IT WON'T BE LONG - LP " With The Beatles"


1. „IT WON'T BE LONG”

Kompozycja: Lennon (100% - McCartney)
Nagranie: 30 lipca 1963 ( w czasie sesji do albumu „With The Beatles”, inne szczegóły niezaznaczone oddzielnie - wyżej przy opisie albumu).
Podejść: 17
Długość: 2'13"

Obsada:
John Lennon: śpiew (podwójnie nałożony), rytm. gitara (1958 Rickenbacker 325)
George Martin
Paul McCartney: chórki, bass (1961 Hofner 500/1)
George Harrison: chórki,solo gitara (1962 Gretsch 6122 "Country Gentleman" )
Ringo Starr: bębny (1963 Black Oyster Pearl Ludwig kit )

Dostępne:
With The Beatles, (UK: Parlophone PMC 1206; PCS 3045, Parlophone CDP 7 46436 2, US: Capitol CLJ 46436)
Meet The Beatles, (US: Capitol (S)T 2047, Capitol CDP 7243 8 66875 2 4) 

 

Piosenka Johna ( z niewielką pomocą Paula) z kolejny raz użytym „yeah, yeah, yeah”, najpopularniejszą frazą muzyczna 1963 roku, nałożonym na siebie głosem Johna (po raz pierwszy w nagraniu zespołu) i harmonijnymi chórkami George'a i Paula. Dla mnie jedna z fajniejszych piosenek zespołu tzw, okresu „wczesnej beatlemanii”. W tekście jest zabawa słowna wyrazami „be long” oraz „belong” - jak wiemy, John bardzo lubił podwójne znaczenia wyrazów oraz zwrotów (zresztą Paul także). Piosenka pisana przez Johna z myślą o następnym singlu ale porzucono ten zamiar po napisaniu „I Want To Hold Your Hand”.
PAUL: „Główną część napisał zdaje się John, to był jego pomysł ale obaj usiedliśmy na piosenką i dokończyliśmy ją wspólnie.” 
 
Piosenka została skończona w ciągu jednego dnia, dziesięć podejść rano i siedem po południu, następnie nagrano gitarowe sola George, dzisiaj wiemy o niej, że ostateczna wersja na płycie to kombinacja najlepszych fragmentów z dwóch takes, połączona 21 sierpnia. Także to pierwszy numer nagrany na nowy album. Beatlesi nigdy nie wykonywali jej na żywo.


"It Won't Be Long" - stereo 
 "Clip TV"


Fakt, że nie użyto tej piosenki jako następny singiel („I Want To Hold Your Hand” 'stanęło na wysokości zadania' czyli utrzymało ciąg 'przebój za przebojem') nie oznaczał, że George martin jej nie docenił Szukał mocnego numeru na rozpoczęcie albumu i uznał, że ta piosenka się znakomicie do tego nadaje. Amerykanie utrzymali myśl, na albumie „Meet The Beatles” wyprzedzają ja tylko singlowe piosenki zespołu.
 

_______________________________________________________
 Historia The Beatles na : Fab4-TheBeatles.blogspot.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz