MAJ 1969 - CZ. 2 Singiel, Bed-In w Montrealu.15 maja - John udaje się do ambasady USA by uzyskać wizę. W planach ma organizację wspólnych z Yoko eventów 'Bed-In' na amerykańskiej ziemi. 
Paul w przeddzień swego wylotu na urlop na grecką wyspę Korfu (z Lindą i jej córeczką Heather) udziela wywiadu dla Radia BBC Merseyside na potrzeby audycji Light And Local. Muzyk w wywiadzie opowiada, że zespół jest zajęty pracą w studiu, że dużo czasu zajmuje im rozmowy o biznesie. Stwierdza także, że wciąż nie znosi bycia biznesmanem. Paul wraca w rozmowie do wielu tematów, w tym do Beatlemanii (koncert na Shea), filmu "MMT" (z pewnością za 10 lat będzie lepiej zrozumiany).

Na pytanie o związek Johna z Yoko, Paul mówi, że wciąż czuje się rozdarty pomiędzy lojalnością wobec przyjaciela a jego pierwszej żony, Cynthii Lennon. Podkreśla jednak, że jest świadomy faktu, że John i Yoko zakochali się w sobie. Ciekawie brzmią słowa Paula kończące wywiad, zwłaszcza gdy wiemy o wciąż czynnym koncertowo życiu muzyka. "Nie chciałbym grać rock and rolla po 60-ce, z siwymi włosami, ale z pewnością będę śpiewał i tworzył muzykę do końca swoich dni".
Ringo z Maureen i synami: Jasonem (ur. 1967) i Zakiem (ur. 1965)


16 maja - Ringo z całą rodziną kupują bilety na rejs statkiem "Królową Elżbietę II", na nowo uruchomionej linii oceanicznej  do Stanów, gdzie ma promować swój najnowszy film 'The Magic Christian'. Wypłynięcie statku z portu w Southampton. Wyjazd sponsoruje firma Commonwealth United, producent filmu. Starrom towarzyszą Peter Sellers oraz inni członkowie ekipy filmowej. Jest także rzecznik prasowy Apple, Derek Taylor. Do całej paczki mieli dołączyć także Lennonowie, ale Johnowi z powodu kontaktów z narkotykami (afera policyjna z 1968 roku) zostaje odmówiona wiza. W niektórych źródłach znalazłem informację, że ze Starrami w podróż transatlantykiem mieli się wybrać George z Patti, brak jednak jakichkolwiek informacji, zdjęć potwierdzających pobyt Harrisonów na Bahamach (czy w Ameryce).

Paul z rodziną na wakacjach. Korfu, maj-czerwiec 1969

McCartneyowie wylatują na miesięczny pobyt na Korfu. Para spodziewa się pierwszego dziecka. W Grecji na wyspie mieszkają we wsi Benitses

23 maja - BBC zamawia pierwszych 13 odcinków serialu Monthy Pythona (“Monty Python's Flying Circus.”) George Harrison prowadzi rozmowy z członkami słynnej niebawem na cały świat trupy kabaretowej na temat swojego inwestycyjnego wejścia.Jak wiemy George szczególnie zaprzyjaźni się z jednym Monty Pythonem, Ericem Idle.

Monty Python, najsłynniejsza na świecie trupa kabaretowa. Od lewej: Eric Idle, Graham Chapman, Michael Palin, John Cleese, Terry Gilliam i Terry Jones.

24 maja - Singiel 'Get Back' numer 1 w Ameryce. John z Yoko (z córką Kyoko) wylatują na Bahamy, gdzie od dwóch dni czeka na nich Ringo z Maureen (przyleciał z Nowego Jorku 22 maja). Na Bermudach John planuje organizację "Bed-In", ale ostatecznie rezygnuje z powodu sporej odległości wysp od USA  oraz wysokich temperatur.
JOHN: Bahamy to najbliższe miejsce od USA, gdzie możemy polecieć bez wizy. Prześlemy stamtąd transmisję z naszego 'Bed-In' i mamy nadzieję, że zmienią o nas zdanie. Chcemy dostać się do Ameryki by przekazać Nixonowi żołędzie pokoju. Oraz innym przedstawicielom ONZ.
John, Yoko z córeczką Kyoko na londyńskim Heathrow przed podróżą na Bahamy.
  25 maja - Po niewygodnej i nieprzespanej nocy w pięciogwiazdkowym hotelu  Bermudan Lennonowie uznają, że łatwiej uda im się realizować swoje cele w Kanadzie. Wylatują tego dnia do Montrealu.

26 maja - W Stanach ukazuje się album Lennonów: "Unfinished Music No. 2: Life with The Lions" (Zapple). Zawartość albumu to 5 ścieżek: Cambridge 1969, No Bed For Beatle John, Baby's Heartbeat, Two Minutes of Silence, Radio Play. Wydawnictwo dojdzie do pozycji 174, na listach przez 8 tygodni. W tym samym dniu Ameryka poznaje  album solowy kolejnego Beatlesa, tym razem:  "Electronic Sound" (Zapple) George'a Harrisona. Zawartość: Under the Mersey Wall i No Time or Space. 2 tygodnie na listach Billboarde chart, najwyższa pozycja to 191.


W apartamencie nr 1742 montrealskiego hotelu Queen Elizabeth Hotel John i Yoko rozpoczynają w tym dniu swój drugi happening 'Bed-In'. Kanada, po odmowie uzyskania amerykańskiej wizy, wydaje się dla pary kolejnym, dobrym miejscem na wydarzenie, które powinno znaleźć zainteresowanie mediów z USA. Co oczywiście ma miejsce. Celem tego spektakularnego wydarzenia są podobne cele co wcześniej w Amsterdamie, czyli zwracanie uwagi publicznej na sprawę utrzymania pokoju na świecie, szczególnie poparcie ruchów społecznych na całym świecie - zwłaszcza oczywiście w Stanach -  przeciwko wojnie w Wietnamie. Oczywiście wywołanie szumu medialnego. Całe wydarzenie jest nagrywane oraz filmowane. Wśród ocalałych taśm można ujrzeć Johna śpiewającego ostatnie beatlesowskie utwory jak 'Because' oraz 'Get Back'. John odpowiada na szereg pytań, nie zawsze związanych z jego anty-wojenną akcją jak np. o związki Beatlesów z narkotykami (clip).
W czasie montrealskiego 'Bed-In' John nagrywa 'Give Peace A Chance'

DEREK TAYLOR:  Pod koniec maja było jeszcze 'łóżkowanie' w Montrealu. Pojechałem tam razem z nimi. Byli John i Yoko, ich córeczka Kyoko, ekipa filmowa, dwadzieścia sześć sztuk bagażu i różne białe garnitury. Popłynąłem z Joan [oboje na zdjęciu] na QE2. Zaplanowaliśmy, że będziemy podróżowali z Johnem i Yoko, Neilem i Suzy, ale - jak głosi piosenka - 'stojąc na przystani w Southampton' - nie wpuszczono na pokład QE2 Johna i Yoko z powodów wizowych, wynikających z afery z narkotykami. 
Polecieli do Montrealu przez Bahamy oraz Toronto. Neil też nie popłynął. Natomiast drugim rejsem tego olbrzymiego liniowca popłynęli Ringo, Peter Sellers, ich żony i cała masa innych osób. Znowu zaczęło się wariatkowo. Z polecenia Johna wysłałem bardzo długi raport teleksem dla miesięcznika The Beatles.
Pierwszym celem 'Bed-In' był Freeport na Bahamach... John rozejrzał się na miejscu (w hotelu, cement, łóżka przymocowane do podłogi) i powiedział: "Nie możemy tego tutaj zrobić. Lećmy do Kanady, to nie licząc Bahamów najbliżej Ameryki".
Łóżkowanie trwało osiem dni. Do ich łóżka przyszły setki ludzi. John i Yoko odpowiadali na pytania w duchu Apple, bo przyjmowali każdego, kto chciał ich odwiedzić, pod warunkiem, że nie miał przy sobie siekiery zbroczonej krwią. Ludzie mogli przychodzić i zadawać pytania. Przyszły ich chyba tysiące, takie miałem wrażenie.
 W pewien sposób kontrolowałem ten teatr ludowy. Są zdjęcia z tego okresu, na których widać pokój pełen ludzi. Ludzie przychodzili, pytali, przekazywali światu informacje przez telefon i innymi łączami. Nie było wtedy jeszcze satelitów. 
Moja praca polegała na byciu pod ręką w dzień i w nocy, gdy przebywali w łóżku. Potrafili jakoś odpoczywać pomiędzy odwiedzinami. Potrafili się położyć, zmienić piżamy itd. Wielu z nas marzyło o tym by prowadzić życie z łóżka, a oni robili tak przez dziesięć dni.
 Musieli się też meldować co parę dni w konsulacie w Montrealu. Byli w Kanadzie warunkowo i pod koniec łóżkowania zostali deportowani, bo ich prośbę o wpuszczenie do tego kraju odrzucono. Łóżkowali w czasie  rozpatrywania prośby. Potem powiedziano im, żeby się zmywali. W końcu wsadzono ich w pierwszy samolot do Frankfurtu, choć tam nie lecieliśmy, bo chcieliśmy do Londynu. O tym się zapomina! Gdy łóżkowanie się skończyło John i Yoko zostali deportowani!

PAUL: Jeśli się przyjrzycie wspaniałym scenom w 'Imagine', zobaczycie tam rysownika Ala Cappa. Zjawia się podczas łóżkowania i jest bardzo cyniczny. To okropny, stary cham, ale John potraktował go kapitalnie. John naprawdę chce go spławić, ale widać, że się kontroluje. Uważam, że John zachował się bardzo dobrze, bo ten facet obrażał Yoko, a tego się po prostu nie robi. Nie obraża się czyjejś kobiety, bo to dzikie, no nie ? Uważam, że John był bardzo dobry. Zachował się tak, jakby chciał powiedzieć, "Nie zniżajmy się do tego poziomu". [clip wyżej]
Beatlesi przesłuchują materiał zmiksowany przez Johnsa (obok Paula).

28 maja - Glyn Johns kończy prace nad albumem "Get Back". Z tej taśmy Phil Spector zmiksuje własne wersje piosenek albumów, które w przyszłości (już niedalekiej) znajdą się na albumie Let It Be. Spector z taśmy z miksami Johnsa wyrzuca trzy piosenki: Rocker, Teddy Boy, Save the Last Dance for Me.  Zawartość albumu 'Get Back' zmiksowana przez Johnsa to: One After 909, I'm Ready,  Save The Last Dance For Me, Don't Let Me Down, Dig A Pony,  I've Got A Feeling, Get Back,  For You Blue,  Teddy Boy, Two Of Us, Maggie Mae,  Dig It, Let It Be, 'The Long And Winding Road'  oraz repryza 'Get Back'.
 
GEORGE: Album 'Get Back' (znany raczej jako 'Let It Be') ukazał się dopiero w maju 1970 roku, stając się przez to najbardziej "spiratowaną"  płytą wszech-czasów. Czekała tak uśpiona, więc postanowiliśmy: 'Zróbmy znowu dobry album'. Uznaliśmy wtedy, że dobrym rozwiązaniem byłoby ponowne zaangażowanie George'a Martina. Wróciliśmy więc do Studia Abbey Road i nagraliśmy album.
 W Szwecji ukazuje się singiel The Beatles: 'The Ballad of John and Yoko'. Singiel dochodzi do pozycji nr 8, na szwedzkich  listach przebojów będzie gościł przez 8 tygodni.
 

29 maja - ciąg dalszy happeningu Lennonów Bed-In. W tym samym czasie kiedy para leży w łóżku odwiedzana przez tabuny dziennikarzy, artystów w kalifornijskim Berkeley odbywa się wielka antywojenna demonstracja znana jako 'Peoples' Park' (na zdjęciu). John telefonuje do radia KPFA w Berkeley z wyrazami poparcia i namową do biernego oporu wzorem Ghandiego. Niestety będzie to Johnowi zapamiętane (czytaj historię zespołu po 1970).

Derek z prawej oparty o zasłony
DEREK TAYLOR: Wtedy nie było wątpliwości, że zaczął się atak typu 'weźmy się za The Beatles'. Prasa reagowała na ich 'bed-in' bardzo różnie. Było zarówno wiele pochwał jak także napastliwości. Amerykańska prasa wydawała się bardzo przychylna ich poczynaniom. W tamtym czasie pojawiło się bardzo wiele prasy alternatywnej. Nowymi tytułami były The Village Voice, L.A.Free Press i Rolling Stone. Jednak codzienna prasa w Anglii - dziennikarze z Fleet Street - uważała Johna i Yoko za wariatów. Wiedziałem, że tak nie jest. Brali udział w czymś dobrym, w ruchu na rzecz pokoju. No a 'Give Peace A Chance' było świetną piosenką. 


30 maja - w Wielkiej Brytanii ukazuje się singiel The Beatles: "The Ballad of John and Yoko" / "Old Brown Shoe" (Apple). Singiel będzie gościem list przebojów od 4 czerwca przez 14 przez osiem tygodni i oczywiście osiągnie szczyt list przebojów, na którym będzie przez trzy tygodnie. 
Od czasów singla 'All You Need Is Love'  to pierwsza strona A na singlach Johna.  W jednym z wywiadów George Martin wspominając sytuację, gdy singiel 'Penny Lane' / 'Strawberry Fields Forever' osiągnął tylko miejsce nr 2, dodał, że nie spodziewał się, że 'Ballada o Johnie i Yoko' dotrze do 1-go miejsca.

 W tym samym dniu Australian Broadcasting Commission zabrania emisji singla zespołu uznając jego tekst za bluźnierczy. Niektóre stacje emitują piosenkę z zagłuszonym słowem 'Christ', wycinając je lub zastępując je puszczonym jej od tyłu.  Cenzura w sztukę bardzo się nie podoba Johna i oczywiście głośno to krytykuje.

JOHN: Tak przy okazji, to 'The Ballad of John and Yoko' było zabronione w Stanach. Podobno dlatego, że nie podoba im się, gdy mówisz: 'Chryste' - jeśli nie nosisz komży - więc zmieniono to na: 'Rrrrrr, wiesz, że nie jest łatwo...' 
Naprawdę nie widzę żadnej różnicy między tym, co robimy teraz, a tym co robiliśmy kiedyś. Zawsze myśleliśmy po pokoju. Czuje się to we wczesnych piosenkach The Beatles. The Beatles przecież śpiewali 'All You Need Is Love', a ja teraz śpiewam  'All You Need Is Peace"31 maja - album Joe Cockera zatytułowany od największego przeboju z płyty 'With A Little Help From My Friends'' (kompozycji Lennona i McCartney'a z albumu 'Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band') wchodzi na brytyjską listę przebojów. 
___________________________________________________

 Muzyczny blog * Historia The Beatles * Music Blog
Polski blog o najwspanialszym zespole w historii muzyki.
HISTORY THE BEATLES 

___________________________________________________

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz