I'LL CRY INSTEAD

 

09. I'LL CRY INSTEAD
Album: A HARD DAYS' NIGHT
Kompozycja: Lennon (100%) & McCartney 
Napisana: kwiecień 1964 
Nagrana: 1 czerwiec 1964 
Długość : 1'49” 
Podejścia: 8
Miksowana: 4, 22 czerwca 1964
Producent: George Martin
Inżynier: Norman Smith,Ken Scott
Wydana: 10 lipca 1964 (UK), 26 czerwca 1964 (USA) 
Wydana na singlu w USA jako strona B: 20 lipca 1964 (US: Capitol 5235; strona B: to "And I Love Her")

Obsada:
JOHN: śpiew (zdublowany), gitara rytmiczna (Gibson J160E), akustyczna gitara 
PAUL:gitara basowa (1961 Hofner 500/1) 
GEORGE: gitara solowa (Gretsch 6122 "Country Gentleman") 
RINGO perkusja (Ludwig), tamburyna

Dostępne na:

A Hard Day's Night, (UK: Parlophone PMC 1230, PCS 3058, Parlophone CDP7 46437 2, US: United Artists UAL 3366, UAS 6366, Capitol CLJ 46435) 
Something New, (US: Capitol (S)T 2108, CDP 7243 8 66876 2 3) 
Extracts From The Album A Hard Day's Night (EP), (UK: Parlophone GEP 8924) 
Najwyższa pozycja: 25 (20 sierpnia 1964, lista Billboardu w USA)Piosenka napisana przez Johna do sceny zabawy „skaczących” Beatlesów, ale wymieniona przez reżysera na „Can't Buy Me Love”. Była już gotowa jako singiel zanim powstały wszystkie inne kompozycje sesji filmowej. W USA wydana na singlu - doszła do miejsca 25.
22 i 23 kwietnia 1964  filmowano sekwencję 'zwariowanych' Beatlesów, brykających na polu (Thornbury Playing Fields w Middlesex, Londyn).  Sceny te jak i inne, kręcone z pokładu z helikoptera miały być tłem do kolejnej piosenki zespołu. John wsłuchał się dokładnie w opis sceny, który przedstawił mu Lester i napisał piosenkę właśnie taką jaka , jego zdaniem pasowała do pląsów Beatlesów. Jak wiemy stało się inaczej.Beatlesi 'brykają' na filmie w rytm 'Can't Buy Me Love'.
  Piosenka 'I'll Cry Instead' jednak znalazła się w filmie. Otwiera ona jego czołówkę w wydaniu 'A Hard Day's Night' na VHS (video).Producent filmu Walter Shenson po lewej, w środku Dick Lester.

JOHN: „Napisałem ją do filmu ale Dick Lester nie chciał jej. Zamiast (instead) wolał 'Can't Buy Me Love'. Lubię środkową partię piosenki i to wszystko co mogę o niej powiedzieć”.

Cynthia w swoich wspomnieniach opisała tą piosnkę jako przejaw frustracji Johna: „... Był idolem milionów ale radość i wolność z wczesnych lat zniknęły...” 


Pierwsza w historii zespołu napisana w stylu „rockabilly” z powodu „spacerującego” basu Paula oraz gry George'a na jego Gretschu w stylu Cheta Atkinsa, ikony muzyki country. Inaczej jest z tekstem.

John opisywał swoją zdolność do pisania piosenek z początkowego okresu The Beatles, jako pewnego rodzaju pracę, żartował (lub nie), że chciał mieć swoje piosenki, które mogłyby być puszczane jako nijakie tło np. w mięsnych marketach, bez wnikania czy tekst zawiera w sobie jakąś głębie czy nie. Podejście to zmienił album Boba Dylana „Freewheelin'”, którym chłopcy zachwycali się w czasie swego pierwszego pobytu w Paryżu, na początku 1964 roku. Zmianę u Johna widać już w takich piosenkach jak „You Can't Do That” czy nawet „A Hard Day's Night”.JOHN: „Zacząłem myśleć o swoich emocjach. Zamiast projekcji samego siebie w daną sytuację, zacząłem próbować wyrazić swoje uczucia o sobie, które też zawarłem w swojej książce. Myślę, że pomógł mi w tym Dylan, nie przez jakieś rozmowy, dysputy lub cokolwiek – po prostu poprzez słuchanie jego płyty”.


„I'll Cry Instead” to początek lirycznej twórczości Johna Lennona. W dwóch minutach, w krótkim tekście świetnie wyraził takie uczucia jak gniew, użalanie się nad samym sobą po zażenowanie i chęć odwetu jak nigdy wcześniej. Paul daleki był jeszcze wtedy do penetrowania własnej duszy w takim stopniu jak John. To także jedna z nielicznych piosenek, która po prostu 'płynie' od początku do końca, nie zostawiając w środku żadnego miejsca na solo gitarowe czy inne 'upiększacze' piosenek. Zdaniem wielu to najładniejsza piosenka Fab4 w stylu ... country and western, gatunku lubianego przez wszystkich muzyków zespołu ale szczególnie przez Ringa.

W 1981 roku gdy „A Hard Day's Night” trafił znowu do kin w filmie zawarto sekwencję kolażu montowanych fotografii zespołu właśnie do tej piosenki. I'LL CRY INSTEADI've got every reason on earth to be mad, 'cause I've just
Lost the only girl I had. If I could get my way, I'd get
Myself locked up today, but I can't so I cry instead.
I've got a chip on my shoulder that's bigger than my feet, I
Can't talk to people that I meet. If I could see you now,
I'd try to make you sad somehow, but I can't so I cry instead.
Don't want to cry when there's people there, I get shy when
They start to stare, I'm gonna hide myself away, ay hay;
But I'll come back again someday.
And when I do you'd better hide all the girls, I'm gonna
Break their hearts all 'round the world. Yes, I'm gonna
Break them in two, and show you what your loving man can
Do, until then I'll cry instead.
Don't want to cry when there's people there, I get shy when
They start to stare, I'm gonna hide myself away, ay hay;
But I'll come back again someday.
And when I do you'd better hide all the girls, 'cause I'm gonna
Break their hearts all 'round the world. Yes, I'm gonna
Break them in two, and show you what your loving man can
Do, until then I'll cry instead. 


* * *
Muzyczny blog  Historia The Beatles  Music Blog
Polski blog o najwspanialszym zespole w historii muzyki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz