03.

LUTY '65 , POCZĄTEK PRACY NAD "HELP!"


1 luty - Capitol wydaje drugą i ostatnią EP-kę: '4 By THE BEATLES' (indeks: R-5365, tylko w wersji mono). Czwórka zawierała cztery piosenki: Honey Don't, I'm A Loser, Mr. Moonlight oraz Everybody's Trying to Be My Baby.Niezależnie od faktu, że Carl Perkins był idolem zespołu, to jeszcze do niedawana czterej młodzi, nieznani Anglicy spowodowali, że na jego konto zaczęły wpływać ogromne kwoty pieniędzy z tytułu tantiem. Na wydanej w lutym czwórce aż dwie kompozycje były jego autorstwa.

3 lutego – 'I Feel Fine' 10-tydzień i po raz ostatni w czołowej 30-ce na Wyspach.

Paul i Jane '1965

4 lutego - Paul i Jane rozpoczynają swoje 10-dniowe wakacje w Tunezji (w miejscowości pod nazwą.Hammamet). Mieszkają w willi będącej własnością brytyjskiej Ambasady, która od słynnego Beatlesa nie pobrała za pobyt żadnych opłat. 

4 lutego – tego dnia rozpoczyna działalność firma Maclen Music, zarządzająca prawami własności do piosenek spółki Lennon & McCartney. W zarządzie firmy jest oczywiście Brian Epstein.
5 lutego - „Beatles For Sale” ustępuje w tym dniu pierwszego miejsca albumowi „Rolling Stones II”.
11 lutego - ślub Ringa z Maureen Cox. Uroczystość odbyła się w Caxton Hall Register Office. Na ślubie są John i George, Paul w tym dniu jest jeszcze z Jane w Portugalii, drużbą zostaje Brian Epstein
Ringo i Maureen na ślubnym kobiercu.

RINGO: "Poznaliśmy się w Cavern...Zaczęliśmy ze sobą chodzić dość regularnie. Tylko jak można chodzić, ze sobą regularnie mając taka pracę jak moja? Cały czas wyjeżdżałem na trasy. Na początku nie mieliśmy za dużo czasu ale każdą wolną chwilę spędzałem z nią. Mieliśmy wolne poniedziałki, bo nikt nie organizował koncertów w poniedziałki. Wtedy zasuwałem do Liverpoolu, szliśmy do pubu, do kina, na jakiś show, by wypełnić czas. Kiedy wróciłem ze Stanów i poszedłem do szpitala na usunięcie migdałków, Maureen została z moją matką w moim londyńskim mieszkaniu. To wtedy zapytałem ją, czy chce za mnie wyjść.  Poznawaliśmy się z czasem coraz lepiej, aż pobraliśmy się i mamy z Maureen troje dzieci. Byłem z nią do 1975. Maureen
 
Brian, Ringo, Cynthia, Maureen, John, George - od lewej.

 Ślub Ringo i Maureen

 JOHN: "Nie sądzę, żeby nasze małżeństwa miały zły wpływ na naszą popularność. Pamiętaj, że kiedy ogłoszono, że Ringo i ja jesteśmy żonaci, nikt inny nie był w podobnej sytuacji. Przed nami pobierali się ludzie ze srebrnymi płytami (w odróżnieniu od tych ze złotymi), którzy musieli się przypodobać seksownym zachowaniem. Nie skakaliśmy na zawołanie i nadal tego nie robimy..."
11 lutego - „New Musical Express” powiadamia na swoich łamach, że Beatlesi wystąpią w najnowszej wersji 'A Talent For Loving' Richarda Condona dla wytwórni Pickfair Films.
15 lutego – w Stanach ukazuje się singiel „Eight Day's A Week” / „I Don't Want To Spoil The Party”. Obie piosenki znajdą się na albumie „Beatles VI”, który Capitol wyda w czerwcu 1965.Pierwsza piosenka brytyjskiego artysty wydana na singlu, która zdobyła szczyt listy przebojów, a która nie została wydana na singlu na stronie A na Wyspach. Siódmy nr 1 The Beatles za oceanem
15 lutego - To pierwsza sesja do filmu i albumu „Help!”W tym dniu zostają zarejestrowane pierwsze podejścia do „Ticket To Ride”, która będzie następnym singlem zespołu. Ponadto chłopcy próbują już „Another Girl” oraz „I Need You”. Po raz pierwszy George Martin stosuje nowe techniki nagraniowe. Zamiast nagrywania prawie na żywo, wprowadza się technikę nagrywania samych podkładów rytmicznych, następnie wokali, na koniec dublowaniu głosów lub poszczególnych instrumentów a jeszcze na koniec jakichś instrumentów ekstra. Piosenka składa się ze złożenia najlepszych podejść („takes”) już nie całego utworu a danego składnika piosenki (wokalu, instrumentów itd.).
15 lutego - John Lennon zdaje egzamin na prawo jazdy.
The boys with John after he maintained his drivers liscence
Świeżo upieczony kierowca z przyjaciółmi.
Filming
Na Bahamach przy "Help!"
 
16 - 20 lutego – kolejne sesje do albumu „Help” (nagrywane są: I Need You, Another Girl, Yes It Is, The Night Before, You Like Me Too Much, You've Got To Hide Your Love Away, If You've Got Trouble, Tell Me What You See, You'r Going To Lose That Girl oraz That Means A Lot. 

 
19 lutego – w Stanach wychodzi album „A Hard Day's Night” w wersji orkiestrowej George Martina. 

 
22 lutego – Wylot The Beatles na Bahamy – 24 lutego - rozpoczęcie prac zdjęciowych do filmu. 


Robert Freeman
GEORGE: "W lutym zaczęliśmy kręcić nasz drugi film - Help! Mieliśmy zdjęcia na Bahamach, w Austrii i w Anglii. Praca w plenerach była dobra zabawą. Zaczęliśmy zdjęcia od Bahamów, i jak to bywa w pracy nad filmem. często mieliśmy przerwy ale tam mogliśmy ten czas spędzać na plaży. Nakręciliśmy wiele niesamowitych scen, których później nie wykorzytano w filmie. Staralismy sie wejść w posiadanie tego materiału. Wynajęliśmy sportowe samochody -  chyba tryumphy spitfirery i MGBsy - którymi jeździliśmy po wyspie. Ponieważ cała policja była zaangażowana przy filmie, nigdy nie mieliśmy problemów z mandatami za przekroczenie prędkości"
RINGO: "Mieliśmy problem, bo pojechaliśmy na Bahamy, by nakręcić wszystkie gorące sceny, a tam było bardzo zimno. Musieliśmy biegać w koszulach i spodniach bo był cholerny ziąb".
NEIL ASPINALL (zapiski): "Nie mogli się opalić, bo zaraz potem wracali do Anglii, by kręcić wcześniejsze sceny. Zawsze musieli siedzieć w cieniu lub nosić kapelusze".
Tuż przed odlotem na Bahamy. Boys oraz aktorka Eleanor Bron.
BRIAN EPSTEIN: "Nasza ekipa lecąca na Bahamy liczyła 78 osób, zajęliśmy więc cały samolot. Byli wśród nich Eleanor Bron, Victor Spinetti, duet producencko-reżyserski: Walter Shenson i Richard Lester, oraz ich ulubiony fotograf Robert Freeman. Obecni byli także menżerowie tras:  Neil Aspinall oraz Malcolm Evans, odpowiednio wyekwipowani w stosy zdjęc, pastylek od bólu głowy, na gardło, papierosy i mnóstwo innych rzeczy, których potrzebowaliśmy na wyjazd... W Nassau wylądowaliśmy ok. 19. czasu lokalnego. Wysiedliśmy gorąco witani przez ludzi i pogodę. Miejscowe władze porwały Beatlesów i mnie na konferencję prasową, uniemożliwiając im zbliżenie się do czekającego tłumu.Tak rodzą się opowieści o tym, jak to artyści "ignorują swoich fanów..

 Rano po przyjeździe, zespół zaczął kręcić zdjęcia.Osobiście byłem pod wrażeniem lepszej ich naturalności w wypowiedzi i ruchu. Ringo okazał się tak dobrym aktorem, jak to było widać w pierwszym filmie. Następnego dnia cała czwórka cieszyła się  pływaniem w ubraniu ( w koszuli, dżinsach i butach). John powiedział, że zawsze chciał spróbować tego, i uznał, że jeszcze lepiej byłoby się wykąpać w garniturze i krawacie... Opuszczałem Bahamy, przeświadczony, że moi klienci są w dobrych rękach delikatnego, znakomitego pana Lestera oraz sprawnego i wyrozumiałego pana Shensona, nie zapominając o ludziach z Nassau, ich morzu i słońcu".
PAUL: "O ile przy filmie "A hard Day's Night" staraliśmy się uczyć ról, o tyle kręcenie "Help!" traktowaliśmy trochę jako żart. Nie jestem pewny, czy któryś z nas znał scenariusz. Uczyliśmy się naszych kwestii w drodze na plan".
The Beatles in Help! movieJOHN: "Nie kontrolowaliśmy tego filmu. W "A Hard Day's Night" mieliśmy spory wkład i ten film był na poły realistyczny. Dick Lester nie powiedział nam o co chodzi w "Help!". Myśląc dzisiaj o tym, zdaję sobie sprawę jakie to było zaawansowane. To było prekursorskie dzieło dla 'Batmana POW WOW" w telewizji i inne rzeczy. On nigdy nam tego nie wyjaśnił. Częściowo chyba dlatego, że między realizacją obu filmów nie spędziliśmy ze sobą zbyt wiele czasu, a po części dlatego, że na śniadanie paliliśmy marihuanę. Nikt nie mógł się z nami porozumieć - mieliśmy szklane oczy i cały czas się śmialiśmy. byliśmy we własnym świecie. Wprawdzie większość czasu nic nie robiliśmy, ale musieliśmy wstawać o 7 rano, więc szybko nas to znudziło".
The Beatles in Bahamas

Brandon De Wilde
RINGO: "Kręcąc ten film wypaliliśmy cholernie dużo trawki. Dzięki temu to była niezła zabawa... Temat filmu dotyczył mnie, kwestii pierścienia i oczywiście Kaili. Byłem główną postacią, myślę, że pomógł mi w tym mój entuzjazm do pierwszego filmu".

GEORGE: "Brandon De Wilde  był aktorem, typem Jamesa Deana (zginął w wypadku samochodowym w 1972 roku). Lubił Beatlesów i gdy usłyszał, że będziemy kręcili na Bahamach film, to przybył tam ze Stanów z dużą torbą trawki. Paliliśmy w samolocie, całą drogę na Bahamy. Mal palił cygara by zabić zapach.

27 lutegopowrót albumu 'Beatles For Sale' na jeden tydzień na miejsce nr 1 w Wielkiej Brytanii.


Odlot na Bahamy.
The Beatles - Bahamy 1965 (Help)
Bahamy - kręcenie Help!więcej o 1965 w: Historia  The Beatles

________________________________
Historia  The Beatles
 Brak komentarzy:

Prześlij komentarz