PETER BROWNJeden z osobistych asystentów Briana Epsteina, po jego śmierci pracował dla Beatlesów w Apple Corps. W NEMS Enterprises, firmie Briana, Peter był dyrektorem wykonawczym. Został – jako jeden z nielicznych ludzi z OTOCZENIA The Beatles unieśmiertelniony w piosence zespołu (Johna): „The Ballad Of John And Yoko”. W 1965 roku, przeprowadził się z Liverpoolu do Londynu by pomagać Brianowi już we wszystkim, co było związane z The Beatles. Na nikim innym Briana nie mógł tak polegać jak na niezawodnym Peterze. Im bardziej Epstein zanurzał się w depresję, używki, ryzykowne związki erotyczne, picie , szantaż, narkotyki itd. - Brown stawał się coraz częściej jego zastępcą, nie stawiając jednak nigdy Briana w niezręcznej sytuacji i będąc wobec niego bardzo lojalnym. Gdy często wszyscy wokół myśleli, że daną sprawę, biznes, umowę itd. załatwił Briana, było to najczęściej dzieło Browna. 
John, Peter, Paul , Derek Taylor oraz Neil Aspinall
Peter poznał w 1967 roku Lindę Eastman (na lunchu dla prasy z okazji promocji albumu „Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band”) i niedługo po tym, przedstawił ją Paulowi. Odbyło się to w klubie Bag O'Nails. Para jak wiemy pobrała się w 1969 roku.
Peter jako pierwszy powiadomił zespół – przebywający wtedy w Bangor, Walii o śmierci Briana. Gdy powołano do życia firmę Apple Corps,stał się jednym z dyrektorów. Ale do jego zadań dołączyło także ….zorganizowanie ślubu Johna i Yoko na Gibraltarze w 1969 (był ich drużbą). 
Z posady w Apple został zwolniony przez Allena Kleina co między innymi przyśpieszyło upadek firmy.
BROWN: „Przybyliśmy na coroczne walne zgromadzenie. Powiedziałem Kleinowi, że wszyscy dyrektorzy powinni podać się do decyzji i zostać ponownie wybrani, jako formalność. Ja i Neil Aspinall podaliśmy się do dymisji ale nie zostaliśmy ponownie wybrani. Sądziliśmy, że The Beatles nie zostawią nas ale tak zrobili...
W 1971 roku Brown został dyrektorem w firmie Roberta Stigwooda, w 1977 założył Entertainment Development, w 1983 firmę public-relations Brown &Powers (z czasem Brown & Angus, Brown Lloyd James, i ostatecznie BLJ Worldwide.)
W 1983 roku napisał wspólnie ze Stevenem Gainesem biografię zespołu:”The Love You Make: An Insider's Story Of The Beatles”. Książkę opublikowano w tym samym roku. Książka obejmowała okres”młodych” Beatlesów aż do śmierci Johna. W dużej części poświęcona Johnowi i Brianowi. Mimo, że w założeniu miała to być rzetelna historia zespołu opowiedziana „od środka” i wcześniej konsultowana przez Browna ze wszystkim czterema Beatlesami, Paul i Linda odcięli się od niej zdecydowanie, tuż po jej publikacji.
Peter Brown po prawej.

LINDA McCARTNEY: „Był przyjacielem. Był tym, który nas z Paulem, sobie przedstawił. Człowiekiem, któremu ufałam. Gdy jechałam do szpitala by rodzić Stellę, powierzyłam mu swoje dziecko Mary. Nie oddałabym pod opiekę mego dziecka nikomu innemu niż zaufanemu przyjacielowi. Teraz on już dla mnie nie istnieje. I jego książka , ok, nieważne, czy on ją napisał, ponieważ on zdradził nasze zaufanie. Zdecydowaliśmy się jej nie czytać ale słyszeliśmy o niej różne rzeczy. Włożyliśmy egzemplarz książki do ognia i robiłam zdjęcia jak płonęła.


 

 Historia The Beatles na :  fab4-thebeatles.blogspot.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz