ROGER MCGUINN - KING OF THE HILL

Album: BACK TO RIO '1991

O McGuinnie często pisano: The Byrd who can't fly from his past (w luźnym tłumaczeniu: ptak, który nie potrafił uciec - odfrunąć - ze swojej przeszłości). The Byrds to oczywiście Birds ale pisane  zgodnie z 'beatlesowkim błędem'.  I album i proponowana dzisiaj piosenka nie odbiega specjalnie od tego co Roger nagrywał w połowie lat 60-tych.


Na liście MSR Billboardu (Mainstream Rock -  Główny nurt rocka), piosenka dotarła aż do miejsca 2-go i była rzeczywiście sporym hitem, jak i samym wydarzeniem w światku muzycznym był powrót Artysty z albumem 'Back to Rio' (mnóstwo zaproszeń do najpopularniejszych programów muzycznych i talk show w Ameryce). Dla mnie to piosenka bardzo beatlesowska z okresu 'Rubber Soul' i 'Revolver', oczywiście przemiksowana przez Rogera na rock typowo kalifornijski (12 strunowa gitara -  rewela!)
 Inne, prócz lekko country-rock brzmienia koneksje z The Beatles ? Proszę bardzo. Jak wiemy Roger to gitarzysta, główny wokalista i jeden z liderów The Byrds i w swoim czasie wielki Przyjaciel zespołu. On wspomniał pierwszy George'owi Harrisonowi o indyjskim muzyku nagrywającym na Wschodnim Wybrzeżu Ameryki (LA, Frisco), Ravim Shankarze. 
    W piosence Rogera, (którą wspólnie pomógł napisać), wspomaga artystę wokalnie Tom Petty, wielka gwiazda amerykańskiego rocka, członek Travelling Willburys (gdzie grał też Beatles George). I głosy dwóch panów - znających się przecież dobrze - brzmią znakomicie .Przy okazji zamieściłem link do piosenki, covera przeboju 'My Back Pages', gdzie prócz Autora (Dylana), wspomnianych wyżej Petty'ego i McGuinna, usłyszeć możemy jeszcze i Harrisona, Claptona oraz Neila Younga.
Imponująca jest lista muzyków, którzy brali udział w nagraniu całego albumu McGuinna (więc i tej piosenki). Przypomniał mi o sobie tutaj Michael Penn (brat Seana, aktora), którego pamiętam sprzed lat, początków MTV w moim domu i hitu 'No Myth', David Crosby (członek - najczęściej w chórkach -  w The Byrds, członek bardziej słynnego tria:  Crosby, Stills & Nash, epizodycznie także Young), Chris Chillman (także ex-członek Byrds), kilku członków zespołu Toma Petty'ego, The Heartbreakers (zwłaszcza zdolny gitarzysta Mike Campbell) ze wspomnianym już liderem. Ponadto dwa duże nazwiska: Elvis Costello(wielki przyjaciel Paula McCartney'a) no i Timothy B. Schmit (basista The Eagles).
  'King of the Hill' , piosenka o chciwości i pazerności jest po prostu znakomita, podobnie video. Dodam, że to także jedna z moich ulubionych piosenek 'samochodowych' .Polecam.
George Harrison, Roger McGuinn, Bob Dylan ('1990) Za nimi w środku Johnny Cash.

My Back Pages - All Stars

Muzyczny blog * Historia The Beatles * Music Blog 
Polski blog o najwspanialszym zespole w historii muzyki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz