SIERPIEŃ - WRZESIEŃ 1975


Sierpień - George Harrison wciąż za oceanem, spędza nieco czasu w Los Angeles. Spotyka się z Ringo, ogląda koncerty Carlosa Santany i The Rolling Stones. Na pierwszej Gali Rock Music Awards film The Who, "Tommy" zdobywa Nagrodę "Rock Movie of the Year"9 sierpnia - Bee Gees w wielkim swoim powrocie. Ich singiel z maja, "Jive Talking" na listach Billboardu osiąga szczyt ze sprzedażą ponad 1 000 000 kopii. Ringo, blisko przyjaźniący się z Maurice'm Gibbem wysyła mu gratulacyjny telegram. Bracia Gibb nagrywają już od końca lat 60-tych, w których to odnieśli spore sukcesy (Massachusettes, I've Gotta Get A Message Tou You, I Started A Joke), do tego połowy 1975 nie mają przebojowych singli. Zmiana stylu wokalnego z zaakcentowanym wciąż na pierwszym planie głosem Barry'ego, tym razem bardzo wysokiego falsetu całkowicie odmieni karierę tria. Barry, Maurice i Robin zmieniają także logo, które już jest widoczne na nowych wydawnictwach z '75 Pierwszym sygnałem będzie właśnie singiel "Jive Talking", po którym już w sierpniu ukaże się kolejny wielki hit, "Nights on Broadway". Oba single pochodzą z albumu "Main Course" i choć jeszcze nie ma tutaj jeszcze typowych falsetowych piosenek zespołu, to właśnie na tych dwóch singlach zespół Bee Gees sonduje słuchaczy, jak zareagują na zmianę stylu. 

Największe przeboje zespołu Bee Gees już na następnym albumie zespołu, "Children of the World", na którym znajdzie się, jak dla mnie, ich największy przebój, "You Should Be Dancing".  W Wielkiej Brytanii tydzień wcześniej numerem 1 jest piosenka Bay City Rollers, "Give A Little Love" (stąd pytanie o ten szkocki zespół George'a - czytaj niżej).
The Beatles i Bee Gees: (czytaj tutaj)

23 sierpnia - Peter Gabriel opuszcza grupę Genesis. Media sugerują, że został wyrzucony, ale tak naprawdę wokalista postanawia rozpocząć karierę solową. Zanim członkowie zespołu zorientują się, że ich perkusista jest doskonałym wokalistą (Phil Collins) przesłuchają kilkudziesięciu chętnych.  Z Genesis, ikoną rocka progresywnego lat 70-tych, będzie podobnie jak z wyżej wspomnianymi Bee Geesami,. Największe przeboje komercyjne (nie zawsze artystyczne) dopiero przed nimi, choć trzeba zaznaczyć, że i Peter zbuduje sobie własną, piękną kartę w historii muzyki. Na dole zespół jeszcze w piątkę. Na górze do lewej Mike Rutherford, Tony Banks, Steve Hackett, niżej umalowany Peter i obok Phil Collins.

Wrzesień - W magazynie  dla panów 'Game' ukazuje się wywiad z Johnem.

5 września -  W Wielkiej Brytanii wydany zostaje singiel Wings z piosenkami "Letting Go"/"You Gave Me The Answer", który na tutejszych listach dojdzie do pozycji nr 41. W USA Capitol wyda go 29 września. W tym samym dniu amerykańskie zrzeszenie wydawców muzyki RIAA przyznaje singlowi "Listen To What The Man Said" tytuł Złotej Płyty.

6 września - Paul pełen pomysłów! O godz. 19:45, tuż przed rozpoczęciem światowej trasy Wings 1975/1976, dla 1200 pracowników EMI, techników dźwiękowych oraz 100 wybranych losowo, mieszkających na terenie Londynu członków fanklubu Wings, zespół daje koncert na scenie nr 5 Elstree Film Studios w Heltfordshire. Wśród obecnych są Ringo (dawno nie widzący się z Paulem), Elton John, Victor Spinetti,Harry Nilsson oraz wszyscy czterej członkowie Queen (oczywiście z Freddie Mercurym na czele).

Na okładce "Melody Maker" pojawia się zdjęcie George'a promującego jego najnowszy album 'Extra Texture (Read All About It)', które podpisano, "George znowu w grze".  Wewnątrz numeru muzyk przełamuje swoje długie milczenie i mówi o Bobie Dylanie, aktualnej manii na punkcie Bay City Rollers i innych rzeczach, w tym oczywiście o The Beatles.
GEORGE:  Wolę być ex-Beatlesem, niż ex-nazistą. 
Na temat sztuki teatralnej ,"John Paul, George, Ringo and Bert" (w trakcie antraktu muzyk opuścił salę, nie mogąc znieść bólu związanego z widokiem siebie samego i czasów The Beatles, przedstawionych w tak niesamowity sposób): W pewien sposób czuję się, jakbym nie nadążał za biegiem historii...
Koncert Boba Marley'a ... To najlepsze, co oglądałem  w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Marley tak bardzo przypomina mi Dylana w młodości, grając na gitarze tak, jakby był zupełnie początkującym. Jego rytmika jest tak prosta, a jednocześnie tak piękna. Mógłbym oglądać The Wailers całą noc...
Nie grałem na sitarze od 1968 roku, a może 1969, a najzabawniejsze jest to, że  wciąż wygrywam głosowania 'Playboy'a' na najlepszego sitarzystę... ciągle próbuję nauczyć się gry na gitarze... Nie słucham muzyki The Beatles, od lat ich nie słyszałem...  Czy ich wspominam? Cóż, myślę, że The Beatles byli, a raczej są ... bardzo dobrzy. W końcu przechodziliśmy przez to razem, a kiedy wszystko się działo, byliśmy bardzo młodzi. Wciąż mamy ze sobą mnóstwo wspólnego, nawet jeśli jesteśmy już zupełnie innymi ludźmi - przecież mamy po 10 lat więcej...  Dylan...jest wciąż dla mnie najbardziej konsekwentnym spośród artystów. Lubię nawet te z utworów, których inni nie cierpią... Ostatnio sporo z nim rozmawiam - to najbardziej walnięta osoba, jaką kiedykolwiek poznałem... Hm...Bay City Rollers... Prawdę mówiąc jeszcze nigdy nie miałem okazji ich posłuchać.
 
 Wieczorem tego samego dnia RAdio BBC One  emituje program 'Rockweek', w którym Harrison, utwór po utworze, omawia swój najnowszy album.
 

9 września - 14 listopada - światowa trasa Wings pod nazwą, "WINGS WORLD TOUR 1975-1976"

Paul z zespołem rozpoczyna 13 miesięczną trasę, która obejmie dziesięć krajów świata. Trasę obejrzy ponad dwa miliony widzów. Wśród repertuaru, który zostanie wykonany w czasie tej trasy są takie piosenki jak: Venus and Mars, Rock Show, Jet, Let Me Roll It, CMoon, Maybe I'm Amazed, Live and Let Die, Picasso's Last Words. Nie zabraknie na koncertach także kilku piosenek z okresu Wielkiej Czwórki, witanych ogromnymi aplauzami: oczywiście Yesterday, poza tym The Long and Winding Road, Lady Madonna, I've Just Seen the Face, Blackbird.

"Rockshow" - Wing live, Liverpool 15.09.1975

Koncerty brytyjskie mają miejsce w:
    Southampton - 9 września
    Bristol - 10 września
    Cardiff - 11 września
    Manchester - 12 września
    Birmingham - 13 września
    Liverpool - 15 września
    Newcastle - 16 września
    Londyn - 17, 18 września
    Edynburg - 20 września
    Glasgow - 21 września
    Aberdeen - 22 września
    Dundee - 23 września
 
Koncerty w Elstree (6 września),Liverpoolu, Newcastle, Glasgoiw zostają na życzenie Paula sfilmowane przez londyńską firmę Production Company Tycho Films.
 
11 września
- rankiem po koncercie w Bristol WIngs organizują konferencję prasową. PAUL zostaje zapytany o to, dlaczego chce mu się robić to co robi. Odpowiada: Narkotyki - żartując.- Nie, po prostu lubię muzykę. I na kolejne pytania: Czy widziałem się z którymś z Beatlesów? Wpadamy czasami na siebie - jesteśmy wciąż dobrymi kumplami. (czy Wings są logiczną kontynuacją The Beatles?) Cóż, zawsze tworzyłem piosenki, ale z Beatlsami ćwiczyliśmy je mniej więcej przez trzy dni, z Wings próbujemy o wiele dłużej. (czym różnią się Wings od The Beatles?) Fani wprawdzie krzyczą na naszych koncertach, ale nie tak, jak robili to na koncertach Beatlesów. Wcześniej ludzie wrzeszczeli do tego stopnia, że nie słyszeli muzyki, teraz już tak nie jest. (czy Wings staną się kiedykolwiek tak wielcy jak The Beatles?) Cóż, myślę, że mogłoby do tego dojść. Wszystko zaczyna się robić coraz większe. A przy tym dobrze się bawimy - lubimy grać naszą muzykę i mamy mnóstwo fanów, którzy lubią jej słuchać. (czy chciałbyś reaktywować The Beatles?) Nie jest to w mojej mocyh. Decyzje zostały podjęte przez czterech muzykó, z których każdy miał w związku z tym jakieś plany. Ale wciąż jesteśmy przyjaciółmi. John siedzi teraz bardzo cicho, a ja niestety pracuję... ale lubię to.
 
Linda zapytana kilka dni później o trasę, wraca do tematu The Beatles: Chyba już zawsze ludzie będą pytać o The Beatles... a tymczasem cała ich czwórka całkowicie się już tym znudziła.  
 


12 września -  w Wielkiej Brytanii ukazuje się singiel George'a "You" / "World Of Stone". Premiera amerykańska 3 dni później. W BBC One singiel ten otrzymuje tytuł 'Płyty Tygodnia'. George również w tym dniu występuje w programie radiowym Nicky Horne'a 'Your Mother Wouldn't Like It (dla wytwórni Capitol). Po programie ex-Beatles wraca z Londynu do Los Angeles.
 

Tego samego dnia ukazuje się jedno z najważniejszych wydawnictw w historii muzyki. Pink Floyd - dla Autora tego bloga, drugi obok The Beatles największy zespół muzyczny - wydają swój dziewiąty "Wish You Were Here". Trzy dni później w Stanach, później na całym świecie, ukaże się singiel "Have a Cigar", kompozycja Rogera Watersa (w utworze gościnnie śpiewa Roy Harper). Na drugiej stronie dwie piosenki, w zależności od kraju, "Welcome to the Machine" oraz "Shine On You Crazy Diamond (part 1)". Na zdjęciu poniżej od lewej: Rick Wright, Roger Waters, David Gilmour i Nick Mason. 22 września - w Stanach Zjednoczonych ukazuje się album George'a  "Extra Texture". Brytyjska premiera albumu ma miejsce prawie dwa tygodnie później - 3 października 1975. 
 
23 września - w Waszyngtonie Amerykański Departament Sprawiedliwości przesuwa w czasie nakaz deportacji Johna. Wydany komunikat brzmi: "Panu Lennonowi udzielono zgody na przesunięcie deportacji w czasie ze względów czysto humanitarnych - jego żona jest obecnie w ciąży". 
 

26 września  - w Wielkiej Brytanii ukazuje się album Petera Skellerna, "Hard Times".  Wśród piosenek jest  urocza"Make Love Not War", w której George Harrison gra na gitarze solowej. Skellern to brytyjski muzyk, kompozytor, mający w 1973 roku wielki hit "You're A Lady".  Tytułowe nagranie z albumu z 1975 roku, "Hard Times" nagra Ringo Starr w 1978 roku na swój album "Bad Boy".


27 września - w Republice Południowej Afryki w Ellis Park w Johannesburgu, Ringo uczestniczy w turnieju “Celebrity Tennis Tournament” tenisa ziemnego gwiazd muzyki (Peter Lawford, Micky Dolenz,  Davy Jones - z Monkees). Wśród gości imprezy bliscy przyjaciele Starra, Elizabeth Burton i Richard Burton, którzy niebawem ponownie zawarli małżeństwo. W ceremonii w Chobe Game Reserve (Botswana) uczestniczyć będzie perkusista The Beatles. Para znakomitych aktorów dostarczyła światu najnowszego, najbardziej gorącego newsa 1975 roku.31 września - Melody Maker zamieszcza recenzję Chris Charleswortha z pierwszego koncertu WIngs w londyńskim Hammersmith. Krytyk stwierdza: Cudowny koncert, który muszą jak najszybciej ujrzeć mieszkańcy Stanów Zjednoczonych. Po fatalnej trasie George'a Harrisona z zeszłego roku, jeśli tylko Paul zdecyduje się na wyjazd za ocean, z pewnością roznieci tam kolejną Beatlemanię!" 
 
 
 


  Historia  The Beatles 
 ALL  ABOUT  THE  BEATLES
 

2 komentarze:

  1. Z tego co się orientuję Ringo przyjaźnił się z drugim bliźniakiem ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ha, oczywiście,że z Maurice"m mieszkali pod koniec lat 60's koło siebie. Zresztą napisałem o tym w podlinkowanym poście tutaj o zthe Beatles i Bee Gees. Choć tak na marginesie wiedząc jak bardzo blisko byli że sobą bliźniacy, to pewnie Robin odwiedzając brata chciał poznać i pewnie poznał sławnego Beatlesa wiedząc,że niedaleko mieszka. Ale czy się przyjaźnili tego nie wiadomo. Poprawiam


    OdpowiedzUsuń