CHRISTMAS RECORD '1968Nagranie: listopad - grudzień 1968
Wydanie: 20 grudnia 1968.
Wytwórnia: Lyntone, LYN 1743/4
Autorstwo: The Beatles
Producent: Kenny Everett
Czas: 7:48


Tradycyjnie, kolejna, szósta  od 1963 Gwiazdkowa Płyta The Beatles, wydana przede wszystkim lub w zasadzie tylko jako prezent dla swoich fan-lubów, bo płyty te nie były oczywiście w sprzedaży. Płyty były dedykowane Oficjalnemu Fan Klubowi The Beatles w Anglii, choć krążyć zaczęły z czasem po całym świecie. Angielskie fan kluby wysyłały kopie swoich egzemplarzy zaprzyjaźnionym klubom fanów w Ameryce i Kanadzie. Wszędzie poza tymi krajami były one prawie niedostępne.
Dla fanów były oczywiście za darmo. Wcześniejsze Gwiazdkowe płytki opisałem:  tutaj
Dwie ostatnie Beatles Christmas Records (1968 i 1969) nie powstały już jako wspólny wysiłek całego zespołu a jako zbiór luźnych, oddzielnych wiadomości od każdego członka zespołu. Jak co roku w listopadzie, w 1968 Beatlesi nie mieli już specjalnej ochoty wspólnie produkować te wydawnictwo, zmęczeni niedawno ukończoną pracą nad podwójnym Białym Albumem. Problemem stworzenia kolejnego prezentu  zajął się disc-jockey, przyjaciel zespołu Kenny Everett, który zajął się oddzielnym nagrywaniem Johna, Ringa, George'a i Paula (na zdjęciu).  Dodajmy, że producentami pierszych albumów z serii 'The Beatles Christmas Records' byli Tony Barrow (trzy pierwsze) oraz George Martin (dwa następne).

Płytka wydana w Anglii na okładce (zmodyfikowana wersja okładki wydanej już w 1967) miała psychodeliczne rysunki, w czerwieni, bieli i błękicie wymalowane wprost na ciele kobiety. Prawdziwa 'A Girl With A Kaleidoscope Eyes' prawda? 
Na płytce (EP-ka) znajdziemy oczywiście życzenia każdego z Beatlesów, wiersze Johna "Jock and Yono" oraz "Once Upon a Pool Table", piosenkę Paula śpiewa: "Happy Christmas, Happy New Year", Tiny Tim ze specjalną wersją "Nowhere Man" zagraną na ukelele, w tle usłyszymy fragmenty 'Birthday', 'Yer Blues' oraz 'Ob-La-Di, Ob-La-Da', zmiksowany fragment 'Helter Skelter.Dużo melodyjnego hałasu Fantastycznej Czwórki, nawet operowego, ale musicie to posłuchać sami niżej. 


 ________________________________________________Muzyczny blog * Historia The Beatles * Music Blog
Polski blog o najwspanialszym zespole w historii muzyki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz