SGT.PEPPER: 02. WITH A LITTLE HELP FROM MY FRIENDS

Kompozycja: Lennon (50%) - McCartney (50%)
Roboczy tytuł: Bad Finger Boogie
Napisana: 28-29 marca 1967
Nagrana: 29-30 marca 1967
Miksowana: 31 marca, 7 kwietnia 1967
Długość: 2'47”
Podejścia: 10
Producent: George Martin
Inżynier nagrania: Geoff Emerick
Wydana: 1 czerwca 1967 (UK), 2 czerwca 1967 (USA)

 
Obsada:
Ringo: wokal, perkusja (1964 Ludwig Super Classic Black Oyster Pearl), tamburyna
John: chórki, dzwoneczki
Paul: chórki, gitara basowa (1964 Rickenbacker 4001S), fortepian (Hamburg Steinway Baby Grand)
George: chórki, gitara rytmiczna (1961 Sonic Blue Fender Stratocaster)
George Martin - organy (Hammond RT-3)

Dostępne na:(CD)
Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band (UK: Parlophone PMC 7027, PCS 7027; Capitol (S)MAS 2653; Parlophone CDP 7 46442 2)
The Beatles 1967-1970 (UK: Apple PCSP 718; US: Apple SKBO 3404; Apple CDP 7 97039 2) 
Yellow Submarine (soundtrack) (Capitol/Apple CDP 7243 5 21481 2 7)Po niezwykle rockowym, mocnym numerze początkowym albumu przechodzimy do spokojniejszego numeru, płynnie przechodzącego w drugi - zabieg ten został po raz pierwszy wykorzystany na płytach zespołu, właśnie na tym albumie.
JOHN: To Paul z moją niewielką pomocą (it's Paul with little help from me). Wers What do you see when you turn out the light/I can't tell you but I know it's mine' jest mój.
PAUL: Powstała w domu Johna w Weybridge dla Ringo; zawsze lubiliśmy pisać jedną dla niego i ta piosenka nie była specjalnie w naszym stylu. Przypuszczalnie to najlepsza piosenka napisana dla Ringo... To była bardzo ścisła współpraca. Pisanie piosenki dla Ringo to było trochę takie rzemiosło. Zawsze postrzegałem to jakby pisanie tematu filmowego do Jamesa Bonda. To było wyzwanie, bo musieliśmy napisać to w stylu Ringo no i z lekkim przymrużeniem oka. Jego lubiło mnóstwo dzieciaków, wiedzieliśmy jak dobrze poradził sobie z 'Yellow Submarine'. W przypadku tej piosenki to napisaliśmy to już jako utwór dojrzały, dla wszystkich, bardzo go lubiłem. Pamiętam jak John chichotał gdy pisaliśmy linijkę 'What do you see when you turn out the light? I can't tell you but I know it's mine' (Co zobaczysz gdy włączy się światło ? Nie mogę ci tego zdradzić, bo to jest moje...'). To mógł być cały John zabawiający się ze sobą pod kołdrą, taki wyższy poziom dwuznaczności; w taki sposób można było napisać o wszystkim, uwielbiałem to.
RINGO: Piosenkę napisali specjalnie dla mnie, ale mieli jedną linijkę, której nie chciałem zaśpiewać. To była: 'What would you do if I sang out of tune? Would you stand up and throw tomatoes at me?' (co byś zrobił gdybym zaśpiewał fałszywie (poza tonacją)? Wstałbyś i rzucił we mnie pomidorem ?). Powiedziałem im: Do diabła, nie ma szans żebym zaśpiewał tą linię', ponieważ wciąż dobrze pamiętaliśmy dzieciaków rzucających w nas na scenie różnymi przedmiotami, przeważnie żelkami i zabawkami. Nie miałem zamiaru przechodzić przez to ponownie, tym bardziej bombardowania pomidorami.
Piosenka idealnie oddawała charakter perkusisty zespołu. Do chwili obecnej stała się też częścią żelaznego - obok 'Yellow Submarine' - repertuaru koncertowego Starra, gdziekolwiek nie występuje. Jest to zawsze magiczny moment koncertu - a miałem okazję być tego świadkiem w Warszawie dwa lata temu. Ringo zaczyna śpiewać pierwsze tony, przyłącza się publiczność i ... w umyśle każdego The Beatles.
Jedna z ostatnich piosenek duetu John Lennon i Paul McCartney napisanych razem, w tym samym czasie chociaż oparta na oryginalnym pomyśle Paula. Piosenkę ukończono – jak pisze w biografii zespołu Hunter Davies - rzeczywiście „twarzą w twarz” . John grał na gitarze, Paul na swoim pianinie. “’Are you afraid when you turn out the light,' zaśpiewał John, a Paul zgodził się natychmiast, że to dobre. John zasugerował, że mogliby użyć wersu jako całego motywu do wielu linii.‘Do you believe in love at first sight' zaśpiewał John.'Nie'- po chwili wstrzymał śpiew, 'Nie pasuje długość sylab, co o tym myślisz, może to rozdzielimy, wstawimy pauzę i dodamy coś ekstra?'. John po chwili śpiewa: Do you believe – ugh – in love at first sight.’ Paul akceptuje, dodaje... Magia między dwoma muzykami! Ciekawe jest jednak to, że John bardzo marginalizował swój wkład w piosenkę. W swoich wspomnieniach dotyczących okresu nagrywania albumu „Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band” John podkreślał swój udział tylko w piosenkach 'A Day In The Life', „Lucy” i „Mr. Kite' (zapominał przeważnie o 'Good Morning').
Roboczy tytuł to 'Bad Finger Boogie'. Pod wpływem tej piosenki (dokładnie informacji o jej roboczym tytule), zespół The Iveys (wydający w przyszłości swoje płyty dla Apple Records) zmienił nazwę na Badfinger.Piosenkę – pod wspomnianą presją ze strony wytwórni – napisano bardzo szybko, kończono ją w czasie finalnego nagrywania, dopieszczając słowa i tonację utworu. W książce Barry Miles „Many Years From Now” Paul wspomina tą piosenkę tak: Napisana została w domu Johna w Weybridge dla Ringo. Zawsze lubiliśmy pisać jedną dla niego i nie musiała ona być całkowicie w naszym stylu. Przypuszczam, że to prawdopodobnie najlepsza piosenka, jaką napisaliśmy dla niego. Miał być w niej taką operetkową postacią, daliśmy mu niezłe wprowadzenie w intro, no i pojawił się na drugiej piosence na albumie. To było dla niego fajne miejsce, gdy dochodzi do miejsca gdy on wchodzi, daliśmy wyraźne intro.
Piosenka nagrana bardzo szybko i jako jedna z ostatnich na nowy album. Nagranie rozpoczęto 29 marca w czasie całonocnej sesji. Po zakończeniu pracy nad 'Good Morning Good Morning', dograniu efektów dźwiękowych na organach, do 'Being For The Benefit Of Mr. Kite' dodaniu partie fortepianu, gitary, perkusji i różnych dzwoneczków, nagrano wokal Ringa oraz intro George Martina na organach („Billlyyyyy Sheeeearssss”). 

With A Little Friends from Paul , George, John.

_____________________________
Na drugi dzień po słynnej sesji zdjęciowej na okładkę albumu Beatlesi dograli na piosenkę Ringo gitarę basową, solową, perkusję oraz chórki. Trzeba zaznaczyć, że Ringo przed finalnym nagraniem swego wokalu bardzo długo trenował swój śpiew z Paulem. 
 
Co tam, niech patrzą, Ringo, spróbuj tak .... What would you do...

Samo nagranie wokalu odbyło się gdy Ringo wykończony zamierzał iść do domu (środek nocy). 'Dokąd idziesz Ringo?' zawołał za nim Paul. Ringo wyglądał na zaskoczonego i ze zdziwieniem odparł: Do domu, do łóżka. 'Nie, nie, nagrajmy teraz wokal'. Ringo rozejrzał się wokół szukając wsparcia ale ku swemu zdziwieniu George i John wzięli stronę Paula. John z uśmiechem powiedział: 'No chodź, zaśpiewaj trochę dla nas!' Ringo odparł, że jest wykończony ale wiedział, że nic nie poradzi przeciwko trójce. 'Stałem na schodach i kręciłem z niedowierzaniem głową. Byłem zbyt zmęczony by zareagować inaczej i się nie zgodzić' – wspominał.
Geoff Emerick wspomina co było dalej:'Na szczęście dla nas wszystkich, Ringo nagrał swój wokal stosunkowo szybko. Może ta taktyka zaatakowania go okazała się pomocna. Może rzeczywiście pomogli mu pozostali. Wszyscy trzej zgromadzili się wokół niego, z mikrofonami, po cichu. To był wzruszający pokaz jedności wszystkich Beatlesów... Stali tam wszyscy koło siebie, śpiewał akurat ten, który w zespole śpiewa najmniej.W ostatniej zwrotce, w kluczowym momencie, gdy Ringo śpiewa w najwyższej tonacji słowo „high” wspomaga cop cichutko McCartney. Ringo bardzo bał się tego fragmentu ale otrzymał niesamowite wsparcie ze strony przyjaciół – prawie jak w tekście piosenki. Paul: 'Ring, musisz to zrobić poprawnie', George : 'Jest ok, włóż w to umysł, potrafisz to zrobić', John: 'Wyrzuć wszystko z głowy i dawaj'. Zrobiono trzy próby ale udało się. Sesja skończyła się o 5:45 toastem ze szkockiej z colą.

30 marca -  tuż przed nagrywaniem 'With A Little Help...", z pomocą Martina także

 
Hałas wrzeszczącej widowni (powitanie Billy Shearsa) to hałas młodych Amerykanów witających The Beatles 30 sierpnia 1965 roku w czasie występu w Hollywood Bowl.
Kiedyś Bob Dylan nie zrozumiał słów 'I can't hide' w piosence 'I Want To Hold Your Hand' i w czasie bezpośredniego spotkania z zespołem dziwił się, wyjaśniając, że słyszał w piosence 'I get high'. Tym razem Beatlesi jasno i klarownie śpiewają: I get hight with a little help from my friends'.
Zapalczywy wróg rock and rolla, Viceprezyent USA Spiro Agnew twierdził, że zespół namawia młodzież do zażywania narkotyków a pod słowem „friends” kryje wszelkiego różnego rodzaju narkotyki.


Na koniec ciekawostka. Piosenka ta została nagrana pod koniec 1968 roku przez nieznanego wtedy nikomu Joe Cockera. Jego 5-minutowa rockowa suita, cover piosenki  Beatlesów znalazła się na jego pierwszym solowym albumie i była piosenką tytułową całego albumu. Ale rok później w czasie słynnego festiwalu w Woodstock, gdzie wszyscy sądzili, że The Beatles tam wystąpią, Cocker wykonał ten utwór i to w aż 8 minutowej wersji. Piosenka została całkowicie zmieniona, przearanżowano wszystko, ścieżkę instrumentalną, ścieżkę wokalną, inaczej rozkładając tonację, wszelkie akcenty muzyczne z oryginału. Na albumie odlotowa partię gitarową łącznie z solówką - wstrząsającą - zagrał sam Jimmy Page, niebawem lider Led Zeppelin. Cocker dodał do swej wersji także mocne organy Hammonda, chórki żeńskie i uczynił z żartobliwego kawałka Beatlesów, wielki klasyk muzyki rockowej. Zdaniem wielu - niekoniecznie moim - to jedyny numer Fab 4, w którym cover przewyższył oryginał i do dzisiaj jest to najbardziej rozpoznawalny numer Joe Cockera.
Reakcja Ringo ? Dopiero po latach powiedział: "Wykonałem 'With A Little Help from My Friends' zaraz na początku płyty, tuż po Sierżancie Pieprzu. Ale niedługo potem wziął to do swego repertuaru Joe Cocker, zaśpiewał a mi ugięły się kolana".
Ringo, spróbuj zaśpiewać to tak...
"Może to będzie Ringo Twój największy przebój, prawie jak singiel ?"
Ringo! Napisali ci fajny numer, oczywiście, że też Ci pomogę go zaśpiewać...

 
What would you think if I sang out of tune
Would you stand up and walk out on me
Lend me your ears and I'll sing you a song
and I'll try not to sing out of key


I get by with a little help from my friends
I get high with a little help from my friends
Gonna try with a little help from my friends

What do I do when my love is away
Does it worry you to be alone
How do I feel by the end of the day
Are you sad because you're on your own

I get by with a little help from my friends
I get high with a little help from my friends
Gonna try with a little help from my friends
Do you need anybody
I need somebody to love
Could it be anybody
I want somebody to love

Would you belive in a love at first sight
Yes, I'm certain that it happens all the time
What do you see when you turn out the light
I can't tell you, but I know it's mine

I get by with a little help from my friends
I get high with a little help from my friends
Gonna try with a little help from my friends

Do you need anybody
I need somebody to love
Could it be anybody
I want somebody to love

I get by with a little help from my friends
Yes, I get by with a little help from my friends
With a little help from my friends 
WITH A LITLLE HELP FROM MY FRIENDS
PAUL I RINGO '2009
WITH A LITTLE HELP FROM MY FRIENDS - take
Wersja Joe Cockera 


30 marca - Ringo, Come On - Sing It!!!
  Muzyczny blog  Historia The Beatles  Music Blog
Polski blog o najwspanialszym zespole w historii muzyki.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz