GEORGE HARRISON - 'Here Comes The Moon'

Album: 'George Harrison'
Wydana: 1979
Kompozycja: George Harrison
Napisana: luty 1978 (Hawaje)
Wytwórnia: Dark Horse
Producent: George Harrison, Russ Titelman 
Długość: 4:48

Piosenka z ósmego solowego albumu solowego gitarzysty Beatlesów zatytułowanego 'George Harrison' tytułem, luźną treścią, klimatem nawiązującą do swojego wielkiego przeboju 'Here Comes The Sun'. W okresie pracy nad tym albumem, także tą piosenką George miał bardzo szczęśliwy okres. 2 września 1978 poślubił sekretarkę z własnej wytwórni Dark Horse Records, Olivię Trinidad Arrias. 1 sierpnia tego samego roku został po raz pierwszy ojcem, syna Dhaniego. W pracy nad albumem pomagali mu przyjaciele m.in. Eric Clapton, Gary Wright czy Stevie Winwood oraz producent Russ Titelman, mający w swoim dorobku przed pracą z ex-Beatlesem albumy Randy Newmana czy Jamesa Taylora (w  rozwoju kariery tego drugiego amerykańskiego muzyka duży udział miała firma Beatlesów Apple Records).
Luty 1978, Hawaje, George prawdopodobnie pracujący nad 'Here Comes The Moon'
Przypominam tutaj tą piosenkę, gdyż bardzo jestem do niej przywiązany z takich czy innych powodów. Piosenka oczywiście nie była wydana na singlu, to raczej piosenka na dużą płytę. Album 'George Harrison' wykroił dwa single, przebojowe 'Blow Away' oraz  'Love Comes To Everyone'. Magazyn 'Rolling Stone' opisał 'Here Comes The Moon' jako małe delikatne, senne cudo muzyczne, podkreślające romantykę albumu (zapewne właśnie takiego okresu w życiu Beatlesa). George w owym czasie, zanim zaczął pracę nad albumem odpoczywał od muzyki (materiał na płytę powstał w pierwszej części roku 1978, gdy George mieszkał na Hawajach), cieszył się życiem rodzinnym, dzieckiem, nową żoną, oddawał się pasji oglądania wyścigów samochodowych Formuły 1 oraz przyjaźnienia się z najlepszymi - legendarnymi dzisiaj - brytyjskimi kierowcami Championship Formula 1 (na zdjęciu niżej George w Jackie Stewartem w swojej posiadłości Friar Park w  1978, jeszcze niżej z Jamesem Huntem). Miłość do wyścigów samochodowych, zwłaszcza do tych z najwyższej półki, czyli Formuły 1 została z ex-Beatlesem do końca życia. 


George śledził wyniki tych wyścigów, oglądał większość na żywo, finansował filmy dokumentalne związane z tym sportem. Jako dzieciak był przecież wielkim fanem British Racing Motor, jako pierwszy Beatles zrobił prawo jazdy, miał luksusowy, wyścigowy samochód. Na albumie z 1979 roku znalazła się piosenka 'Faster' poświęcona pamięci Ronniego Petersona, szwedzkiemu kierowcy, który zmarł w wyniku powikłań spowodowanych jego wypadkiem w wyścigu Grand Prix Italia, także  przyjaciołom: Stewartowi i innym kierowcom Formuły 1.

Jackie Stewart: Pamiętam go, siedzącego tam, oglądającego wyścigi. Miał wielką duszę, wielki instynkt do przebaczania a nie potępiania. Starał się wybaczać ludziom ich złe uczynki. Wiele się od niego nauczyłem.


 
George, James Hunt.


Album 'George Harrison' krytycy zgodnie nazwali najbardziej naturalnym brzmieniowo albumem artysty od czasów 'All Things Must Pass' ale nie nazwali go przełomowym. Prócz singli, 'Here Comes The Moon' czy napisanego jeszcze w czasach pracy nad Białym Albumem Beatlesów 'Not Guilty', reszta piosenek jest średniakami. "Here Comes The Moon" oczywiście nie ma takiej mocy i uroku jakim jest obdarzona słynna piosenka o podobnym tytule z albumu 'Abbey Road' ale dla sympatyków George'a jest z pewnością jednym z lepszych kawałków, nie tych z kategorii wielkich przebojów, klasyków muzyki, klasyków The Beatles, ale z kategorii 'w klimacie George'a Harrisona', zarówno muzycznie jak i w mądrym uduchowionym tekście. 
Piosenka podoba się coraz bardziej z każdym kolejnym przesłuchaniem.


Everybody's talking up a storm
Act like they don't notice it
But here it is and here it comes . . .
Here comes the moon, the moon, the moon, the moon, the moon.

Impulse always quickens when it's full
As it turns my head around me
Yes it does and here it comes
Here comes the moon, the moon, the moon, the moon, the moon.

God's gift I see that's moving up there into the night . . .
Though dark the mirror in the sky reflects us our light:
Looks like a little brother to the sun
Or mother to the stars at night
And here it is and here it comes
Here comes the moon, the moon, the moon, the moon, the moon.

Breath is always taken when it's new
Enhance upon the clouds around it
Yes it is and here it comes
Here comes the moon, the moon, the moon.
Muzyczny blog * Historia The Beatles * Music Blog
Polski blog o najwspanialszym zespole w historii muzyki.
HISTORY THE BEATLES

________________________________________

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz