"DON'T EVER CHANGE"Kompozycja: Goffin& King
Nagrana: 1 sierpnia 1963
Wydana: 30 października 1994 (UK), 
5 grudnia 1994 (USA)
Producent: Terry Henebery, George Martin (producent wykonawczy składanki Apple).
Długość: 2:03
Wytwórnia: Apple Records

 
Obsada:  
PAUL wokal, gitara basowa
GEORGE: wokal, gitara solowa 
JOHN: gitara rytmiczna 
RINGO:  perkusja
Dostępne na: Live At The BBC


Carole King i Gerry Goffin (na zdjęciu) to w historii muzyki rozrywkowej wyjątkowy tandem kompozytorski. W latach 60-tych pomimo swego młodego (Goffin ur. 1939, King ur.1942), para stworzyła (Gerry pisał słowa, Carole muzykę) naprawdę niezliczoną ilość przebojów, stając się najbardziej poszukiwanymi dostarczycielami materiału muzycznego dla wszelakich wykonawców, także czarnych. Para pobrała się ale ich małżeństwo przetrwało tylko dekadę. W tym czasie zasłynęła  tak znanymi, nawet do dnia dzisiejszego przebojami  jak: 'Will You Love Me Tomorrow' (przebój The Shirelles w 1960),'Loco-Motion' (wielokrotnie nagrywana, po raz pierwszy przez Dee Dee Sharp) czy' Take Good Care Of My Baby' (Bobby Vee w 1961). Ilość przebojów pary na listach przebojów sprawiła, że młodzi John i Paul zapragnęli być właśnie tak samo sławną parą kompozytorską, choć gdy się dowiedzieli, że Goffin z King są prawie ich rówieśnikami, w wywiadach zaczęli podawać jako wzór tandem kompozytorski Rodgersa i Hammersmitha. 

Z długiej listy piosenek napisanych przez parę Goffin & King The Beatles nagrali ich trzy hity: 'Chains', 'Keeps Your Hand Off My Baby' (1964) oraz opisywaną dzisiaj 'Don't Ever Change'. Ta ostatnia jest jedną z mniej znanych kompozycji pary, choć w 1961 roku singiel z tą piosenką w wykonaniu The Crickets był sporym przebojem w Wielkiej Brytanii, docierając do miejsca nr 5 krajowych list przebojów. W Ameryce piosenka przepadła. The Crickets to zespół, który kontynuował dalej karierę po śmierci swego lidera Buddy Holly'ego (w lutym 1959). Buddy był idolem całej czwórki Liverpoolczyków, stąd pewnie ich zainteresowanie poczynaniami jego ex-zespołu. Beatles wykonali ją na potrzeby audycji BBC, 'Pop Go The Beatles' 1 sierpnia 1963 roku i ta wersja znalazła się na kompilacyjnym albumie w 1994 roku 'Live at the BBC'. Słuchacze usłyszeli ją po raz pierwszy w czasie emisji wymienionej audycji 27 sierpnia 1963. Ciekawostką piosenki 'Don't Ever Change' jest interesująca harmonia wokalna, tym razem w wykonaniu Paula i ... George'a. John gra w utworze tylko na gitarze rytmicznej.

Warto dodać, że Carole King z czasem zaczęła sama nagrywać własne piosenki i równie na tym polu, obdarzona pięknym głosem, odnosiła sukcesy. Jej największym solowym przebojem wydaje się być piosenka "You've Got A Friend", która w wersji Jamesa Taylora  zdobyła w 1971 nagrody Grammy za Piosenkę Roku (oraz Najlepszy Męski Występ Roku). Na samym dole wykonanie autorskie tej przepięknej piosenki. W 1987 roku para King i Goffin (dawno rozwiedzeni) wprowadzeni zostali do Rock And Rollowej Galerii Sław ( w kategorii: Songwriters Hall of Fame). Na zdjęciu dawna para po latach w czasie tej uroczystości.


Los Angeles, 2014, ceremonia 56-tych Grammy: Paul i Carole King


You never wear a stitch of lace
Your powder's never on your face
You're always wearing jeans, except on Sunday
So, please, don't ever change
No, don't you ever change
I kind of like you just the way you are
You don't know the latest dance
But when it's time to make romance
Your kisses let me know you're not a tomboy
So, please, don't ever change
No, don't you ever change
Just promise me you're always gonna be
As sweet as you are
I love you when you're happy
I love you when you're blue
I love you when you're mad at me
So how can I get tired of you?
A lots of other girls I've seen
They know how to treat guys mean
But you would rather die than ever hurt me
So, please, don't ever change
No, don't you ever change
Just promise me you're always gonna be
As sweet as you are
Please, don't ever change
Don't you ever change
Please, don't ever change
Don't you


____________________________________________________________________
Muzyczny blog  Historia The Beatles  Music Blog
Polski blog o najwspanialszym zespole w historii muzyki.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz