KANSAS CITY

Album: "BEATLES FOR SALE"
Kompozycja: Jerry Lieber, Mike Stoller, Richard Penniman
Napisana: 1951
Nagrana : 18 października 1964
 
Miks: 26 października, 1964
Wydana: 4 grudnia 1964
Producent:  George Martin

Inżynier: Norman Smith, Geoff Emerick
Długość: 2'30”
Podejścia: 1


Obsada:
JOHN: chórki, rytmiczna gitara ((1964 Rickenbacker 325), klaskanie 
PAUL: wokal, bas (1961 Hofner 500/1), klaskanie
GEORGE: chórki, gitara prowadząca
(1962 Gretsch 6122 "Country), afrykańskie bębny, klaskanie
RINGO: perkusja (Ludwig), klaskanie
George Martin: fortepian (1905 Steinway Vertegrand "Mrs. Mills")Dostępne na: 
Beatles For Sale, (UK: Parlophone PMC 1240, PCS 3062; Parlophone CDP 7 46438 2) 
Beatles VI, (US: Capitol (S)T 2358, Capitol CDP 0946 3 57499 2 2) 
Live At The BBC
Anthology 1Piosenkę „Kansas City” - pierwszą część „składanki” - napisali Jerry Leiber i Mike Stoller, jeden z ciekawszych w muzyce rozrywkowej teamów autorsko-kompozytorskich. Napisali między innymi wielkie przeboje dla Elvisa jak „Hound Dog” czy „Jailhouse Rock”. „Kansas City była jedną z ich pierwszych piosenek, nagraną po raz pierwszy przez Little Willie Littlefielda w 1952 roku pod tytułem „K.C. Loving”. Po pewnym czasie zmieniono tytuł na bardziej rytmiczny i łatwiejszy do zaśpiewania. Z takim tytułem nagrał ją Wilbert Harrison w 1959 roku, i wszedł z nią na listę Billboardu. W oryginalnym tekście piosenki dodał bardziej frywolny wers: „they got some crazy little women there, and I'm gonna get me one”. Beatlesi śpiewali jednak wersję Little Richarda, który nagrał ją po Harrisonie. Po latach wrócili do piosenki w czasie sesji „Let It Be” w czasie luźnego jamowania, optowali wtedy bardziej za wersją Harrisona (z tekstem o „szalonych kobietach” i jego mniej gwałtownym, niż Richarda, śpiewem ).


 

Jedna z nielicznych piosenek tak dobrze opanowanych przez zespół na koncertach, że nagrana za pierwszym podejściem. Zespół wykonał także drugie podejście do piosenki, które możemy usłyszeć na 1 części Antologii.  Jedna z najbardziej dynamicznych i ekspresyjnych w dorobku zespołu, tym razem z bardzo agresywnym śpiewem Paula w pierwszej linii. Przez wersją The Beatles, za najlepszą uważano tą, wykonywaną przez Little Richarda a więc z automatu przypisaną Paulowi.

PAUL:W naszych wyobrażeniach John był Buddy'm (Holly) a ja byłem Little Richardem. Zawsze przecież jesteś kimś, gdy zaczynasz...”
Na koncertach Richard śpiewał „Kansas City” w połączeniu ze swoją własną „Hey-Hey-Hey-Hey!”, którą artysta wydał na stronie B singla ze swoim wielkim przebojem „Good Golly Miss Molly”. The Beatles poznali osobiście czarnego czarodzieja rock and rolla i występowali z nim dwa razy w Anglii w 1962 roku. Zaprzyjaźnili się z nim podczas wspólnego koncertowania w hamburskim Star Clubie (listopad 1962). Warto wiedzieć, że piosenka nie była jakimś wielkim przebojem w ojczyźnie Beatlesów. W 1959 roku Little Richard na Wyspach Brytyjskich dotarł z nią tylko do 26 miejsca list przebojów.
 
PAUL:Śpiewałem próbując brzmieć jak Little Richard, którego głos był dziki, lekko zachrypnięty. By to zrobić musiałem niejako wyjść z siebie, poza swoje uczucia, odsunąć się od wszystkiego. To taki fajny mały trick, jeśli ci się uda to zrobić, wychodzi rzecz bardzo interesująca”.
The BeatlesW czasie swojego pierwszego, nakręconego dla telewizji Granada show w Cavern wyemitowano tylko „Some Other Guy”. Ale z godzinnego wtedy programu zachowała się też sfilmowana wersja wykonania właśnie piosenki „Kansas City/ Hey-hey-hey-hey!”. Obie piosenki nagrano na płytę, z której zrobiono kilka egzemplarzy. Gordon Butler Inżynier z Granady, który nagrywał i program i płytki podarował kilka sztuk Brianowi Epsteinowi. Niektóre otrzymał szef Cavern Bob Wooler, który wspomina, że płytki zniknęły mu, gdy Beatlesi stali się sławni.W 1993 roku jedna kopia została sprzedana na aukcji w Christie's za sumę 15 000 funtów.
Piosenka była bardzo często wykonywana na koncertach choć jak zauważyliście, na najważniejszych koncertach Beatlesi śpiewali raczej swoje obowiązkowe kawałki, przeważnie singlowe przeboje plus piosenki z solowym śpiewem George'a i Ringa. Mimo to, do dzisiaj przetrwało kilka wersji wykonań tej piosenki między innymi na składance z wykonaniami w BBC, Antologii oraz na bootlegach. W czasie trasy po USA piosenkę powitano owacyjnie w samym Kansas, gdy została ekstra włączona do standardowego repertuaru z tournée.
Piosenkę jak wspomniałem nagrano za pierwszym podejściem, w czasie długiej bo 9-cio godzinnej sesji nagraniowej, w czasie której skompletowano m.in.:„Eight Day's A Week” (pomiędzy 15.30 a 16.00 pm). 
Do pierwszego podejścia Martin dograł pianino, chłopcy dogrywali później swoje oklaski we fragmencie: „bye-bye, baby, bye-bye”.


W 1964 roku Beatlesi już po odniesieniu ogromnego sukcesu w Ameryce zdecydowali włączyć piosnkę do występu dla amerykańskiej telewizji dla programu 'Shinding'. Występ ten (clip)  został sfilmowany 3 października 1964 w The Granville Studio w Londynie ale wyemitowany został tylko raz 4 dni po nagraniu. Wykonanie 'Kansas City/Hey Hey Hey Hey' brytyjscy widzowie mogli zobaczyć 23 listopada 1964 w programie "Ready, Steady, Go!" (emisja także dni później 27.11.1964) - na tydzień przed premierą albumu 'Beatles For Sale', która ją zawierał.
 
O występie zespołu w Kansas czytaj: tutaj.
Kansas City / Hey-Hey-Hey-Hey!
KANSAS CITY / HEY HEY HEY HEY!Ah, Kansas city
Gonna get my baby back home, yeah, yeah
I'm going to Kansas City
Gonna get my baby back home, yeah, yeah
Well, it's a long, long time since
My baby's been gone

Ah, Kansas City
Gonna get my baby one time, a-yeah, yeah
I'm going to Kansas City
Get my baby one time, yeah, yeah
It's just a-one, two, three, four
Five, six, seven, eight, nine

Hey hey hey hey (hey hey hey hey)
Hey, baby (hey, baby)
Ooh, now girl (well, girl)
I said, yeah, now, pal (well, pal)
Now, now, now, now, tell me baby
What's been wrong with you?

Hey hey hey hey (hey hey hey hey)
Hey, baby (hey, baby)
Ooh, now girl (well, girl)
I said, yeah, now, pal (well, pal)
Now, now, now, now, tell me baby
What's been wrong with you?

Well, I said bye (bye bye, bye bye, bye bye)
Bye bye, baby, bye bye (bye bye, bye bye, bye bye)
Whoo, so long (so long, so long, so long)
Bye bye, baby, I'm gone (bye bye, bye bye, bye bye)
Yeah, I said bye bye, baby
Bye, bye, bye, bye

Bye now, bye (bye bye, bye bye, bye bye)
Bye now, baby, bye bye (bye bye, bye bye)


 
Muzyczny blog  Historia The Beatles  Music Blog
Polski blog o najwspanialszym zespole w historii muzyki.

 

2 komentarze:

  1. Kiedyś w tym miejscu już pisałem swoją opinię. I, tym razem, w samych superlatywach muszę wyrazić swą opinię. Wszystko fachowo opracowane , dokładne daty, fachowa i rzeczowa treść. Bardzo mi się podoba sam układ ,każdej strony. Uważam, że ta strona o Bitelsach, jest najlepszą wśród tego typu stron w internecie. Dziękuję i pozdrawiam. Andrzej

    OdpowiedzUsuń