest traktowana inaczej, ponieważ to dzięki temu singlowi Beatlesi poznali Epsteina.

„Sie Liebt Dich” była już omówiona w HISTORII THE BEATLES w sekcji 1963-1966. Przypomnę, że piosenka została nagrana (wraz z „Komm, Gib Mir Deine Hand”) w paryskim studiu EMI, w czasie pobytu zespołu na koncertach w stolicy Francji - epizod, gdy wkurzony George Martin musiał pojechać po chłopców do hotelu George V, bo nie chcieli nagrywać po niemiecku.


Sweet Georgia Brown - ATCO - USASWEET GEORGIA BROWN
Kompozycja: Ben Bernie, Maceo Pinkard, & Kenneth Casey (1920's)
wokal:Tony Sheridan, John, Paul, George, Pete Best – zespół towarzyszący
Inżynier: Karl Hinze

Nagrano 24 maja 1962 roku – wg . Hansa Olofa Gottfridssona z książki „The Beatles: Z Hmaburga do Star Clubu” a nie jak podawano wcześniej, że piosenka jest z 1961 roku. Nagrano ją w Studio Rahlstedt w Hamburgu, na pianinie gra Roy Young a aranżacja do McCartney'a.. Scieżki instrumentalne w tym wokal Beatlesów nagrano 24 maja, Sheridan dodał wokal 7 czerwca.
Wydane w USA na:
marzec – 1964 Savage Young Beatles, Savage BM-69
1 lipca, 1964 - ATCO 6302, b/w Take Out Some Insurance On Me Baby
5 października, 1964 - Ain't She Sweet, ATCO 33-169
październik1966 - The Amazing Beatles, Clarion 601
4 maja, 1970 - In The Beginning (Circa 1960), Polydor 24-4504
1982 - First Movement, Phoenix 10 PHX339
1983 - 20 Hits, the Beatles, Phoenix 20 P20-623
1985 - Atlantic OS-13243, b-side to Ain't She Sweet 


 SWEET GEORGIA BROWN
 TAKE OUT SOME INSURANCE
 ON ME BABY

Kompozycja: Charles Shingleton & Waldonese Hall
Wokal : Tony Sheridan, John, Paul, George, Pete Best – zespół towarzyszący
Inżynier: Karl Hinze
Tony i Beatles z 1961 roku. Podobnie jak „Ain't She Sweet”, nagrano ją w Studio Rahlstedt 24 czerwca. Piosenka była znana była także pod tytułem: „If You Love Me Baby” i w Anglii był pierwotnie wydany pod takim tytułem. Oryginalna wersja Jimmy Reed'a został wydana przez VeeJay w 1959 roku.
Wydana w USA na:
1 lipiec 1964 - ATCO 6302, b-side to Sweet Georgia Brown
5 października 1964- Ain't She Sweet, ATCO 33-169
październik 1966 - The Amazing Beatles, Clarion 601
4 maja 1970 - In The Beginning (Circa 1960), Polydor 24-4504
1982 - First Movement, Phoenix 10 PHX339
1983 - 20 Hits, the Beatles, Phoenix 20 P20-623
Warto poświęcić trochę miejsca „Ain't She Sweet”
AIN'T SHE SWEET
Kompozycja: Ager-Yellen
Nagrana: 22 czerwca 1961, 24 lipca 1969
Producent: Bert Kaempfert / George Martin
Inżynier: Karl Hinze / Geoff Emerick, Phil Donald
Wydane: 21 października 1995 (Anthology), 28 październik 1996 (Anthology 3)
Obsada:
John Lennon – śpiewa, gitara
Paul McCartney - bas
George Harrison – gitara solowa
Pete Best (Anthology 1) / Ringo Starr (Anthology 3)- perkusja 

Beatlesi nagrali tę piosenkę w Hamburgu zanim mieli kontrakt płytowy. Nagrali ją ponownie w czasie tzw. Abbey Road Sessions. Piosenkę napisali Milton Ager i Jack Yellen w 1927 roku i stała się ona szybko standardem (nagrał ją nawet Frank Sinatra).


John i Gene Vincent
PAUL„Wiele naszych utworów z pewnością nie było 'cool'... Piosenka jak ta czy 'Till There Was You' pokazały, że nie byliśmy jeszcze kolejnym rocka and rollowym bandem.”
Beatlesów zainspirowała wersja Gene Vincenta tej piosenki. Zdecydowali się dodać ją do swojego repertuaru także z braku innych ciekawszych propozycji a wielogodzinne granie przez 7 dni w tygodniu sprawiało, że nudziło im się grać wciąż to samo.
JOHN: „Gene Vincent nagrał swoja wersję 'Ain't She Sweet' bardzo łagodnie, wysokim głosem i ja zrobiłem tak samo ale Niemcy wołali: 'Mocniej, mocniej' – wszyscy oni chcieli tą piosenkę trochę w rytmie marszu – no i skończyło się tak, że zrobiliśmy wersję mocniejszą”.
Podczas występów w Top Ten w Hamburgu, zaproszono ich jako sekcję akompaniującą Sheridanowi. Po „odklepaniu „ grania jako tło dla Tony'ego pozwolono nagrać im dwie własne piosenki, właśnie „Ain't She Sweet” oraz kompozycję Lennona i Harrisona, instrumentalny „Cry For A Shadow”. Cóż, można się wydawać, że nie wybierając do nagrania żadnej z własnych kompozycji, John i Paul mogli nie być pewnie wysokiej jakości swoich tworów i stąd materiał obcy oraz średnio interesujący a la Shadows kawałek gitarowy. Równie dobrze mogło być tak, że tego dnia nastawili się tylko na wspomaganie Tony'ego , zachowując swój materiał na przyszłość. Długo dostępne na bootlegach, na płytkach z logo Apple (firma The Beatles) My Bonnie, Ain't She Sweet i Cry For A Shadow ukazały się dopiero w latach 90-tych na serii „Anthology”.


AIN'T SHE SWEET

Muzyczny blog * Historia The Beatles * Music Blog
Polski blog o najwspanialszym zespole w historii muzyki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz