Ostatnia piosenka The Beatles: NOW AND THEN - oficjalnie. 2.11.2023 oraz Blue i Red Albums

PAUL, Giles Martin: produkcja
Jeff Lynne: produkcja dodatkowa
Wytwórnia: Apple
Nagrywana: w Recorded at Hog Hill Studio, Capitol Studios, 
Roccabella West

Obsada:
JOHN: wokal, chórki
PAUL: wokal, chórki, gitara basowa, gitara slide, fortepian, klawesyn elektryczny, shaker
GEORGE: chórki, gitary
RINGO: perkusja, tamburyna, shaker

Oficjalna wersja piosenki już opublikowana w sieci, dodałem ten clip dwa dni po napisaniu tego postu, kiedy jeszcze nie znałem tego ARCYDZIEŁA.


 

TO JUŻ NAPRAWDĘ OSTATNIA PIOSENKA THE BEATLES!!!

Wow, zaskoczenie, choć z pojawiających się od pewnego czasu trzeba się było tego spodziewać. Trzecia piosenka Johna - po "Free As A Bird" i "Real Love" - dostarczona trzem żyjącym (w1995) pozostałym Beatlesom przez Yoko wychodzi. Wdowa po Johnie dostarczyła oczywiście taśmy demo, średniej jakości, z których te dwa utwory, wydane na singlach (promowały "Antologię" zespołu) były w dużo lepszej "formie", niż ten, którego debiut już 2 listopada, a więc za kilka dni. Dla przypomnienia, omówienie obu wspomnianych piosenek znajdziecie na blogu. Szukajcie w zakładce PIOSENKI/SONGS "Now and Then" po czterech dekadach od jej powstania, ukończona przez całą trójkę: Paula, George'a i Ringo niebawem osiągalna. Nie tylko te wydawnictwo, ale o tym niżej. 


Najnowszy - i jak wspomniałem wyżej -  ostatni singiel The Beatles to dwie strony A:  nowy song „Now And Then” oraz mix z 2023 pierwszego singla (brytyjskiego) i przeboju grupy,„Love Me Do”  Obydwa utwory to potężne muzyczne uzupełnienie kanonu nagrań The Beatles.  "Now And Then" to ostatnia piosenka Beatlesów, napisana i nagrana w wersji demo przez Johna Lennona w drugiej połowie lat 70. Ponieważ głos Johna w miksie jest obecnie nieskazitelny, utwór „Now And Then” zawiera elementy z sesji z 1995 r., w tym partie gitarowe George'a Harrisona oraz partie wokalne i instrumentalne nagrane przez Paula McCartneya i Ringo Starra w 2022 r., a także nową aranżację smyczków. Wyprodukowany przez Paula i Gilesa Martinów utwór „Now And Then” to ostatnia piosenka nagrana przez wszystkich czterech Beatlesów, stanowiąca mocny i pasujący finał ponadczasowych nagrań zespołu. "Love Me Do" to z kolei piosenka, od której wszystko się zaczęło, Była pierwszym brytyjskim singlem The Beatles wydanym w 1962 roku. Po raz pierwszy ten kultowy utwór został zmiksowany przy użyciu najnowszych technik  i zremiksowany w wersji stereo. 
„Love Me Do" zapoczątkowało podróż The Beatles do niezrównanego światowego sukcesu i wszystkiego, co trwa do dziś. Jak do tego doszło? Jeszcze raz przypomnijmy sobie. Wszystkie trzy nowe utwory zamordowanego w 1980 przyjaciela, które trójka Beatlesów nagrała w 1995 roku, zostały nagrane przez niego tylko z użyciem fortepianu w jego apartamentach w Dakota Building. Dwa pierwsze wydane zostały na "Anthology", W tym samym czasie Paul, George i Ringo nagrali także nowe partie i ukończyli wstępny miks do „Now And Then”, które jak poprzednio produkował dawny lider Electric Light Orchestra, zakochany w The Beatles i bliski przyjaciel Harrisona, Jeff Lynne. W tamtym momencie ograniczenia technologiczne uniemożliwiły oddzielenie wokalu Johna i fortepianu w celu uzyskania czystego, niezmąconego miksu potrzebnego do ukończenia utworu. Nagranie odłożono na półkę z nadzieją, że pewnego dnia nastąpi do niego powrót.
PAUL: Jeszcze jednego [utworu] nie zrobiliśmy, a szkoda. Nie miała zbyt dobrego tytułu, wymagała trochę przeróbki, ale miała piękną zwrotkę i śpiewał ją John. Ale George nie chciał tego zrobić.

 

 


Przesunięcie do roku 2021 oraz premiera filmu dokumentalnego „The Beatles: Get Back” w reżyserii Petera Jacksona, który zadziwił widzów na całym świecie wielokrotnie nagradzaną restauracją filmową i dźwiękową.
Korzystając z technologii audio MAL firmy WingNut Films, zespół Jacksona dokonał demiksu monofonicznej ścieżki dźwiękowej filmu, udało mu się wyizolować instrumenty i wokale, a także wszystkie indywidualne głosy w rozmowach członków The Beatles. To osiągnięcie otworzyło drogę do nowego miksu albumu "Revolver" w 2022, pochodzącego bezpośrednio z czterościeżkowych taśm-matek. To doprowadziło do pytania: co można teraz zrobić z wersją demonstracyjną "Now And Then"? Peter Jackson i jego zespół dźwiękowy, kierowany przez Emile'a de la Rey, zastosowali tę samą technikę w oryginalnym nagraniu domowym Johna, zachowując klarowność i integralność jego oryginalnego wykonania wokalnego poprzez oddzielenie go od fortepianu. W 2022 roku Paul i Ringo zaczęli pracować nad ukończeniem piosenki. Oprócz wokalu Johna, „Now And then” zawiera gitarę elektryczną i akustyczną nagraną w 1995 roku przez George'a, nową partię perkusyjną Ringo oraz bas, gitarę i fortepian Paula, które odpowiadają oryginalnej grze Johna. Paul dodał solówkę na gitarze slide inspirowaną Georgem; on i Ringo również wnieśli chórki do refrenu.
W Los Angeles Paul nadzorował sesję nagraniową w Capitol Studios na potrzeby melancholijnej aranżacji smyczkowej utworu, typowo dla Beatlesów, napisanej przez Gilesa Martina, Paula i Bena Fosterów. Paul i Giles dodali także ostatni, cudownie subtelny akcent: chórki z oryginalnych nagrań „Here, There And Everywhere”, „Eleanor Rigby” i „Because” wplecione w nową piosenkę przy użyciu technik udoskonalonych podczas tworzenia albumu "Love". Gotowy utwór został wyprodukowany przez Paula i Gilesa, a zmiksowany przez Spike’a Stent’a. 
 
 
Nagrywanie Free As A Bird i Real Love
 

PAUL:
To był głos Johna, krystalicznie czysty.
To dość emocjonalne. I wszyscy tam gramy, to prawdziwe nagranie Beatlesów. Pracować w 2023 nad muzyką Beatlesów i wkrótce wypuszczać nową piosenkę, której publiczność nie słyszała.. myślę, że to ekscytująca rzecz.  RINGO: Było bycie jak z nim w tym samym pomieszczeniu jak najbardziej tylko możliwe. Wiesz, było tak, jakby John tam był. Olivia Harrison: W 1995 roku, po kilku dniach pracy w studiu nad utworem, George uznał, że problemy techniczne z demo są nie do pokonania i doszedł do wniosku, że nie jest możliwe ukończenie utworu na wystarczająco wysokim poziomie. Gdyby był tu dzisiaj, Dhani i ja wiemy, że całym sercem dołączyłby do Paula i Ringo w ukończeniu nagrywania „Now And then”. Sean Ono Lennon: To było niezwykle wzruszające, słyszeć ich wspólną pracę po tylu latach nieobecności taty. To ostatnia piosenka, którą mój tata, Paul, George i Ringo stworzyli razem. To jest jak kapsuła czasu i wydaje się, że wszystko jest tak, jak powinno być. 
 
2006. Paul, Yoko Ono, Olivia Harrison i Ringo - na premierze "Love"

 
Podekscytowanie i oczekiwanie na „Now And then” narastało od czerwca, kiedy Paul po raz pierwszy w wywiadzie dla mediów zapowiedział „nową piosenkę Beatlesów”. Wreszcie, w czwartek, 2 listopada, "Now And The" zostanie udostępnione światu w takiej formie, w jakiej zawsze miało być słyszane. 
 

 

Prócz samej muzyki 1 listopada na kanele Youtube 2023 zadebiutuje wkrótce 12-minutowy film dokumentalny „Now and Then – ostatnia piosenka Beatlesów”, ze scenariuszem i reżyserią Olivera Murraya. Ten wzruszający film krótkometrażowy opowiada historię ostatniej piosenki Beatlesów, z ekskluzywnymi materiałami filmowymi i komentarzami Paula, Ringo, George'a, Seana Ono Lennona i Petera Jacksona.

 
10 listopada w sprzedaży ukażą się wspomniane dwie składanki, kolekcje The Beatles 1962–1966 („The Red Album”) i 1967–1970 („The Blue Album”) - zestawy w formatach 4CD oraz 6 płyt winylowych (dawniej nazywane LP). Zostaną wydane nakładem Apple Corps Ltd./Capitol/UMe. Odkąd ich pierwsze wcielenia pojawiły się 50 lat temu, albumy te wprowadzały kolejne pokolenia w muzykę The Beatles. Teraz listy utworów w obu kolekcjach zostały poszerzone o wszystkie utwory zmiksowane w formacie stereo i Dolby Atmos. Kolekcje, rozszerzone o nowe wydania w edycji 2023, obejmują cały kanon nagrań The Beatles obejmujący 75 wyjątkowych utworów, od pierwszego singla „Love Me Do” po ostatni „Now And then”. 21 nowo dodanych utworów do kolekcji (dwanaście na płycie „Red” i dziewięć na płycie „Blue”) prezentuje jeszcze więcej najlepszych utworów The Beatles.
 

GILES MARTIN:  Czy czułem presję w związku z pracą nad tymi albumami? Tak, w pewnym sensie tak było. Jednocześnie nie możesz przesadzić z tym procesem myślowym, ponieważ w przeciwnym razie byłbyś po prostu zbyt zdenerwowany, aby podejmować decyzje. W końcu pomyślisz: „Nie mogę tego zrobić. Nie mogę tego zrobić. To wygłaszanie przemówienia, podczas którego nagle pomyślisz o tym, co powiesz za każdym razem, gdy otworzysz usta, cokolwiek wyjdzie z twoich ust, będzie okropne. Ale zanim zaczniesz pracować nad piosenką, w końcu pomyślisz: OK, jak wykonać tę pracę najlepiej, jak potrafimy? I to w dużej mierze Paul i Ringo, nie tylko ja. Paul przyniósł mi projekt i pracował nad większością utworu, zanim w ogóle się nim zająłem. Miałem więc opiekę bardzo dobrego mistrza. Mój upadek nie będzie duży, bo Paul mnie łapie i nie zgadza się ze mną, jeśli coś źle zrobię.
 
Oto ich zawartość (wersja CD, winylowa identyczna):
(* - dodane utwory)THE BEATLES’ 1962-1966 (‘THE RED ALBUM’)

 CD1
1: Love Me Do (2023 Mix)
2: Please Please Me (2023 Mix)
3: I Saw Her Standing There (2023 Mix) *
4: Twist And Shout (2023 Mix) *
5: From Me To You (2023 Mix)
6: She Loves You (2023 Mix)
7: I Want To Hold Your Hand (2023 Mix)
8: This Boy (2023 Mix) *
9: All My Loving (2023 Mix)
10: Roll Over Beethoven (2023 Mix) *
11: You Really Got A Hold On Me (2023 Mix) *
12: Can’t Buy Me Love (2023 Mix)
13: You Can’t Do That (2023 Mix) *
14: A Hard Day’s Night (2023 Mix)
15: And I Love Her (2023 Mix)
16: Eight Days A Week (2023 Mix)
17: I Feel Fine (2023 Mix)
18: Ticket To Ride (2023 Mix)
19: Yesterday (2023 Mix)
CD2
1: Help! (2023 Mix)
2: You’ve Got To Hide Your Love Away (2023 Mix)
3: We Can Work It Out (2023 Mix)
4: Day Tripper (2023 Mix)
5: Drive My Car (2023 Mix)
6 Norwegian Wood (This Bird Has Flown) (2023 Mix)
7: Nowhere Man (2023 Mix)
8: Michelle (2023 Mix)
9: In My Life (2023 Mix)
10: If I Needed Someone (2023 Mix) *
11: Girl (2023 Mix)
12: Paperback Writer (2022 Mix)
13: Eleanor Rigby (2022 Mix)
14: Yellow Submarine (2022 Mix)
15: Taxman (2022 Mix) *
16: Got To Get You Into My Life (2022 Mix) *
17: I’m Only Sleeping (2022 Mix) *
18: Here, There And Everywhere (2022 Mix) *
19: Tomorrow Never Knows (2022 Mix) *

 


THE BEATLES’ 1967-1970 (‘THE BLUE ALBUM’)

CD1
1: Strawberry Fields Forever (2015 Stereo Mix / 2023 Dolby Atmos Mix)
2: Penny Lane (2017 Mix)
3: Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band (2017 Mix)
4: With A Little Help From My Friends (2017 Mix)
5: Lucy In The Sky With Diamonds (2017 Mix)
6: Within You Without You (2017 Mix) *
7: A Day In The Life (2017 Mix)
8: All You Need Is Love (2015 Stereo Mix / 2023 Dolby Atmos Mix)
9: I Am The Walrus (2023 Mix)
10: Hello, Goodbye (2015 Stereo Mix / 2023 Dolby Atmos Mix)
11: The Fool On The Hill (2023 Mix)
12: Magical Mystery Tour (2023 Mix)
13: Lady Madonna (2015 Stereo Mix / 2023 Dolby Atmos Mix)
14: Hey Jude (2015 Stereo Mix / 2023 Dolby Atmos Mix)
15: Revolution (2023 Mix)
CD2
1: Back In The U.S.S.R. (2018 Mix)
2: Dear Prudence (2018 Mix) *
3: While My Guitar Gently Weeps (2018 Mix)
4: Ob-La-Di, Ob-La-Da (2018 Mix)
5: Glass Onion (2018 Mix) *
6: Blackbird (2018 Mix) *
7: Hey Bulldog (2023 Mix) *8: Get Back (2015 Stereo Mix / 2023 Dolby Atmos Mix)
9: Don’t Let Me Down (2021 Mix)
10: The Ballad Of John And Yoko (2015 Stereo Mix / 2023 Dolby Atmos Mix)
11: Old Brown Shoe (2023 Mix)
12: Here Comes The Sun (2019 Mix)
13: Come Together (2019 Mix)
14: Something (2019 Mix)
15: Octopus’s Garden (2019 Mix)
16: Oh! Darling (2019 Mix) *
17: I Want You (She’s So Heavy) (2019 Mix) *
18: Let It Be (2021 Mix)
19: Across The Universe (2021 Mix)
20: I Me Mine (2021 Mix) *
21: The Long And Winding Road (2021 Mix)
22: Now And Then *


 

Dla przypomnienia mój post o piosence z nieznanym, przypuszczalnie jakiegoś fana remiksem piosenki "Now And Then". Słuchając tych wersji, które umieściłem w tamtym poście,  zastanawiam się, czy nie są to jednak skradzione nagrania z tych sesji z 1995 i obrobione przez anonimowych fanów zespołu. Wszak zanim ukazały się Antologie to większość z umieszczonych tam nagrań krążyła już na pirackich bootlegach. Przekonamy się niebawem.  

Piękny utwór Johna  nawet w takiej wersji, więc tym bardziej ciekaw jestem tego najnowszego, oryginalnego. Podkreślę jeszcze fakt, że i Paul i Ringo zaprzeczali, jakoby głos Johna został poddany w nowym remiksie jakiejkolwiek edycji przez sztuczną inteligencję. 

Bonus: tekst ten dopisuję już po pierwszych wysłuchaniach oficjalnej wersji, piracka wersja nie ma nic wspólnego z tym co otrzymaliśmy w 2023. Oryginał The Beatles jest PRZEPIĘKNY, bez względu na fakt, że słucham go sercem.
Historia The Beatles
History of  THE BEATLESBrak komentarzy:

Prześlij komentarz