86. FOTKI: Zdjęcia Juergena Vollmera

Wśród osób nieodłącznie związanych z HISTORIĄ THE BEATLES, znajduje się znany fotograf niemiecki Juergen Vollmer (na zdjęciu niżej). Dzisiaj w serii FOTKI, partia zdjęć przez niego wykonanych (z wyjątkiem fotki Beatlesów z Bestem, Klausa Voormanna z okladką 'Revolver' oraz fotografii Klausa, Astrid i Stu, co do której nie jestem pewien czy Vollmer jest jej autorem).
________________________________________
Zdjęcia Vollmera młodego George'a Harrisona pochodzą z tzw. "wczesnych dni" (early days) zespołu, wykonane w czasie dnia spędzonego przez niego tylko z jednym Beatlesem (1961). Trzeci 'hamburski' przyjaciel Beatlesów, (bardziej niż on, znana jest przede wszystkim pozostała dwójka: Astrid Kirchherr oraz Klaus Voormann) wspomina George'a i ich pamiętną sesję zdjęciową w Hamburgu w kwietniu 1961. 

'Najbardziej lubiłem George'a. Był bardzo nieśmiały, no i był takim samym marzycielem jak ja'
Jurgen dodaje, że Stuart Sutcliffe powiedział mu, że po całym dniu spędzonym z Vollmerem, George Harrison wrócił do swojej kompanii zauroczony niemieckim przyjacielem.

'Jürgen is fab' - określił Vollmera, używając przymiotnika, który już za kilka lat przylgnie do zespołu.

Także jemu, a nie Astrid Kirchherr przypisuje się skomponowanie słynnych fryzur The Beatles. W czasie swej pierwszej podróży do Paryża, Paul i John, obchodzący w stolicy Francji swoje 21 urodziny, spotkali się tam (umówili wcześniej) z Vollmerem. Fotki Paula i Johna z Paryża są jego autorstwa. I John i Paul potwierdzili historię powstania słynnej fryzury 'na pazia'. Obaj Anglicy ujrzeli fryzurę młodego Niemca i zażyczyli sobie taką samą (podobno Vollmer był tuż po wizycie na basenie i jego fryzura z włosami zaczesanymi na czoło była jeszcze bardziej odlotowa). Spotkanie w Paryżu Vollmera zaowocowało nowymi elementami w całym wyglądzie dwójki Anglików: kołnierze kurki postawione, spodnie dzwony.
W drodze powrotnej obaj kupili buty w szpic (w butiku Chelsea), przyszłe znane 'beatlesówki'. Fryzury zostały zaczesane na stary styl po powrocie do rodzinnego Liverpoolu. Zrezygnowano także z dzwonów. John i Paul uznali, że mieszkańcy miasta, ich znajomi, nie są jeszcze gotowi na ich nowy 'look'. Wyrzucono także kupione w podróży meloniki. Ale ścięte we Francji włosy nie chciał się układać po staremu. Po kilku dniach George zechciał mieć taką samą fryzurę jak starsi koledzy 'przywieźli' z Paryża. Cała trójka zaczęła się czesać na 'Beatlesa'. Tylko Pete Best pozostał przy swojej dawnej czuprynie, co jeszcze bardziej alienowało go z zespołu.

Jürgen VollmerW powszechnej świadomości fanów zespołu, z całej trójki Vollmer najmniej jest znany, tym bardziej jako fotograf, a lista 'obiektów', które fotografował jest naprawdę imponująca.

(Więcej fotografii Vollmera na stronie: http://www.juergen-vollmer-fotografien.com).

Astrid, dziewczyna Stuarta, autorka 'czarno-białego' image'u Beatlesów, znanego nie tylko z jej zdjęć, ale przede z okładki albumu 'With The Beatles'. Warto zauważyć, że szereg zdjęć Vollmera "wczesnych" Beatlesów jest także w podobnej manierze. Szkoła hamburska? Trzecim 'niemieckim przyjacielem Beatlesów z Hamburga' jest oczywiście Klaus Voormann,  znany jako uznany basista na płytach ex-Beatlesów. Obaj panowie niżej na fotce.
 
Podobnie jak jego przyjaciel Klaus Voormann, Vollmer jest autorem znanej okładki albumu 'Beatlesów'. Jak pewnie każdy czytający mój blog wie, Klaus zaprojektował okładkę 'Revolver', Juergen jest sprawcą słynnego zdjęcia Johna, wykorzystanego przez muzyka na okładkę swego album 'Rock And Roll'. 

Wszyscy Beatlesi poznając w hamburskim klubie trójkę młodych eleganckich, ubranych na czarno Niemców, jakże innych od ich znajomych w Liverpoolu, byli pod ich ogromnych wrażeniem. Ale działało to w dwie strony. Klaus wspomina, że 'ludzie z Liverpoolu wydali im się magiczni'. Więcej czytaj tutaj.  Jak wspomniałem na początku, nie jestem pewien czy zdjęcie obok, przedstawiające Klausa Voormanna, Astrid Kirchherr i Stuarta Sutcliffe'a jest autorstwa Juergena, ale trudno mi sobie wyobrazić, by mógł zrobić to zdjęcie ktoś inny.
Juergen Vollmer, Klaus Voormann (2013) - wernisaż zdjęć tego pierwszego.Obok słynne zdjęcie Johna Vollmera. Przy okazji pamiętajmy, że Klaus jest autorem okładki 'Revolver'.


List Johna do Jurgena (ok.1961) , dziękujący za fotografie.

Muzyczny blog  Historia The Beatles  Music Blog
Polski blog o najwspanialszym zespole w historii muzyki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz