A TASTE OF HONEY

Zgodnie z postem ( tutaj) dzisiaj  ostatnia piosenka z 1-go albumu.

12. A TASTE OF HONEY
Album: 'PLEASE PLEASE ME' 
KompozycjaBobby Scott – Ric Marlow.
Napisana:  1960
Nagranie11 lutego 1963
Producent: George Martin
Inżynier: Norman Smith, Richard Langham

Długość:   2:01
Podejście:7
Wydana: 22 marca 1963 (UK), 10 stycznia 1964 (US)

 

Obsada
JOHN: chórki, rytm. gitara (1958 Rickenbacker 325),
PAUL: wokal, bass (1961 Hofner 500/1)
GEORGE: solo gitara (Gretsch Duo Jet)
RINGO: bębny (Premier 1`960  58/54 Mahogany)  )Dostępne na:
Please Please Me, (UK: Parlophone PMC 1202, PCS 3042, Parlophone CDP7 46435-2p, US: Capitol CLJ 46435) I
Introducing The Beatles, (US: VeeJay VJLP 1062)
The Early Beatles, (US: Capitol (S)T 2309), Capitol CDP 0946 3 57498 2 3)
Twist And Shout (EP), (UK: Parlophone GEP 8882)
Live At The BBC


Pierwsze oryginalne wykonanie wokalne przez Lenny Welcha w 1962. Ulubiona wtedy piosenka Paula. Na początku ta wolna ballada miała być numerem instrumentalnym,  co może tłumaczyć fakt, że w 1965 Herb Alpert and the Tijuana Brass nagrał właśnie taką wersję i zrobił z utworu największy przebój (w wersji Beatlesów piosenka przemknęła jako wypełniacz, co wcale nie oznacza, że muzycy jej nie lubili). 
Wersję Alperta w 1965 Paul skomentował jako znakomitą.
Bobby Scott i Ric Marlow napisali ją jako temat muzyczny do sztuki teatralnej Brytyjki Shelagh Delaney (użyto go w filmie w 1961). Sztuka była o młodej kobiecie, która zachodzi w ciążę po jedno-nocnej przygodzie z czarnym marynarzem. Jej najlepszy przyjaciel (gej) zgadza się pomóc w wychowaniu dziecka. Pierwszą instrumentalną wersję (fortepianową) nagrał martin Denny i piosenka zdobyła Grammy za Najlepszy Instrumentalny Temat Muzyczny. Kompozytor piosenki 'A Taste Of Honey',  Bobby Scott jest także współautorem (wraz z tekściarzem Bobem Russelem) innego wielkiego przeboju lat 60-tych: “He Ain’t Heavy, He’s My Brother”, najbardziej znanego w wykonaniu The Hollies (1969)

   
Piosenka znalazła się w repertuarze Beatlesów w wyniku poszukiwania materiału. Ich długie koncerty wymagały nowości, różnorodności (w przeciwieństwie do tego co proponowali już jako znani, sławni Fab Four); publiczność w Hamburgu wciąż domagała się nowych, nieznanych numerów. Paul znalazł piosenkę w podobnym stylu co 'Till There Was You'. John czy George z pewnością sami by nie zwrócili na nią uwagi. W Liverpoolu wiele zespołów 'przeszukiwało' archiwa muzyki z lat 50-tych i 60-tych w poszukiwaniu materiału na własne przeboje lub do własnych playlist. Beatlesi tego nie wymyślili pierwsi. Prawie każda muzyczna grupa z tego miasta szukała numerów, których nie mieliby (najlepiej jakby nie znali) rywale.  Jak już niejednokrotnie pisałem (wypowiedzi muzyków) na tym blogu, Beatlesi mieli z tym łatwiej, bo po poznaniu Epsteina, mogli 'za darmo' grzebać w jego sklepie muzycznym

PAUL:'A Taste Of Honey' to jeden z moich wielkich numerów w czasach „hamburskich” - trochę ballada. Jest trochę inna ale była często wykonywana na życzenia z sali. Wykonywaliśmy ja bardzo ładnie wokalnie, zgrana harmonia, dobry numer ...”.
George Martin bardzo chętnie zgodził się na włączenie piosenki do pierwszego albumu. Brian Epstein naciskał, by na albumie znalazły się przede wszystkim oryginalne kompozycje chłopców, ale musiał się też zgodzić na covery, z prostego powodu:  Paul i John nie mieli wtedy więcej gotowych własnych kompozycji. 'A Taste Of Honey' pasowała na album. Jej dojrzałość miała nieco urozmaicić młodzieżowe brzmienie innych piosenek, pozwalała pokazać większe umiejętności muzyczne zespołu, mogła także skłonić do zainteresowania się zespołem i jego pierwszym albumem innych fanów, nie tylko nastolatków. Piosenkę tą Beatlesi wykonywali kilka razy w studiach BBC (programy „Side By Side, Easy Beat, Here We Go, Beat Show, oraz  Pop Goes The Beatles)
"A TASTE OF HONEY"
"A Taste Of Honye" - live HamburgA taste of honey... tasting much sweeter than wine.

I dream of your first kiss, and then,
I feel upon my lips again,
A taste of honey... tasting much sweeter than wine.

I will return, yes I will return,
I'll come back for the honey and you.

Yours was the kiss that awoke my heart,
There lingers still, 'though we're far apart,
That taste of honey... tasting much sweeter than wine.

I will return, yes I will return,
I'll come back (he'll come back) for the honey (for the honey) and you.
* * *
Muzyczny blog  Historia The Beatles  Music Blog
Polski blog o najwspanialszym zespole w historii muzyki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz