I NEED YOU


kompozycja: George Harrison 
napisana: pomiędzy grudzień 1964 – luty 1965 
nagrana: 15, 16 lutego 1965 
długość: 2'28 
podejścia: 5 
producent: George Martin 
inżynier: Norman Smith, Ken Scott, Jerry Boys 
wydane: 6 sierpnia 1965, 13 sierpnia 1965 

 
Obsada:

GEORGE: wokal, gitara solowa (1964 Rickenbacker „Fire-glo” 360-12
PAUL: chórki, gitara basowa 91961 Hofner 500/1)
JOHN: chórki, gitara akustyczna rytmiczna (950 Jose Ramirez classical)
RINGO: perkusja (Ludwig), dzwonki

Dostępne na:

Help!, (UK: Parlophone PMC 1255; PCS 3071; Parlophone CDP 7 46439 2) 
Help!, (US: Capitol (S)MAS 2386)
Love Song
Druga piosenka Harrisona przeznaczona do filmu ale tylko ta wykorzystana. W filmie pojawia się razem z „The Night Before” w cenach kręconych w pobliżu Stonehenge, na Salisbury Plain. Dedykowana swojej przyszłej żonie Pattie i dwa tytuły piosenek jej dedykowanych dużo mówią o relacjach panujących między nimi: Potrzebuję Ciebie (I Need You) oraz Lubisz mnie za bardzo (You Like Me too Much). Istnieją jednak teorie, że trzecia zwrotka piosenki może dowodzić, że „I Nedd You” nie jest wcale o Patti („please come back to me, i'm lonely as can be”) ale inne dziewczyna (nikt z Beatlesów nie stronił od romansów na boku). 
Nie dowiemy się tego nigdy; Paul i John byli już bardzo zaawansowani w swoich autobiograficznych kompozycjach, na tym polu gitarzysta dopiero raczkował i nie jest wcale niemożliwe, że piosenka po prostu nie ma drugiego dna. Ale jej prostota, melancholia i romantyczny urok podbiły fanów i pokazały wszystkim, w tym Johnowi i Paulowi, że ich kolega z zespołu ma także talent do komponowania. Piosenka po latach weszła na składankę Capitolu najpiękniejszych miłosnych piosenek zespołu: „Love Songs”.


Dickowi Lesterowi, reżyserowi filmu bardzo spodobała się ta piosenka i wybrał ją do filmu a George był oczywiście bardzo dumny, że w nowym filmie wreszcie zaśpiewa już swoją piosenkę (w poprzednim filmie „A Hard Day's Night” śpiewał kompozycję Lennona i McCartney'a „I'm Happy Just To Dance With You”).

Szczegóły nagrywania piosenki dokładnie opisywał George Martin ('Playback'). George grał na hiszpańskiej gitarze, Paul oczywiście na swoim Hofnerze, Starr dodatkowo wystukiwał rytm na tyle obudowy gitary Gibson Jumbo (perkusja była prawie nie wykorzystana), John wygrywał rytm na dwa i cztery takty. Ponadto Ringo dołożył później na podkłady dzwonki. Nagrano najpierw oddzielnie podkłady instrumentalne nim przystąpiono do nagrywania wokalu.

GEORGE: Nigdy nie mogłem naprawdę skoordynować tej piosenki. Więc grałem swoją część a John klęczał przede mną i regulował pokrętłami od głośności na mojej gitarze”.

George użył w tej piosence kontrolowanego stopa pedału, który połączony był z regulatorem głośności gitary (niebawem to rozwiązanie będzie znane w muzycznym świecie jako wah-wah).


Dziwne moim zdaniem w 1965 roku jest to, że mimo iż George włączył do ogólnego katalogu zespołu dwie bardzo udane własne piosenki to ani „I Need You” czy „You Like Me Too Much” nie znalazły się z zestawach piosenek jakie zespół śpiewał na koncertach. George wciąż wybierał kompozycję Perkinsa „Everybody's Trying To Be My Baby” - moim zdaniem zwyczajnie słabą piosenkę – i dopiero w grudniu zacznie śpiewać własną kompozycję „If I Needed Someone”.

 

W 2002 roku odbył się koncert "Tribute To George" - w hołdzie nieżyjącemu już Beatlesowi - na którym piękną wersję tego przeboju zaśpiewał przyjaciel George, Tom Petty ze swoją grupą Heartbreakers.
 

  
 
Tom Petty i jego Heartbreakers w czasie koncertu "dla George'a"Fantastyczni Fab 3


You don't realize how much I need you,
Love you all the time and never leave you.
Please come on back to me.
I'm lonely as can be.
I need you.

Said you had a thing or two to tell me.
How was I to know you would upset me?
I didn't realize as I looked in your eyes
You told me.

Oh yes, you told me, you don't want my lovin' anymore.
That's when it hurt me and feeling like this I just can't go on anymore.

Please remember how I feel about you,
I could never really live without you,
So, come on back and see just what you mean to me.
I need you. 
Polski blog o The Beatles

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz