GRUDZIEŃ 1973


Grudzień – John spędza nieco czasu nagrywając w studiach A&M w Los Angeles. 2 grudnia przygnębiony John pisze smutną kartkę pocztową do Dereka Taylora (mieszkającego w Ascot). Czytamy w niej: "Jestem tutaj na zadupiu bez większego powodu... Razem z Yoko tak się wpakowaliśmy, ale zmienię to prawdopodobnie jeszcze dziś. W każdym razie wciąż jestem sławny. Ten się śmieje ostatni, kto niedosłyszy".

4 grudnia – W Stanach Zjednoczonych wydany zostaje singiel Ringo pod tytułem 'You're Sixteen' / 'Devil Woman'. W Anglii ukaże się dopiero 8 lutego przyszłego roku. Tam dojdzie na brytyjskich listach przebojów aż do pozycji czwartej. 


5 grudnia – amerykańska premiera albumu Paula, 'Band On The Run' – wraz z dołączoną piosenką 'Helen Wheels'. Na Wyspach album – bez wymienionej piosenki – ukaże się 7 grudnia. Paul wyjaśnia: 'Al Corey, facet z amerykańskiej wytwórni, zadzwonił do mnie któregoś dnia mówiąc " Cześć Paul, rozmowa transatlantycka. Właśnie skończyłem nagrywać z Pink Floyd, [album 'Dark Side Of The Moon - RK] wydaliśmy singiel i od razu zwiększyliśmy sprzedaż o 200 000 kopii. Myslę, że powinieneś tak samo zrobić w Stanach, szczególnie, że 'Helen Wheels' całkiem nieźle tutaj sie sprzedaje. Dołącz ten numer do albumu!" Odpowiedziałem mu więc: "Oddzwonię do ciebie rano". Tak też zrobiłem. Powiedziałem mu: "Dobra, załatwione. Dla mnie bomba!".

Album 'Band On The Run' dojdzie niebawem do pierwszych miejsc przebojów po obydwu stronach Atlantyku. W Ameryce magazyn 'Rolling Stone' obwoła go albumem roku. Pewien krytyk napisze wówczas: '... to najlepsze, co nagrał którykolwiek z ex-Beatlesów od czasu "Abbey Road"!. Zachęcam do przeczytania na moim blogu specjalnych dwóch postów o tym albumie McCartney'a - link tutaj.

8 grudnia – Przegląd list przebojów z tego tygodnia. Na brytyjskich listach singiel Ringo 'Photograph' zajmuije pozycję 7, 'Helen Wheels' nr 13, nowością jest 'Mind Games' Johna. Na listach albumów 'Ringo' jest na miejscu nr 2, 'Mind Games' na miejscu nr 9. W Ameryce 'Photograph' zajmuje miejsce nr 6, 'Mind Games' nr 16, 'Helen Wheels' jako nowość na 23.

9 grudnia – Radio Luxemburg organizuje narodową petycję, której celem jest prośba do Królowej o ułaskawienie Johan w związku z udowodnionym mu w 1968 roku przestępstwem na podłożu narkotykowym. Prezenter Tony Prince rozmawia z Johnem przez telefon, który apeluje o "łaskę i prawo przemieszczania się swobodnego między Wielką Brytanią i Ameryką". Po rozmowie tej Tony stwierdza: 'Uważam, że w przypadku Johna Lennona mamy do czynienia z okropną wręcz niesprawiedliwością. Po tym jak w 1968 roku udowodniono mu nielegalne posiadanie narkotyków, karą była grzywna, którą zresztą zapłacił, a mimo to sprawa ta wciąż się za nim ciągnie. Lennon tęskni za Wielką Brytanią, a jednak nie może tu powrócić".

16 grudnia – W swoim londyńskim domu przy St. John's Wood, Paul z Lindą nagrywają występ do tradycyjnego, świątecznego programu BBC1 pt 'Disney Time'. W czasie trwającego 42 minuty programu para prezentuje urywki klasycznych już kreskówek wytwórni Walta Disney'a.

19 grudnia – W studiu nr 6 Granada Television w Manchetserze, Paul z Wings nagrywają z playbacku 'Helen Wheels' na potrzeby dzisiejszego wydania programu 'Lift Off With Ayshea'. Poza Wing występują w nim dodatkowo Marc Bolan z T.Rex (na zdjęciu Bolan i McCartney'owie), oraz Freddie Garrity, były wokalista zespołu Freddie And The Dreamers.

25 grudnia – w Dzień Bożego Narodzenia, Yoko przy współpracy gitarzysty Davida Spinozy, gra specja;ny koncert solowy w nowojorskiej katedrze św. Jana.

26 grudnia – BBC1 prezentuje tradycyjny już blok programowy 'Boxing Day Withe The Beatles', w ramach którego pokazany zostaje film 'A Hard Day's Night'. Jest to już trzeci telewizyjny pokaz tego filmu od czasu jego premiery telewizyjnej, również w programie BBC1 28 grudnia 1970 roku.

27 grudnia – w Wielkiej Brytanii ma miejsce premiera filmu z Ringo Starrem, 'Blindman' (pierwszy pokaz w kinie Astoria przy londyńskiej Charing Cross Road).

28 grudnia – Singiel Ringo 'Photograph' zostaje w Stanach Zjednoczonych nagrodzony przez RIAA(Recording Industry Association of America – zrzeszenie amerykańskich wydawców muzycznych) tytułem złotej płyty. Trzy tygodnie wcześniej album Paula 'Band On The Run' otrzymał taką sami sam tytuł 7 grudnia.

Grudzień – w końcowej części miesiąca w Record Plant West Studios w Los Angeles John rejestruje niewydaną wersję utworu 'Too Many Cooks', w którym jako główny wokalista występuje Mick Jagger. Piosenka “Too Many Cooks (Spoil the Soup).” jest kompozycją Willi'ego  Dixona. Na sesję piosenki, która dopiero się ukaże w 2007 roku na składance 'The Best of Mick Jagger', John zaprasza wszystkich swoich kumpli ze 'straconego weekendu", i jednocześnie znakomitych muzyków. W nagraniu prócz ex-Beatlesa grającego na gitarze i Mocja na wokalu, wspomaganego w chórkach przez Harry'ego Nilssona, biorą udział: Jim Keltner - bębny, Jesse Ed Davis - gitara, Bobby Keys - saksofon,  Jack Bruce (z Cream) - na basie oraz Al “Like a Rolling Stone” Kooper - na klawiszach. Prawdziwie gwiazdorski super band.
 


___________________

Muzyczny blog * Historia The Beatles * Music Blog 
Polski blog o najwspanialszym zespole w historii muzyki.
HISTORY OF THE BEATLES 


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz