GRUDZIEŃ 1967 - Otwarcie APPLE BOUTIGUE, Premiera TV 'Magical Mystery Tour'

2 grudnia - DJ Kenny Everett przeprowadza wywiad z Johnem Lennonem w ramach programu 'Where It's At' radia BBC.
5 grudnia – przyjęcie z okazji otwarcia Apple Boutique (94 Baker Street, Londonlunch oraz pokaz mody),na którym obecni są tylko dwaj Beatlesi: John i George, oczywiście  z żonami. Paul jest w tym czasie na wakacjach w Szkocji, Ringo kręci film 'Candy' we Włoszech.
Butig prowadzony był przez Pete Shottona oraz siostrę Patti Harrison, Jenny Boyd (na zdjęciu w serii niżej - słynna dzięki piosence Donovana 'Jennifer Juniper', ostatecznie odrzuciła zaloty tego piosenkarza i poślubiła w 1970 Micka Fleetwooda). Na filmie z otwarcia widzimy, że wśród gości mignie nam wąsacz z ogromną czupryną. To młody Eric Clapton!
O tym przedsięwzięciu Beatlesów ciekawie pisze Peter Carlin w biografii 'Paul': "Tak powstało Apple  Records. Nie miało byc jedynie wytwórnią płytową. 'Paul chciał, by zajmowali się wszystkim po trochu - wspomina Peter Asher. - Film, teatr, telewizja, płyty i nawet statki kosmiczne'. Mieli zamiar zajmować się tym wszystkim, po swojemu, stawiając na inspirację i sztukę, mniej na pieniądze. W końcu właśnie tak odnieśli sukces w muzyce. 


Wydawało im się logiczne, że takie podejście będzie się sprawdzało również w innych dziedzinach. 'Był pomysł na alternatywną firmę, działającą w mainstreamie'  - powiedział Paul w 1967 roku w wywiadzie z Barrym Milesem.Opowiadał, że równo dzielili wpływy na wszystkich pracowników firmy, tak by każdy 'kto potrzebował rolls-royce'a, mógł sobie go kupić'. 'Potem rozdawaliśmy je nawet wszystkim potrzebującym' - mówił. Pierwszy krok zrobili w grudniu, otwierając Appe Boutigue, gdzie sprzedawali różne robione ręcznie ciuchy projektowane przez Fool, grupę holenderskich hippisów, którzy w jakiś sposób dostali się do otoczenia Beatlesów. Nie istniał żaden model biznesowy sklepu. The Fool (na zdjęciu) obficie wydawali ich pieniądze, nalegając na przykład, by metki ubrań robiono z drogiego jedwabiu, którego cena często przekraczała wartość całego ubrania. Stworzyli też piękny psychodeliczny mural (zdjęcie) na witrynę sklepu, który mimo, że piękny, nie zyskał uznania sąsiadów i musiał być zamalowany na biało pod groźbą procesu.
Czterej szefowie-Beatlesi nie pomagali całej sprawie, ponieważ kiedy każdy z nich niezależnie od innych pojawiał się w sklepie i wydawał polecenia, zaprzeczał poprzednim decyzjom, a jego decyzje były negowane przez kolejnego szefa, oczywiście także Beatlesa. 
Gdy sklep był otwarty, klienci dosłownie go szturmowali, wydawało się więc, że odniosą sukces finansowy. Niestety większość klientów nie płaciła w tym sklepie za zakupy. Nikt nie chciał zachowywać się wobec nich jak gbur - to nie było cool - więc złodziejstwo kwitło w najlepsze. 'To był raj dla sklepowych podkradaczy' - powiedział wieloletni współpracownik zespołu, Alistair Taylor. Apple Boutigue istniał przez siedem miesięcy i stracił około dwudziestu tysięcy funtów. Sklepy - jak wyjaśnił Paul - to nie była nasza działka.Na zaproszeniu na party widniało: 'Come at 7.46. Fashion Show at 8.16.' (porę wybrał John). Na przyjęciu serwowano tylko drinki z samym sokiem jabłkowym, gdyż butig nie miał licencji na sprzedaż alkoholu. Ostatecznie sklepik przetrwał tylko niecałe osiem miesięcy, zamknięty 31 lipca 1968 roku. Znalazłem w sieci filmik, w którym Eric Iddle z Monty Pythona w filmie 'The Rutles' komicznie obrazuje działalność tego sklepiku. Obraz ten więcej w swojej wymowie mówi o 'sukcesie finansowym' tego przedsięwzięcia The Beatles bardziej niż jakikolwiek opis. Smaczkiem w całym clipie (fragmencie z filmu) jest oczywiście udział George'a Harrisona jako reportera. 
W motocykliście z Hell's Angels rozpoznacie Ronnie Wooda z The Rolling Stonesów.


________________________________________________

 

 Dlaczego otwarcie butiku nastąpiło w czasie nieobecności Paula i Ringa ? Nie wiem.Paul i Jane, Hotel Golden Gates w Glasgow, Szkocja (no i Martha). W tym samym czasie Ringo przebywał w Rzymie, gdzie kręcił film 'Candy'. Beatles grał tam drugoplanową rolę ale poznał na planie samego Marlona Brando. Na zdjęciach j Ringo z żoną Maureen oraz Ewą Auling, odtwórczynią tytułowej roli w filmie.

RINGO: Pod koniec roku pojechałem do Rzymu, by nakręcić film 'Candy'. Cóż to był za film! To była największa przygoda mojego życia. Odlot. Kręciłem film z Marlonem Brando, Richardem Burtonem, Walterem Matthau'em i innymi facetami. Rany!  Było świetnie. Marlon był zabawny, lubił się bawić. Tego dnia kiedy miał się zjawić, jedliśmy lunch z Elizabeth Taylor (ze względu na Richarda Burtona). Co za kobieta! Byłem cholernie podniecony przyjazdem Marlona bo to przecież CHOLERNY MARLON BRANDO! a jak byłem jego wielkim fanem! Okazał się czarujący. Zagrał dla mnie "Marlona". Podniósł łyżkę i spojrzał na nią jak Brando. Pomyślałem sobie: 'To Marlon Brando, Brando!' To było świetne! Marlon, kocham Cię!

Candy to młoda dziewczyna, która kocha się z wieloma facetami, ja jestem tym pierwszym. Richard i Elizabeth okazali się dobrymi przyjaciółmi. Richard zrobił wspaniałą rzecz - odczytał tym swoim głosem tekst 'I Am The Walrus' z okładki. To było niesamowite. Byliśmy z nimi na łodzi i to doprowadzało Richarda do szału, bo często pastwiłem się nad jego głową. Mówiłem: Boże! Ten angielski, co za gówno! I on wtedy eksplodował. Mówiłem też: Dajcie spokój z tym Szekspirem. Tak się z nimi droczyłem a on się zawsze na to nabierał. Denerwował się na mnie i wyrzucał mnie z łodzi mówiąc: Wynoś się z mojej łodzi, ty mała glisto!  Uwielbiałem grać, bo to kochałem. Uwielbiałem przebywać w towarzystwie wielkich aktorów.


6 grudnia - singiel `Hello, Goodbye' na miejscu 1-szym w UK Record Retailer chart a także na UK New Musical Express chart. 
8 grudnia - Po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii UK ukazuje się podwójna EP-ka z piosenkami z filmu 'Magical Mystery Tour'
15 grudnia  - w Stanach Zjednoczonych album  `Magical Mystery Tour' staje się Złotą Płytą. W tym samym dniu rozpoczyna się rozsyłanie do wszystkich członków Fan-Klubów The Beatles ich ostatniej, 5-tej 'Gwiazdkowej Płyty' (The 5th `Christmas Record')

16 grudnia: John i George z żonami oglądają w Paryżu koncert Beach Boysów (sponsorowany przez UNICEF) - na zdjęciu.
18 grudnia - Paul i Jane zatrzymują się w  Paula farmie High Park Farm, koło  Campbeltown, Argyll w Szkocji. To tym miejscu Paul napisze swój wielki solowy przebój: 'Mull Of Kintyre'.


21 grudnia - Beatlesi urządzają party z okazji premiery 'Magical Mystery Tour' w Royal Lancaster Hotel w Londynie ( na zdjęciu).
 
23 grudnia - chory Alfred Lennon(na zdjęciu po prawej) otrzymuje od swego syna list. John wysyła po niego swój samochód i zaprasza do siebie do Weybridge.
25 grudnia zostają ogłoszone oficjalne zaręczyny Paul i Jane Asher. 20 lipca 1968 Jane ogłosi, że zaręczyny są zerwane, po tym jak złapie Paula w łóżku z inną kobietą. Ale o tym w swoim czasie.
26 grudnia - Telewizja BBC emituje w wersji czarno białej film`Magical Mystery Tour'. Na drugi dzień w studiach Wembley TV,  Middlesex Paul występuje w programie Davida Frosta i broni filmu.
----------------
 Kilka fragmentów z niego:
DAVID FROST: Dobry wieczór Panie McCartney. Jak uważasz, czy krytykom spodobał się ten film?
PAUL: Nie wiem, nie spodobał im się ale dla mnie był całkiem w porządku.
DF: Cóż, mi się podobał. Nie oglądałem go ostatniego wieczoru, bo byłem zajęty, ale widziałem go dzisiaj, spodobał mi się. Z zastrzeżeniami oczywiście. Ale dlaczego tak bardzo wszystkich zaskoczył
Sir David Frost, uznawany za najbardziej utalentowanego dziennikarza brytyjskiego. Na zdjęciach: wyżej z Paulem ale zdjęcie z roku 1965, poniżej z Johnem i George'm w 1967. Kawaler MBE, otrzymał tytuł szlachecki, w 1977 przeprowadził słynny wywiad z Richardem Nixonem, w którym doprowadził do tego, że ex-prezydent przyznał się przed widzami do związków z aferą Watergate i swoich błędów w polityce. Wydarzenie te było na skalę światową gigantyczne. Polecam film z 2008 roku: Frost - Nixon. Wielkie Kino! Zmarł w 2013. Wielki fan zespołu The Beatles!
 ----------------------------------
PAUL: Myślę, że dla wielu ludzi był nieskładny, nie trzymał się kupy ale wiesz, on miał być właśnie taki. Wielu ludzi oczekiwało czegoś konketnego, sceanriusza ale nie znalazło go tam.
DF: Widział go w kolorze. Wiele dzięki temu film zyskuje.
PAUL: Wiesz, chcieliśmy coż zrobić. Zobacz, czekaliśmy kilka lat na zrobieniu następnego filmu, fabularnego. Prosiliśmy wielu ludzi by napisali nam coś, sceanriusz, zarys scenariusza, skrypt filmu. Ale nikt tego nie zrobił. Więc pomyślelismy, że zrobimy film trochę inny, inny niż takie prawdziwe, realne filmy, z historyjką, początkiem, będziemy wybierać co kręcić, wiesz... Włóżmy do filmu wszyscy razem to co lubimy i zobaczmy co z tego wyjdzie. Mi się to spodbało...
DF: Czy film będzie sukcesem jeśli ludzie go nie polubią?
PAUL: Oh, to rzeczywiście jest ważne. Gdybyśmy dzisiejszego ranka obudzili się i zobaczyli fantastyczne recenzje to moglibyśmy powiedzieć: Odnieśliśmy sukces' a ja nie byłbym dzisiaj wieczorem tutaj w tym miejscu. Ale to tak naprawdę nie ma znaczenia, gdyż ludzie źle odbierali dwa z naszych ostatnich nagrań jak 'Strawberry Fields Forever' i 'I Am The Walrus'. Mówili: 'Są okropne'. Nie możecie mówić o opuszczonych spodniach (let your knickers down ) w telewizji. Nie możecie tego robić. Ale wiesz, możemy to zrobić i zrobiliśmy. I to jest w porządku. Ponieważ, za rok lub dwa, te rzeczy może nie będą wyglądały jakby odniosły sukces, ale może jakby odniosły taki mały... Ludzie muszę to poznać i wejść w to.
Praca nad filmem 'Magical Mystery Tour' we Raymond Revuebar, Walkers’ Court, Londyn, 18 września.1967.
DF: Jakimi słowami siebie określasz Paul? Mam na myśli to, że Ringo ocenia się jako clowna, żartownisia, George'a jako trochę mistyka, Johna jako rebelianta. A Ciebie?
PAUL: Oh, nie wiem (pauza). Słyszałem, że jestem 'ten ładny'. Nie wiem.
(cały wywiad z Paulem z Frostem znajdziecie niebawem w dziale: WYWIADY  - RK)
29 grudnia - John i Cynthia Lennon wylatują na krótki weekendowy odpoczynek do Maroko. Towarzyszy im aktor Victor Spinetti. John i Cynthia wciąż razem ale chmury gromadzą się nad ich związkiem.

30 grudnia singiel `Hello, Goodbye' na miejscu 1-szym w zestawieniu amerykańskiego Billboardu.
Muzyczny blog  Historia The Beatles  Music Blog
Polski blog o najwspanialszym zespole w historii muzyki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz