TELL ME WHY

 

03. TELL ME WHY
Album: A HARD DAYS' NIGHT
Kompozycja: Lennon (100%) & McCartney
Nagrana: 27 lutego 1964
Napisana: styczeń 1964
Miksowana: 20, 23 marca, 9,22 czerwca 1964
Producent: George Martin
Inżynier: Norman Smith,
Richard Langham
Długość : 2'10”
Podejścia: 9
Wydana: 10 lipca 1964 (UK), 26 czerwca 1964 (USA) 
Wydana na singlu w USA jako strona B: 20 lipca 1964 (US: Capitol 5235; strona B: to "And I Love Her")


Obsada:
JOHN: śpiew, gitara rytmiczna (Gibson J160E),
PAUL: wokal wspomagający (harmoniczny),gitara basowa (1961 Hofner 500/1)
GEORGE: gitara solowa (Rickenbacker 360-12 "Fire-glo")
RINGO perkusja (1963 Black Oyster Pearl Ludwig kit)

Dostępne na:
A Hard Day's Night, (UK: Parlophone PMC 1230, PCS 3058, Parlophone CDP7 46437 2, US: United Artists UAL 3366, UAS 6366, Capitol CLJ 46435) 
 


Piosenka napisana przez Johna w „ostatniej chwili” jako wypełniacz do filmu i jak tutaj pisałem jedna z jego ulubionych zawartych w filmie. Bardzo prawdopodobne, że napisana w czasie pobytu w Nowym Jorku. Określana często jako piosenka w stylu wciąż popularnych w owym czasie dziewczęcych grup, jedna z nielicznych „filmowych” piosenek, uznana za „słabszą”, nie wyselekcjonowana przez Amerykanów z Capitolu na materiał na singiel. 

JOHN: „Potrzebowali optymistycznej piosenki, napisałem ją i ona mnie więc ją trzasnąłem. Była jak piosenka czarnych nowojorskich grup dziewczęcych”.

Na potrzeby filmu zaproponował ją Paul, gdyż początkowo John chciał ją odrzucić.

PAUL: Przypuszczam, że dużo z tych piosenek jak 'Tell Me Why' mogły być oparte na prawdziwych doświadczeniach lub przygodach Johna, któremu różnie się z Cynthią układało, nigdy jednak nie przychodziło nam do głowy pisać o wszystkim wprost.”
Wielu uważa, że w piosence łatwo wyczytać, że John wcale a wcale nie ma na myśli Cynthii. Oskarża kogoś (ją) o kłamstwa, nawet dwa razy, przyznaje się do swojej zazdrości, wraca do tego samego „tematu w piosenkach '”Im' A Loser”, „Not A Second Time” oraz „I'll Cry Instead”. 
W słowach: „I gave you everything I had” (dałem Ci wszystko co miałem) jest już TO bardziej czytelne i tym razem (chyba) do żony... Jak wspomina Paul, Cynthia w owym czasie chciała ustatkować Johna, usadzić go w fotelu w papciach i fajką w ustach a to nie mogło się udać. Sumując, rozterki w owym czasie Johna są tutaj podane w bardzo optymistyczny sposób i na daną chwilę Cynthia mogła się czuć uspokojona, słysząc po wyrzutach także: I'm so in love with you – jestem tak bardzo w Tobie zakochany. W książce Normana "John -  życie" autor opisuje wiele skoków w bok Lennona, epizodycznych jak i trwałych romansów. Trudno dociec na 100%, kogo miał na myśli w tej piosence i pewnie się już nie dowiemy. 
W 1964 John był średnio szczęśliwy z Cyn i bardzo kochliwy w stosunku do innych kobiet.
Z nieznanych powodów wokal Johna różni się od tych wersji, które zapisano na mono i stereo albumach. Choć Paul i George wspierają Johna w chórkach, to John w tej piosence śpiewa w harmonii z samym sobą, zdublowanym w wokalu wiodącym oraz w refrenach. Nagranie to, najszybsze na płycie i najbardziej taneczne to przykład majstersztyku producenckiego,wszystko w tym utworze jest perfekcyjne – zwłaszcza brzmienie Johna. 

Piosenka nagrana tylko po 8-miu podejściach skompletowana w całości na tej samej sesji co obie ballady filmowe: „And I Love Her” oraz „If I Fell”. 
Piosenka nigdy więcej nie była już wykonywana przez zespół na żywo. Nigdzie. Przynajmniej nie istnieje żadne zapis takiego zdarzenia. 


 
JOHN: Razem z Paulem z przyjemnością pisaliśmy muzykę do tego filmu. Były takie chwile, kiedy naprawdę myśleliśmy, że nie zdążymy napisać całego materiału. Udało nam się skończyć kilka numerów, kiedy byliśmy w Paryżu. Trzy następne dokończyliśmy w Ameryce, wylegując się na plaży w Miami. Cztery numery naprawdę mnie biorą -  „Can’t Buy Me Love”, „If I Fell”, „I Should Have Known Better”, piosenka z harmonijką, która jest podczas sekwencji z pociągiem, oraz „Tell Me Why”, rytmiczny kawałek, który pojawia się pod koniec filmu.  

TELL ME WHY
Tell Me Why - mix stereo
Tell me why you cried, and why you lied to me
Tell me why you cried, and why you lied to me

Well I gave you everything I had
But you left me sitting on my own
Did you have to treat me oh so bad
All I do is hang my head and moan

Tell me why you cried, and why you lied to me
Tell me why you cried, and why you lied to me

If there's something I have said or done
Tell me what and I'll apologise
If you don't really can't go on
Holding back these tears in my eyes

Tell me why you cried, and why you lied to me
Tell me why you cried, and why you lied to me

Well I beg you on my bended knees
If you'll only listen to my pleas
Is there anything I can do
Cos I really can't stand it, I'm so in love with you

Tell me why you cried, and why you lied to me
Tell me why you cried, and why you lied to me

* * *
Muzyczny blog  Historia The Beatles  Music Blog
Polski blog o najwspanialszym zespole w historii muzyki.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz